Jak vybrat čistící gel na pleť?

Čištění pleti je základ, který byste neměli opomíjet. Přes den nasbíráte na obličeji nečistoty, jež se mohou usazovat a zapříčinit dermatologické problémy, jako je například akné. Existuje několik produktů, se kterými čištění zvládnete, dnes se ale budeme bavit o gelu a důvodech, proč mu dát přednost před ostatními.

Prohlédnout gely

Pěna vs. gel na pleť

Zatímco pěna na čištění pleti vypadá z počátku jako krém a následně začne pěnit, gel má konzistenci stálou. Pěnu musíte tedy více zapracovat, čímž můžete pleť lehce dřít. Na druhou stranu, pěnové částice se dokáží dostat hluboko do pórů a vyčistit z nich nečistoty i zbytky make-upu.

Gel má kromě menšího hloubkového čištění horší také exfoliaci, tedy odstranění odumřelých buněk. Oproti tomu vede výskytem přirozených olejů ve složení, jež zajišťují jejich dostatečné množství u suché pleti, která jich mívá nedostatek. Je doplněn také o přírodní výtažky z bylin, aby byla pleť vyhlazená, zářivá a sjednocená.

Díky hydratačním schopnostem se gel hodí více pro suchou a citlivou pleť, kdežto pěna pro mastnou a aknózní. I tak to ale neznamená, že by jedna z nich nemohla používat produkt vhodnější pro tu druhou.

Typy

Čistící gely se dělí podle typu pleti, na který jsou určeny a také podle toho, co se nachází v jejich složení. Celkově jsou šetrnější než pěny, záleží ale na tom, jak citlivou pokožku máte a co máte za požadavky.

Hloubkově čisticí gel na akné

Máte problémy s akné, dost možná i mastnou nebo smíšenou pleť? Sáhněte po čistícím gelu s kyselinou salicylovou nebo zinkem, které se podílejí na prevenci vzniku akné i černých teček. Čistí do hloubky, pleť je matná a svěží.

Hydratační čisticí gel na suchou pleť

Suchá pleť potřebuje jemné složení, které ji nebude dráždit a zbytečně vysušovat, proto by se ve složení měly nacházet také přírodní oleje. Hledejte například kyselinu hyaluronovou nebo aloe vera.

Zklidňující čisticí gel pro citlivou pleť

Rozhodně se vyhněte pěnidlu SLS (sodium lauryl sulfate), které pleť vysušuje a spíše jí škodí. Zejména, pokud máte citlivou pokožku, musíte si na složení dávat větší pozor. Kupujte pouze gely bez obsahu parfemace či jiných potenciálně dráždivých složek. Naopak hledejte hypoalergenní složky, síran zinečnatý a síran měďnatý, nebo glycerin.

Složení

Samozřejmě se složení u jednotlivých produktů liší, některé složky však zůstávají stejné. Některým z nich byste se měli vyhnout, jiné naopak vyhledávat.

Čisticí a pěnivé složky

  • Sodium lauryl sulfate (SLS) / Sodium laureth sulfate (SLES): Těmto chemickým látkám byste se měli vyhýbat, obzvláště, pokud máte citlivou pleť, mohli by ji podráždit. Vytvářejí pěnu a odstraňují nečistoty, mohou ale vysušovat, vyvolávat pocit pnutí nebo ucpávat póry.
  • Cocamidopropyl betaine: Často se používá jako náhrada za sulfáty, získává se z kokosového oleje.
  • Decyl glucoside: Vhodný pro citlivou pleť a pleť se sklonem k alergiím, čistí pleť.

Hydratační a zklidňující složky

  • Glycerin: Zvlhčující látka, jež udržuje vlhkost v pokožce.
  • Aloe vera: Zklidňující a hydratační složka, zklidňuje podrážděnou pleť.
  • Panthenol (Vitamin B5): Hydratuje a regeneruje pleť.
  • Kyselina hyaluronová: Udržuje vlhkost v pokožce a zlepšuje elasticitu pleti.

Antibakteriální a protizánětlivé složky

  • Kyselina salicylová: Exfoliuje, působí protizánětlivě, bojuje s akné i ucpanými póry.
  • Čajovníkový olej (tea tree olej): Přírodní antiseptikum s antibakteriálními vlastnostmi, ideální pro mastnou a aknózní pleť.
  • Zinek: Pomáhá regulovat tvorbu mazu a předcházet tvorbě akné.

Exfoliační složky

  • Kyselina glykolová: Exfoliuje pokožku, čímž zlepšuje texturu pleti.
  • Kyselina mléčná: Exfoliuje a hydratuje.

Antioxidanty

  • Vitamin C či E: Chrání pleť před volnými radikály a podporuje zdravý vzhled pleti.
  • Zelený čaj: Působí protizánětlivě, pomáhá chránit pleť před poškozením.

Další složky

  • Extrakt z heřmánku: Působí protizánětlivě, hodí se pro citlivou pokožku.
  • Niacinamid (Vitamin B3): Zlepšuje texturu pleti, zesvětluje pigmentaci a působí protizánětlivě.
  • Parfém: Dodává vůni, citlivá pokožka by se mu měla vyhýbat.

Použití

Aplikace čistícího gelu je jednoduchá, doporučuje se provádět 2x denně, a to ráno a večer.

  1. Odstraňte make-up pomocí odličovače, aby mohl gel proniknout hlouběji do pórů. Některé gely nabízejí i smytí make-upu, v tom případě můžete tento krok přeskočit.
  2. Opláchněte si obličej vlažnou vodou.
  3. Aplikujte malé množství do dlaně, jemně rozetřete mezi prsty pro napěnění a naneste na obličej.
  4. Gel jemně vmasírujte krouživými pohyby po celém obličeji, vyhněte se oblasti očí a úst.
  5. Opláchněte gel vlažnou vodou a obličej osušte čistým měkkým ručníkem. Nedrhněte pokožku, aby nedošlo k jejímu podráždění, spíše ji jemně pokládejte, dokud nebude suchá.
  6. Po aplikaci gelu můžete použít tonikum, hydratační krém nebo sérum.

Funkce

Hlavním účelem čistícího gelu je odstranit nečistoty, jako prach, pot, znečištění z okolního prostředí a zbytky kožních buněk. Má navíc ve složení přidané přirozené oleje, které se hodí zejména pro suchou pleť. Protizánětlivé složky jako kyselina salicylová nebo tea tree olej pomáhají bojovat proti bakteriím způsobujícím akné, což je zase ideální pro mastnou pleť.

Po aplikaci čistícího gelu mají další produkty možnost se lépe vstřebat. Důležitou součástí pečující rutiny bude i pro ty, kteří se nelíčí, jelikož nečistoty se na obličeji usazují denně, bez ohledu na to, zda na něj aplikujete nějaký produkt nebo ne.

Značka

Mezi oblíbené značky čistících gelů na pleť patří La Roche-Posay, CeraVe, Bioderma nebo Neutrogena.

Cena

Nejlevnější čistící gely na pleť seženete již do 200 Kč, zejména v drogerii. Mohou být určeny také přímo na odstranění make-upu, což z nich dělá multifunkčního pomocníka. Objem těchto produktů se pohybuje okolo 200 ml.

Od 200 Kč do 500 Kč najdete gely bez parfemace s hypoalergenním složením, určené pro citlivou pokožku. Mohou mít také vegan označení a různé látky, jež se starají o zdraví pleti.

Nad 500 Kč seženete buďto větší objem (400 ml) nebo vybrané značky, které nabízejí lepší složení, popřípadě se věnují problémům s pletí, jako je akné či sklon k červenání.

Prohlédnout gely

Otázky a odpovědi

Jak často bych měl/a používat čisticí gel na pleť?

Doporučuje čistit pleť 2x denně, a to ráno a večer (před nanesením make-upu a po jeho nošení). Jestliže máte citlivou či suchou pleť, můžete používat gel pouze 1x denně.

Měl/a bych používat čisticí gel, i když se nelíčím?

Určitě! Čistící gel totiž neodstraňuje z pleti pouze make-up, ale také nečistoty, které jej zanesou přes den i noc (smog, bakterie z povlečení, doteky rukou). Pokud je nečistíte, pleť se zanáší a může zapříčinit vznik akné nebo černých teček.

Mohu používat čisticí gel i na tělo?

Čisticí gel na pleť je svým složením speciálně navržen pro obličej, je totiž o dost jemnější než gel na tělo. Můžete jej však používat, jestliže máte akné na zádech nebo hrudníku.

Závěr

Je jedno, jestli se líčíte nebo ne, pleťová kosmetika je základ, který byste měli používat na denní bázi. Gel se konkrétně doporučuje aplikovat 2x denně – ráno a večer. Kromě exfoliace pleť vyčistí a postará se to, aby se předešlo jejímu vysoušení. Výsledkem je tak čistá, zklidněná, hydratovaná pokožka, na kterou můžete nanést další produkty, budou tak ještě lépe účinkovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (141 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo