Lazury na dřevo

Máte-li v interiéru či exteriéru nové dřevo, lazura jej ošetřuje, koloruje, ale zároveň zachovává původní barvu i kresbu. Také materiál chrání ochrannou vrstvu před degradací, aby vydržel co nejdéle v původním stavu. Lazuru využijete například na nový plot, zahradní nábytek, pergolu, lavičku nebo stůl. V dnešním článku si povíme, jak a podle čeho ji vybrat.

Porovnat ceny lazur

Rozdíl mezi lakem a lazurou?

Liší se mezi sebou nejen složením, ale také výsledným efektem. Zatímco lak zanechá na dřevě film o větší tloušťce, je vodonepropustný i paropropustný, lazura pouze vyzdvihne barvu dřeva a jeho letokruhy, nezanechává téměř žádnou vrstvu filmu, jelikož se vpíjí do dřeva. Záleží na tom, jestli chcete dřevo překrýt, nebo jej naopak zvýraznit. Co se týče životnosti, lak vydrží až o čtyři roky déle.

V případě, že během té doby dojde k poškození laku, bude jeho renovace náročnější, neboť je třeba ho všechen odstranit – opálení a oškrábání starého laku špachtlí, případně ocelovým kartáčem. Když se totéž stane u lazury, stačí jemně přejet smirkovým papírem a znovu natřít lazurou.

Interiérová vs. exteriérová lazura na dřevo

Většina lazur na dřevo se dá použít jak v interiéru, tak v exteriéru. Některé druhy ovšem nejsou pro interiérové použití vhodné.

Interiérová lazura je určena pro použití na dřevěné povrchy v domácnosti, jako je nábytek, čalounění či skříně. Obvykle je na vodní bázi a rychle zasychá. Vnitřní lazura na dřevo se také dodává v širší škále barev, protože nemusí být tak odolná vůči okolním podmínkám, jako venkovní lazura na dřevo.

Exteriérová lazura je určena k ochraně dřevěných povrchů, které jsou vystaveny povětrnostním vlivům, jako jsou terasy, ploty či venkovní nábytek. Je typicky na olejové bázi, která poskytuje lepší ochranu proti vlhkosti a UV záření. Barvy dostupné pro venkovní použití jsou omezenější, protože důraz je kladen na dlouhodobou trvanlivost, spíše než na estetiku.

Lze odvodit, že interiérová lazura na dřevo je vhodná pro interiérové dřevěné projekty se zaměřením na estetiku a širší paletu barev, zatímco venkovní lazura na dřevo je vhodná pro venkovní dřevěné projekty se zaměřením na dlouhou životnost a odolnost vůči povětrnostním vlivům.

Typy

Podle toho, jakého efektu na dřevě chcete dosáhnout a jakou konstrukci máte v plánu natírat, budete volit jednotlivé typy. Každá z nich se vpíjí rozdílně, a vytváří tak odlišný výsledek.

Silnovrstvá lazura

Hodí se pro okenice, okna, dveře, dřevěné obložení fasády domu, podbití střechy a podobné prvky konstrukce, které v průběhu životnosti razantně nemění své rozměry v závislosti na vlhkosti a teplotě. Na povrchu dřeva vytváří ochranný film, jež do něj ovšem proniká minimálně. Chrání dřevo dlouhodobě, a to 5 až 6 let. Při obnově vrstvy je třeba tu předešlou odstranit.

Dřevo, které chcete natírat, by mělo mít vlhkost maximálně 12 – 17 %. Přesto, že se jedná o silnovrstvou lazuru, přírodní kresba dřeva je viditelná.

Tenkovrstvá lazura

Je méně hustá a obsahuje méně sušiny oproti předešlému typu. Vpije se do větší hloubky dřeva a na povrchu nezanechá téměř žádný ochranný film. Aplikace je vhodná pro dřevo, které není dokonale vyschlé, a má tak vyšší vlhkost. Typickým příkladem je zahradní nábytek, ploty nebo zahradní domky. Práce s tenkovrstvou lazurou je rychlá a snadná. Co se týče životnosti, vydrží asi 2 až 3 roky.

Středněvrstvá

Zlatou střední cestou mezi silnovrstvou a tenkovrstvou lazurou je středněvrstvá, kterou využijete spíše na vyschlé dřevo, například na okna, dveře, dřevěné fasádní obklady, bednění a zahradní nábytek.

Hybridní

Jedná se o silnovrstvou lazuru s hybridními molekulami, jež vytváří pružnou a prodyšnou membránu. Vpíjí se hluboko do dřeva, chrání jej před znehodnocením, nepřízní počasí a UV zářením. Využijete ji na všechny dřevěné povrchy v exteriéru i interiéru.

