Vysílačky

Nejoblíbenější značky vysílaček

Vysílačka je zařízení, po kterém touží každé dítě. Dětskou vysílačku koupíte v každém lepším hračkářství a jejím prostřednictvím spolu mohou komunikovat sourozenci nebo kamarádí. Vysílačka určená dospělým je však mnohem více, než jen přístroj určený pro zábavu. Vysílačky využijí ti, kteří patří mezi dobrodruhy, podnikají různé výpravy. Dále pak rybáři nebo motoristé.

Využijete ji na místech, kde není možné ke komunikaci použít mobilní telefon. Pokud na těchto méně dostupných místech dojde k nehodě, může vám nebo vašim blízkým kvalitní vysílačka zachránit i život.

Výhodou vysílaček je také bezplatný provoz a lze je používat na krátkých a středně dlouhých vzdálenostech. Komunikace je možná i při větším počtu osob.

Výběr vysílačky je tak třeba dobře zvážit. Vybírat si budete vhodný přístroj podle toho, kde ji budete nejčastěji využívat. Mezi další parametry při výběru patří dosah, počet kanálů, množství funkcí, ale především kvalita spojení nebo výdrž baterií.

Porovnat ceny vysílaček

Nejlepší vysílačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Motorola TLKR T42 3ks 97 %  Kč Zobrazit Tipa.eu
2. Baofeng UV-5R 91 % 698 Kč Zobrazit Mall.cz
3. GoGEN Maxipes Fík MAXI zelená 90 % 899 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Vysílačky je možné rozdělit více způsoby, například podle profese nebo způsobu a místa užívání. V první řadě je však vhodné vysílačky rozdělit na amatérské a profesionální. Tyto typy se od sebe liší rozsahem pásma a jednotlivé vysílačky není možné používat mimo tato vyhrazená pásma.

Oba typy jsou pak zastoupeny ručními a základnovými vysílačkami. Ruční jsou známější, vzhledem je lze přirovnat k robustnímu mobilnímu telefonu a napájí je dobíjecí akumulátor nebo baterie. Základnové mají stabilní základnu, do které jsou vloženy, často se používají v autech, a patří k dražším.

Amatérské

Amatérským nebo také občanským vysílačkám je vyhrazené pásmo 27 MHz. Tyto radiostanice není možné používat na profesionální úrovni, ale využijete je v běžném životě. Používat je můžete při komunikaci mezi jednotlivými vozidly, ve větších firmách, skladech nebo ochraně objektů.

Používat se mohou při sportu, turistice, horolezectví nebo třeba plavbě na lodi. Občanské vysílačky lze provozovat na 40 kanálech pásma CB, kanál číslo 9 je vyhrazen nouzovému spojení.

Profesionální

Profesionální vysílačky jsou určené ke každodennímu používání v náročném provozu. Používají je policisté, záchranářské složky, ale například i řidiči taxíků.

Kromě toho je lze používat v průmyslu, lesnictví, dopravě, zemědělství, ale i všude tam, kde je jejich používání spojeno s nějakou profesí. Těmto vysílačkám je vyhrazeno pásmo 172 a 448 MHz, které je považováno za velmi spolehlivé.

Pásma

U vysílaček je nutné dodržovat vysílání ve vyhrazeném pásmu. V případě občanských se jedná o pásmo CB, pásmo PMR je mezinárodní a pásmo VKV profesionální.

CB

Občanské pásmo je dostupné všem běžným občanům pro běžné, ne však profesionální používání. Dosah pásma je v rozmezí 4 – 15 km, výkon vysílačky je nejčastěji 4 W. V případě tohoto pásma však musíte počítat s rušením signálu.

PMR

Toto pásmo má mezinárodní platnost a lze ho používat v evropských státech. Používat ho tak můžete při různých zahraničních cestách. Výhodou vysílaček je v zahraničí především ekonomická stránka věci. Výhodou tohoto pásma je čistý zvuk bez rušivých elementů, nevýhodou pak malý dosah do 6 km.

