Digitální piana

Digitální piano je moderní verzí nejoblíbenějšího klávesového nástroje, kterým je pianino. Oba nástroje si jsou velmi vzhledově podobné a laik na první pohled nemusí hned poznat, o který nástroj se jedná.

Digitální piano je vybaveno kladívkovou mechanikou, což vám poskytne stejný pocit ze hry jako v případě akustických pian. Výhodou digitálních pian je však množství funkcí a elektroniky, kterou můžete připojit.

Tento nástroj je díky možnosti připojit sluchátka vhodnější do bytů, kde byste měli v případě akustického nástroje potíže se sousedy.

Při výběru digitálního piano jsou právě funkce tím nejdůležitějším, co vás bude zajímat. Kvalita zvuku je dána především kvalitní značkou, kterou byste měli vždy upřednostnit. A s počtem funkcí, značkou i výrobním materiálem se mění také cena.

Porovnat ceny digitálních pian

Nejlepší digitální piana

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Yamaha P-45 96 % 10 190 Kč Zobrazit Muziker.cz
2. Kurzweil KA90 93 % 11 990 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Sencor SDP 200 87 % 15 190 Kč Zobrazit Kytary.cz

Typy

Piano či klavír je jedním z nejoblíbenějších hudebních nástrojů, k dostání je v různých podobách, které si nejprve představíme. Všechny tyto klávesové nástroje spojuje jediné a tím jsou černé a bílé klávesy. Jinak však mají i několik rozdílů, které je třeba před výběrem zohlednit.

Akustická

Nejstaršími typy jsou akustická piana, která se dělí na křídla a pianina. Křídla jsou výrazně větší a mnohem dražší. Znát je můžete z koncertních sálů, zámků nebo jiných komerčních prostor. Lze ho pochopitelně pořídit i domů, kde bude opravdovým skvostem.

Mnohem menší a cenově dostupnější je pianino. Jejich výhodou je možnost umístění ke zdi, nezabírají tak příliš mnoho místa a na rozdíl od křídla není problém pořídit pianino domů. Klasická pianina se pak dědí a možná i vaše rodina má doma historický nástroj. Pianino je vhodné pořídit spíše do rodinných bytů, kde hrou nebudete rušit sousedy.

Elektrická

Pokud budete vybírat digitální piano, často narazíte i na jiné elektrické typy, které však není možné mezi ta opravdová digitální piana řadit. Tato elektrická piana jsou menších rozměrů, často jsou vybaveny menším počtem kláves a pořídit je můžete i do bytu. Všechna elektrická piana je možné používat se sluchátky nebo umožňují ztišení zvuku. Elektrická piana jsou dostupná v několika verzích.

Klávesy patří pravděpodobně k těm nejoblíbenějším variantám. Vystačit si musíte s menším počtem kláves, které se velmi snadno mačkají, což vyhovuje především dětem. Klávesy je díky malým rozměrům možné přenášet a oblíbená jsou i pro svoji nižší pořizovací cenu.

Dalším typem jsou stage piana, které již disponují kladívkovou mechanikou a hraní je tak stejné jako v případě akustických pian. Poskytne vám plný rozsah kláves, je tedy větší, ale i tento typ je ještě možné přenášet.

Digitální piana svým vzhledem připomínají akustické pianino. I toto piano je vybaveno kladívkovou mechanikou a přirozenou akustikou úhozu. Oproti akustickému pianinu je výhodnější v tom, že se nerozlaďuje, propojit ho můžete s počítačem a připojit můžete také sluchátka, takže hrou nebudete rušit svoje okolí. Digitální piano je standardně vybaveno 88 klávesami a liší se větší hmotností.

Hmotnost

Digitální piana jsme si již představili. Tato piana patří k těžším, pokud je budete chtít přenášet, neobejdete se bez pomoci i další osoby. Při výběru digitálních pian často narazíte na lehké přenosné typy.

V tomto případě se však nejedná o běžné digitální piana, ale spíše o menší typy elektrických pian, mezi které patří klávesy a stage piana. Hmotnost digitálního piana je nejčastěji v rozmezí 30 – 40 kg.

Klávesy

Nedílnou součástí každého piana jsou klávesy. Nejinak je to i v případě digitálních pian. Ta se liší nejen materiálem, ale také počtem kláves.

Pokud se budeme bavit o materiálu, budete moci vybírat ze dvou variant kláves a to matných a lesklých. Zde není možné zcela jednoznačně říct, které klávesy jsou lepší, protože rozhoduje až pocit hráče.

Obecně se však dozvíte, že matná úprava vám umožní po klávesách klouzat, což může být příjemnější těm, kterým se více potí ruce. Vzhledem k ceně jsou však piana s matnými klávesy levnější. Lesklé provedení je dražší a více by mohlo vyhovovat osobám se suchou kůží. Konečné rozhodnutí by však mělo spíše proběhnout až po vyzkoušení obou možností.

Počet kláves

Pokud budete vybírat digitální piano v jeho typické podobě, natrefíte převážně na nástroje vybavené 88 klávesami, což je počet typický pro akustické nástroje.

V menší míře jsou zastoupeny nástroje se 76 klávesami, které jsou označena také jako digitální piana, jedná se již však spíše o stage piana. Nástroje s ještě nižším počtem kláves se již nachází v kategorii kláves.

Výstupy

Výhodou elektrických pian je možnost jejich propojení s počítačem či jiným zařízením pomocí jednotlivých výstupů. Máte tak jedinečnou možnost vaše skladby nahrávat a zálohovat. Dále můžete připojit k pianu sluchátko a dražší verze spárujete i s celou ozvučovací soustavou či mixážním pultem.

Funkce

Digitální klavír se od akustického liší i zvukem, který je předem nahraný. Na rozdíl od akustického klavíru však můžete využít různé zvukové vlastnosti.

  • Dynamika úhozu – vám umožní odstupňovat hlasitost i sílu stisku kláves. Nejbližší zvuk srovnatelný s akustickým klavírem vám umožní více stupňů dynamiky úhozu.
  • Key-off – funkce, která má opět simulovat zvuk akustického piana. V tomto případě klávesy nepřestanou hrát ihned po zvednutí kladívka, ale bude zde patrný typický tlumený zvuk
  • Smooth release – funkce simulující dozvuk. Je vhodná především o pokročilé hráče, kteří zvládnou i náročnější skladby.
  • Stereo sustain – po sešlápnutí pedálu mají tóny delší dozvuk

Značka

K výrobcům digitálních i jiných variant elektrických pian patří značky jako Yamaha, Roland, Kurzweil, Casio, Korg, Medeli, Kawai a další.

Cena

Cena digitálních pian začíná na 10 000 Kč. Pokud to však s hraním myslíte vážně, je vhodnější vybírat piana s cenou od 15 000 Kč a výše. Zlatou střední cestou jsou piana s cenou okolo 30 000 Kč, které jsou pro domácí hraní postačující. Profesionálům jsou pak určená piana, jejichž cena přesahuje i 100 000 Kč.

Porovnat ceny digitálních pian

Otázky a odpovědi

Co je kladívková mechanika?

Kladívková mechanika simuluje úder jako na akustickém klavíru. Jednotlivé mechaniky se liší kvalitou, levnější piana mají kladívka stejně těžká, dražší pak mají kladívka odstupňovaná.

V tomto případě jsou basové klávesy těžší a altové klávesy lehčí, což je stejné jako u akustického piana. Po stisknutí jednotlivých kláves se ozve předem nahraný zvuk pořízený dle akustického klavíru.

Co koupit k pianu?

Ať už budete pořizovat digitální nebo jiné piano, neměli byste zapomenout na stoličku. Stoličky k pianu jsou výškově nastavitelné a snadno se přizpůsobí jakékoliv postavě. Výšku můžete nastavit pomocí vřetenového, šroubového nebo hydraulického mechanismu.

Vybírat můžete i mezi několika materiály a barevným provedením. K digitálnímu pianu je vhodné koupit také kvalitní sluchátka.

Co je zvukový procesor?

Digitální piana nemají nahrané jen běžné zvuky. Využít u nich můžete mnohem více zvuků, které mohou simulovat zvuky syntezátorů nebo drahých klavírů, které se využívají při koncertech. Množství různých zvuků závisí na pořizovací ceně přístroje.

U zvukového procesoru můžete využít i funkce jako Dual tone. Tyto funkce propojí dva různé zvuku. Keyboard split je funkce, kterou můžete klaviaturu rozdělit na dvě části a použít různým způsobem.

Závěr

Elektrická piana patří mezi oblíbená, díky svým menším rozměrům i ceně. Pokud budete vybírat elektrické piano, narazíte na několik typů. Mezi jedny z nejoblíbenějších patří malé a přenosné klávesy, které jsou nejvhodnějším řešením pro děti.

Větší jsou stage piana a největší a nejtěžší možností jsou právě digitální piana. Tato piana nabízejí velké množství funkcí, propojit je můžete s počítačem. Díky možnosti připojit sluchátka si hru na klavír užijete i v noci, aniž byste rušili sousedy.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.muziker.cz, www.televize.cz, www.prokapelu.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (65 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Ještě bych doporučil digitální piano KORG. Jednak mají výbornou klaviaturu a velmi dobré zvuky. Konkrétně do 15 tis.

  2. Chystám se koupit digi klavír a článek mi objasnil informace, na které jsem neznala odpovědi. Díky…

    • Dobrý den,

      Můžete mi prosím poradit u výběru piana?
      Rozhoduji se mezi yamaha clp 775 nebo gewa up 405 popř. roland 704
      Děkuji Peterek

  3. Přehledný článek, děkuji za vaší pomoc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo