Plast je moderní materiál, který se dnes používá na výrobu mnoha výrobku. Z plastu jsou vyrobeny hračky, nábytek, přístroje do domácnosti, nářadí do dílny, zahradní vybavení a mnoho dalšího. Plast je velmi tvárný materiál, ze kterého vyrobíte prakticky cokoliv. Plast je navíc materiál z mnoha pozitivními vlastnosti, je poměrně lehký, přesto může být velmi odolný, nevadí mu voda a nepodléhá korozi. Nevýhodou plastu může být křehkost a složitější oprava. Prasklý nebo jinak poškozený plast budete moci opravit pomocí lepidla. Je však velmi důležité vědět, jaké lepidlo můžete k lepení plastových předmětů použít.
Při výběru lepidla na plasty je nejdůležitější vědět, který materiál budete chtít lepit. Nejjednodušeji rozpoznáte typ plastu podle označení, které najdete uvedené pod značkou recyklačního symbolu. Ten by měl být součástí každého plastového výrobku. Z hlediska tohoto dělení se plasty rozdělují do 7 skupin. Číslem 1 jsou značeny PET plasty, číslo 2 označuje HDPE a číslo 3 PVC. Číslem 4 jsou označeny LDPE plasty, pod číslem 5 najdete PP a pod číslem 6 PS plasty. Číslem 7 a písmenem O jsou označeny ostatní plasty.
Typy plastů
Pod pojmem plast se ukrývá celá řady syntetických materiálů, které se liší nejen svým složením, ale i svými vlastnostmi. Klasické syntetické plasty jsou označeny zkratkami PVC, PS, PE, PES, PP či PET. Mezi plasty patří termoplasty, reaktoplasty, bioplasty, polyuretany, polyamidy a další.
Pakliže budete chtít, abyste při jejich lepení dosáhly co nejlepších výsledků, měli byste použit lepidlo dle konkrétního typu plastu. S rozlišením plastu vám může pomoci doklad, návod nebo technický list. Typ plastu však můžete vyčíst i z recyklační značky. Jedná se o známý trojúhelníček vyznačený šipkami, kde je typ plastu vyznačen číslem. Pod trojúhelníkem je rovněž vyznačena příslušná zkratka plastu.
Značení je následovné:
- 1 PET, polyethylentereftalát – je plast ze skupiny polyesterů. Obvykle bývá průhledný, může však být i lehce zakalený. Nejčastěji se používá a výrobu lahví, fólií a obalů.
- 2 HDPE, polyethylen – plast s vysokou hustotou a odolností. Používá se na výrobu pevných obalů i kompozitních materiálů.
- 3 PVC, polyvinylchlorid – tento plast se používá při výrobě odpadních trubek nebo třeba podlahových krytin.
- 5 PP, polypropylen – jedná se o konstrukční, vysoce pevný a odolný plast. Používá se výrobu různých spotřebičů například varných konvic, ale třeba i kelímků.
- 6 PS, polystyren – je velmi těžce opravitelný plast, který můžete slepit pomocí lepidla, které neobsahuje organická rozpouštědla.
- 7 O, ostatní plasty – do této skupiny patří plasty s označením ABS, PMMA – plexisklo, PA, PTFE – teflon, LDPE – polyethylen a POP. Tyto plasty se využívají v průmyslové výrobě.
Druh lepidla
Při lepení plastů můžete použít hned několik typů lepidla.
Rozpouštědlová lepidla
Pomocí rozpouštědlových lepidel budete moci lepit PMMA plasty, typickým vzorem je například plexisklo nebo třeba akrylát. Použít je můžete i při lepení polystyrenů, tvrzených PVC plastů, ABS plastů nebo polykarbonátů.
Epoxidová a reaktivní lepidla
Těmito lepidly můžete lepit větší polystyrenové plochy, ABS plastu. Epoxidová lepidla jsou vhodná i pro lepení PVC, polyamidů a polykarbonátů.
Kaučuková lepidla
Lez je použít při lepení polypropylenů, polyamidů, polyetylenu nebo PVC materiálů. Polyetyleny a polypropyleny jsou obecně velmi těžce opravitelné materiály, jejich oprava může být obtížná i s použitím velmi kvalitních kaučukových lepidel.
Montážní lepidla
Použít je můžete při lepení polystyrenu a PVC. Důležité je, aby měl opravovaný materiál dostatečně velkou savou plochu. Ta zaručí správné odpaření vlhkosti, která se v montážních lepidlech nachází. Montážní lepidla nejsou vhodná k lepení teflonových předmětů.