Základ lazury

Na trhu existují dva typy základů, výběr bude čistě na vašich preferencích. Záleží na tom, jak rychle chcete mít práci hotovou a kolik chcete do lazury investovat.

Syntetický

Tento typ základu není třeba ředit, a tak nemusíte ztrácet čas přípravou. Na druhou stranu, po použití je nutné štětec vyčistit syntetickým ředidlem. Jedná se o standardní základ lazur.

Vodou ředitelný základ – akrylátový

Pokud byste raději ekologickou variantu, volte akrylátový základ lazury. Je výhodnější díky jednoduché aplikaci, rychlejšímu schnutí, nezapáchá a použité nářadí se lehce čistí. Potřebujete ovšem naprosto čistý a odmaštěný podklad. Hodí se například na čerstvé dřevo. Bývá také levnější.

Obsah sušiny

Pokud nejste profesionál, tento parametr pro vás nebude tak důležitý. Obsah sušiny se uvádí v % a naleznete jej pouze v technickém listě výrobku. Čím vyšší obsah sušiny, tím tlustší vrstva ochranného filmu na dřevě po zaschnutí. U tenkovrstvých lazur se obsah sušiny pohybuje okolo 20 – 30 %, u silnovrstvých lazur kolem 55 – 65 %.

Ochrana

Jak jsme si již řekli, kromě zvýraznění barvy a designu dřeva, má lazura za úkol také dřevo chránit, a to zejména v exteriérech. Pokud je lazura čirá, neposkytuje žádnou ochranu proti UV záření, a je tak vhodná pouze do interiéru pro zesvětlení nebo jako dodatečný nátěr. Čím sytější je barva, tím vyšší UV ochranu lazura nabízí.

Lazury použité ve venkovním prostředí chrání především před povětrnostními vlivy, obsahují menší podíl látek působících proti zamodralosti a napadení houbou či jinými škůdci. Na okna a dveře můžete použít speciální lazury s vysokou propustností vodních par, elasticitou a odolností proti povětrnostním vlivům.

Kromě typů, které jsme si již uvedli, lze narazit také na olejové lazury tvořené směsí olejů a minerálních pigmentů, které nejen chrání, ale také dodají dřevu jemné barevné tónování při zachování kresby. Jsou difuzní a umožňují dřevu dýchat, navíc se neodlupují a nepraskají, jako je tomu u laků. Mají tedy řadu výhod, kterými by se vám mohly zamlouvat.

Použití

Lazury se dají využít téměř všude, a to jak v interiéru, tak v exteriéru. Navíc se dokáží přizpůsobit případnému rozpínání nebo smrskávání dřeva. Natřít jimi můžete dřevěné ploty, zahradní domky, dřevěné štíty, zahradní nábytek, dětské prolézačky, lavičky nebo stoly. Jelikož mají schopnost barvu dřeva oživit, využijete je také při nátěru starého dřevěného nábytku.

Aplikace

Aby byl výsledek perfektní, musíte vědět, jakým způsobem se lazura na dřevo aplikuje.

  1. Dřevo očistěte tak, aby na něm nezbyly žádné nečistoty. Omeťte ho, ofoukejte nebo vysajte.
  2. Jestliže budete nátěr opakovat, je třeba zbavit se toho starého pomocí smirkového papíru, ocelového kartáče nebo vibrační brusky.
  3. Ideálně provádějte nátěr v dílně, kde si vytvoříte optimální podmínky pro práci. To samozřejmě nelze provést při natírání plotu.
  4. Před použitím lazuru na dřevo důkladně promíchejte, aby se pigment dobře promíchal.
  5. Aplikaci lazury provádějte pomocí klasického štětce, kdy je vhodné nanášet na dřevo silnou vrstvu, kterou dobře rozetřete.
  6. Pokud někde zůstanou kapky, stačí je odsát starým hadrem, jelikož se dobře vsakují.
  7. Při použití olejové lazury aplikujte pouze jednu vrstvu.
  8. Nechte lazuru zcela zaschnout podle pokynů výrobce, obvykle mezi 2 – 4 hodinami.
  9. Po zaschnutí aplikujte druhou vrstvu lazury na dřevo, pokud je to žádoucí pro hlubší barvu nebo rovnoměrnější pokrytí.
  10. Nechte druhou vrstvu úplně zaschnout, než na ni nanesete jakoukoli jinou povrchovou úpravu nebo tmel.

Upozornění: Je důležité vyzkoušet lazuru na dřevo na malé ploše, než ji nanesete na celý povrch, abyste zajistili dosažení požadované barvy a povrchové úpravy.

Funkce

Lazura na dřevo se používá k dobarvení a zvýraznění přirozené krásy dřeva, aby dřevěný povrch získal jiný vzhled nebo jej sladil s jinými dřevěnými povrchy. Lazura se vsákne do pórů dřeva a obarví dřevo, které tak získá rovnoměrný barevný tón. Je široce používán na podlahy, nábytek, skříně, paluby a další dřevěné konstrukce. Kromě toho pomáhá chránit dřevo před povětrnostními vlivy, slunečním zářením a poškozením vodou.

Značka

Mezi oblíbené značky lazur na dřevo patří Hahn Color, Luxol, Detecha nebo Remmers.

Cena

Cena se odvíjí především od množství lazury v balení. Litr seženete za 200 Kč až 400 Kč, nad 400 Kč se pohybují 3 litrová balení, a nejdráž vás vyjde 5 nebo 8 litrů, které se vyšplhají až na 3 000 Kč.

Porovnat ceny lazur

Údržba

Správná údržba může pomoci udržet vaši lazuru na dřevo v dobrém stavu a prodloužit její životnost, proto dodržujte následující pokyny:

  1. Pravidelně čistěte povrch dřeva měkkým hadříkem nebo prachovkou, abyste odstranili prach a nečistoty.
  2. Nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky nebo drátěnky, které mohou poškrábat nebo poškodit glazuru.
  3. Pokud se glazura zašpiní, jemně očistěte povrch neagresivním roztokem mýdla a vody, poté otřete do sucha čistým hadříkem.
  4. Jestli glazura časem začne blednout, můžete nanést novou vrstvu, abyste obnovili barvu a ochránili dřevo.
  5. Při nanášení nové vrstvy lazury dbejte na to, abyste dodrželi stejné kroky přípravy a nanášení jako při prvním nátěru, čímž zajistíte rovnoměrný povrch.

Otázky a odpovědi

K čemu se využívá lazura?

Lazura se využívá pro zvýraznění barvy dřeva, jeho ochranu (a to hlavně ve venkovním prostředí) a vytvoření hladkého povrchu. Používá se na podlahy, nábytek, skříně, paluby a další dřevěné konstrukce.

Je lepší lazura nebo lak?

Lak na rozdíl od lazury barvu dřeva překryje, vytvoří vodonepropustný i paropropustný film o větší tloušťce. Dlouho vydrží, a to až o čtyři roky déle než lazura. Ta se používá pouze k tomu, když chcete vyzdvihnout barvu dřeva a jeho letokruhy.

Film zde není téměř vůbec žádný, jelikož se lazura vpíjí do dřeva, a tak ho jen zvýrazňuje namísto toho, aby ho překryla. Její renovace je navíc jednodušší, jelikož stačí použít jen smirkový papír a aplikovat novou vrstvu, kdežto u laku musíte opálit a oškrábat starý lak špachtlí, případně ocelovým kartáčem.

Který typ lazury na dřevo vybrat?

Záleží na tom, jakého efektu chcete dosáhnout a co budete natírat. Silnovrstvá lazura se hodí pro okenice, okna, dveře, dřevěné obložení fasády domu, podbití střechy a další konstrukce, které v průběhu životnosti razantně nemění své rozměry v závislosti na vlhkosti a teplotě. Chrání dřevo dlouhodobě, a to 5 až 6 let.

Natírané dřevo by mělo mít vlhkost maximálně 12 – 17 %. Tenkovrstvá lazura je vhodná pro dřevo, které není dokonale vyschlé, a má tak vyšší vlhkost – zahradní nábytek, ploty nebo zahradní domky. Vydrží asi 2 až 3 roky.

Středněvrstvá lazura je ideální na vyschlé dřevo, například na okna, dveře, dřevěné fasádní obklady, bednění a zahradní nábytek. Hybridní typ vytváří pružnou a prodyšnou membránu, a tak jej využijete na všechny dřevěné povrchy v exteriéru i interiéru.

Závěr

Lazury na dřevo jsou skvělou volbou, pokud máte nové i zastaralé dřevo, které by potřebovalo svůj vzhled vylepšit. Dodá mu lesk, vyzdvihne přirozenou malbu dřeva a zajistí, aby bylo v bezpečí po několik let, ať už se nachází venku nebo vevnitř. Využití je různorodé, proto lazuru využijete, ať už máte k dispozici jakoukoliv dřevěnou konstrukci.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.barvy-na-drevo.cz, www.nejlepsibarvy.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (95 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Na firmě používáme lazury na dřevo od značky Luxol už hezkou řádku let a kvalita se nemění. Naprosto splňuje naše očekávání, takže mohu jedině doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo