Pleťové masky

Pleťové masky patří mezi pečující kosmetiku, jež si klade za cíl pokožku vyživit a odstranit z ní veškeré nežádoucí aspekty. Vlivem okolního prostředí je naše pleť narušena, proto je třeba dbát na její péči a poskytovat jí to, co potřebuje. Pleťová maska dokáže hydratovat, snížit rozvoj vrásek a odstraňovat nečistoty usazené v pórech. Musíte ale vědět, co chcete, jinak nevyberete ten správný produkt, a od toho je tu dnešní článek.

Porovnat ceny masek

Nejlepší pleťové masky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Nobilis Tilia detoxikační maska 50 ml 99 % 469 Kč Zobrazit Krasa.cz
2. Nobilis Tilia čistící maska tužebníková 50 ml 97 % 301 Kč Zobrazit Pilulka.cz
3. Natura Siberica Severní bílá čistící pleťová maska 80 ml 97 % 42 Kč Zobrazit Alpik.cz
4. Saloos Green Clay tělová a pleťová maska 100% French 80 g 93 % 115 Kč Zobrazit Biooo.cz
5. Ziaja olivové listy kaolínová maska se zinkem 7 ml 88 % 25 Kč Zobrazit Notino.cz
6. Ryor gelová maska slupovací pro normální pleť 100 ml 87 % 110 Kč Zobrazit Krasa.cz
7. Ziaja Jeju Černá pleťová maska na nedokonalosti 50 ml 86 % 72 Kč Zobrazit Notino.cz
8. Yves Rocher Pure Menthe čisticí maska s aktivním uhlím 75 ml 489 Kč Zobrazit Yves-rocher.cz
9. Yves Rocher Pure Menthe čisticí maska s jílem 75 ml 489 Kč Zobrazit Yves-rocher.cz
10. Alverde NATURKOSMETIK maska s aktivním uhlím, 10 ml 30 Kč dm.cz

Typy pleti

Stejně jako u každého kosmetického produktu, i u pleťových masek je třeba zvážit váš typ pleti, který byste měli znát. Jde o to, s jakým problémem se potýkáte a co potřebujete řešit.

Normální

U tohoto typu není třeba řešit vlastně nic. Žádná nadměrná mastnota ani suchost, normální pleť je jednoduše ideální. Bývá matná a bez lesku, hodí se jí tedy hydratační, vyživující nebo regenerační masky.

Mastná

Nadměrná tvorba mazu jde ruku v ruce s akné, které se často objevuje u tohoto typu pleti. Mastná bývá zejména T-zóna (čelo, nos, brada), mezi další problémy patří rozšířené a ucpané póry i pupínky. Vybírejte takové masky, které mastnotu absorbují a stahují póry, typickým příkladem je jílová pleťová maska.

Suchá

U suché pokožky dochází k pnutí a pálení, suchá místečka se objevují zejména kolem nosu a brady. Je třeba doplnit hydrataci, s čímž vám pomůže hydratační maska s krémovou strukturou.

Smíšená

Problémem smíšené pleti je kombinace mastného a suchého typu – mastná T-zóna, suchá místečka okolo nosu a brady. Je třeba hledat takovou masku, která vyrovnává přebytečný olej na mastných oblastech, zatímco hydratuje suché oblasti. Ideální je například jílová, hydratační, exfoliační či tonizující maska.

Citlivá

Jste-li náchylní ke zčervenání, svědění a podráždění, pravděpodobně máte citlivý typ pleti. Ve vašem případě je třeba hledět na složení a vyvarovat se jakýmkoliv agresivním složkám. Nejlépe uděláte s volbou přírodního složení a zklidňujícího či protizánětlivého účinku. Vyživující nebo regenerační masky budou perfektní volbou.

Zralá

Pleti s věkem nad 50 let se říká zralá – typicky více suchá, méně pružná a začínají se na ní vyskytovat první vrásky. Potřebuje vyživit, doplnit kolagen, který se přestává tvořit a další aktivní látky. Vyzkoušejte anti-aging, hydratační, vyživující či exfoliační masky.

