Mini projektory

Mini projektory jsou malé přenosné projektory, které můžete díky jejich kompaktním rozměrům brát prakticky kamkoliv. Největší možnosti vám pak nabídne projektor se zabudovaným reproduktorem a baterií, který ke svému chodu nepotřebuje přístup k elektrické energii. Ke svému chodu nepotřebuje mini projektor velký počítač, filmy či cokoliv jiného můžete promítat po připojení flash disku či mobilního telefonu. Výhodou mini projektorů je rovněž velmi příznivá pořizovací cena, díky těmto výhodám si tato zařízení nachází stále více příznivců.

Při výběru mini projektoru je třeba přihlédnout k několika parametrům. Tím, co vás bude zajímat nejvíc je velikost zařízení a kvalita obrazu. Zamyslet byste se měli i nad tím, kdy a kde budete projektor používat. Podle toho se bude odvíjet i parametr svítivosti. Mini projektory s vyšší svítivostí je možné používat i ve dne, aniž by musel být umístěn v zatemnělé místnosti. Dále je třeba zvážit potřebnou konektivitu, která vám umožní projektor propojit s dalšími zařízeními.

Porovnat ceny projektorů

Nejlepší mini projektory

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Anker Nebula MARS II 93 % 15 990 Kč Zobrazit czc.cz
2. Samsung The FreeStyle 87 % 11 590 Kč Zobrazit Oaza.cz
3. Optoma ML750e – % 14 561 Kč Zobrazit Smarty.cz

Rozlišení

Mini projektor promítá v tzv. nativním rozlišení obrazu. Toto rozlišení tak určuje kvalitu obrazu. Jestliže k projektoru připojíte jiné zařízení, které využívá odlišné rozlišení, měl by být projektor schopen převést ho do rozlišení nativního.

V souvislosti s rozlišením je pak uváděno i rozlišení maximální. To určuje právě maximální rozlišení, které projektor dokáže do nativního rozlišení převést. Jestliže bude hodnota maximálního rozlišení vyšší, nedokáže projektor film zobrazit.

U rozlišení pak platí standardní pravidlo, čím je rozlišení vyšší, tím kvalitnější bude i výsledný obraz.

  • Větší mini projektor – ti, kteří budou projektor používat spíše na jednom místě, mohou volit rozlišení 1 280 x 800 pixelů
  • Cestovní mini projektor – u nejmenších modelů bývá rozlišení nejčastěji 854 x 480 pixelů. Ještě menší rozlišení pak nabízí nejlevnější projektory.

Technologie promítání

Mini projektor můžete vybírat i z hlediska technologie promítání. Volit můžete mezi LCD a DLP projektory. Obě technologie jsou však prakticky cenově totožné a obě nabízí, dá se říct, srovnatelnou kvalitu obrazu.

  • LCD – projektor s technologií LCD bude o něco lépe zobrazovat barvy, vyjma barvy černé. Nevýhodou je však nižší kontrast a o něco náročnější údržba.
  • DLP – tato technologie se vyznačuje kvalitnější produkcí černé barvy a vyšším kontrastem. Ocenit můžete i snadnější údržbu, protože projektor nemusíte čistit od prachu. DPL projektor může být vybaven halogenovou lampou nebo LED diodami.
  • Halogenová lampa – projektory větších rozměrů s lepší svítivostí
  • LED diody – projektory menších rozměrů s nižší spotřebou

Svítivost

Mini projektory jsou zařízení, které mají ve srovnání s klasickými projektory výrazně nižší svítivost. Právě tento parametr je tak jejich největší slabinou. Pokud budete chtít mini projektor používat i dne v místech, kde není možné zatemnění, měli byste se zaměřit pouze na přístroje s co možná největší svítivostí. Jednotkou svítivosti jsou lumeny, přičemž platí.

  • Svítivost do 1 000 lm – projektor bude možné použít pouze v zatemnělé místnosti.
  • Svítivost 1 000 – 3 000 lm – projektor lze používat v částečně zatemnělých místnostech.
  • Svítivost více než 3 000 lm – umožňuje používání projektoru i za denního světla.

Konektivita

Mini projektor s dostatečně velkou pamětí budete moci používat i samostatně. Ve většině případů však oceníte možnost propojit ho s dalším zařízením. V případě mini projektorů se nejčastěji jedná o mobilní telefon, tablet či flash disk. Díky patřičné konektivitě však budete moci projektor připojit i k počítači či notebooku.

  • Počítač/notebook – připojení bude možné díky konektorům VGA/ DVI a HDMI
  • Multimédia – ze sítě budete moci data stahovat prostřednictvím LAN konektoru
    Mobilní telefon/ tablet – zde můžete využít redukci z HDMI na micro USB. Mnoho mini projektorů podporuje i bezdrátový přenos dat prostřednictvím Bluetooth či WiFi.
  • Paměťová karta – projektor může být rovněž doplněn o čtečku karet.

Napájení

Mini projektory jsou oblíbené díky své universálnosti. Používat byste je měli moci prakticky kdekoliv, aniž byste byly odkázání na elektrickou zásuvku. Z tohoto důvodu je součástí většiny mini projektorů integrovaná baterie. Kromě ní je pochopitelně možné zapojit projektor do zásuvky. V případě baterie si všímejte její výdrži. Bez přístupu k elektřiny by mělo být možné projektor používat cca 3 – 4 hodiny.