VKV a VKU

Tyto pásma využívají profesionální radiostanice a pro provoz vysílaček, která tato pásma využívají, je nutné vlastnit licenci. Pouze u VKV pásma s výkonem vysílačky do 5 W je provoz možný i bez licence.

Toto jsou nejznámější pásma, kromě nich je možné používat pásma UHF, VHF, MB, která jsou však výhradně učená pro záchranné složky, piloty letadel nebo řidiče taxíků.

Počet kanálů

Jednotlivé modely mohou využívat více pásem, mezi kterými je možné libovolně přepínat. Společně se změnou pásma se mění i výkon. Nejzákladnější radiostanice mají 16 kanálů, dále můžete zakoupit přístroj se 32, 99, 128 a 256 kanály.

Tyto vysílačky jsou však drahé a pro běžné používání prakticky zbytečné. U nejlepších vysílaček máte však k dispozici i 1000 kanálů.

Dosah

Dosah vás při výběru vysílačky bude zřejmě zajímat nejvíc. Právě tento parametr je však velmi nepřesný a vliv na něj má mnoho různých aspektů. V případě některých výrobků je dosah uveden, u všech ho však právě kvůli velké nepřesnosti nenajdete. Dosah je dán z velké části výkonem, který je však omezen vysílacím pásmem.

Dosah určuje i profil terénu nebo poloha antény. U ručních vysílaček může být dosah od 0,5 – 2 km. Mezi ruční vysílačkou a základnou je dosah v rozmezí 1 – 10 km a v případě základnových radiostanic může být dosah 20 – 40 km. Pokud se však budete nacházet na rovinatém terénu, může být dosah ve všech případech mnohem vyšší.

Na dosah má vliv i anténa. U ní je zásadní kvalitní zpracování, které však zpravidla při nákupu nepoznáte. Vhodné je však alespoň zkontrolovat, zda není anténa nějakým způsobem poškozená, protože i malé mechanické poškození může dosah zásadně ovlivnit.

Výkon vysílačky

Výkon je omezen normou a u všech vysílaček s pásmem CB je výkon 4 W. Jestliže budete využívat pásmo VKV. Bude výkon ručních vysílaček 5 W. Pásmo PMR má výkon pouze 0,5 W.

Odolnost

Také odolnost vysílačky je důležitá. Každá vysílačka by měla být dostatečně odolná proti pádu nebo nárazu. U některých je třeba ve větší míře zohlednit odolnost vůči prachu nebo vodě. Levnější vysílačky mají krytí IP54, jedny z nejdražších pak IP68.

Baterie

Vysílačky jsou napájeny pomocí baterií nebo dobíjecích akumulátorů. U těchto přístrojů vás bude zajímat výdrž a doba nabíjení.

Baterie

Ačkoliv mohou být pro někoho bateriové vysílačky neatraktivní, mají své velké výhody. Ať se s vysílačkou vydáte kamkoliv, je vhodné mít po ruce náhradní baterie. V případě, že bude vysílačka vybitý, není nic lehčího, než baterie vyměnit.

U těchto výrobků si ohlídejte způsob měnění baterií. Měl by být snadný a dostupný i bez použití nějakých nástrojů. Před delší výpravou je vhodné také zjistit, jakou mají baterie výdrž, podle ní se vybavte potřebným množstvím nových článků.

Akumulátor

Akumulátory mají poměrně dlouhou výdrž. V případě, že se akumulátor vybije, bude nutné jeho opětovní dobití. To však nemusí být proveditelné všude. Tyto vysílačky však mají indikátor stavu baterie a jste tak vždy informováni o tom, jak dlouho ještě bude radiostanice v provozu.

Značka

Mezi přední výrobce vysílaček patří Motorola, která se pravidelně umísťuje na předních místech hodnocení. Podobně si vede také Baofeng, TYT nebo Wouxun. Kvalitní vysílačky koupíte i od značky Sencor, President či Midland.

Cena

Pokud budete vysílačku používat v běžných situacích a nebudete tak vyžadovat nic mimořádného, nebude nutné utratit více než 1 000 Kč. I za tuto nízkou cenu je možné koupit 2 stejné výrobky.

Za dostupné lze považovat i rozpětí 1 – 2 000 Kč. Za tuto cenu zpravidla koupíte také dvě vysílačky. Je však možné koupit až 4 přístroje, v případě těch dostupnějších se bude cena pohybovat kolem 3 – 4 000 Kč.

Kvalitnější přístroje s větším počtem kanálů a dosahem koupíte od 3 000 Kč. Tyto vysílačky již mají zpravidla nějaké funkce, do náročnějšího terénu je vhodné vybrat vysoce kvalitní vysílačku. Cena dražších modelů šplhá nad 4 000 Kč a překročit může i hranici 10 000 Kč.

Porovnat ceny vysílaček

Otázky a odpovědi

Jakou vysílačku na loď?

Vysílačka určená rybářům nebo těm, kdo provozují plavby na lodích, by měla být především odolná vůči vodě. U vysílačky oceníte menší rozměr a hmotnost a z příslušenství by neměl chybět kvalitní obal, který je uchrání před možným pádem nebo nárazem.

Hodit se vám může i ochrana proti odposlechu a součástí vysílačky musí být i baterie s velkou výdrží. Vysílačky vhodné na loď jsou konstruovány tak, aby vydržely extrémní podmínky, a použít je tam můžete i při lovu nebo extrémním sportům.

Jakou vysílačku do auta?

Vysílačka do auta je určená ke komunikaci mezi jednotlivými vozidly. Běžně se používají v případě řidičů kamionů nebo jiných nákladních automobilů, ale využít ji můžete například, pokud budete cestovat s partou na dovolenou.

U takových vysílaček využijete mezinárodní PMR pásmo, těm, kdo jezdí nejčastěji po rodné vlasti, postačí i vysílačka v CB pásmu. Pomocí ní budete moci upozorňovat kolegy na možné komplikace v dopravě nebo třeba policejní hlídky.

Jaké funkce mají vysílačky?

Kromě již zmíněného indikátoru stavu baterie se běžně setkáte s možností přepínat na různé výkony či kanály. Poměrně častou součástí je zabudovaná LED svítilna a displej.

Součástí některých vysílaček jsou vibrace, které vás upozorní na hovor. Některé vysílačky umožňují připojit externí mikrofon, což oceníte ve chvíli, kdy potřebujete obě ruce. Jednotlivých funkcí může být více, záleží na ceně i výrobci.

Závěr

Mezi nejrozšířenější patří ruční vysílačky, pro motoristy jsou vhodnější základnové typy. Při výběru vysílačky se nejprve zaměřte na kvalitu zpracování a zkontrolujte především anténu, která má zásadní vliv na dosah vysílačky.

Dosah kromě ní ovlivňuje i okolní terén a nejčastěji bývá do 10 km. Při výběru vás mohou zajímat i některé funkce, mezi ty nejzásadnější patří indikátor stavu baterie, ale hodit se může i svítilna. Při výběru vždy preferujte kvalitního výrobce před cenou a při používání dodržujte stanované zásady a pravidla.

Vysílačky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.1/5 (26 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vysílačky jsem koupila od značky Motorola pro manžela a jeho kamarády, když připravovali nějakou bojovku v lese a chtěli něco, čím se budou moci domlouvat, ale nesměl to být mobilní telefon, aby nikdo nepodváděl. Zvítězil model Motorola TLKR T82 Extreme, který jsem vybírala podle hodnocení na Heurece a také díky vašemu článku, na který jsem náhodou narazila.

  2. Koupil jsem vysílačky pro sebe a svoje syny, takže když jedeme na chatu, můžeme si tam volat přes vysílačku. Kluci se zabaví a mám stále přehled, kde jsou.

  3. Hodně pomohlo . Diky

  4. Krásný napsaný článek, velmi mi pomohl s výběrem. Děkuji

Přidat komentář

Recenzer
Logo