Domácí solária

Pokud se rádi opalujete, pak vám jistě v zimě chybí sluneční paprsky. Můžete je vyměnit za solárium, které si pořídíte domů. Je to tak, odteď už nemusíte chodit do soláriových studií, stačí si své vlastní solárium pořídit domů. Jak vybrat to pravé pro vás?

Porovnat ceny solárií

Typy

Podle toho, v jaké poloze se chcete opalovat, kde budete solárium skladovat a jaký efekt požadujete, budete typ solária vybírat. Pomůžeme vám se zorientovat v zásadních rozdílech.

Jednostranné solárium

Hledáte-li takové solárium, které je flexibilní a skladné, pak je jednostranné vaší volbou. Opalovat se díky němu můžete jak ve stoje, tak i v leže. Oproti jiným druhům je levnější a dá se jednoduše sklopit a přisunout ke zdi, tudíž nezabere příliš místa. Nevýhodou ovšem může být delší doba strávená pod zářivkou.

Oboustranné solárium

Rychlejšího opálení dosáhnete s oboustranným soláriem, které opaluje obě strany těla najednou. Bude vás sice stát více peněz a není tak skladné, nicméně pokud požadujete rychlý proces, určitě se vyplatí. Některé modely mají navíc zabudovanou i opalovací obličejovou výbojku a přídavný větrák.

Horizontální solárium

Nejběžnějším typem solária je to horizontální, které je výhodné hlavně kvůli poloze opalování v leže. Jeho nevýhodou je ale potřeba většího místa a lehkého pohybu při opalování, jelikož se určité části těla dotýkají plochy, a tak by se nemusely opálit.

Vertikální solárium

Hygieničtější varianta je vertikální solárium, které se využívá ve stoje. Dopřeje vám rovnoměrné opálení, zabere méně místa a ušetří energii.

Obličejové solárium

Pro opalování obličeje a dekoltu jsou vyvinuty speciální obličejová solária, která bývají v kombinaci s infračerveným světlem. Díky své velikosti jsou skladné, jednoduché na ovládání a také levnější. Skvělé na cesty.

Mobilní solárium

Pro ušetření místa se hodí především mobilní solárium, které po použití jednoduše složíte a uklidíte na své místo.

Kolagenové solárium

Kromě opálení vám solárium dokáže dodat i kolagen, za což jsou zodpovědné speciální trubice vyzařující červené světlo. Díky tomuto procesu podstupujete takzvanou „fototerapii”, která urychluje regeneraci kožních buněk. Dosáhnete tak efektu viditelně mladší, jasnější i napnutější pleti. Je jasné, že za takovou výhodu si připlatíte, a to nemalý obnos.

Funkce

Solárium využívají jak ženy, tak muži, kteří si chtějí opálení zachovat i v období, kdy nám slunce není k dispozici. Kolagenové solárium navíc přidává efekt omlazení pokožky, což mnoho uživatelů ocení.

Funkce, které na domácím soláriu můžete najít a které vám zjednoduší jeho užívání, jsou:

 • Barevné podsvícení
 • Ergonomicky tvarovaná akrylová deska pro pohodlnější opalování
 • Osvěžení vodní mlhou
 • Ochlazovací ventilátor
 • Audio výstupy pro přehrávání hudby či mluveného slova z MP3 přehrávače
 • Reproduktory
 • SmartVoice umožňující hlasovou navigaci

Jak se bezpečně opalovat v soláriu?

Protože i na slunci je třeba dodržovat určité kroky, ani v soláriu tomu není jinak – naopak, měli byste být ještě obezřetnější a dbát na bezpečnost při jeho používání.

 1. Opalování v soláriu je povoleno pouze osobám starším 15 let (někde se uvádí dokonce 18+)
 2. Nezapomínejte na ochranu a namažte se před opalováním opalovacím krémem s daným SPF
 3. Opalujte se pouze 1x denně
 4. Před opalováním odložte všechny šperky, smyjte make-up, deodorant a další kosmetické přípravky, hrozí alergická reakce pokožky
 5. Dodržujte rozestup 48 hodin mezi opalovacími procedurami, maximálně však 10x
 6. Maximální doba strávená v soláriu je 15 minut
 7. Nasaďte si ochranné brýle určené na opalování v soláriu
 8. Chraňte citlivá místa v podobě jizev a tetování (namažte je větší vrstvou opalovacího krému nebo je zakryjte kusem látky)
 9. Po použití solária už nechoďte na slunce, svou denní dávku UV záření jste již načerpali
 10. Po době strávené v soláriu použijte přípravky po opalování
 11. Dodržujte délku a četnost opalování vzhledem k vašemu fototypu

Fototyp a četnost opalování

Podle toho, jaký fototyp jste, byste se měli držet doporučené četnosti opalování. Jedině tak zabezpečíte zdravé opalování.

 • Fototyp 1 – velmi světlá pleť s pihami; má sklon ke spálení a špatně se opaluje
 • Fototyp 2 – tmavší typ pleti; častý sklon ke spálení kůže
 • Fototyp 3 – normální pleť bez pih; dobře se opaluje
 • Fototyp 4 – snědá pleť; rychle se opaluje

Fototyp 1 by se jako jediný v soláriu vůbec neměl opalovat, a to ani po minimální dobu.

První opalování

 • Fototyp 2 – 4 minuty
 • Fototyp 3 – 6 minut
 • Fototyp 4 – 8 minut

Druhé opalování

 • Fototyp 2 – 4 minuty
 • Fototyp 3 – 8 minut
 • Fototyp 4 – 10 minut

Třetí opalování

 • Fototyp 2 – 6 minut
 • Fototyp 3 – 10 minut
 • Fototyp 4 – 12 minut

Čtvrté opalování

 • Fototyp 2 – 8 minut
 • Fototyp 3 – 10 minut
 • Fototyp 4 – 12 minut

Páté opalování

 • Fototyp 2 – 8 minut
 • Fototyp 3 – 12 minut
 • Fototyp 4 – 14 minut

Šesté opalování

 • Fototyp 2 – 10 minut
 • Fototyp 3 – 14 minut
 • Fototyp 4 – 16 minut

Pokud se vám po opalování v soláriu vytvoří na těle puchýře, záněty či změny v pigmentaci kůže, navštivte lékaře. Také si před použitím solária zjistěte, zda léky, které užíváte nevyvolávají citlivost na světlo nebo podobná onemocnění. Máte-li na těle mateřská znaménka, abnormálně odbarvenou pokožku a pokožku, která se vždy nebo téměř vždy spálí, prodělali jste rakovinu kůže nebo k ní máte sklony, do solária nesmíte!

Značka

Abyste nešlápli při výběru vedle, máme pro vás seznam těch nejlepších značek, které domácí solária prodávají.

Hapro

Německá značka Hapro patří už roky na přední příčky výrobců domácích solárií. Pořiďte si i vy domů kousek wellness a rozmazlujte se v jakoukoliv denní dobu!

Nuovo Therapy

Tato značka se zaměřuje spíše na fotobiomodulaci než na opalování, která kombinuje regeneraci červeným světlem, infračervené světlo a další barevná spektra. Tímto způsobem urychluje regenerační procesy v těle, podporuje imunitní systém, sílu, rychlost, vytrvalost i růst svalů, a v neposlední řadě redukuje stárnutí pleti. Nejedná se sice o klasické solárium, nicméně je skvělou alternativou.

Cena

Cena je v tomto ohledu zásadní. Když se řekne solárium, určitě vás napadnou vysoké pořizovací ceny, ale věřte, že tomu tak být nemusí. Záleží na vašich požadavcích a druhu, který si chcete domů pořídit. Pojďme se na to podívat detailněji.

Do 15 000 Kč

Do této cenové kategorie patří pouze obličejová solária, která jsou menší a skladnější. Opálit si díky nim můžete pouze obličej, dekolt, popřípadě ramena.

Do 70 000 Kč

Ve střední cenové hladině naleznete jednostranná solária, která se vyznačují lepším skladováním a flexibilitou. Opalování sice bude trvat déle, za to vás ale vyjdou levněji.

Nad 70 000 Kč

Hledáte-li domácí solárium oboustranné, které vám zajistí nejlepší výsledek, pak budete muset investovat více jak 70 000 Kč. Počítejte ale také s větším místem na uskladnění.

Porovnat ceny solárií

Údržba

Jediná věc, na kterou musíte u solárií dohlížet, je výměna solární trubice, a to po 800 hodinách provozu. Samozřejmostí je dezinfekce na čištění akrylové desky (plexiskla). Dezinfekce pro solárium nesmí obsahovat alkohol.

Příslušenství

Aby opalování v soláriu bylo bezpečné, je třeba pořídit několik věcí navíc. Půjde o produkty, které budete používat během procesu, ale i po něm. Nevynechávejte tyto kroky, jinak riskujete zdraví.

Solární brýle

Zásadní pomůckou, která bude chránit váš zrak, jsou solární brýle. Ty si nasadíte, než na vás začnou zářivky svítit. Bez použití ochrany očí v soláriu si vážně a nenávratně poškozujete zrak!

Přípravky do solárií

Speciální přípravky do solárií na tělo i obličej vám zajistí ochranu pokožky i lepší opálení pro ty, kterým se kůže neopaluje tak dobře.

Přípravky po opalování

Po použití solária je třeba pokožce dopřát nějakou tu péči. Pro tyto účely použijte přípravky po opalování, které jsou v některých případech i zaměřené na zklidnění kůže po opalování v soláriu. Obsahují vitaminy a zklidňující složky, které pokožku regenerují a zpomalují stárnutí.

Otázky a odpovědi

Je opalování v soláriu bezpečné?

Stejně jako u opalování na slunci, i v soláriu existuje určité riziko rakoviny kůže. Důležité je, aby se pod jeho paprsky opalovali pouze ti, kteří nemají sklony k tomuto onemocnění a obecně se dobře opalují.

Velmi světlá kůže se může lehce spálit, stejně tak neprospívá UV záření jedincům s mateřskými znaménky a pihami. Dodržujte bezpečnostní pokyny (noste ochranné brýle a aplikujte speciální přípravky na tělo před i po) a nepřekračujte doporučenou dobu, kterou máte v soláriu strávit.

Jak často se můžu v domácím soláriu opalovat?

Mezi jednotlivými procedurami dodržujte odstup minimálně 48 hodin, maximálně však 10x. Zbytečně to nepřehánějte a dejte kůži čas se zregenerovat.

Můžu se opalovat s tetováním?

Pokud se jedná o starší tetování, není to problém, nicméně na dané místo naneste větší množství opalovacího krému nebo ho úplně zakryjte kusem látky. Obecně platí, že byste se soláriem měli počkat, pokud není tetování zcela zahojené, to znamená cca jeden měsíc. Stejně tak se mu vyhněte 24 hodin před tetováním.

Závěr

Jestliže rádi navštěvujete solária, domácí varianta vás vyjde v rámci několika let levněji, a proto se vyplatí. Ať už si vyberete jakýkoliv z druhů, myslete na bezpečnost, protože špatné rozhodnutí v tomto případě už nevrátíte.

Domácí solária můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz a Insportline.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. S manželem jsme si v suterénu našeho rodinného domu zařídili takovou menší tělocvičnu se saunou. Nakonec jsme tam instalovali i solárium, které perfektně doplní takovou tu správnou péči o vzhled. U nás velká spokojenost, protože máme k dispozici vše, co potřebujeme, ať už je to pohyb či zkrášlování a relaxování.

Přidat komentář

Recenzer
Logo