Projekční vzdálenost

Je parametr, který určuje, jak daleko od promítací plochy může být projektor umístěn. V případě mini projektorů by měla být vzdálenost co možná nejmenší. Rozsah projekční vzdálenosti se s velikostí a typem přístrojů liší, tento údaj najdete uveden v manuálu každého přístroje.

  • Úhlopříčka 40“ – projektor by měl být ve vzdálenosti 2 – 3 metrů
  • Úhlopříčka 60“ – projektor by měl být ve vzdálenosti 3 – 4,5 metrů
  • Úhlopříčka 80“ – projektor by měl být ve vzdálenosti 4 – 6 metrů
  • Úhlopříčka 100“ – projektor by měl být ve vzdálenosti 5 – 7,5 metrů
  • Úhlopříčka 120“ – projektor by měl být ve vzdálenosti 6 – 8,9 metrů
  • Úhlopříčka 140“ – projektor by měl být ve vzdálenosti 7 – 10,5 metrů

Funkce

Mini projektory nabízí poměrně velké množství praktických funkcí.

  • Dálkové ovládání – snadnou obsluhu přístroje vám umožní dálkové ovládání.
  • Zoom – umožní vám měnit a přibližovat obraz podle vašich potřeb a požadavků.
  • PiP – jedná se o zkratku slovního spojení Picture in Picture, které vám umožní promítat dva obrazy zároveň. Sledovat tak můžete například video a zároveň promítat fotografie.
  • Korekce lichoběžníkového zkreslení – dokáže vyrovnat promítaný obraz. Díky tomu nebude obraz nijak deformovaný.
  • Paměť – díky paměti budete moci nahrát do projektoru fotky, filmy nebo třeba prezentace.
  • Reproduktor – praktické jsou i projektory s vestavěným reproduktorem. Vystačit si však můžete s méně kvalitním zvukem.
  • Integrovaná baterie – umožní vám projektor používat i v místech, kde nebude možné zapojení do elektrické zásuvky.
  • 3D obraz – některé dražší projektory podporují 3D obraz.

Značka

Projektory koupíte od několika známých značek. Oblíbeným výrobcem je Acer, LG, Kodak, Xiaomi, Viewsonic či Technaxx. Dále jsou pak na trhu zastoupeny projektory značky XGIMI, Optoma, LR a Apeman.

Cena

Nejmenší projektor lze pořídit za cenu nižší než 1 500 Kč. U nejlevnějších přístrojů však nelze očekávat nijak valnou kvalitu obrazu. Za levné lze považovat projektory s cenou do 5 000 Kč. Vystačí dětem nebo nejméně náročným uživatelům, kteří budou projektor používat výhradně pro svoji potřebu. Větší možnosti vám nabídne projektor s cenou od 5 – 10 000 Kč. Zde je již kvalita obrazu výrazně lepší a k dispozici máte i řadu praktických funkcí. Nejnáročnější pak budou projektor vybírat v ceně 15 a více tisíc korun.

Porovnat ceny projektorů

Otázky a odpovědi

V čem se liší mini projektor od klasického projektoru?

Nejvíce se projektory liší právě svými rozměry. Větší projektory můžete snadno přenášet z místa na místo, ty nejmenší se vejdou do batohu či kabelky. Ke svému chodu nepotřebuje mini projektor počítač, promítat můžete i prostřednictvím mobilního telefonu.

Využít můžete kabelové propojení, ale mnoho projektorů již disponuje možností bezdrátového přenosu. Nevýhodou malých projektorů je však slabší svítivost. To vám nemusí vždy umožnit používání přes den v nezatemnělé místnosti.

Jaké mají projektory poměry stran?

Většina malých projektorů má poměr stran 4:3, 5:4 a 16:10. Na sledování filmů jsou pak nejvíce vhodné projektory s poměrem stran 16:9.

Na co je možné obraz promítat?

Promítat můžete standardně na bílou stěnu či projekční plátno. Lepší možností je plátno, jehož povrch je přizpůsoben právě k promítání projekce. Snadno budete přenášet rolovací plátno, druhou možností je plátno umístěné na stojánku. Obraz na stěně nebude tolik kvalitní. Dobrých výsledků dosáhnete pouze v případě, kdy budete promítat na dokonale rovnou, bílou a hladkou zeď.

Závěr

Mini projektory jsou velmi kompaktní přístroje, které můžete brát kamkoliv s sebou. Tyto přístroje se od klasických projektorů až tak výrazně neliší, jediné, co lze malým projektorům vytknout je nižší svítivost. Co se týká rozlišení, koupit můžete projektor promítající v HD, FULL HD i 4K kvalitě. Při výběru projektoru se rovněž zaměřte na kapacitu baterie, konektivitu či různé funkce.

Mini projektory můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Používám Anker Nebula MARS II a jsem velmi spokojený. Jeho cena byla tedy trochu vyšší, než s jakou jsem původně počítal, ale nakonec to byla velmi dobrá investice. Rozhodně tento projektor mohu jedině doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo