Vibrační plošina funguje na principu vibrací, které způsobují reflexní stahování svalů. Vibrační plošiny podporují krevní oběh, využijete je jako účinnou pomůcku v boji s celulitidou. Pomáhá i při léčbě bolesti kloubů a ztuhlých svalů, zlepšuje rovnováhu i koordinaci a odbourává stres. Kromě toho vám však pomůže s hubnutím a formováním postavy.
Přestože jsme vyjmenovali všechny její přednosti, nejsou vibrační plošiny vhodné pro všechny. V některých případech se jejich používání nedoporučuje a některé osoby by tyto stroje neměly používat raději vůbec. Co vše tedy umí vibrační plošina a jaká je pro vás nejlepší.
Nejlepší vibrační plošiny
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Fitness King Vibro Form RC-CFM-V20 | ⭐ 98 % | 3 499 Kč | Zobrazit | Bestseller.cz |
2. | HMS MA 1001 | ⭐ 95 % | 6 799 Kč | Zobrazit | efitness.cz |
3. | Vibro Shaper | ⭐ 91 % | 4 049 Kč | Zobrazit | 4home.cz |
4. | inSPORTline Charles | ⭐ 88 % | 14 190 Kč | Zobrazit | Insportline.cz |
5. | inSPORTline VibroGym Lotos | ⭐ 86 % | 8 290 Kč | Zobrazit | Fitvyziva.cz |
Princip
Po zapnutí plošiny dojde k rychlým vibracím. Při cvičení na plošině stojíte a vaším úkolem je ustát rychlé vibrace, které napodobují pohyb těla při chůzi ovšem v mnohem vyšší rychlosti. Ne všem však může být tento pohyb příjemný. Pokud si vibrační plošinu zakoupíte a cvičení na ní vám nebude z nějakého důvodu vyhovovat, je vhodné ji raději nepoužívat.
V opačném případě však můžete naplno využít její již zmíněné přednosti. K těm nejvíce preferovaným patří bezesporu hubnutí a formování postavy v podstatě bez námahy během cca 15 – 20 minut používání denně.
Svaly celého těla, které jsou vibracím vystaveny, musí pracovat i ve chvíli, kdy budete na plošině pouze stát. Díky tomu dochází v podstatě bez větší námahy k jejich výraznému prokrvení, posílení a růstu. Při používání vibrační plošiny dochází také ke spalování energie a zlepšení kondice.
Vibrační plošinu mohou po konzultaci a schválení lékařem používat i osoby, které prodělali mozkovou příhodu. Tyto osoby mohou mít potíže s rovnováhou a vibrační plošina jim může výrazně pomoci.
Cvičení má blahodárný vliv i na potíže s otoky. Využít ji tak mohou osoby se špatným oběhem lymfy. I zde je však nutné její používání nejdříve konzultovat s lékařem. Díky cvičení na plošině budete posilovat svaly hlubokého stabilizačního systému, které jinak vyžadují speciální cvičení.
Typy
Vibrační plošiny jsou k dostání ve dvou podobách, v případě menších strojů se jedná pouze o základnu, větší plošiny mají navíc robustní stojan a madla.
Základna
Jedná se o nejoblíbenější podobu vibrační plošiny, kterou využijete v domácích podmínkách. Jedná se pouze o základnu, která bývá často doplněna přídavnými madly. Ty využijete při různých cvicích nebo vám pomohou v začátcích při udržení rovnováhy. Výhodou tohoto typu je skladnost, nižší váha i cena.
Plošiny s madly
Plošiny z madly jsou robustnější stroje. Plošiny vhodné pro domácí využití jsou méně robustní, naopak profesionální stroje poznáte podle robustní a odolné konstrukce, která zvládne nepřetržitý provoz.
Nevýhodou plošin s madly je horší skladnost a vyšší cena. Díky madlům je však mohou využívat i starší osoby i všichni ti, kdo má potíže udržet rovnováhu.
Vibrace
Vybírat můžete také stroje podle způsobu vibrace. Na výběr máte stroje s oscilačními vibracemi, triplanar nebo stroje s duálním pohybem. Jednotlivé stroje mají rozdílnou intenzitu vibrací. Rychlost je udávána v Hz.
Při nízké rychlosti dochází ke zlepšení krevního oběhu, stroje vám mohou pomoci od bolesti a zlepší se vaše koordinace.
Střední rychlost má vliv na formování postavy, spalování tuků i stimulaci kloubů a kostí.
Při vysoké rychlosti dochází ke zlepšení hustoty kostí a tvarování svalů.
Oscilační
Jsou nejčastějším typem. Jejich úkolem je především zredukovat množství tělesného tuku a orientují se i na lymfatický systém. Oscilační plošina napodobuje pohyb při chůzi, v pravidelných intervalech je její jeden konec zvedá a druhý zase klesá. To udává do pohybu především svaly stehen, boků, zad i stabilizačních svalů.
Počet kmitů bývá v rozmezí 10 – 20 Hz, nižší dráha pohybu při vyšší rychlosti je vhodná na silový trénink. Pokud budete cvičit při nižší rychlosti a vyšší dráze budete rychleji hubnout.
Lineární
Jedná se o vibrace, které simulují pohyb nahoru – dolů. Plošiny takto používají vertikální pohyb, který je vhodný pro lepší cirkulaci krve nebo relaxaci svalů. Lineární vibrace je možné využít u dražších většinou tzv. 7D strojů. Ty mají 3 motory a umožňují vám využívat lineární, vertikální a oscilační vibrace.
