Svářecí kukly

Svařování je činnost, při které se neobejdete bez ochranných pomůcek. K tomu zásadnímu patří vhodná ochrana očí, nebo celého obličeje. Oči přicházejí během práce se svářečkou do kontaktu s ultrafialovým zářením. Pokud je ochrana vašich očí nedostatečná, nevyhnete se bolesti očí.

Tato zdravotní komplikace je velmi nepříjemná, ale také zbytečná, protože k dostání je velké množství kvalitních ochranných pomůcek, které ochrání oči domácích kutilů, kteří přijdou do kontaktu se svářečkou několikrát do roka, ale především profesionálům, pro které je svařování denním chlebem.

Porovnat ceny svářecích kukel

Nejlepší svářecí kukly

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kowax KWX73 Terminator 99 % 2 590 Kč Zobrazit cznaradi.cz
2. Mar-Pol M87013 černá s potiskem 90 % 459 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Proteco P800E-C Carbon 89 % 849 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Geko G01875 87 % 369 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Mar-Pol M87000 černá 86 % 339 Kč Zobrazit Autodily-pema.cz

Typy

Svářečská kukla není jedinou pomůckou, kterou můžete při svařování používat. Ochranu je vhodné volit podle četnosti svařování. Pokud budete svařovat jen pár krát v životě, vystačíte si s levnější variantou, profesionálové a kutilové, kteří svařují pravidelně, se neobejdou bez kvalitní svářečské kukly.

Brýle

Představují alespoň tu základní ochranu očí. Jsou však opravdu krajním řešením, protože vám neposkytnou ochranu před odletujícím horkým kovovým materiálem. Při svařování nejsou nijak chráněny ani vaše dýchací cesty.

Kromě klasických brýlí, které svým vzhledem připomínají brýle sluneční nebo lyžařské, můžete koupit brýle se sklopnými skly.

Štít

Ochranný štít vám kromě základní ochrany očí poskytne i ochranu obličeje. Štít vám tak poskytne lepší ochranu, avšak ani tento výrobek není vhodný pro ty, co svařují častěji. Pro občasné svářeče může štít představovat vhodný poměr kvalita x cena.

Také štíty jsou zastoupeny více výrobky, praktičtější je pořídit si štít, který můžete pomocí pásku posadit na hlavu. Naopak méně praktické řešení představuje štít, který budete muset při práci držet v ruce.

Svářečská kukla

Svářečská kukla je při svařování umístěna na hlavě a při práci nijak nepřekáží. Nevýhodou klasické svářečské kukly jsou stále zatmavená skla. Díky tomu budete muset kuklu použít až po chvíli svařování, kdy nejprve svár začnete vytvářet a teprve poté kuklu umístíte na oči a obličej. Kukla vám tak neposkytne permanentní ochranu očí a opět se jedná o řešení určené spíše občasným uživatelům.

Samostmívací kukla

Je v současné době jednou z nejlepších pomůcek vhodných k ochraně zraku, ale také dýchacích cest. Výhodou této kukly je skutečnost, že ji můžete mít nasazenou na hlavě po celou dobu, kdy budete svařovat nebo připravovat materiál určený ke sváření.

Ve chvíli, kdy nepoužíváte svářečku je přes kuklu normálně vidět, jakmile začnete pracovat se svářečkou, dojde k jejímu automatickému ztmavení. K dostání je v několika variantách od jednodušších a levnějších až po drahé kukly určené také k ochraně plic.

Kvalitní samostmívací kuklu poznáte podle normy ČSN EN 379, dále se setkáte s dalším označením, které označuje optickou třídu, rozptyl světla, ztmavení filtru a průnik světla. Nejkvalitnější kukly nesou označení 1/1/1/1.

  • Klasická – pro občasné svařování si vystačíte se standardní kuklou napájenou baterií nebo solárním článkem. Baterie napájí kuklu pouze v začátcích používání, poté již přichází na řadu solární napájení.
  • S odsáváním – při svařování vznikají škodlivé výpary, které mohou být toxické. Svařovat byste tedy měli v místě s dobrým odsáváním. Pokud chcete pro své zdraví udělat to nejlepší a se svářečkou pracujete pravidelně, vyplatí se vám investice do kukly s odsáváním, popřípadě filtrem.

Průzor

Svářečské kukly i štíty mají rozdílnou velikost průzoru, což je oblast vyplněná speciálním sklem. Levnější kukly mají menší průzor, rozměry se nejčastěji pohybují kolem 10 cm na délku a 4 – 8 cm na šířku. Tento malý průzor nemusí všem vyhovovat a práce s kuklou bude méně komfortní. V případě dražších nejčastěji samostmívacích kukel je však průzor mnohem větší, rozměr v tomto případě může být až 10 x 10 cm.

Zatemnění

Zatemnění je značeno zkratkou DIN a označuje propustnost světla. Levnější klasické kukly s permanentním sklem, mají DIN 9, 10, 11. Tyto kukly mohou mít spodní část průzoru vybavenou i čirým sklem. Díky němu nebudete muset kuklu sundávat například při řezání nebo broušení. Práce však nebude příliš jednoduchá a toto řešení je často na škodu.

Samostmívací kukly se stupeň zatemnění volí podle způsobu svařování. Rozsah může v tomto případě být DIN 5 – 13. U těchto kukel je vodné přihlédnout i k času během kterého dojde k zatmavení. Ten se běžně pohybuje v rozmezí 0,1 – 1 sekunda.

