Plavecké brýle

Plavecké brýle jsou praktickou pomůckou, kterou používají především závodní plavci. Stejně dobře však poslouží rekreačním plavcům, kteří je mohou nosit během pobytu v bazénu i při plavání na koupališti. Plavecké brýle vám umožní plavat s otevřenýma očima, aniž byste museli řešit bolestivé zarudnutí očí. To způsobuje především pobyt v chlorované vodě. Díky plaveckým brýlím budete mít dokonalý přehled o dění ve vodě i ve vašem okolí. Používat je můžete i při skocích do bazénu. Brýle do vody jsou ideální i při výuce malých dětí. Ty už nebudou muset řešit potíže se stříkající vodou.

Plavecké brýle jsou na trhu k dostání v mnoha podobách. Vybrat můžete správné brýle do vnitřních i venkovních prostor. Na své si přijdou profesionálové i rekreační plavci. Při výběru brýlí byste měli věnovat pozornost každé části zvlášť. Plavecké brýle tvoří očnice, u ní vás bude zajímat barva a tvar. Druhou částí je nosník, který může být pevný nebo vyměnitelný. Rozdíl je i v těsnění, některé brýle mají těsnění masivní, jiné spíše minimalistické. A nakonec je to řešení pásku.

Porovnat ceny brýlí

Typy

Brýle na plavání by měly být vybírány podle účelu použití.

Rekreační plavecké brýle

Běžný uživatel očekává od brýlí pohodlí. U těchto brýlí je důležitý také vzhled a větší průzor, který vám umožní pozorovat podvodní svět. Rekreační brýle proto bývají větší, aby se moly lépe přizpůsobit obličeji.

Závodní plavecké brýle

Závodní plavci nosí brýle s nízkým profilem, které jsou známé jako skořápky. Díky malému rozměru a nízkému profilu kladou brýle při plavání jen velmi malý odpor. Pro tyto brýle je typické i malé nebo dokonce žádné těsnění. Při používání tak budou brýle pravděpodobně tlačit a oční okolí si na ně musí jednoduše zvyknout.

Triatlonové plavecké brýle

Také pro tyto brýle jsou typické větší očnice, které plavcům umožní dobře vidět, co se děje v jejich okolí. Brýle pro triatlon musí mít vysoké těsnění, a velký důraz je u nich kladen na odolnost. Při triatlonu může dojít ke srážce s jiným závodníkem a úkolem brýlí je tuto situaci ustát. Brýle určené k závodům na otevřené vodě mívají zrcadlová, kouřová nebo polarizovaná skla.

Dioptrické plavecké brýle

Trochu stranou stojí dioptrické brýle, které jsou určeny plavcům používajícím klasické brýle. V tomto případě je však výběr velmi malý a spokojit se musíte s tím, co trh nabízí.

Skla

Nejdůležitější částí brýlí jsou skla. V jejich případě si všímejte provedení, kvality i zbarvení.

Provedení

Skla brýlí mohou být měkká nebo tvrdá. Dále lze pořídit brýle se zrcadlovými nebo polarizovanými skly.

  • Měkká – měkká skla jsou komfortnější a vyrábí se z cellulose polymeru nebo polykarbonátu. Brýle lze ohnout a ve většině případů nemají vyměnitelný nos. Měkká skla jsou typická zejména pro rekreační brýle.
  • Tvrdá – jsou vyrobená z polykarbonátu, který se vyznačuje výbornou optickou kvalitou a odolností. Tvrdá skla se používají zejména u závodních brýlí. Tvrdá skla není možné ohnout.
  • Zrcadlová – brýle se zrcadlovými skly se používají při venkovním plavání. Skla brýlí nabízí velmi dobrou ochranu před UV zářením.
  • Polarizovaná – také polarizovaná skla jsou ideální při plavání venku, ale použít je můžete i na silně osvětlené vodní ploše. Tato skla efektivně snižují únavu od světelných odrazů i záře vody.

Barva

Další, co vás bude zajímat je barva skel. Nejvíce jsou na trhu zastoupeny brýle s čirou, modrou, zrcadlovou nebo kouřovou barvou, ale koupit můžete i další odstíny.

  • Čirá – tato skla propouští nejvíce světla a používají se při vnitřním plavání.
  • Zrcadlová – tato skla nabízí různou sílu zatemnění. V závislosti na zatemnění je tak můžete používat na vnitřní i venkovní plavání. Brýle s větším zatemněním jsou ideální pro venkovní plavání, kdy vás nebude oslňovat svítící slunce.
  • Modrá – modrá skla snižují oslnění z ostrého světla. I tato skla jsou tedy vhodná pro vnitřní i venkovní použití. Brýle s modrými skly můžete používat ve vnitřních bazénech se zářivkami.
  • Kouřová – brýle s kouřovými skly jsou vhodnější pro venkovní používání. Nosit je však můžete i ve vnitřních velmi dobře osvícených bazénech. Kouřová skla sníží intenzitu světla, ale barvy zkreslují minimálně.
  • Růžová/fialová – mají lepší kontrast ve srovnání s modrými skly.
  • Oranžová/žlutá – barvy vhodné do vnitřních prostor. Tyto barvy dokáží vyostřit a rozjasnit pohled ve vodě.

Nosnice

I nosní část má několik variant, které ovlivňuje zejména výrobní materiál. Plavecké brýle s nosem mohou být samočinné nebo vyměnitelné. Koupit můžete brýle se zarážkami nebo gumičkou.

  • Samočinný – pevný nos, který je vyroben z měkkých materiálů. Brýle se mohou velikosti obličeje velmi dobře přizpůsobit.
  • Vyměnitelný nos – bývá součástí závodních brýlí. Součástí balení mohou být 3 – 4 různé nosy. Zvolit tak můžete velikost, která vám bude vyhovovat nejlépe.
  • Zarážky – součástí brýlí se samočinným nosem moou být zarážky. S jejich pomocí můžete velikost nosu nastavit.
  • Gumička – gumičky mívají zpravidla malé skořepinové brýle. Gumičku lze posunovat a měnit tak velikost nosu.

Těsnění

Těsnění se postará o to, aby brýle nepadaly, musí prostě pevně držet na svém místě. Těsnění lze využít již během zkoušení. Správně zvolené brýle by se měly k očím přisát a zůstat chvíli držet, aniž byste museli použít pásek.

  • Silikon – je nejčastější materiál, který se na výrobu těsnění používá. Tento materiál je pohodlný a hypoalergenní. Jednotlivý výrobci používají různé typy i tloušťky silikonu.
  • Neopren – těsnění může být i neoprenové. Také neopren patří mezi hypoalergenní materiály, má však horší těsnící vlastnosti a nemusí vyhovovat každému. Nevýhodou neoprenu je i nižší životnost ve srovnání s těsněním silikonovým.
  • Guma – použitým materiálem je termoplastická pryž. Tento materiál je velmi kvalitní a bývá součástí dražších brýlí, které používají spíše profesionálové.
  • Bez těsnění – k dostání jsou i brýle bez těsnění. Jedná se o závodní brýle skořápky, které musí být co nemenší a nejlehčí. Tyto brýle velmi často způsobují otlaky.

Pásek

Pásek je část, kterou brýle uchytíte okolo hlavy. Plavecké brýle mohou mít pásek jednoduchý, dvojitý nebo rozdvojený.

  • Jednoduchý – tento pásek je součástí zejména dětských brýlí. Pomocí jednoduchého pásku je možné brýle velmi jednoduše nasadit. Za největší výhodu jednoduchého pásku se tak považuje právě komfortnost.
  • Dvojitý – pásek se rozdvojuje u očnic a brýle díky tomu velmi dobře sedí. Dvojitý pásek vám umožní posazení brýlí přizpůsobit vašim potřebám.
  • Rozdvojený – tato varianta kombinuje výhody předešlých typů. Začátek pásku je jednoduchý, poté se rozdvojuje. Rozdvojený pásek je v současnosti tím nejoblíbenějším.

Určení

Plavecké brýle jsou rozděleny i podle určení. Velké množství brýlí je unisexových a používat je mohou ženy i muži. Ženy však mohou vybírat i mezi brýlemi vhodnými právě pro ně. Své brýle mají pochopitelně také děti.

  • Ženy – ženský obličej je menší a běžné unisex brýle jim proto nemusí sedět. Z tohoto důvodu mají své brýle s menšími očnicemi a nosníky. Pro dámské brýle je typický rozdvojený pásek, do kterého můžete umístit culík. Dámské brýle se liší i jemnějším vzhledem.
  • Děti – dětské brýle jsou rozděleny do dvou kategorií podle věku. V první kategorii najdete brýle pro 2 – 6 leté děti. Druhou tvoří brýle pro 6 – 14 leté děti. I tyto brýle jsou malé a je u nich kladen větší důraz na odolnost. Dětské brýle kryjí větší část obličeje a velmi dobře drží.

