Když se řekne elektromotorka představí si mnozí malá vozítka určená dětem. V dnešní době však není nic neobvyklého potkat elektromotorku na silnici. Elektrická auta i motorky jsou prostě in a v ideálním případě by měly postupně nahradit benzínové stroje. Oproti benzínovým motorkám mají elektromotorky řadu výhod. Tou největší je bezpochyby ekologický i levnější provoz. Elektrické motorky jsou bezúdržbové a tiché. Hmotnost elektromotorek je nižší, což se odráží na okamžité akceleraci.
Elektromotorky se liší v provedení konstrukce. Podle ní se dělí do několika skupin. Tu správnou motorku byste měli vybírat podle toho, kde přesně se budete chtít na motorce pohybovat. Na běžné komunikace můžete vyrazit na silniční motorce, do terénu se více hodí terénní motorka. Poslední možností jsou univerzální motorky. U každého modelu by bylo rozumné zaměřit se na typ a kapacitu baterie. Zajímat vás bude jistě také reálný dojezd, maximální rychlost a délka nabíjení.
Typy
První, nad čím se musíte při výběru zamyslet, je typ elektromotorky.
Silniční elektromotorky
Jsou ideální při jízdě po městě, obstojí i na jakékoliv pevné komunikaci. Silniční elektromotorky nabídnou vysoký výkon, okamžitý točivý moment a plynulou akceleraci. Výhodou silničních elektromotorek je i nadstandardní dojezd, který může být až 260 km, maximální rychlost může být až 160 km/hod.
Terénní elektromotorky
Terénní elektromotorka by si měla poradit s každým terénem. Na terénní motorce však budete moci vyrazit i na pevnou silnici. Terénní motorka se vyznačuje vysoce odolnou konstrukcí a poměrně nízkou hmotností, která bývá do cca 130 kg. Hmotnost silniční motorky se pohybuje v rozmezí 180 – 190 km/hod. Nevýhodou terénních elektromotorek je menší dojezd, který obvykle bývá okolo 150 km, jet můžete rychlostí okolo 130 km/hod.
Universální elektromotorky
Nejoblíbenější jsou universální motorky, které se hodí na pevnou komunikaci i mírný terén. Projet se můžete po hlíně i po štěrku. Universální elektromotorky mohou mít dojezd do 240 km, rychlost se pohybuje okolo 150 km/hod.
Napájení
U elektrických vozidel musíte vědět, jakým způsobem je budete dobíjet. Nabíjení je možné 2 způsoby.
- Z domu – k nabíjení lze použít běžnou zásuvku a standardní nabíjecí kabel. Obvyklá doba nabíjení bývá v rozmezí 4 – 9 hodin. Méně času potřebuje k dobíjení elektromotorka s kratším dojezdem, více času potřebuje elektromotorka s delším dojezdem.
- Nabíjecí stanice – druhou možností je nabíjení pomocí veřejné nabíjecí stanice. V současné době lze využívat na 300 stanic. Stanice dokáže motorku nabít v rozmezí 30 minut – 2 hodin. Kratší čas potřebuje stanice se stejnoměrným proudem, více času pak stanice se střídavým proudem.
Výkon
Zásadním parametrem je výkon motoru. V případě elektromotorek se výkon u jednotlivých typů značně liší.
- Výkon do 20 kW – nejméně výkonné jsou levnější městské motorky a skútry. Menší výkon motoru však můžete využívat i u enduro či terénních motorek.
- Výkon do 50 kW – nejoblíbenější jsou výkonnější často universální nebo silniční elektromotorky. Tyto modely budou vyhovovat všem, kteří nevyžadují extrémní výkon motorky.
- Výkon do 85 kW – tento výkon je typický pro silnější sportovní a terénní motorky. Velký výkon nabídnou i některé silniční elektromotorky. Výkonná motorka vám umožní vyrazit rychlostí 180 a více km/hod. Nevýhodou vysokého výkonu je však vyšší spotřeba elektřiny, což se odráží na kratším dojezdu. Počítat musíte i s vyšší pořizovací cenou.
Baterie
Kromě kapacity je důležité zvolit i správný typ baterie. Elektromotorky mohou být vybaveny vyjímatelnou nebo nevyjímatelnou baterií. Výhodou vyjímatelných baterek je skutečnost, že je můžete nabíjet prakticky kdekoliv, což se hodí v případě, kdy není možné motorku parkovat v rodinné garáži.
Značka
Elektrické motorky se na trhu nevyskytují příliš dlouhou dobu. O tom svědčí i poměrně malý výběr. V současnosti lze vybírat mezi modely značky Racceway, Ecowheel, Sunway, ViaGo, X-scooter nebo Super Soco.
Cena
Jednou z nevýhod elektrických motorek bývá vyšší pořizovací cena. Ta kompenzuje nižší provozní náklady. Svůj podíl na ceně má i typ motorky a výkon. Z dalších parametrů je to dojezdová vzdálenost, síla motoru, výbava a nakonec i vzhled. Nejlevnější motorky stojí okolo 20 000 Kč, za ty nejdražší můžete zaplatit okolo 130 000 Kč.
Údržba
Jak již bylo řečeno, elektro motorky nejsou nijak náročné na údržbu. Nejvíce péče vyžaduje baterie, kterou je nutné pravidelně dobíjet. Aby baterie vydržela delší dobu v dobré kondici, měla by být uskladněna na suchém a teplém místě. Ideální je pokojová teplota. To vám umožní vytápěná garáž nebo vyjímatelná baterie, kterou můžete přes zimu skladovat v domě.
Při používání elektromotorky se nedoporučuje zbytečně překračovat doporučenou nosnost. V opačném případě se přetěžování podepíše na její kratší životnosti. U pravidelně využívané motorky je vhodné nechat její stav alespoň 1x za rok zkontrolovat v odborném servisu.
Otázky a odpovědi
Lze zkrátit dobu nabíjení?
Pokud chcete, aby byla motorka připravena rychleji, můžete vyzkoušet nabíjení pomocí rychlonabíječky. Tato zařízení mohou zkrátit dobu nabíjení až o polovinu. Obvyklá doba nabíjení bývá v rozmezí 2 – 4 hodin.
Proč jsou elektromotorky stále oblíbenější?
Důvodů, proč roste obliba elektrických motorek je hned několik. Elektrické motorky jsou velmi šetrné k životnímu prostředí. Při jízdě neprodukuje motorka žádné škodlivé zplodiny.
Pro svůj provoz nepotřebuje elektromotorka žádné neobnovitelné zdroje. Na druhou stranu životní prostředí zatěžuje výroba elektřiny. Elektromotorky nevyžadují prakticky žádnou údržbu a jejich provoz je levnější. Nejen ve městech obyvatele potěší tichý provoz.
Jakou rychlostí mohou elektromotorky jezdit?
Maximální rychlost se odvíjí od typu a výkonu motorky. Nejméně výkonné motorky, které můžete řídit i bez řidičského oprávnění, dosahují rychlosti maximálně 25 km/hod. Lehčí městské motorky dosahují rychlosti do 120 km/hod, což je pro většinu uživatelů dostačující rychlost. Milovníci rychlých strojů budou preferovat elektromotorky, které dokáží vyvinout rychlost 160 – 350 km/hod.
Závěr
Elektromotorky jsou stále žádanější dopravní prostředky. Výběr té správné však není nijak jednoduchý a je nutné přesně vědět, co přesně od motorky očekáváte. Ještě před tím, než vyrazíte do specializované prodejny, položte si několik zásadních otázek.
Důležité je vědět nejen to, kolik jste ochotni do motorky investovat. Vědět musíte především, v jakém terénu se budete na motorce pohybovat a jakou vzdálenost budete pravidelně zdolávat. Vědět byste měli i to, zda budete na motorce jezdit především sami, nebo potřebujete, aby uvezla i dalšího pasažéra. S touto skutečností souvisí nosnost, kterou není vhodné překračovat. Zaměřit se musíte na rychlost, ale i na způsob dobíjení baterie. Jako poslední je pak nutné zvolit líbivý design a barvu stroje.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Retro helmy
- Elektroskútry
- Skútry do 125 ccm
- Kamery na motorku
- Plachty na motorku
- Navigace na motorku
- Interkomy na motorku
Zdroje: www.motoe.cz, www.rulyt.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Přítel si na chalupu pořídil Racceway E-Fichtl 250W 20Ah zelený metalický, prý aby měl na čem objíždět přátele v okolí, nebo když pojede něco zařizovat. Není to nic závratného, ale on je z této mašiny nadšený jako malé dítě, takže asi bude mít něco do sebe.