Varhany

Varhany se pyšní označením královský nástroj. Varhany jsou vůbec největším a nejsložitějším hudebním nástrojem, který se řadí mezi klávesové i vícehlasé nástroje. Varhany zná každý z kostelů a chrámů, zde najdete velké píšťalové varhany, které mohou mít i 7 klavitaur a 2 pedálnice.

Na varhany se totiž nehraje pouze pomocí rukou, při hře je třeba zapojit také nohy. Poslech varhan si můžete užít i na koncertech, zde se používá o něco menší nástroj. Varhany si však můžete pořídit také domů. Do bytů si můžete pořídit moderní digitální varhany.

Varhany jsou nástroj s dlouhou historií. První varhany byly zkonstruovány již v roce 246 před Kristem v Alexandrii. Stavba nástroje je velmi složitá, varhany se skládají z mnoha částí. Největší část tvoří hlavní a pedálová stroj.

Dalšími částmi jsou vzdušnice, traktura, píšťaly a hrací stůl. Princip varhan je velmi složitý a představovat hlavní částí velkých píšťalových varhan by nemělo žádný smysl. Dnes se tedy zaměříme na malé varhany, které si můžete pořídit domů.

Porovnat ceny varhanů

Typy

Varhany je možné rozdělit do 2 základních skupin. V první najdete klasické varhany, které jsou poháněny vzduchem. Modernější jsou elektronické varhany, jejichž součástí je MIDI software.

Klasické varhany

Nedílnou součástí klasických varhan jsou píšťaly, kterými proudí vzduch. Každá z píšťal pak má svou vlastní zvuk. Klasické varhany jsou k vidění v chrámech a kostelích. Pokud byste toužili tento krásný nástroj vlastnit, můžete se poohlédnout po specialistových bazarech, kde je možné pořídit mechanické jedno, dvou i troj manuálové nástroje.

Digitální varhany

Moderní digitální varhany hrají díky softwarovému programu. Program vám umožní načíst desítky i stovky různých vzorků podle zvuku pravých varhan. Díky tomuto softwaru si můžete i v pohodlí domova zahrát na světoznámé varhany.

Elektronické varhany mají mnohem menší rozměr, přirovnat je lze k digitálnímu klavíru nebo pianu. Nástroj je založen na podobě elektronického oscilátoru, přičemž každý z oscilátorů může měnit frekvence a vytvářet tak různé tóny.

Klávesy

Zvuk digitálních varhan může poměrně věrně napodobit zvuk varhan píšťalových. To, jak věrná tato podoba bude, záleží především na kvalitě a pořizovací ceně nástroje.

Digitální i píšťalové varhany mají 61 kláves. Koupit však můžete varhany s jedno, dvou i třímanuálové.

  • Dvoumanuálové varhany mají 2 x 61 kláves.
  • Třímanuálové varhany mají 3 x 61 kláves.

Další klávesy jsou umístěny na pedálové desce. Zde se zpravidla nachází 30 nebo 32 kláves. Domácí varhany pak mohou mít pouze 12 kláves.

  • Klaviatura – povrch klaviatury je obvykle hladký.

Velikost

Klasické varhany jsou obrovské a nelze s nimi v podstatě nijak manipulovat. Digitální varhany jsou k dostání v různých velikostech. Do domácnosti nebo tak, kde budete chtít s nástrojem běžně manipulovat, oceníte přenosné nástroje. V druhé skupině najdete velké chrámové varhany.

  • Přenosné varhany – nástroje menších rozměrů, které lze pořídit začátečníkům, ale i profesionálům. Přenosné varhany vždy vybírejte podle toho, kdo bude na nástroj hrát. Levnější varianta má pouze 61 kláves, profesionální varhany mají 3 x 61 kláves.
  • Chrámové varhany – velké varhany jsou vhodné, jak již název napovídá do kostelů a chrámů. K vidění mohu být i v orchestrech. Varhany běžně mívají 2 x 61 nebo 3 x 61 kláves a v tomto případě nechybí ani velká pedálová deska.

Možnosti

Digitální varhany nemají zpravidla autentický zvuk klasických píšťalových varhan, přesto se mu mohou díky různým funkcím nebo automatickým doprovodům značně přiblížit. V závislosti na pořizovací ceně nabízí elektronické varhany opravdu mnohé.

  • Automatický doprovod – automatické doprovody nabízí všechny elektronické nástroje i u varhan tuto funkci najdete. Automatický doprovod je funkce, kterou ocení zejména začátečníci.
  • Zvukové modely – jednotlivé varhany nabízí i různý počet zvukových modelů. Tyto automatické modely pak můžete prostřednictvím ovládacího panelu doladit podle svých představ.

Jednotlivých funkcí je mnohem více, to, co mohou varhany umožňovat, napoví i podoba horního ovládacího panelu. Zatímco jednodušší varhany tento panel nemají, moderní nástroje disponují panelem s velkým množstvím tlačítek a tedy i velkým počtem různých funkcí.

Značka

Mezi nejkvalitnější výrobce digitálních varhanů patří značka Nord, Hammond nebo Roland. Světoznámým výrobcem hudebních nástrojů je Yamaha. Právě tento výrobce nabízí digitální varhany s pokročilou technologií a mnoha programy. Velký výběr přenosných i chrámových nástrojů nabízí značka Viscount.

Cena

Pořizovací cena tohoto nástroje je poměrně vysoká. Nejlevnější přenosné varhany s 61 klávesami můžete koupit za cca 25 000 Kč. Obvykle se však cena varhan pohybuje v rozmezí 30 – 50 000 Kč.

Za třímanuálové varhany můžete zaplatit až 90 000 Kč. Pakliže zvažujete nákup elektronického chrámového nástroje, budete muset počítat s cenou více než 300 000 Kč.

Porovnat ceny varhanů

Otázky a odpovědi

Jak vybrat správné digitální varhany?

Elektronické varhany jsou specifický klávesový nástroj, který se vyznačuje specifickým zvukem a poměrně vysokou pořizovací cenou. Varhany můžete koupit prostřednictvím internetových obchodů, vždy je však rozumné, nástroj před zakoupením nejprve vyzkoušet. Díky možnosti vyzkoušet varhany se seznámíte se zvukem, který nemusí každému vyhovovat a vyzkoušíte si i to, jakým způsobem se nástroj obsluhuje. V obchodě vám školený pracovník zodpoví i veškeré vaše dotazy.

Co jsou tranzistorové varhany?

Tyto varhany mají menší rozměr a používají se i při živých vystoupeních. Tranzistorové varhany lze vzhledově přirovnat ke keyboardu. Přestože se tranzistorové varhany od těch klasických vzhledově výrazně odlišují, můžete pomocí nástroje zahrát různé tóny varhan, akustického klavíru i elektrického piana. Díky těmto širokým možnostem jsou tranzistorové varhany oblíbené i u profesionálů.

Mají digitální klávesy nějaké výstupy?

Vstupy a výstupy jsou jedním z parametrů, na které byste se měli při nákupu jakéhokoliv elektronického nástroje zaměřit. Nejinak je tomu i u varhan. Zde obvykle nechybí linkový výstup, sluchátkový vstup, USB a USB MIDI vstup.

Závěr

Varhany jsou královský nástroj, který se vyznačuje andělským zvukem, najdete především v chrámech a kostelích. Nejstarší varhany v České republice pochází z roku 1587, jedny z nejkrásnějších pak najdete ve Svatovítské katedrále. Jestliže si chcete vychutnat zvuk klasických píšťalových varhan, budete se za nimi muset vypravit právě do chrámů a kostelů, kde se používají při bohoslužbách nebo vyrazit na varhanový festival. Domů si pak můžete pořídit jednodušší elektronické varhany, které se mohou těm klasickým díky modernímu softwaru zvukově značně přiblížit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

1.8/5 (204 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pro náš malý hudební spolek, který jsme si s děvčaty založily před pár lety, jsem potřebovala varhany. Dlouho jsem na internetu hledala, až mi strýček Google našel váš článek a já s jeho pomocí objednala Viscount Chorum 90 za necelých 230 000 korun. Jsou naprosto úžasné, mají krásné zpracování, vynikající kvalitu a super zvuk, byla to velmi dobrá koupě.

  2. Mne by zajímmal rozdíl elektrické, elektrofonické a elektronické varhany.
    Dostali jsme darem do kaple, nikdo nevíme, jak před vystoupením uvést varhanici.

  3. Vždycky jsem chtěl mít nějaký unikátní nástroj, tak jsem si pořídil digitální varhany. Je to naprostá bomba a už bych neměnil. Kam se hrabou klasické klávesy. Jen tedy pořizovací cena byla docela hustá, ale když si člověk něco přeje, tak ty peníze rád dá.

Přidat komentář

Recenzer
Logo