Typy masek

Podle toho, z jakého materiálu a jakým způsobem je maska vyrobena, se dělí na několik druhů. Mezi nejpopulárnější patří rozhodně látkové a slupovací pleťové masky, pojďme si ale uvést i další druhy, které by vás mohly zajímat.

Látkové

Jedná se o předvýstřižky z textilního materiálu, které jsou napuštěny sérem nebo esencí s různými účinky. Jsou vhodné pro všechny typy pokožky, skvěle hydratují a po použití se vyhodí.

Slupovací

Další oblíbenou volbou jsou slupovací masky, které pomáhají odstranit odumřelé buňky a zlepšit texturu pokožky. Tyto masky obsahují chemické nebo enzymatické složky, které pomáhají odstranit vrchní vrstvu pokožky, čímž stimulují buněčnou obnovu a dovolují projít novým a zdravějším buňkám na povrch pokožky. Jednoduše se nanesou na pleť a po určité době se sloupnou.

Gelové

Tento typ pleťových masek je vyrobený z vody, silikonů, glycerinu a dalších hydratačních složek, které jim dávají lehkou a osvěžující texturu. Gelové masky jsou oblíbené, protože se dobře nanášejí, rychle se vstřebávají a nezanechávají mastný pocit na pokožce. Jsou vhodné pro všechny typy pokožky, zejména pro suchou nebo citlivou pleť, protože poskytují hydrataci a uklidnění.

Krémové

Krémové pleťové masky jsou typem masky, která je ve formě krému nebo jemného krémového gelu. Tyto masky mají obvykle bohatší a hydratační texturu, která je vhodná pro suchou, dehydratovanou nebo zralou pleť. Nanáší se na pleť, kde chvíli působí, následně se setře nebo smyje vodou.

Účinky

Kromě typu pleti a samotného provedení masky budete hledět také na účinky, které poskytuje. Je třeba vědět, co od produktu očekáváte, abyste tomu mohli podřídit pořizování produktu.

Hydratační maska

Tyto masky jsou určeny k intenzivní hydrataci pokožky a obnovení její vlhkostní rovnováhy. Obsahují složky, jako je kyselina hyaluronová, glycerin, aloe vera nebo různé oleje, které pomáhají pokožce zadržet vlhkost.

Čistící maska

Čistící masky mají za cíl vyčistit a detoxikovat pokožku od přebytečného mazu, nečistot a toxinů. Tyto masky často obsahují jílové složky, jako je bentonit nebo kaolin, které absorbují nečistoty a přebytečný olej z pokožky. Pleť vyčistí do hloubky a zároveň ji zklidní.

Regenerační maska

Je zaměřena na regeneraci a obnovu pokožky, obsahuje složky, které podporují procesy obnovy pokožky a pomáhají redukovat viditelné známky stárnutí – antioxidanty (vitaminy A a E), kyselina hyaluronová, glycerin, oleje, peptidový komplex či kolagen.

Liftingová maska

Pro zralou pleť je vhodná liftingová maska, jež dokáže pokožku zpevnit a napnout, redukovat viditelné vrásky a zlepšit kontury obličeje. Je však důležité upozornit, že výsledky jsou dočasné a trvají jen po dobu několika hodin nebo dnů. Pravidelné používání liftingových masek může však přispět k dlouhodobému zlepšení pevnosti a elasticity pokožky.

Exfoliační maska

Exfoliační masky pomáhají odstranit odumřelé buňky z povrchu pokožky a zlepšit texturu pleti. Mohou obsahovat enzymy, kyseliny (např. glykolovou, salicylovou) nebo jemné částice, které pomáhají exfoliovat a rozjasnit pleť.

Vyživující maska

Tyto masky jsou bohaté na živiny a poskytují pokožce výživu. Obsahují složky, jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty nebo botanické extrakty, jež podporují obnovu pokožky a zanechávají ji zdravou.

Zklidňující maska

Zklidňující masky jsou určeny citlivé a podrážděné pokožce. Obsahují složky, jako je aloe vera, kyselina hyaluronová, bisabolol nebo extrakty z rostlin, které mají zklidňující a protizánětlivé účinky.

Použití

Každá maska má trochu odlišné použití podle svého druhu (veškeré informace naleznete na obalu výrobce), nicméně určité kroky platí u všech, a to jak před, tak po aplikaci.

  1. Nejprve pleť vyčistěte a odličte. Využijte odličovací emulzi či micelární vodu.
  2. Masku naneste na obličej (ale také krk a dekolt) a vyhněte se citlivým partiím okolo očí a úst. Nechte působit tak dlouho, jak to výrobce doporučuje. Některé látky se totiž mohou z masky uvolňovat až po nějakém čase, proto je třeba ji odstranit ve správný čas.
  3. Po působení masku smyjte tak, jak je to napsané na obalu – většinou vodou, popřípadě odličovacím ubrouskem. Nikdy na pleť netlačte nebo ji nedřete, buďte jemní, abyste ji nepoškodili. Můžete také narazit na masku, která se smývat nemá, v tomto případě se držte návodu.

Funkce

Ženy si pleťové masky zamilovaly kvůli tomu, že jim dopřávají chvíli pro sebe k relaxaci. Během této doby se vstřebávají potřebné vitamíny a všechny živiny, které pleť potřebuje. Masky jí tak zajišťují hydrataci, odstranění odumřelých buněk, pomoc s problémy pleti, čištěním a dalšími věcmi, které se liší dle daného druhu pleťové masky.

Značka

Výrobců pleťových masek existuje spousta, mezi drogérkové značky patří například Freeman, Garnier, Purity Vision nebo Balea. Prestižnější výrobci jako jsou Uriage, La Roche Posay, Lush se mohou pyšnit vylepšeným složením za vyšší cenu.

Cena

Masky můžeme rozdělit také na jednorázové a pro více použití, přičemž ty jednorázové budou samozřejmě levnější, jelikož je po aplikaci vyhodíte. Cenu porovnávejte v rámci dlouhodobého hlediska – spočítejte si, na kolik použití vám bude celé balení masky (většinou krémové) a porovnejte s jednorázovou, kterou budete do měsíce muset kupovat v ideálním případě 8x. Menší množství a jednorázové použití je vůbec to nejlevnější, co je na trhu dostupné. Vyjde vás na necelou stovku. Kromě krémových druhů narazíte i na látkové.

Od 100 Kč do 500 Kč se pleťové masky objevují zejména v balení, které použijete na vícekrát. Taková maska vám vydrží klidně půl roku, v závislosti na používání, což se rozhodně vyplatí. Najdete ji v tubě nebo nádobce.

Nad 500 Kč budou vybírat všichni, kdo touží po té nejlepší péči a potrpí si na přírodní složení. Masky často působí jako prevence proti stárnutí a mohou dosahovat ceny v rámci několika tisíc korun.

Porovnat ceny masek

Údržba

Správná údržba pleťové masky je důležitá pro zachování její účinnosti a hygieny. Následující tipy vám pomohou správně se starat o pleťovou masku:

  1. Skladování: Ujistěte se, že masku skladujete v suchém a chladném prostředí, mimo přímé sluneční světlo. Některé masky mohou být citlivé na vysoké teploty nebo vlhkost, což může ovlivnit jejich účinnost. Pokud výrobce uvádí, že má být maska uchována v lednici, učiňte tak.
  2. Platnost: Vždy se informujte o datu expirace na obalu pleťové masky a dodržujte ho. Nepoužívejte masku po vypršení jejího datumu spotřeby, protože to může znamenat, že složky se změnily a jejich účinnost byla narušena. Vašemu obličeji byste akorát tak uškodili.
  3. Čisté ruce: Před aplikací masky si umyjte ruce, abyste se vyhnuli přenosu bakterií a nečistot na vaši pokožku.
  4. Čistota obličeje: Před aplikací masky důkladně očistěte obličej, abyste odstranili veškerý make-up, olej a nečistoty. Tím zajistíte, že maska pronikne hlouběji do pokožky a bude mít lepší účinek.
  5. Správné použití: Dodržujte pokyny na obalu pleťové masky pro správné použití. Přečtěte si, jak dlouho ji máte nechat působit a jak často ji používat. Ujistěte se, že masku aplikujete rovnoměrně na celý obličej, krk a dekolt, vyhněte se oblasti očí a rtů.
  6. Opláchnutí: Po působení masky ji opláchněte teplou vodou. Ujistěte se, že odstraníte veškeré zbytky masky z pokožky, abyste předešli případnému dráždění. Některé masky se po aplikaci nesmývají, v tom případě dodržujte pokyny výrobce uvedené na obalu.
  7. Hydratace: Po opláchnutí masky naneste hydratační krém nebo sérum, abyste dodali pokožce potřebnou vlhkost a zvláčnění.
  8. Čištění aplikátoru: Pokud maska obsahuje aplikátor nebo štětec, pravidelně ho čistěte a dezinfikujte, aby se zabránilo růstu bakterií. Přečtěte si pokyny výrobce, jak aplikátor správně čistit.
  9. Opatrnost při používání: Pokud máte citlivou nebo problematickou pokožku, doporučuje se provést test na malé části pokožky před použitím nové pleťové masky, abyste se ujistili, že nezpůsobí podráždění či alergickou reakci.

Otázky a odpovědi

Proč používat pleťovou masku?

Pleťová maska poskytuje hydrataci, vyčištění, odstranění odumřelých kožních buněk i chvíli relaxu. Můžete tak vyřešit problémy s pletí, mezi které se řadí například suchost, akné nebo podráždění. Veškeré aktivní látky, které se v masce nacházejí, pronikají do hlubší vrstvy epidermis zvané stratum corneum, kde pokožku vyživují. Zejména starší pleť by na tento pečující produkt měla dbát a pravidelně ho používat.

Podle čeho zvolit vhodný druh pleťové masky?

Při výběru vhodného druhu pleťové masky je důležité zohlednit několik faktorů, včetně typu pleti a konkrétních potřeb, problémů pokožky. Existuje spousta druhů provedení masek, záleží na tom, co vám vyhovuje a jaké účinky požadujete. Dopředu se tedy rozmyslete a nezapomeňte zahrnout i vlastnosti vaší pleti, které se člověk od člověka liší, a je třeba je respektovat.

Jak často pleťovou masku používat?

Nejlepšího výsledku dosáhnete tehdy, kdy budete pleťovou masku používat alespoň 2x týdně. Co se týče ideální denní doby, záleží na druhu masky – zmatňující nebo rozjasňující aplikujte ráno, slupovací večer a noční před spaním, jak už sám název napovídá.

Závěr

V rámci pečující kosmetiky je pleťová maska nutností, kterou byste každý měli mít doma – jak ženy, tak muži. Pomáhá pleť vyživovat, dodat ji vše potřebné a zároveň ji zbavovat nežádoucích vlivů. Je třeba vybrat správný druh podle vašeho typu pleti a zvolit takové provedení, jež vám osobně vyhovuje.

Obecně se doporučuje používat pleťové masky 1-2krát týdně, konkrétní postupy naleznete napsané na obalu. Dodržujte pokyny výrobce a užijte si výhody, které vám pleťové masky přinesou.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Na značky si moc nepotrpím, protože si je stejně nepamatuji, spíš se snažím dát na doporučení od kamarádek nebo své kosmetičky. Nedávno mi byla doporučena pleťová maska Lebelage Hyaluronic Collagen Solution Mask a je skvělá. Na obličeji velmi příjemná, jemná, neštípe, nedráždí, zkrátka super a pleť je po ní moc hezká.

Přidat komentář

Recenzer
Logo