  • MMA svařování – zatmavení DIN 10 -13
  • MIG/MAG – zatmavení DIN 9 – 13
  • TIG/WIG – zatmavení 5 – 9

Upevnění zorníku

Svářečské kukly umožňují stejně jako brýle využít odklápěcí zorník. Tuto funkci umožňují všechny varianty, tedy i samostmívací kukly. Díky němu nemusíte kuklu z hlavy sundávat v případě, kdy budete materiál dále opracovávat. Pokud budete volit kuklu s touto funkcí, vybírejte raději mezi dražšími výrobky. U těch si můžete být jistější kvalitou, a tedy i výdrží odklápěcího zorníku.

Značka

Ani v případě svářečských kukel byste neměli podceňovat výrobce. Svářečské kukly musí být vyrobeny z vysoce odolných a nehořlavých materiálů. Chybět by neměla ani certifikace.

Kvalitní kukly koupíte od známých výrobcům, mezi které patří bezesporu Parkside, Geko, Proteco, Mar-Pol, Güde, 3M nebo Kowax. Tito výrobci nabízí nejen kvalitu, ale také líbivý design a optimální hmotnost.

Cena

Svářečské brýle je možné koupit od 200 Kč. Za tuto cenu pořídíte klasické brýle i brýle se sklopnými skly. Ani ochranný štít se cenově příliš neliší. Pořizovací cena je v rozmezí 200 – 500 Kč.

Klasickou i levnější samostmívací kuklu je možné koupit od 300 – 800 Kč. I tyto levnější kukly mají velmi dobré recenze a využijete při běžném domácí používání. Profesionální kukly vybavené odsáváním nebo kvalitním filtrem vás vyjdou na 4 – 8 000 Kč.

Porovnat ceny svářecích kukel

Otázky a odpovědi

Co znamená syndrom obloukového oka?

Jedná se o zánět rohovky, který si můžete během svařování přivodit. Zánět vzniká v důsledku UV nebo ultrafialového záření a kromě svařování vás může postihnout i při používání halogenové nebo solární lampy a vliv na něj má i vysoké sluneční záření.

Zánět může vzniknout již po několika vteřinách a postihnout může nejen osobu, která svařuje, ale i všechny osoby v okolí. Z tohoto důvodu je vhodné, aby měli všichni, kdo se vyskytují poblíž svářečky ochranu očí. Svařující osoba by měla být vybavena kvalitní helmou, přihlížející alespoň štítem nebo brýlemi.

Jsou kukly vybaveny nějakou funkcí?

V případě dražších samostmívacích kukel narazíte na funkci, která vás informuje o stavu baterie. Kromě ní můžete využít boční průzory. Ty jsou typické zejména pro drahé profesionální kukly.

Jak jsou při svařování ohroženy dýchací cesty?

Při svařování dochází k uvolňování tzv. kovových par. Ty vznikají v důsledku vysoké teploty. Kromě nich však vdechujete i částice prachu, různé další plyny a aerosoly. Osoby, které při svařování pracují v nedostatečně větraném prostoru a nemají adekvátní ochranu dýchacích cest, mohou trpět různými potížemi.

Nejčastěji se podobají běžným příznakům chřipky a rýmy, horší průběh může vyústit ke zvýšené teplotě, bolesti hlavy, nevolnosti nebo zimnici. Při dlouhodobém působení plynů si však můžete přivodit mnohem závažnější potíže, jako jsou záněty a poškození průdušek nebo otok plic.

Závěr

Svářečská kukla by neměla chybět nikomu, kdo vlastní jakoukoliv svářečku. Ochrannými pomůckami by však měli být vybaveni všichni, kdo přijdou se škodlivým světlem do kontaktu. Ideálním řešením je samostmívací kukla, která vám přinese při práci potřebný komfort.

Nepostradatelná je pro profesionály, ale ocení ji i domácí kutilové. Samostmívací kukly se od těch běžných liší také vzhledem. Přirovnat je můžete k motorkářským a koupit můžete mnoho různých stylů nebo barevných kombinací.

Svářecí kukly můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.svarecikukla.cz, www.svartop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dobrý den, chtěl bych se optat co odsává to odsávání, u svařování jsem cca 25 let a kuklu s odsáváním jsem zatím nikde do ruky ani k užívání nedostal, nejedná se o filtrační jednotku, která nic neodsává, ale vhání přefiltrovaný čistý vzduch do samotné kukly, kde tímto vzniká neznatelný přetlak a tím dochází i k vytlačování znečištěného vzduchu z dýchací zóny?

  2. Za sebe mohu doporučit svářečskou kuklu Kowax KWX73 Terminator, která mi perfektně sedla a dokonce v ní člověk i dobře vidí.

  3. Svářecí kukla je nejlepší od značky Proteco, opravdu mám s ní velké a pěkné zkušenosti.

    • Reply
      Jaroslav Lorenc 28.6.2022 v 7:36

      Dobrý den.prosím o radu,abych při svařování viděl co svařuji. Seřizováním jsem nic nedocílil. A nebo doporučit kuklu v které uvidím, co a kde svařuji.
      S pozdravem děkuje Lorenc

      • Pokud nic nepomohlo, zkuste bryle. Staci obycejne na cteni za par korun co se prodavaji vsude v obchode. Vyzkousejte na vami pozadovanou vzdalenost pri svarovani a uvidite.(Vlastni zkusenost)

Přidat komentář

Recenzer
Logo