Značka

Výrobců plaveckých brýlí je celá řada. Pokud chcete opravdu kvalitní brýle, měli byste je vždy pořizovat ve specializovaných obchodech, kde jsou zastoupeny pouze kvalitními výrobci. Mezi oblíbené patří brýle značky Intex, Aqua Sphere, Bestway, Arena, Seac Sub, Speedo, Spokey nebo třeba Adidas.

Cena

Cena určuje kvalitu brýlí. Rekreačním uživatelům, kteří si brýle nasadí spíše příležitostně, postačí modely s cenou do 500 Kč. Zde najdete brýle v mnoha tvarech, velikostech i podobách. Spokojit se musíte s méně kvalitními materiály.

Větší kvalitu nabízí brýle s cenou od 500 – 1 000 Kč. Koupit můžete očnice se zrcadlovou úpravou, běžná je ochrana proti zamlžování atd. Tyto brýle jsou vhodné pro rekreační i aktivní plavce.

Nejdražší brýle jsou určeny profesionálům. Jsou vyrobeny z prvotřídních materiálů a jejich cena může vyšplhat i nad 2 000 Kč.

Porovnat ceny brýlí

Otázky a odpovědi

Jak vybrat profil očnice?

Při výběru očnice zohledněte následující. Nižší profil očnice má lepší hydrodynamiku. Brýle tak budou při plavání klást menší odpor. Brýle s nízkým profilem jsou tak jasnou volbou pro závodní plavce. Brýle s vysokým profilem na první pohled připomínají plaveckou masku. Na obličeji brýle mnohem lépe drží a jejich výhodou je i velké zorné pole.

Jaké zabarvení skel je vhodnější pro venkovní plavání?

Pro venkovní plavání budete potřebovat brýle s tmavými očnicemi. Nejvhodnější jsou kouřová, polarizovaná nebo zrcadlová skla, který velmi dobře tlumí světlo a tolik nenamáhají oči.

Při vnitřním plavání jsou naopak vhodnější světlejší nebo čiré očnice. Díky nim bude pohled jasný a nebude docházet ke zkreslování barev. Ti, kteří plavou uvnitř i venku by neměli dělat kompromisy a měli by vlastnit obě varianty brýlí.

Jak zajistit dlouhou životnost?

Aby brýle dlouho vydržely, je vhodné dodržovat několik pravidel. Nikdy byste neměli sahat na vnitřní část skel. K vytírání brýlí nepoužívejte prsty, ale kapesník nebo ručník. Uvnitř brýlí je protimlžící vrstva kterou můžete nešetrným zacházením velmi rychle zničit.

Tuto vrstvu lze alespoň částečně obnovit pomocí speciálního spreje. Nepoužívané brýle skladujte v pouzdře nebo alespoň pytlíku. Tímto způsobem zabráníte jejich poškrábání. Brýle chraňte před ostrým sluncem, ani je nepokládejte na topení. Můžete zničit jejich těsnění i pásek.

Závěr

Plavecké brýle mohou při plavání používat dospělí i děti. Na trhu jsou brýle zastoupeny mnoha tvary a velikostmi. Vybrat ty správné brýle tak není jednoduché. Abyste měli jistotu, že vám brýle skutečně dobře padnou, je vhodné je před nákupem vyzkoušet. Správnou velikost brýlí zjistíte jednoduše.

Nasazené brýle by na očích měly držet i bez použití pásku. Pokud brýle padají, nebudou svoji funkci plnit správně. Jestliže se brýle na vašem obličeji několik vteřin udrží, měli byste je vyzkoušet i s páskem. Ten by neměl nijak tlačit a nošení brýlí by mělo být vždy komfortní.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.triexpert.cz, www.arenashop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (65 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vyzkoušel jsem značky Aqua Sphere a Speedo, protože jsem kupoval plavecké brýle úplně poprvé a netušil, které budou lepší. Dá se říci, že obojí jsou dobré, ale ty první jmenované jsou o chlup lepší než druhé. Samozřejmě, že jsem nechal oboje, ale prostě v těch od značky Aqua Sphere se cítím líp.

  2. Objednala jsem si na plavání brýle Arena Cobra ultra swipe a jsou super. Opravdu velmi pohodlné, dobře sedí, netlačí, jsem moc spokojená. Dokonce v nich člověk ani nevypadá tak strašně jako u jiných modelů.

Přidat komentář

Recenzer
Logo