Jaký olej do sekačky?

Pokud máte zahradu, je vaším nedílným společníkem také zahradní sekačka. Práce s ní sice není technicky kdovíjak náročná, nicméně mohou se objevit otázky, na které byste rádi znali odpověď. Například jaký olej vybrat do zahradní sekačky.

Co se výběru oleje do zahradní sekačky týče, veškeré informace byste se správně měli dozvědět z návodu, který byl přeložený k vámi zakoupenému stroji. Bohužel ne vždy z něj ale vyčtete veškeré potřebné podrobnosti – týkající se například značky nebo druhu kapaliny. Abyste pro svou zahradní sekačku vybrali správný olej, je tu náš článek, který vám s výběrem oleje poradí.

Prohlédnout oleje

Proč na správném výběru oleje do sekačky záleží?

Možná vám teď proběhla hlavou otázka, že přece na výběru oleje až tolik nezáleží. Někdo by si dokonce mohl myslet, že je vlastně v podstatě úplně jedno, jaký olej do své sekačky nalijete. Ale tady pozor! Je důležité si uvědomit, že olej plní v sekačce zásadní a důležité funkce, bez kterých se neobejde její správný chod.

Mezi tyto funkce řadíme například mazání různých částí během provozu, odstranění tepla z přehřátých částí, snížení opotřebení motoru nebo ochranu dílů sekačky před korozí, která dokáže napáchat velké škody. To všechno jsou důvody, pro které byste si s výběrem oleje do sekačky měli dát záležet.

Proč levný olej nemusí být tou nejlepší volbou?

Náš národ je tak trochu typický tím, že při výběru čehokoliv hledáme nejnižší možnou cenu na trhu. Většina lidí se při svých nákupech řídí právě cenovkou na daném zboží a záměrně hledají ty nejlevnější možné varianty. V některých případech to není na škodu, nicméně pokud jde o olej do sekačky, levnější a méně kvalitní kapaliny nemusí splňovat všechny výše potřebné parametry.

Nejlevnější oleje na trhu často obsahují důležité přísady v podstatně menším množství, což bohužel snižuje životnost sekačky, která následně vykazuje větší poruchovost a majitel je poté nucen vynakládat finanční prostředky na její potřebné opravy. Z toho plyne, že není vždy úplně nejrozumnější řídit se pouze nejnižší možnou cenou, protože ve finále můžete zaplatit podstatně více na opravách.

Jaké existují druhy olejů do zahradních sekaček?

Není olej jako olej – tato skutečnost vám dojde okamžitě, pokud se v některém ze specializovaných obchodů postavíte před regál s oleji určenými do zahradních sekaček. Oleje se liší podle různých parametrů:

  • Roční období (letní a zimní oleje)
  • Chemické složení (syntetické, polosyntetické a minerální oleje)
  • Druh motoru (dvoutaktový a čtyřtaktový)

Jelikož pro vás samotné rozdělení olejů do sekaček může být matoucí, určitě ničemu neuškodíme, pokud si teď jednotlivé druhy společně trochu blíže představíme a řekneme si o nich více informací.

Letní a zimní oleje do sekaček

Samotný název napovídá, že zatímco letní oleje jsou určené pro používání v teplých měsících, zimní oleje se pak hodí pro práci při nízkých teplotách – pořídit se pak dají i celoroční oleje, které jsou určené pro provoz během celého roku. Zimní a letní olej do sekačky se liší svou viskozitou. Oleje mající v nízkých teplotách řídkou konzistenci, jsou určené pro používání v zimě, naopak kapaliny mající v mínusových teplotách hustší konzistenci, jsou určené pro používání v letních měsících.

Syntetické, polosyntetické a minerální oleje do sekaček

Nyní se dostáváme k rozdělení olejů podle chemického složení. Zde natrefíme na trojici základních kategorií – tedy na oleje syntetické, polosyntetické a minerální. Syntetické oleje mají jako základ syntetické látky a jsou známé svou řídkou konzistencí, díky které velmi dobře promazávají. Polosyntetické oleje jsou tvořeny látkami syntetického a minerálního původu, jsou ideální jak pro dvoutaktní, tak pro čtyřtaktní motory. Poslední kategorie jsou minerální oleje vznikající na bázi získané z rafinovaných ropných produktů, hodí se zejména pro letní období od jara do podzimu.

Rozdělení olejů podle motoru

Na závěr se společně podíváme na rozdělení olejů podle motoru. Dvoutaktní motory používají palivovou směs, což v praxi znamená, že se do benzínu přimíchává v určitém poměru olej. U čtyřtaktních motorů se olej nalévá do takzvané olejové vany, odkud je následně kapalina dopravena do nejnamáhanějších míst.

