Horské slunce

Když se řekne horské slunce, mnohým se vybaví retro spotřebič, který byl v 70. letech naprostou samozřejmostí v téměř každé domácnosti. Horské slunce se využívalo ve většině případů k opalování obličeje a často také pro opalování dětí. Dnes je možné tento výrobek ve vylepšené podobě k dostání také pod pojmem obličejové solárium.

U jednotlivých výrobků je uvedeno, že horské slunce pozitivně přispívá k tvorbě vitamínu D. Toto zařízení vyzařuje podobně jako slunce složky UVA a UVB záření, který má na tvorbu vitamínu D pozitivní vliv. Jednotliví odborníci, kteří se k často diskutovanému používání horského slunce vyjádřili, se však ve svých názorech na používání tohoto výrobku liší.

Jedni tvrdí, že horské slunce opravdu vitamín D tvoří a opalování přirovnávají k zimnímu pobytu na sluníčku. Jiní naopak poukazují více na negativní vliv, které takové opalování má. Podle nich není vhodné vystavovat se jakémukoliv UV záření, protože má velký podíl na vznik melanomů.

Horské slunce stejně jako solárium vyzařují ultrafialové světlo. Toto světlo však může být ve velkém množství škodlivé a je třeba se před ním chránit. Při vysoké absorpci světla na pokožku mohou vznikat různé druhy rakoviny. Při používání horského slunce je nutné chránit oči a nevystavovat se záření dříve, než budete mít nasazené kvalitní sluneční brýle. Opalování bez brýlí může vést k šedému zákalu nebo sněžné slepotě.

Porovnat ceny horského slunce

Nejlepší horské slunce

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. EFBE-SCHOTT GB 904 Top 8 4 199 Kč Zobrazit 4home.cz
2. Efbe-Schott GB-834 Top 16 3 460 Kč Zobrazit Velvesa.cz
3. Efbe-Schott GB908 Top 21 6 199 Kč Zobrazit 4home.cz
5. Efbe-Schott GB906C Top 30 5 699 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Efbe-Schott 838 Top 34 6 190 Kč Zobrazit Elektrovoracek.cz
6. Efbe-Schott GB 906 IR Top 40 5 699 Kč Zobrazit E-elektro.cz

Použití

Při co nejbezpečnější používání horského slunce je třeba dodržovat několik pravidel. Při aplikaci UV záření je třeba dodržovat bezpečnou vzdálenost. Ta se u jednotlivých výrobků liší v závislosti na výkonu a je udávána v rozmezí 15 cm až jednoho metru od zdroje.

Není vhodné přístroj používat častěji než 2 za týden. A vždy je nutné chránit oči kvalitními brýlemi, které se obvykle používají v soláriích.

Pro opalování obličeje a dekoltu si zvolte výšku sedu tak, aby se hlava nacházela v horní polovině ozařovací plochy. Rovnoměrného opalování celého obličeje docílíte lehkým otočením hlavy na jednotlivé strany.

To kolik minut se můžete UV záření vystavit je dáno především vaším typem pokožky. Ať už ale vaše pokožka na sluneční paprsky reaguje jakkoliv, neměli byste první slunění provádět déle než 10 minut. Pokud výrobce neuvádí jinak, můžete se inspirovat následujícím postupem.

Jestliže máte citlivou pleť a při pobytu na sluníčku zrudnete, neměli byste se záření vystavovat déle než 5 – 10 minut. Pokud se u vás začervenání objevuje, ale podaří se vám opálit i do hněda, můžete nechat lampu působit 10 – 20 minut.

V případě, že na sluníčku hnědnete, ale přece jenom se u vás čas od času objeví nějaké začervenání, můžete se opalovat 20 – 30 minut.

Nemáte-li s opalováním žádný problém a můžete se chlubit bronzovou pletí, můžete horské slunce používat až 30 minut, což je nejdelší možná doba, po kterou lze přístroj nechat na pokožku působit.

Pozitivní vliv

Horské slunce neslouží pouze k celoročnímu opalování. Pobyt na slunci má pozitivní dopad na lidskou psychiku a na celkové povzbuzení imunitního systému. Jestliže trpíte lupénkou nebo výrazným akné, může vám být terapie horským sluncem přímo doporučena vaším lékařem.

Sluneční svit má blahodárný vliv na psychiku člověka. Jestliže trpíte zejména v zimních měsících depresemi vlivem nedostatku světla, může vám pomoci horské slunce. Tento přístroj je doporučován také při onemocnění SAD. Toto onemocnění se projevuje únavou a nedostatkem energie, kdy nezvládáte často plnit ani základní činnosti.

Dalším příznakem je neustálý hlad a sním spojené přibývání na váze. Objevuje se také zvýšená potřeba spánku a potíže s komunikací a v neposlední řadě deprese. Pravidelným používáním horského slunce pak můžete tyto příznaky výrazně snížit nebo je zcela odstranit.

Horské slunce můžete částečně použít i k odstraněné virů a bakterií v domácnosti. Pustíte-li například horské slunce směrem k posteli, zbavíte se kromě virů a bakterií také roztočů.

Tyto lampy však nevytvoří sterilní prostředí, dokáží však počet bakterií výrazně omezit. Pokud si budete přát vlastnit skutečně výkonného zabijáka virů, poohlédněte se po nějaké vhodné dezinfekční UVC lampě.

Parametry výběru

Horká slunce nejsou ve své podstatě žádní složitá zařízení. Při výběru je možné zohlednit pouze několik parametrů. Ze zdravotního hlediska klaďte u tohoto výrobku důraz především na ověřeného výrobce.

Hodit se vám mohou funkce, kterými spotřebič disponuje a to, jakou plochu budete moci ošetřovat, nebo opalovat rozhodne velikost výrobku.

Výkon

Výkon je údaj, který přináší informaci o efektivitě výrobku. Čím má přístroj vyšší výkon, tím větší plochu vašeho těla opálí. Kromě obličeje to může být krk a dekolt. Horské světlo určené na lokální použití mají výkon v 100–150 W. Výrobky s výkonem do 400 W můžete použít na větší plochu těla.

Ovládání

Horská slunce jsou vybavena otočnými kolečky nebo je jejich součástí několik tlačítek. Zapínají se většinou pomocí časovače, kterým nastavíte dobu, po kterou chcete přístroj používat.

Po jejích uplynutí se přístroj sám vypne. Výhodou je i to, pokud přístroj umožňuje polohování a můžete ho tak nastavit do polohy, která vám bude vyhovovat.

Časovač

Horské slunce je často vybaveno časovačem, který přístroj po uplynutí nastaveného času vypne. Nemusíte se tedy bát, že se budete slunit dlouhou dobu a můžete se oddávat relaxaci a odpočinku.

Paměť

Jednou z funkcí, které tento přístroj umožňuje je paměťový záznam. Nejčastěji se setkáte s rozsahem, kdy je přístroj schopný sloužit různým potřebám až pro 4 osoby.

Nečekejte však žádnou technickou vymoženost, horské slunce je vybaveno určitým počtem paměťových knoflíků, pro každého uživatele je k dispozici jeden knoflík, kterým si uživatel nastavuje počet opalování.

Barvy trubic

Většina horských sluncí vyzařuje modrou barvu světla. Toto světlo má uklidňující účinky, může snížit krevní tlak a puls a podpořit příjem kyslíku.

Některá horská slunce kombinují 2 barvy, první je již zmíněná modrá a druhá je růžová. Růžová je uváděna jako barva vzkříšení a zrodu a může působit aktivačně. Může mít blahodárný vliv na imunitní a obranný systém.

Hmotnost a rozměry

Jednotlivé modely mají k dispozici různý počet trubic. Menší přístroje využijete zejména pro opalování obličeje, větší vám pomohou opálit také dekolt, nebo je můžete používat na jiné části těla.

Záleží tedy na vás a vašich požadavcích, který na tento přístroj máte. Logické je, že čím větší má horské slunce rozměry, tím větší vyžaduje prostor na uskladnění.

Příslušenství

Levné modely nemají k dispozici žádné příslušenství, dražší jsou pak dodávány s ochrannými brýlemi. Někdy je pak horské slunce k dostání s infračervenou lampou.

Tu můžete použít při nachlazení, je vhodná u svalových bolestech. Pomáhá s léčbou revmatismu, ischiasu, při poraněních nebo jizvách.

Značka

Horské slunce je výrobek, který bude svým světlem působit na vaši pokožku a je tedy zásadní, aby pocházel od prověřeného výrobce. U kvalitních výrobců máte jistotu, že vás jeho používání nijak neohrozí na zdraví.

Kvalitní výrobce by měl umožňovat dokoupit i nové světelné trubice, které je nutné občas podle frekvence používání přístroje vyměnit. Výhodou pak je, pokud vám umožní zároveň odevzdat i vadné trubice, které je nutné zlikvidovat ekologicky. Kvalitní přístroje nabízí Efbe-Schott, Hapro Summerglow nebo Beurer.

Cena

Tento přístroj nepatří k nejlevnějším, lze ho koupit v rozmezí od 3 – 10 000 Kč. Tyto levnější modely slouží především k opalování obličeje a dekoltu.

Jestliže chcete vlastnit větší typy domácích solárií, budete vybírat mezi výrobky, jejichž cena se může šplhat k několika desítkám tisíc korun. Nejlevnější přístroje mají menší rozměry a výkon. Už i tyto výrobky jsou doplněny o časovač nebo paměť. Lze je zakoupit od 3 – 5 000 Kč.

Větší modely mají opalovací plochu 40 x 60 cm a rozměr celého výrobku může být a hmotnost vyšší než 5 kg. Příkon je vyšší než 400 W, ale ani u těchto velkých přístrojů nečekejte žádné funkce navíc. Jejich cena se pohybuje od 6 – 10 000 Kč.

Porovnat ceny horského slunce

Údržba

Horské slunce obvykle nepotřebuje žádnou speciální péči kromě obvyklého čištění za účelem zbavení prachu. Před každým čištěním je třeba přístroj vypnout ze sítě a nechat vychladnout. Trubice i reflektor čistěte suchým hadříkem.

Čas od času však možná bude třeba vyměnit vadné trubice. Náhradní trubice je možné běžně zakoupit. Vadné trubice je nezbytné zlikvidovat ekologicky, protože obsahují různé specifické příměsi a v žádném případě nepatří do domácího odpadu. Někdy je možné vadné trubice odevzdat při nákupu nových přímo u elektro prodejce, nebo ve sběrném dvoře.

Otázky a odpovědi

Co je sněžná slepota?

Sněžná slepota je stav, kdy pro bolest nejste schopni otevřít oči. Bolest může být tak velká, že jsou víčka křečovitě stažena a často je problém je otevřít i pomocí prstů. Kvůli aplikaci tišící masti nebo kapek. Sněžná slepota po čase odeznívá bez následků.

Někdy se však může stát, že dojde k infekčnímu zánětu rohovky. Ten poznáte podle řezání a výtoku z očí. Tento stav je nutné léčit antibiotiky.

Jak často lze používat horské slunce?

Horké slunce je často srovnáváno se soláriem. Zatímco jedni ho nedoporučují vůbec, jiní ho naopak chválí pro jeho blahodárné účinky. Jak výrobci, tak odborníci se většinou shodnou na tom, že horské slunce je možné používat maximálně 2x týdně po dobu 20 – 30 minut.

Je horské slunce vhodné pro všechny?

Tento přístroj by neměly používat především těhotné ženy. Výrobci pak přístroj nedoporučují používat osobám, které trpěly rakovinou kůže, dále v případě, že užíváte léky, které zvyšují kůže na UV záření, nebo máte-li na kůži pigmentové skvrny.

Nevhodnými uživateli jsou v tomto případě i osoby, které se nejsou schopni normálně opálit. Tito jedinci by měli případné používání raději konzultovat se svým lékařem.

Závěr

Horské slunce vám může poskytnout mnoho blahodárných účinků, zejména v zimních měsících, kdy je slunečního záření poskromnu. Může vám pomoci s problematickou pletí, působí blahodárně na nervový systém.

Pokud však čas strávený před horským sluncem neodhadnete, můžete se dočkat i spálenin nebo si zadělat na jiná onemocnění. Proto nepřekračujte dobu ani četnost používání tohoto výrobku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.solarianovotny.cz, www.spa.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (201 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

10 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Horské slunce mi hodně pomáhá po psychické stránce, hlavně tedy během pošmourného podzimního a zimního období. Musím uznat, že má na mě přímo blahodárné účinky a vždy mě dostane do takové pohodové a velmi pozitivně naladěné nálady, jsem za tento vynález moc ráda.

  2. Já tedy na horské slunce nedám dopustit a používám ho pravidelně. Hlavně tedy přes zimu, to je pro mě nejdůležitější. Mám Efbe a je super.

  3. Horské slunce jsem poprvé vyzkoušel až když mi bylo skoro 30 let a od té doby jsem jeho pravidelným uživatelem. Dělá mi opravdu dobře a v době, když venku to opravdové moc nesvítí je to super pomocník.

  4. Reply
    Zdena Boušková 8.6.2022 v 13:17

    Vzhledem k tomu, že nesu velmi negativně ty pošmourné měsíce kdy je stále pod mrakem, pořídila jsem si horské slunce a musím říct, že mi to hodně pomohlo. Díky vašemu článku jsem navíc věděla, jaké si vybrat.

  5. Reply
    Veronika Zapletalová 3.2.2022 v 16:24

    Dobrý den, váhám mezi biolampou a horským sluncem. Nechci se opakovat, chci to z důvodu desinfekce místností (často je různé nemocní, nachlazení- jako kašel, rýma a děti jsou též alergici) a k léčbě při nachlazení, ucpaných dutinách, či bolestech zad(manžel). Myslím, že se to bude brzy hodit i na akné, jelikož nám děti začnou dospívat. Zvládne to jeden přístroj nebo si máme koupit oba?

  6. Koupila jsem si nedávno horské slunce Beurer IL 11 a jsem velice spokojená. Produkt mám zavěšený nahoře v koupelně.

  7. Článek mi pomohl s výběrem a teď už vím na co si dávat při výběru pozor. Děkuji Romana.

  8. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, je nějáký rozdíl mezi starým horským sluncem s průhlednou výbojkou, a mezi soláriem, které má trubice s luminoforem? Někde jsem četl, že ty horské slunce s průhlednou výbojkou produkují škodlivější záření (že je tam víc UVC). Jak to je? Díky Milan

Přidat komentář

Recenzer
Logo