Udržet zuby psa v dobrém stavu je pro jeho celkové zdraví a pohodu velmi důležité. Tuto skutečnost si však stále ještě mnoho majitelů psů neuvědomuje. Přitom však zanedbaná péče o zuby může dříve nebo později vést k celé řadě zdravotních potíží. Velmi často musí majitelé řešit potíže s nemocnými dásněmi, zubním kamenem nebo dokonce ztrátou zubů. Tyto potíže způsobují psovi bolest a celkovou nepohodu.
Naopak pokud budete o zuby svého psa pravidelně pečovat, postaráte se o jeho spokojený život. Při péči o zuby můžete využívat speciální pasty, gely nebo spreje. Veškeré tyto přípravky jsou vyrobeny tak, aby psovi pomohly udržet zuby v dokonalém stavu a byly přitom chutné. Díky tomu nebude péče o zuby pro psa nijak stresující.
Vybrat správnou pastu pro psy není úplně jednoduché, dle expertů by vás mělo primárně zajímat její složení. Pouze tak zjistíte, zda vámi zvolená pasta neobsahuje nějaké škodlivé látky. Přednost byste měli vždy dávat přípravkům s přírodním složením. Takovéto pasty většinou obsahují aloe vera nebo tea tree olej. Zapomenout byste neměli ani na oblíbenou příchuť, která vám čistění zubů velmi usnadní.
Typy
Při péči o ústní dutinu psa budete moci používat různé přípravky. Vyzkoušet můžete klasickou pastu, zubní gel, ústní sprej nebo vodu.
- Zubní pasta – je k dostání v několika podobách a nabízí různé příchutě. Zubní pasty psům obvykle chutnají a výhodou je, že nepění.
- Zubní gel – můžete stejně jako pastu nanášet kartáčkem na zuby, popřípadě prstem. Po nanesení je nutné nechat gel působit cca 30 – 60 minut, po tuto dobu by pes neměl jíst ani pít. Gely více vyhovují psům, kteří odmítají klasické čištění zubů.
- Ústní sprej – zlepší stav zubů i dásní, omezuje tvorbu plaku i zubního kamene. Spreje mívají regenerační i dezinfekční účinky a účinně odstraňují zápach.
- Ústní voda – působí proti zápachu, je prevencí před vznikem zubního plaku a zabrání i nežádoucímu zabarvení zubů. Ústní vodu můžete přidávat do misky s vodou. Takto ochucená voda však nemusí všem psům chutnat.
Složení
Nejdůležitější je zdravotně nezávadné složení všech dostupných přípravků na zuby. Psí pasty by neměly obsahovat fluoridy, tyto látky mohou psům způsobovat zažívací potíže. Psům jsou určeny tzv. enzymatické pasty, které obsahují enzymatické složky. Tyto látky pomohou v ústní dutině udržet správnou mikroflóru. Nevýhodou těchto přípravků bývá trochu vyšší pořizovací cena.
Příchuť
Zubní pasty pro psy jsou k dostání v několika příchutích. Koupit můžete například pastu s příchutí hovězího nebo drůbežího masa. Takovéto produkty jsou u psů velmi oblíbené. Psí pasta však může mít také příchuť bylinek nebo čajových výtažků.
Čištění zubů
Abyste mohli psovi zuby vyčistit, budete potřebovat nejen pastu bez toxických látek, ale i správný zubní kartáček. Zubní kartáček musí vyhovovat tvaru a velikosti tlamy psy. Na čištění je vhodné zvykat psa od štěněte. Pes by měl být zvyklý na dotek v oblasti tlamy. Při čistění zubů pak musíte být důslední, ale i dostatečně jemní.
Zubní pastou čistěte zuby i dásně, postupovat byste měli systematicky, od jednoho konce čelisti ke konci druhému. Pokud to bude nutné, měli byste svému psovi dopřát pauzu, ne každý pes celý proces zvládne na jeden zátah. Zuby je dle doporučení vhodné čistit cca 2 x až 3 x za týden. V ideálním případě však můžete zuby čistit každý den.
Vhodné alternativy
Vhodnou alternativou k pastě na zuby mohou být vhodné dentální hračky nebo pamlsky. I tyto pomůcky mohou pomoci jako prevence proti tvorbě zubního kamene a podpoří celkové zdraví jeho ústní hygieny. Hračky i pamlsky budou navíc adekvátně masírovat dásně. Na trhu najdete celou řadu těchto produktů, najít tak můžete variantu pro všechna psí plemena.
Dentální pamlsky pomohou redukovat vznik zubního kamene a osvěží dech. I ony tak představují velmi účinnou metodu v péči o zuby. Pamlsky navíc bývají obohaceny o minerály a vitamíny, které pomáhají zlepšovat celkové zdraví psa. Psovi byste však měli podávat pouze kvalitní certifikované pamlsky.
Značka
Zubní pastu i jiné přípravky určené k péči o psí chrup byste měli kupovat od prověřených výrobců. Pouze v jejich případě si můžete být jistí bezpečným složením a kvalitou. U zákazníků jsou velmi oblíbené přípravky značky Virbac, Trixie, Probiotics International, Vet´s Best, Purina nebo VITAR Vetrinae.
Cena
Pořizovací cenu určuje typ přípravku, velikost balení, složení a pochopitelně i značka. Za pastu, gel i ústní vodu obvykle zaplatíte od 40 – 250 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaké potíže mohou bez správné zubní péče u psa nastat?
I psů může zanedbaná ústní hygiena způsobit různé potíže. Na prvotní potíže se zuby vás upozorní halitóza, neboli zápach z úst. Častý je například zánět dásní. Jedná se o onemocnění, které může způsobit bolestivé otoky i krvácení z dásní. Periodontální onemocnění se vyvine z neléčeného zánětu dásní. Pakliže nebudete zánět dásní léčit, mohou psovi zuby postupně vypadávat. Běžné jsou i potíže, které způsobuje zubní kámen. Ten se na zubech tvoří v podobě tvrdého nánosu a může způsobovat infekce. V tom nejhorším případě mohou bakterie z dutiny ústní vstoupit do krevního oběhu a způsobit potíže se srdcem, játry nebo ledvinami.
Je možné čistit psovi zuby pastou určenou lidem?
Pakliže budete chtít o zuby svého psa pečovat, měli byste vždy používat přípravky, které jsou speciálně formulovány pro psy. Zubní pasty pro lidi totiž mohou obsahovat složky, které mohou být pro psa toxické.
Jsou lepší komerční nebo domácí pasty na zuby?
Debata o tom, zda jsou lepší komerční nebo domácí pasty pro psy, vzbuzuje stále mnoho vášní. Příznivci doma vyrobených past upozorňují na to, že u takové pasty si můžete být skutečně jistí jejích složením a navíc ji vyrobíte tak, aby vašemu psovi chutnala. Pravdou však je, že komerční pasty jsou vyrobeny tak, aby psovi zajistily komplexní péči o zuby i dásně. Psí zuby jsou v tomto případě chráněny před vznikem zubního kamene i zubního plaku.
Závěr
Investice do zubní pasty pro psy společně s pravidelnými kontrolami u veterináře jsou pro udržení zdraví psích zubů velmi důležité. Díky pravidelné péči můžete prodloužit délku i kvalitu života svého psa. Při výběru správné zubní pasty byste si měli uvědomit, že každý pes je jedinečný a vyžaduje individuální přístup. Někteří psi zvládnou čištění zubů za pomoci klasických kartáčků na zuby. V případě jiných budete potřebovat speciální kartáčky na prst. Kvalitní zubní pasty jsou takové, které neobsahují žádné toxické složky. S péčí o zuby vám kromě pasty pomohou speciální zubní gely, spreje, ale i dentální pamlsky nebo hračky.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Antiparazitika pro psa
- Jak vybrat vitamíny pro psa?
- Jak vybrat probiotika pro psa?
- Jak vybrat kloubní výživu pro psa?
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?