Kontaktní lepidla
S jejich pomocí můžete slepit předměty s nižší savostí. Používat byste je měli v dobře větratelné místnosti, aby se mohlo rozpouštědlo dobře odpařit.
Vteřinová lepidla
Při lepení plastu se s oblibou používají vteřinová lepidla. Ta mohou dobře fungovat při lepení různých plastu. Použít je však můžete pouze při lepení prasklin s malou plochou.
Trvale lepivá lepidla
Jsou ideální při lepení větších ploch. Použít je můžete při lepení pružných plastů. Použít je můžete při lepení obtížně opravitelných plastů například PP a PE. Vhodné jsou i při lepení pěnových polystyrenů.
UV lepidla
Tato lepidla je nutné použít společně s UV lampou. Lepidla bude účinné až ve chvíli, kdy ho UV lampou ozáříte. Ke svému vytvrzení budou potřebovat pouze velmi krátkou dobu a s jejich pomocí vytvoříte vysoce pevné a čiré spoje. S pomocí UV lepidla můžete lepit termoplastické polymery například ABS, PVC, PETG a další.
Dvousložková lepidla
Jsou oblíbená pro svoji vysokou pevnost a odolnost. Dvousložková lepidla jsou chemicky i teplotně odolná. Jsou vhodná při lepení plastů, ale i keramiky, dřeva, kovů či hliníku. Pomocí dvousložkových lepidel můžete lepit PE, LDPE, HDPE, PP, PVC, ABS atd.
Značka
Lepidla na plasty koupíte v různých klasických i specializovaných obchodech. Tyto lepidla na trh dodává celá řada výrobců. Velmi oblíbené jsou lepidla značky Bison, tato značka je obecně velmi kvalitní a u zákazníků oblíbená. Značka Bison nabízí různé typy lepidel, které se vám budou hodit při lepení celé řady materiálů. Známou a osvědčenou značkou je i Pattex, Ceys či Loctite. Vyzkoušet můžete lepidla UHU, Petec, Amtra, WoldoClean, Versachem a další.
Cena
Cena lepidla se odvíjí od typu, složení a objemu lepidla. Obecně jsou však lepidla na plasty poměrně dostupnou záležitostí, koupit je můžete za cenu od 50 – 250 Kč. Levná lepidla nabízí nižší účinnost nebo je koupíte ve velmi malých baleních. Dražší lepidla jsou naopak velmi účinná a použít je můžete i při lepení velmi namáhaných spojů nebo těžce spojitelných plastů.
Otázky a odpovědi
Vyplatí se lepidlo na plasty použít i při lepení více zatěžovaných spojů?
Pomoci kvalitních lepidel budete moci lepit i více namáhané spoje. Důležité je však použít odolnější a silnější lepidla, která nabízí vysokou odolnost a ustojí i větší zatížení. Méně namáhané spoje slepíte pomocí standardních lepidel na plasty. Vždy tak vybírejte lepidlo, které odpovídá specifickým požadavkům daného výrobku.
Kdy použít aktivátor?
Aktivátor je speciální přípravek, který se používá při lepení náročných spojů i hůře opravitelných plastů. Aktivátor se nanáší před použitím lepidla, díky aktivátoru se urychlí vytvrzování lepidla a zároveň zlepší jeho přilnavost.
Jak plastový povrch před lepením připravit?
Plasty patří obecně mezi těžce opravitelné materiály. Výsledek může být přece jenom lepší v případě, kdy povrch před lepením řádně připravíte. Prvním krokem by mělo být odmaštění povrchu speciálním přípravkem nebo třeba lihem. Lepený povrch je vhodné jemně zdrsnit pomocí smirkového papíru. Osvědčily se smirkové papíry s hrubostí od 180 – 220. Předměty vyrobené z polyetylenu můžete lehce ožehnout pomocí plamene.
Závěr
Pojmem plast je označeno hned několik druhů materiálů. Každý z materiálů má svoje vlastní vlastnosti. Poškozené plasty tak neslepíte pomocí klasického universálního lepidlo. Před lepením si tak nejprve zjistěte, který typ plastu vlastně budete chtít opravit. S rozlišením typu plastu vám může pomoci návod nebo recyklační značka, kterou byste měli najít na každém výrobku.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.multiplast.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?