Oleje pro dvoutaktní motory zahradních sekaček

Máte-li sekačku s dvoutaktním motorem, vybírejte pouze takové oleje, které jsou určené k míchání s benzínem – zpravidla bývají označené M2T nebo 2T. Co se poměru míchané kapaliny týče, najdete ji v návodu nebo na víku nádrže. Při míchání se snažte poměr dodržovat přesně, jinak riskujete, že dojde k poškození motoru.

Oleje pro čtyřtaktní motory zahradních sekaček

Vlastníte-li sekačku s čtyřtaktním motorem, je pro vás výběr oleje podstatně jednodušší. Jednoduše se řiďte tím, co najdete napsáno v návodu. Budete-li zahradní sekačku využívat od jara do léta, vsaďte na letní olej. Pakliže bude sekačka fungovat i během zimního období, sáhněte po zimním případně celoročním oleji.

Značky na olejích – co znamenají?

Při výběru oleje do zahradní sekačky se můžete setkat s nejrůznějšími označeními. Nejčastěji se jedná o kombinaci písmen a čísel, která vám napoví, jakou viskozitu olej má nebo pro jaký typ motoru se hodí.

  • SAE – určuje viskozitní třídu neboli tuhost olejů v letních a zimních měsících
  • API – popisuje výkonnost oleje, přičemž druhé písmeno za značkou API od A do Z vyjadřuje výkonnost
  • ACEA – značení výkonnosti využívající čtyři písmena, kdy A = zážehové motory, B = vznětové motory, C = motory s částicovým filtrem, E = motory těžkých užitkových aut

Jak správně vyměnit starý olej za nový?

Jakmile máte vybraný správný olej pro vaši zahradní sekačku, máte půl práce za sebou. Nyní přichází řada na jeho správnou výměnu, přičemž výměna oleje není nic složitého, co byste nezvládli. Zde je potřeba si uvědomit pouze jednu věc – a to, jestli máte sekačku s olejovým filtrem nebo bez olejového filtru.

Sekačky s olejovým filtrem

Zde si připravte nádobu, kterou přiložíte pod filtr a kapalinu jednoduše vypustíte. Poté samotný filtr vyměníte za nový a napustíte novou kapalinu.

Sekačky bez olejového filtru

Pakliže máte sekačku bez olejového filtru, jednoduše ji nakloníte na stranu a necháte všechen starý olej vytéct. Následně do nádržky nalijete novou tekutinu a hladinu oleje zkontrolujete pomocí měřáku.

Jak často měnit olej v sekačce?

Jak častá je ideální frekvence pro výměnu oleje v zahradní sekačce? V případě, že vlastníte běžnou zahradu, postačí provést výměnu motorového oleje 1x za rok – za nás určitě doporučujeme výměnu oleje na jaře před zahájení sezóny.

Jak správně skladovat olej do sekačky?

Závěrem ještě pár slov k tomu, jak byste měli správně skladovat olej do zahradní sekačky. Pokud nevyužijete všechen olej, ponechte ten zbývající v originální nádobě. Nádobu pevně uzavřete a skladujte je v místě chráněné před deštěm a horkem. Maximální doba skladování je půl roku.

A jak naložit se starým vyjetým olejem? Zde můžeme doporučit jediné: odvézt jej k likvidaci do sběrného dvora poblíž vašeho místa bydliště. Rozhodně byste se neměli uchýlit k tomu, že olej vylijete někde na zahradě nebo do odpadu.

Závěr

Výběr oleje do zahradní sekačky nemusí být kdovíjak složitý. Stačí se řídit tím, v jakém ročním období bude sekačka v provozu a jaký typ motoru se uvnitř sekačky nachází. Při výměně oleje se řiďte tím, jestli vlastníte sekačku s olejovým filtrem nebo bez olejového filtru. Co se likvidace vyjetého oleje týče, doporučujeme odvézt jej do sběrného dvora.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Nikol Kolomazníková

Nikol Kolomazníková

Jsem tak trochu snílek, kterého dělá šťastným psaní, četba a rodina. K psaní mě to táhlo už od dětství. První knihu jsem napsala ve třetí třídě a doposud stále odpočívá v šuplíku mého psacího stolu. Chvíli neposedím s rukama v klíně, proto když mi zrovna prsty netančí po klávesnici, věnuji se kreativní tvorbě, čtení nebo vaření. Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo