Syntezátor je hudební nástroj, díky kterému je možné vytvářet zvuky takzvaně nepřírodně, tedy synteticky. Díky nim můžete tvořit specifické tóny a skládat svoje vlastní melodie. Syntezátory jsou běžně využívané v komerční sféře, ale hudební nadšenci si mohou tato zařízení pořídit i domů.
Výhodou syntezátorů je jejich kompaktní velikost, která vám umožní nástroj poměrně jednoduše přenášet. Díky tomu můžete vystupovat na rodinných oslavách, svatbě, posezení s přáteli a samozřejmě různých koncertech.
Princip fungování syntezátoru je poměrně složitý a vyžaduje znalost fyzikálních zákonů. Při výběru nástroje vás pravděpodobně nebude zajímat to, jakým způsobem je zvuk přenášen, ale zaměříte se na vzhled, funkce a ovládání nástroje.
Nejlepší syntezátory
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Korg KROSS 2-61 | ⭐ % | 17 522 Kč | Zobrazit | Kytary.cz |
2. | Behringer TD-3 | ⭐ 93 % | 2 862 Kč | Zobrazit | Muziker.cz |
3. | Yamaha MX61 | ⭐ 89 % | 16 490 Kč | Zobrazit | Hudebnicentrum.cz |
Typy
Při výběru syntezátoru narazíte na dva typy, tlačítkový a klávesový. Každý typ má svoje specifika a není tak jednoznačně možné označit jeden jako vhodnější pro začátečnické použití. Klávesové syntezátory jsou však oblíbenější a trhu zastoupeny ve větším množství.
Klávesový
Na první pohled si můžete klávesový syntezátor splést s klasickými klávesami. Na rozdíl od nich mají však jiné funkce a možnosti, větší je podíl ovládacích prvků, díky kterým můžete vytvářet celou řadu zvuků. Pomocí kláves můžete zahrát melodie kytary, houslí či bubnu.
I tyto syntezátory mohou být doplněny o dynamickou klaviaturu, kdy jsou schopny reagovat na sílu úhozu. Levnější syntezátory dynamickou klaviaturu nemají a síla úhozu zvuk neovlivňuje.
Tlačítkový
U těchto syntezátorů jsou klávesy nahrazeny tlačítky. Jedná se o tzv. akční tlačítka zastupující různé funkce. Výhodou tlačítkových syntezátorů je menší rozměr, který vám umožňuje jednoduché přemísťování.
Klávesnice
Klávesové syntezátory se liší počtem kláves. To, kolik kláves při hraní využijete, záleží především na tom, komu je nástroj určen.
- Děti – dětská podoba syntezátorů má nejčastěji 32 kláves, což je dostatečný počet pro děti do cca 7 let věku
- Dospělí – zde již můžete zakoupit syntezátor s 88 klávesami, což je množství, které je běžné u klasického klavíru.
Stejně jako při výběru jiných klávesových nástrojů, můžete zvolit mezi polovyváženou a nevyváženou klaviaturou.
- Nevyvážená – tyta klaviatura je díky lehkému stisku vhodná pro děti
- Polovyvážená – stisk je stále poměrně lehký, díky odpružení však může být hra o něco náročnější
Úprava zvuku
Syntezátory tvoří zvukové vlny, které můžete následně různými způsoby upravovat. K tomuto účelu slouží následující sekce:
- VCA – jedná se o modul, kterým je možné libovolně upravovat hlasitost
- VCF – takzvaná sekce filtrů je určena pro změnu zabarvení zvuku.
- VCO – oscilátor určený ke změně průběhu i tvaru zvukových vln.
Napájení
Syntezátory je možné napájet pomocí baterií. Tuto možnost mají především malé kapesní přístroje, ale narazit můžete i na bateriemi napájený klávesový nástroj. V ostatních případech je přístroj napájen ze sítě.
Funkce
Syntezátory jsou zařízení, které jsou pořizovány především pro svoje funkce. Jejich počet by měl být dostačující pro začínající uživatele i profesionály. Jednotlivých funkcí je celá řada, jmenovat můžeme například:
- Sekvencer – díky této funkci můžete ukládat vámi vytvořené melodie, funkci je možné přirovnat k principu diktafonu
- Vocoder – funkce, která převádí řeč na digitální signál.
- Aftertouch – funkce klaviatury reagující na změny tlaku po stisku tlačítka, klávesy nebo padu
- Automatický doprovod – funkci mohou využít děti i dospělí, tuto funkci ocení především amatéži, protože profesionální hráči se bez automatického doprovodu docela dobře obejdou.
- Reproduktor – součástí syntezátoru mohou být zabudované reproduktory.
- Konektory – jedná se o konektory MIDI Out a MIDI In, díky nim je možné propojit syntezátor s počítačem či jiným zařízením.
- Zvukový výstup – umožní vám zařízení připojit k zesilovači zvuku a docílit tak vyšší hlasitosti.
- Podsvícení – jednotlivé klávesy mohou být podsvícené a blikat s určitou posloupností a rychlostí, tak, aby bylo možné melodie zahrát správně. Tato funkce je oblíbená především u dětí a začátečníků.
- LCD displej – některé nástroje mohou být vybaveny malým displejem
Značka
Mezi přední výrobce syntezátorů patří značka Yamaha, Medeli, Korg, Akai, Roland, Behringer, Waldorf nebo Casio. Dětské nástroje jsou zastoupeny značkou Djeco a Kraftika.
Cena
Nejlevněji zakoupíte syntezátory určené dětem. Jedná se spíše o hračky než plnohodnotné hudební nástroje a jejich cena se pohybuje od 500 – 1 500 Kč.
Syntezátory určené starším hráčům koupíte v poměrně širokém cenovém rozmezí. Začátečníci se vystačí s nástroji, jejichž cena nepřekročí 5 000 Kč. I tyto nejlevnější nástroje nabízí řadu funkcí a zastoupeny jsou v klávesové i tlačítkové podobě.
Za zlatou střední cestu můžeme označit syntetizátory s cenou do 15 000 Kč. Vzhledově již připomínají elektronické klávesy a mohou velmi dobře posloužit při domácím i komerčním použití. Profesionálové mohou zakoupit špičkové nástroje, jejichž cena šplhá nad 100 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Jaký syntezátor koupit dětem?
Pokud kupujete nástroj dětem, vystačíte se s amatérskými syntezátory. Jedná se o velmi jednoduché přístroje, které však mají řadu funkcí. Díky nim mohou tvořit vlastní hudbu i děti. V amatérské skupině jsou zastoupeny i o něco propracovanější modely, které udělají radost i starším či náročnějším začínajícím hráčům.
Co je modulární syntezátor?
Speciální syntezátor je složen z modulů, díky kterým máte doslova neomezené možnosti tvorby. Jednotlivé segmenty je možné různě propojovat pomocí kabelů.
Jaký je rozdíl mezi analogovým a digitálním syntetizérem?
Analogové syntezátory jsou starší, cesta zvuku začíná stejně jako u jiných nástrojů oscilací a mění se během výstupu. Digitální syntezátor je novější verze, jejich ovládání je jednodušší, zvuk je realističtější. Ti, kdo chtějí se zvukem opravdu naplno pracovat, by měli volit spíše analogový typ.
Závěr
Zakoupit syntezátor pro děti nemusí být nijak složité. Dětské nástroje mají svoji specifickou kategorii, zaujmou vzhledem a mají dostatečný počet funkcí. Často je jejich součástí i karaoke mikrofon.
Zvolit vhodný nástroj starším uživatelům je již o něco obtížnější, zde je nutné odrazit se od vlastních představ. Před nákupem je vhodné nástroj vyzkoušet, velmi užitečná jsou i YouTube videa, kde najdete recenze jednotlivých značek. Mnoho důležitých informací se dozvíte přímo ve specializované prodejně.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.kytary.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Pokud už si člověk pořizuje syntezátor, rozhodně by měl řešit nejen značku, ale hlavně kvalitu. To je také důvod, proč v takových případech zůstávám věrný značce Yamaha, kde je ta kvalita super.
No já se plácnul přes kapsu a objednal Roland SYSTEM-8 za necelých 40 tisíc. Byla to moc dobrá investice a kvalita je potěšující.
Já mám syntetizátor od značky Yamaha a je perfektní. Tohoto výrobce jsem si oblíbil i u jiných zařízení, protože ho považuji za absolutní špičku.
Objednal jsem si na zkoušku Dübreq Stylophone a je naprosto boží. Jsem moc nadšený, protože obsluha je úplně jednoduchá.
Syntezátor jsem si koupila od značky Yamaha. A jsem spokojená.
Pomohl mi hodně tento článek.