Diktafony

Diktafony jsou praktické pomůcky, které vám mohou posloužit v mnoha situacích. Jsou neocenitelné pro novináře, mnoho studentů je využívá na přednáškách. Na diktafon můžete nahrávat rozhovory, vlastní myšlenky a postřehy. Využít je můžete i na různých pracovních schůzkách.

Diktafon je třeba vybírat s ohledem na to, jak často a za jakým účelem ho budete nejčastěji využívat. Při pořizování tohoto pomocníka je třeba zohlednit výdrž baterie, seznámit se s formátem nahrávání a citlivostí mikrofonu.

Důležité je také ovládání, které by mělo být jednoduché a přehledné. Diktafonů je na trhu velké množství, lze je sehnat v různé kvalitě a za různou cenu.

Porovnat ceny diktafonů

Nejlepší diktafony

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Zoom H4n Pro 95 % 5 690 Kč Zobrazit Kytary.cz
2. Olympus WS-852 88 % 1 590 Kč Zobrazit Muziker.cz
3. Sony ICD PX240 79 % 1 598 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Diktafony jsou k dostání ve dvou typech. Prvním, starším a již prakticky mizejícím je analogový model. Kvalitnější je pak diktafon digitální. V dnešní moderní době jsou však diktafonem vybaveny také mobilní telefony. Pokud tomu tak není, je možné do telefonu stáhnout příslušnou aplikaci.

Analogové

Tyto diktafony jsou k dostání v omezeném množství, a jsou typické svojí větší pořizovací cenou. Zvukový záznam je u tohoto typu nahráván na kazety. Kvalita zvuku je v tomto případě lepší, horší a náročnější je však následné zpracování záznamu v počítači.

Pro běžné uživatele jsou tyto typy nepraktické a své využití mají především v profesionální sféře. Nevýhodou těchto zařízení mohou být právě kazety, které jsou náchylné k poškození.

Digitální

Pokud budete hledat digitální diktafon, budete zahlceni velkým množstvím různých typů. Mají širokou škálu využití, jsou levnější a vhodné pro všechny uživatele. Digitální diktafony se snadno ovládají a i tyto výrobky mohou mít vysokou kvalitu záznamu.

Umožňují kvalitnější zpomalené nahrávání, kdy nedochází k měnění hlasu, ale pouze rychlosti záznamu. Díky tomu je hlas nezkreslený a srozumitelný. Diktafony, které mají k dispozici paměťovou kartu, mohou uchovat až stovky hodin záznamu.

Mobilní diktafon

Tyto diktafony mají svoje výhody i nevýhody. Mezi klady patří nulové pořizovací poplatky, pokud již telefon vlastníte, nebudete muset pořizovat žádné další zařízení. Nevýhodou je složitější ovládání, budete se muset proklikat velkým množstvím položek, u diktafonu postačí pouze zmáčknout jedno tlačítko.

A v neposlední řadě, je u mobilního diktafonu horší kvalita záznamu. Tyto diktafony jsou určeny především pro občasné nahrávání.

Kapacita

Kapacitu byste měli volit s ohledem na to, jak často budete diktafon používat. Digitální diktafony mají různou paměťovou kapacitu v rozmezí 4 – 16 GB. Tyto přístroje jsou dostačující pro občasné použití.

V případě, že budete potřebovat větší kapacitu přístroje, je lepší vybírat modely vybavené paměťovou SD kartou. Tyto karty je možné po zaplnění kapacity průběžně dokupovat. Některé digitální diktafony mohou využívat kombinaci paměti a karty.

Na stejném principu jako digitální diktafony s paměťovou kartou, fungují také analogové diktafony, pouze s tím rozdílem, že záznam je v tomto případě nahráván na magnetický pásek. Některé digitální diktafony mohou využívat kombinaci paměti a karty.

Citlivost mikrofonu

Diktafony v sobě mají zabudované mikrofony a reproduktory. Mikrofon zvuky snímá a reproduktor je umožní přehrát. Některé typy diktafonů umožňují přikoupit externí mikrofon, který dokáže znásobit velikost nahrávaného prostoru a samotnou nahrávku zkvalitnit.

Na citlivost mikrofonu má zásadní vliv vzdálenost, na kterou je budete používat a také hluk okolí. Mikrofony u těchto zařízení jsou velmi kvalitní a podle účelu použití je možné je rozdělit do tří skupin.

Monofonní neboli směrové diktafony využijete tehdy, pokud bude nahrávaný zvuk vycházet pouze z jednoho místa, které je umístěno před zařízením. Tyto modely patří k nejlevnějším, kvalita nahrávky však není úplně ideální.

Stereofonní mikrofony umožnují pořizovat záznam ze všech stran a umožňují nahrávat více zvuků z několika zdrojů. Tyto diktafony patří k dražším.

Citlivý mikrofon umožňuje záznam pořizovat z velké vzdálenosti. Tyto diktafony jsou tedy ideální pro studenty do velkých poslucháren, využít je můžete i na meetingu nebo pracovní poradě.

Napájení

To, jak dlouho vydrží diktafon v provozu je dalším parametrem, který stojí za zvážení. Při výběru zdroje napájení máte opět možnost vybírat ze dvou možností. Prvním jsou klasické vyměnitelné baterie a druhým jsou přístroje, které je možné opakovaně dobíjet.

Nejčastěji jsou k dostání přístroje, které mohou být v provozu cca 8 – 15 hodin. Kvalitnější výrobky pak mohou vydržet i několik stovek hodin.

V případě, že budete mít po ruce diktafon napájený pomocí klasických baterií, bude se vám hodit, pokud u sebe budete mít také nové baterie, které můžete ihned vyměnit v případě, že bude kapacita starých baterií vyčerpána.

Diktafony nabíjené pomocí opakovaného dobíjení, budou potřebovat ke svému dobití přístup k elektrické energii. Tuto skutečnost vám pomůže vyřešit powerbanka, díky které nepřijdete o cenné informace. Tyto modely jsou praktičtější také s ohledem na zatěžování životního prostředí.

Formát nahrávání

Nejběžnější jsou diktafony, které umožňují nahrávat ve formátu MP3 a WMA. Tyto formáty nezabírají příliš místa v paměti. Kvalitnější přístroje nabízejí formát WAVE. Díky tomuto formátu pořídíte kvalitní nahrávku, která ale zabere více místa.

Možnosti a funkce

Diktafony jsou vybaveny mnoha funkcemi, které usnadňují práci s pořizováním záznamu i jeho následovném zpracování. Mimo přídavných funkcí umožňují také připojení k počítači nebo možnost používat sluchátka.

Pokud diktafon umožňuje připojení k počítači, můžete pořízený záznam snadno archivovat mimo úložiště, kterým zařízení disponuje a následně ho také libovolně zpracovávat. Jestliže tedy takovou možnost oceníte, vybírejte diktafony, které připojení k počítači umožňují. Tato možnost totiž nebývá standardní u všech typů.

Připojení sluchátek se hodí zejména tedy, pokud chcete záznam přehrávat, aniž byste byli něčím rušeni, nebo naopak, abyste rušili někoho ostatního. Tuto možnost ocení zejména studenti.

Ochrana dat některé přístroje umožňují ochranu dat, díky které nemůže data uložená uvnitř přístroje zneužít jiný uživatel. Nejčastěji je možné data zaheslovat. Mezi další zabezpečení patří například odemknutí pomocí otisku prstu. Displej může nabízet technologii LCD nebo OLED. Na tomto displeji je možné zobrazovat čas a všeobecně usnadňuje práci se záznamy.

Mezi obvyklé funkce patří zejména:

  • Hodiny a kalendář – vám umožní vytvořit nahrávací plán. Nahrávky je v tomto případě možné ukládat s označením data a času, což vám umožní se k nim postupně bez problémů vracet.
  • Přídavný vstup pro mikrofon – pokud je diktafon vybaven přídavným vstupem pro mikrofon, tak můžete připojit externí mikrofon, který umožní kvalitnější nahrávání záznamu.
  • Linkový vstup – vám zase umožní nahrávat záznam z televize. V případě automatického nahrávání bude zařízení nahrávat pouze tehdy, že bude slyšet nějaký zvuk. Ve chvílích, kdy zvuk utichne se diktafon, vypne a ušetří tak baterie i místo v paměti.
  • Časovač – vám umožní nastavit přesný čas nahrávání.
  • Bluetooth – umožňuje diktafon propojit s mobilním telefonem. Díky tomu můžete nahrávat také telefonní rozhovory.
  • Střih a editace – vám umožní zpracovat záznamy hned bez nutnosti použít počítač.
  • Audio popisky – vám poskytnou přehlednější orientaci v záznamech. Tato funkce vám umožní namluvit vlastní komentář a posléze ho napojit na začátek záznamu.
  • Ochrana před smazáním a obnovením souborů – tuto vlastnost je možné nastavit u záznamů, které chcete ochránit před nechtěným smazáním.
  • Skrytý záznam – pokud aktivujete funkci skrytého záznamu, nebude přístroj jevit žádné známky činnosti a záznam se bude nahrávat do skryté složky, které je chráněná proti případnému smazání.
  • Volba rychlosti nahrávání – umožňuje standardní, zpomalené i zrychlené nahrávání.

Značka

Mezi nejoblíbenější značky digitálních diktafonů patří značky Olympus, Zoom, Esonic, HNSAT, Tascam nebo Philips, přičemž jednoznačně nejoblíbenější jsou výrobky právě značky Olympus. Analogové diktafony jsou k dostání od značek jako Philips nebo Tascam.

Cena

Nejlevnější výrobky seženete již za necelých 1 000 Kč. Vybírat můžete mezi klasickým vzhledem i malými nenápadnými zařízeními, které připomínají tužku nebo mají podobu flash disku.

Kvalitní diktafony určené pro běžné používání jsou k dostání od 2 – 4 000 Kč. K dispozici máte mnoho podob tohoto zařízení s dlouhou výdrží, kvalitním mikrofonem i mnoha funkcemi.

Cena nejdražších zařízení, která vám umožní nahrát vysoce kvalitní záznam a mají mnoho dalších předností lze koupit za cenu vyšší než 4 000 Kč. Cena těchto zařízení však může přesáhnout i 10 000 Kč. Je však na zvážení každého, jestli plně využijete všechny možnosti, které tyto výrobky mají.

Porovnat ceny diktafonů

Otázky a odpovědi

Co jsou špionážní diktafony?

Tímto pojmem bývají označovány malé přístroje, které mají nejčastěji podobu pera nebo flash disku. Díky svému malému vzhledu je můžete schovat do kapsy a pořizovat záznam skrytě.

Tyto diktafony jsou vybaveny citlivými mikrofony a mohou mít výdrž mnoho hodin. Diktafony klasického vzhledu, mají k dispozici několik funkcí a některé umožňují k vlastní paměti dokoupit také SD kartu.

Jak se diktafony ovládají?

Ve většině případů se setkáte s tlačítkovým ovládáním. Takto je možné ovládat také diktafony vybavené displejem. Dražší modely je možné ovládat pomocí jednoho tlačítka, což je možné v případě, pokud přístroj disponuje funkcí one-touch.

Díky tomu můžete ihned zprovoznit i vypnutý přístroj. Diktafony vybavené hlasovým průvodcem vás provedou celým menu a všemi funkcemi. Tyto přístroje jsou velmi praktické zejména pro nevidomé uživatele.

Závěr

Před finálním rozhodnutím, jaký diktafon pořídit, byste měli zejména zohlednit to, kde a jak často budete diktafon používat. Jestliže ho využijete pouze občas a záznamy nebude potřebovat archivovat, vystačíte si s jednodušším zařízením.

Jestliže budete pořizovat mnoho záznamů, ke kterým se budete později vracet, využijete diktafony, které umožňují připojit SD kartu a mají k dispozici funkce, které vám hledání v záznamech usnadní. Podle vzdálenosti od zdroje hlasu bude třeba zohlednit také citlivost mikrofonu a na zvážení je také možnost připojit USB kabel nebo sluchátka.

Vzhledem ke složitosti zařízení je lepší diktafon kupovat v kamenných obchodech, kde vám se vším poradí a kde budete mít možnost zařízení vyzkoušet. Samozřejmě také preferujte výrobek od prověřeného výrobce, který vám poskytne záruku i možný servis.

Diktafony můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (33 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Jsem neustále na cestách a rád si během nich dělám poznámky, ale tahat se neustále s tužkou a blokem není zrovna praktické, takže jsem si pořídil diktafon Zoom H1n a je to super. Všechno co potřebuji si zaznamenám na diktafon a doma si pak v klidu poznámky utřídím a vypíšu si to nejdůležitější, je to určitě hodně praktická pomůcka.

  2. Diktafon se mi osvědčil už mnohokrát, když jsem byla na nějakém jednání a nestíhala si dělat poznámky. Mohla jsem si pak vše potřebné poslechnout znovu.

    • Dobrý den diktafon mi nenahrava, rozsvítí se červená a zase zhasne. Píše ERR.děkuji za odpověď

  3. Krásně napsaný článek, jen tak dál. :D

Přidat komentář

Recenzer
Logo