Plazmové řezačky

Plazmová řezačka je elektrický přístroj, který vám umožní řezat různé kovové vodivé materiály. Plazmou je v tomto případě myšlen proud horkého vzduchu, který při práci vzniká. Horký vzduchu je ionizován elektrickým obloukem, který ho dokáže přes plazmový řezák protlačit obrovskou rychlostí. Teplota horkého vzduchu může dosáhnout hodnot až 20 000°C. Díky tomu dokáže plazma velmi jednoduše rozříznout jakýkoliv vodivý materiál opravdu rychle.

Samotné používání není nijak složité, je však nutné dodržovat doporučený pracovní postup a podcenit byste neměli ani svoji bezpečnost. Při řezání vysokou teplotou mohou od materiálu odlétávat žhavé kousky, které vás mohou bolestivě spálit. Proto je vhodné vybavit se alespoň kvalitními svářečskými rukavicemi a ochrannými brýlemi. Použít pak můžete rovněž helmu i speciální pracovní oblek. S plazmovou řezačkou pak nelze pracovat ve vlhkém prostředí.

Při výběru vhodné plazmové řezačky je nutné všímat si mnoha parametrů. Zvolit musíte požadovanou podobu kompresoru. Kompresor může být integrovaný i externí. Zaměřit se můžete na typ zapalování a zajímat vás bude i tloušťka řezu či rychlost řezání. Na trhu jsou plazmové řezačky zastoupeny v hobby i profi kvalitě. Podle toho se mění i počet funkcí či výbava. Při nákupu je nutné zakoupit i náhradní díly a příslušenství.

Porovnat ceny řezaček

Typy

Plazmové řezačky se dělí na dva základní typy, podle toho, jakým způsob zapalování využívají. Volit bude mezi kontaktním a bezkontaktním způsobem zapalování.

Kontaktní plazmová řezačka

Kontaktní způsob zapalování je typický spíše u starších řezaček. Při používání je nutné, aby hořák přišel do kontaktu s řezaným materiálem. V opačném případě se nebude vytvářet elektrický oblouk. Nevýhodou tohoto typu je menší přesnost řezu i pomalejší řezání. Také samotné používání řezačky bude o něco náročnější. Kontaktní řezačky se vyznačují nižší pořizovací cenou, avšak při kontaktu s materiálem se častěji opotřebovává tryska a hořák. Počítat tak musíte s jejich častější výměnou.

Bezkontaktní plazmová řezačka

Pracuje na principu tvoření vysokofrekvenčního impulzu, tento způsob zapalování se používá u novějších řezaček. Při práci se nemusíte dotýkat materiálu, díky tomu je řez rychlejší i přesnější. Za nevýhodu se zde považuje mnohem vyšší pořizovací cena.

Mezi bezkontaktní patří i plazmové řezačky, které využívají HF vysokofrekvenční zapalování. Tyto přístroje jsou technologicky nejnáročnější a jejich používání je velmi pohodlné. S HF plazmovou řezačkou se nedoporučuje pracovat v blízkosti citlivé elektroniky, protože může způsobovat elektromagnetické rušení.

Kompresor

Pro svoji práci potřebuje plazmová řezačka přívod vzduchu. Tuto činnost zajišťuje právě kompresor.

Kompresor může být externí nebo zabudovaný. Řezačky s kompresorem jsou často označovány písmenem K, právě toto písmeno vás na přítomnost kompresoru upozorňuje. Řezačky bez kompresoru jsou jednoduše označeny bez kompresoru. Každá varianta má svoje pro a proti.

  • S kompresorem – jedná se o malé a velmi snadno přenosná zařízení, které jsou však limitovány právě výkonem kompresoru. Tyto řezačky jsou však pro občasné domácí používání zcela dostačující.
  • Bez kompresoru – výkonnější jsou řezačky bez kompresoru, které využívají stlačený vzduch z externích zdrojů. Tato zařízení jsou díky externímu zdroji vetší a náročnější na přenášení. Přesto je tento typ považován za lepší volbu. Při koupi externího kompresoru se zaměřte na modely s tlakem v rozmezí 8 – 10 barů. Průtok vzduchu by pak měl být alespoň 100 litrů/sekundu.

Druh plynu

Malé levné řezačky používají k vytvoření oblouku stlačený plyn. Využít je můžete při drobnějších řezech a jsou určeny spíše pro hobby používání.

Profesionální řezačky pak využívají stlačený plyn, díky němu mohou řezat velmi přesně i rychle. Při práci můžete používat bomby plněné argonem, dusíkem nebo kyslíkem. Každý plyn je vhodnější při řezání jiného materiály.

  • Kyslík – používá se při řezání vysokolegované i konstrukční ocele či kompozitních materiálů
  • Argon – je vhodný při řezání barevných i lehkých kovu nebo kompozitních materiálů
  • Dusík – poradí se s vysokolegovanou ocelí

Způsob chlazení

To zda pořídíte hobby nebo profi řezačku se odráží i od využívaného způsobu chlazení.

  • Chlazení vzduchem – je typické pro hobby řezačky. Chlazení vzduchem není příliš efektivní a při používání bude nutné dělat pravidelné přestávky.
  • Chlazení kapalinou – je kvalitnější, teplo je díky vodě odváděno mnohem rychleji. Díky vodnímu chlazení je možné s řezačkou pracovat dlouhou dobu bez nutnosti práci přerušit.

Pracovní cyklus

Aby nedocházelo k přehřívání, je u řezaček, které využívají chlazení vzduchem často uváděna délka pracovního cyklu. Tento časový údaj určuje, jak dlouho budete moci plazmovou řezačku na jeden zátah používat.

Tloušťka řezu

Dalším uváděným parametrem je i tloušťka řezu. Tento parametr se odvíjí od typu materiálu, jinou tloušťku řezu můžete očekávat při řezání slitin, oceli i nerezu. V závislosti na tvrdosti materiálu se pak odvíjí i rychlost řezu. Řídit se můžete i pravidlem, že čím má být řez kvalitnější a přesnější, tím by měla být rychlost řezu pomalejší.

U hobby řezaček bývá tloušťka řezu nejčastěji v rozmezí 8 – 15 mm. Větší tloušťka řezu je běžná u výkonnějších profesionálních řezaček.

Příslušenství

Při práci s plazmovou řezačkou můžete používat i různé příslušenství. K dispozici máte následující:

  • Tryska – jedná se o jednu z nejvíce namáhaných částí, kterou je nutné pravidelně měnit. To samé pak platí pro elektrody.
  • Pantograf – umožní vám přesně nakreslit obrazce či tvary, které budete potřebovat vyřezat.
  • Vodící pružina – jedná se o drátěný kroužek určený k vymezení vzdálenosti materiálu od plazmové hubice.
  • Průtokoměr – dokáže okamžitě změřit průtok plazmy skrz hořák.

Značka

Plazmové řezačky jsou na trhu zastoupeny několika výrobky. Mezi jedny z nejkvalitnějších patří řezačky Vector Welding. Známějším výrobcem je společnost Tuson, která na trh dodává různé pracovní nástroje a také právě plazmové řezačky. Vysoce kvalitní jsou řezačky Güde, finančně méně náročné jsou modely Parkside.

Cena

Plazmové řezačky nejsou příliš cenově dostupné. I v případě hobby řezaček se cena pohybuje v řádech několika tisíc korun. Za nejlevnější modely zaplatíte do 10 000 Kč. Větší výkon i kvalitu nabídnou řezačky s cenou do 20 000 Kč. Ty si poradí i se silnějším materiálem. Za profesionální řezačku v prémiové kvalitě zaplatíte více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny řezaček

Otázky a odpovědi

Jaké elektrické napětí plazmová řezačka využívá?

Plazmové řezačky jsou schopny pracovat s různými hodnotami elektrického napětí. Napětí se z velké části odvíjí od výkonu. Pracovat tak můžete s řezačkou s napětím 230 i 115 V. Většina řezaček však využívá právě napětí 230 V, na druhou variantu narazíte spíše okrajově.

Jak náročná je údržba plazmové řezačky?

Pro svůj správný chod vyžaduje řezačka pravidelnou údržbu. Čištění řezačky je však poměrně snadné. Čas od času je pouze třeba řezačku otevřít a zbavit ji nahromaděného prachu. Pravidelnou péči pak vyžaduje i vzduchový filtr. Správný způsob čištění je přesně uveden u každého modelu.

Na co myslet při nákupu plazmové řezačky?

Při řezání kovů horkým plynem dochází poměrně rychle k opotřebení nejnamáhavějších částí řezačky. Počítat pak musíte i s výměnou některých součástek uvnitř hořáku. Zde se doporučuje náhradní díly zakoupit hned při pořizování řezačky. Ideální je, pokud pořídíte náhradní díly od stejného výrobce. Takto budete mít jistotu ve vzájemné kompatibilitě.

V čem je plazma lepší než laser?

Laserová řezačka vám postačí, pokud budete potřebovat řezat spíše tenké materiály. Plazma je však mnohem lepší při řezání středně silných materiálů. Na rozdíl od laseru pak plazma nijak tepelně neovlivňuje řezaný materiál.

Závěr

Plazmové řezání představuje nejmodernější způsob dělení materiálu. Pomocí plazmy budete moci řezat jakýkoliv vodivý materiál. Mezi vodivé materiály patří nerezová i běžná ocel, měď, hliník a další materiály. Některé řezačky lze rovněž využívat při řezání nevodivých materiálů. Řezání plazmou je přesné, kvalitní i rychlé. Při výběru správné plazmové řezačky zvažte, zda využijete řezačku s kompresorem či bez kompresoru. Všímat si musíte rovněž výkonu či způsobu chlazení.

Plazmové řezačky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz a Expert.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.siweco.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (67 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Plazmovou řezačku mám v dílně a pohoda. Pořídil jsem bez kompresoru a neměnil bych, skutečně skvělá.

Přidat komentář

Recenzer
Logo