Triplanar
Jedná se o pokročilejší stroje, jejichž vibrace mají vliv na hustotu kostí a zvýšení síly. Přesto je však využijete i při formování postavy či systém lymfy. Při vibracích dochází k náhlému směru pohybu i velké síle kmitů. Je tedy vhodné investovat do stroje, který je schopen tlumit nárazy. Pohyb desky kopíruje tvar elipsy a kmitočet je v rozmezí 20 – 50 Hz.
Duální pohyb
Jedná se o nejkvalitnější stroj na profesionální úrovni. Stroj kombinuje oba předešlé typy vibrací a patří k těm nejdražším.
Motor
Uvnitř každé plošiny se nachází různě výkonný motor. Kvalitní motor vás potěší tichým chodem i vyšším výkonem. Pro pohodlné domácí používání je vhodné sáhnout po plošinách, jejichž výkon se pohybuje v rozmezí 300 – 400 W. Naopak vhodné je vyhnout se stojům s výkonem kolem 100 W.
Rozměr
Vibrační podložka se skládá z různě velké plochy, na které budete při používání stát. U tohoto stroje je tedy důležitý především robustní rám, který vám zaručí bezpečné a dlouhodobé používání. Používání podložky by mělo být především pohodlné.
Z tohoto důvodu je praktičtější koupit podložku s větší plochou. Nejmenší podložky mají rozměr 53 x 38 cm, rozměr velkých je 80 x 40 cm.
Funkce
- Přednastavené programy – při cvičení můžete využít tyto programy, které vám umožní efektivnější cvičení.
- Ovládání – plošiny se standardně ovládají tlačítky. U dražších strojů máte k dispozici displej, a nejdražší plošiny je možné ovládat i dálkově.
- Rychlost – vibrační podložky mají několik rychlostí, které můžete libovolně nastavovat.
- Madla – součástí některých základen jsou přídavná madla. Tyto stroje jsou vhodné pro osoby, které mohou mít v začátcích potíže udržet rovnováhu. U robustnějších strojů se stojanem madla najdete vždy. Zde je vhodné zaměřit na jejich ergonomický tvar. Díky němu bude používání plošiny komfortnější.
- Povrch – vibrační plošiny mají rovný nebo různě vroubkovaný povrch. Ať už budete vybírat plošinu s jakýmkoliv povrchem, ujistěte se, že se jedná o povrch protiskluzový, který vás ochrání před možným pádem.
Značka
Vibrační plošiny jsou na trhu zastoupeny značkami HMS, inSPORTline, Gymrex, Hop-Sport, Klarfit, Fitness King, Master, Spartan a mnoha dalšími.
Cena
Nejlevněji koupíte jednoduché vibrační pásy, které však nejsou určené ke cvičení. Jejich cena se pohybuje kolem 1 000 Kč. První plošiny menších rozměrů jsou k dostání za necelé 3 000 Kč. I tyto stroje nabízí až 100 úrovní rychlostí, disponují přednastavenými programy a koupit je můžete s přídavnými expandéry.
Více strojů lepší kvality nabízí cenové rozpětí 3 – 5 000 Kč. Jedná se o větší vibrační plošiny, které je možné ovládat dálkovým ovladačem. V případě, že preferujete plošinu se stojanem, bude vás zajímat cenové rozpětí 5 – 8 000 Kč. Za tuto cenu koupíte i vysoce kvalitní jednoduché plošiny nebo vibrační pás se stojanem.
Porovnat ceny vibračních plošin
Otázky a odpovědi
Může vibrační plošinu používat každý?
Vibrační plošinu nesmí používat těhotné ženy. Vhodná není ani pro osoby s umělými klouby, kardiostimulátorem, trombózou, bypassem nebo těžkou formou cukrovky.
Vibrace mohou hůře snášet i osoby trpící depresemi, epilepsií, nádorovým nebo kardiovaskulárním onemocněním. Pokud řešíte nějaký dlouhodobý zdravotní problém, je vhodnější se před nákupem plošiny poradit se svým lékařem.
Jakou mají stroje nosnost?
Nosnost se pohybuje nejčastěji v rozmezí 100 – 150 kg. Narazit můžete i na stroje s nižší nebo naopak vyšší nosností. Obecně je vhodné vybírat stroj s určitou rezervou. Díky ní může plošinu využívat osoba s vyšší tělesnou hmotností nebo si můžete cvičení ztížit používáním činek.
Co je vibromasážní pás?
Vibromasážní pás je k dostání ve dvou podobách. Levnější varianta se skládá pouze z pásu, kterým obepnete problémové partie a ty se budou během vibrací formovat, masírovat a posilovat. Pásy májí zpravidla několik stupňů intenzity, které je možné ovládat ovladačem.
Dražší pásy jsou k dostání se stojanem. I v tomto případě pásem obepnete své problémové partie, přístroj zapnete a necháte několik minut působit vibrace.
Závěr
Na výběr plošiny má vliv i to, jak často budete chtít stroj využívat. Ani při občasném použití se však nemusí vyplatit investice do příliš levného stroje neznámé značky. I
deální je plošinu před nákupem nejdříve vyzkoušet a teprve poté se rozhodnout, zda je to pro vás ten pravý stroj. Patříte-li mezi osoby, které řeší nějaké zdravotní potíže, konzultujte nákup plošiny nejdříve se svým lékařem.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Cvičím na vibrační plošině každý den a jsem nadšená, je to opravdu skvělá věc. Je to vynikající pomůcka na vypracování svalů.
Koupila jsem si vibrační plošinu kvůli formování postavy a opravdu funguje, jak má. Jsem s ní velmi spokojená a už bych jí nevyměnila za žádný jiný stroj.
Musím se přiznat, že vibrační plošiny jsem se hodně bál, ale když jsem jí vyzkoušel, změnil jsem názor. Používám jí pravidelně a jsem spokojený.
Super článek! :)
Děkujeme. Jsme rádi, že se článek líbí.