Stěrače

Stěrači je vybaven každý nový automobil, proto mnohé nenapadne přemýšlet o koupi stěračů nových. Majitelé starších vozů však mohou znát, jaké nepříjemnosti mohou nefunkční nebo problémové stěrače způsobit. Ačkoliv je stěrač poměrně malé a jednoduché zařízení, má na bezpečném provozu automobilu lví podíl.

Nekvalitní stěrač není schopen přední sklo zcela vyčistit, na skle mohou zůstávat kapky vody nebo šmouhy. Mnohdy stěrač sklo spíše škrábe, než stírá. Jestliže řešíte jakýkoliv problém se stěrači, měli byste popřemýšlet o tom, zda nepořídit stěrače nové.

Před tím, než půjdete stěrače kupovat, byste měli znát jejich přesnou délku, zajímat by vás měla kvalita a provedení stěračů.

Porovnat ceny stěračů

Nejlepší stěrače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bosch Aerotwin 650+425 mm BO 3397118977 98 % 537 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Oximo 700+400 mm WC3006001 96 % 399 Kč Zobrazit Mroauto.cz
3. Bosch Aerotwin BO 3397118902 95 % 497 Kč Zobrazit Automoto-eshop.cz
4. Sheron Flat 600 mm 88 % 229 Kč Zobrazit Autio.cz
5. Compass Flat Set Hook 530+480 mm 10427 87 % 291 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

V současné době je k dostání více typů stěračů. Klasikou jsou stěrače ramínkové, novější jsou flat stěrače. Každý z typů má svoje výhody a nevýhody.

Ramínkové stěrače

Tyto klasické stěrače je možné uchytit na kovovou lištu. Výrobním materiálem je pryž, kterou lze snadno vyměnit. K nevýhodám ramínkových stěračů patří nízká životnost, poměrně rychle se opotřebovává nejen pryžová část, ale ke korozi je náchylná i samotná kovová lišta.

Koroze mnohdy vzniká přímo v pohyblivých čepech. Koroze má pochopitelně lví podíl na nízké funkčnosti stěrače. Stírací schopnost je u tohoto typu obecně nižší, potíže vznikají zejména při rychlejší jízdě, kdy se mohou stěrače vlivem silnějšího větru od okna odlepovat. Výhodou je však nižší pořizovací cena.

Flat stěrače

Pod tímto označením se ukrývají ploché stěrače. Pryž je uchycená do ramen lišty, chybí zde tak problémové kovové části. Díky tomu vám stěrače nezreznou a jejich funkčnost nebude nijak narušena. Předností plochých stěračů je vyšší spolehlivost a rychlejší stírání. Výrobci garantují také delší životnost a potěší i líbivý vzhled. Mnohé řidiče však nepotěší vyšší pořizovací cena.

Hybridní

V nejmenším zastoupení jsou hybridní stěrače, které jsou na našem trhu k dostání pouze od jediného výrobce. Tyto stěrače spojují vlastnosti i výrobní technologii pružných bodů ramínkového stěrače, ale také rovnoměrné rozložení tlaku stěrače plochého. Přichytit je můžete pomocí vestavěného adaptéru.

Délka

Abyste zjistili správnou délku nových stěračů, není nic jednoduššího, než změřit stávají stěrače. Krátké stěrače nejsou schopny dokonale setřít potřebnou plochu předního, či zadního skla. Dlouhé stěrače zase nemusí fungovat správně, protože se pravděpodobně budou za chodu vzájemně blokovat.

Nové stěrače seženete na všechny typy vozů, správná délka i způsob uchycení by měla být uvedena v manuálu vozidla. S výběrem správné délky vám pomohou i volně dostupné tabulky na internetu. Zde potřebnou délku najdete snadno pouze na základě typu vašeho vozu.

Kvalita

Koupit můžete stěrače značkové i neznačkové. To, kterou cestou půjdete, ovlivní kvalitu, funkčnost i životnost stěrače.

  • Originální – tyto stěrače by měly být jasnou volbou u majitelů novějších vozů. Originální stěrače jsou jednoznačně nejdražší, na voze však nebudou působit nijak rušivě a výborná je i jejich funkčnost.
  • Značkové – vybírají se na základě značky vozidla. Při koupi značkových stěračů budete mít kvalitní výrobek správné délky. Problém nenastane ani s uchycením stěrače.
  • Neznačkové – méně kvalitní, levné stěrače vám nemusí dokonale vyhovovat délkou, kvalitou ani funkčností. Mnohdy jsou stěrače špatně prohnuté, což jejich funkčnost ještě více snižuje. Pozornost byste měli věnovat také způsobu uchycení.

Uchycení

Před koupí stěračů se podívejte, jakým způsobem lze stěrače uchytit. Pokud koupíte kvalitní značkové stěrače, nebude s uchycením ramínkových typů problém. Při koupit flat stěračů však pravděpodobně budete muset koupit také speciální adaptér. Také zde vám s jeho výběrem pomohou různé tabulky, které na internetových obchodech najdete.

Gumičky

Nedílnou součástí každého stěrače je stírací gumička. Tato část je nejvíce namáhaná a poměrně rychle se opotřebovává. V některých případech dokonce není nutné měnit celý stěrač, ale postačí vyměnit právě stírací gumičku. Ne vždy však stěrače výměnu gumičky umožňují, potíže jsou zejména u originálních stěračů. Jestliže vás možnost výměny gumiček zaujala, ověřte si dopředu, že ji vámi vybraný stěrač umožňuje.

Značka

Stěrače nabízí řada výrobců. Kvalitní značkové stěrače koupíte například od značky Bosch, Valeo, Denso a dalších. Výrobou hybridních stěračů se zabývá pouze značka Valeo. U neznačkových stěračů výrobce nijak řešit nemusíte. Tyto levné modely jsou často k dostání na benzínových pumpách nebo v supermarketech. Zde pravděpodobně nekoupíte nijak zvlášť kvalitní stěrače a počítat tak musíte s jejich rychlejší výměnou.

Cena

Cena náhradních stěračů je poměrně příznivá, i značkové ramínkové stěrače je možné koupit za cca 100 – 150 Kč. Od 200 Kč lze koupit i první ploché stěrače. Za opravdu kvalitní stěrače zaplatíte okolo 600 Kč.

Porovnat ceny stěračů

Údržba

Stěrače mají omezenou životnost, správnou péčí však můžete jejich životnost prodloužit. Delší životnost můžete očekávat u garážovaného vozu, naopak ti, kteří parkují celoročně venku, musí počítat s jejich častější výměnou.

Vhodné je pravidelně omývat lišty, postačí vám použít mýdlovou vodu a houbičku. Stěrače by nikdy neměly stírat na sucho. Opakovaných suchým stíráním, můžete gumičky velmi rychle poškodit. Stěrače byste neměli zapínat ani v případě zmrzlého vozu, vždy je nutné nechat sklo nejprve rozmrazit. Rozumné není ani odtrhávat stěrače přimrzlé na skle.

Otázky a odpovědi

Co jsou tekuté stěrače?

Jedná se o speciální chemické přípravky, které lze nanášet na sklo automobilu. Po nanesení tekutých stěračů se vytvoří tenká vrstva, která dopadající vodu odpuzuje. Pokud jedete rychlostí vyšší než 50 km/hod začnou se tvořit malé kapky, které po skle velmi rychle stékají.

Při nižší rychlosti se však tyto kapky netvoří a k očistě skla tak budete muset použít klasické stěrače. Díky používání tekutých stěračů výrazně prodlužíte životnost stěračů klasických. Při používání tekutých stěračů se na sklo nebude lepit hmyz ani pyl

Jak poznám opotřebený stěrač?

Nekvalitní stěrač neplní svoji funkci správně. Jakmile nebudete mít za jízdy v dešti perfektní výhled, stěrače budou za chodu tvořit šmouhy, stírat nerovnoměrně, nebo bude docházet k jejich zadrhávání, měli byste přistoupit v co nejkratším čase k jejich výměně. Ne vždy je nutné měnit celý stěrač, mnohdy postačí vyměnit pouze gumičku. Její stav se rovněž doporučuje pravidelně sledovat. Vyměnit je nutné zpuchřelou, zatuhlou nebo nekvalitně držící gumu.

Jak často je nutné stěrač měnit?

Obecné pravidlo říká, že stěrače by se měli měnit 2 x za rok. V takovém intervalu však stěrače mění málokdo. Na životnost stěračů má vliv způsob parkování, četnost používání vozu i péče, kterou stěrači věnujete. Výměnu byste však neměli odkládat v případě, kdy stěrač neplní svoji funkci spolehlivě.

Závěr

Stěrače jsou malou a pro mnohé nepodstatnou částí vozu. Tento prvek má však výrazný vliv na bezpečnost jízdy. Stěrače je nutné zapnout za deště, ale hodit se vám budou i v případě, kdy budete potřebovat okno za pomocí speciální kapaliny očistit.

Výměně stěračů se dříve či později nevyhne žádný majitel vozu. Koupit můžete levné ramínkové nebo dražší ploché stěrače. Doporučuje se preferovat nákup originálních nebo alespoň značkových stěračů. Životnost stěrače můžete prodloužit používáním tekutých stěračů a podcenit byste neměli ani pravidelnou údržbu.


Zdroje: www.autodoplnky-obchod.cz, www.proauto24.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já teda používám Japonské stěrače značky PIAA, a co se týče kvality, tak je to nej. Bez problému vydrží 10 let. U Bosch Aerotwin série to bylo 5 let. Zjistil jsem, že prodávají i žárovky a koupil jsem H11 PIAA 3900K které vydrželi udávaných 1100 hodin, Osram, „Německá kvalita“ ani náhodou, vydrží tak 400 hodin. Prostě Japonci!

  2. Myslel jsem si, že řešit značku, tedy výrobce u takových drobností jako jsou stěrače je zbytečnost, ale když jsem koupil neznačkové, které téměř nebyly schopné stírat dostatečně vodu, aby člověk viděl, vyvedlo mě to z omylu. Od té doby kupuji jen značky Valeo či Bosch a mám klid, nic už mě na cestách nepřekvapí.

  3. Koupě stěračů pro mě byl opravdu zážitek. Ty co sem objednala byly špatné, tak jsem je musela vrátit a objednat zase jinou velikost. Je to značka Bosch.

Přidat komentář

Recenzer
Logo