Přehazovačky

Přehazovačka by měla být součástí každého pořádného kola pro starší děti a dospělé. Mnozí ji chápou jako část kola, která jim umožní zdolat každý terén. Aby však přehazovačka plnila svoji funkci opravdu svědomitě, je důležité, aby byla správně seřízená, a v dobré kondici musí být rovněž lanovody.

Přehazovačku nebo též měnič najdete v zadní části rámu kola. Úkolem přehazovačky je přehazovat řetěz kola mezi jednotlivými pastorky. Tímto způsobem se stará o žádanou změnu rychlosti jízdy.

Přehazovačky na trhu se liší svým určením, vybírat budete mezi silniční a MTB přehazovačkou. Další rozdíly jsou pak v rychlosti a přesnosti řazení. Správnou přehazovačku byste měli vybírat i dle počtu převodových rychlostí.

Porovnat ceny přehazovaček

Nejlepší přehazovačky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Shimano XT RD-M8000 96 % 1 699 Kč Zobrazit Sport365.cz
2. Shimano Deore RD-M5100 97 % 854 Kč Zobrazit Mojekolo.cz
3. SunRace 2T 92 % 112 Kč Zobrazit Rotasport.cz
4. Shimano Acera RD-M360 91 % 359 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Sram X.5 89 % 969 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

Novou přehazovačkou můžete vybavit silniční i terénní kolo. Při výběru je tak důležitý nejen typ kola, ale také terén, ve kterém se pohybujete nejčastěji. Silniční kola mají menší počet zubů a vybaveny tak bývají přehazovačkou s krátkým vodítkem. MTB přehazovačky mají vodítko dlouhé.

MTB přehazovačka

MTB převody využívají přehazovačky s dlouhým vodítkem. Správný typ přehazovačky by měl být odvozen od počtu rychlostních převodů i konstrukce rámu kola. MTB přehazovačky jsou dražší a vyrábí se z kvalitnějších a odolnějších materiálů. Jejich výhodou je snadnější řazení.

  • Starší rámy – potřebovat budete přehazovačku s hákem
  • Novější rámy – zde je třeba volit přehazovačku bez háku

Silniční přehazovačka

Silniční kolo bude třeba vybavit přehazovačkou s krátkých vodítkem. Stejně jako v předchozím případě budete volit mezi přehazovačkou s hákem a bez háku. Silniční přehazovačky jsou levnější a nejsou stavěny na častou jízdu náročnějším terénem.

Materiál

Přehazovačky na kola jsou vyrobeny z různých materiálů. V případě materiálu se rozhodně nevyplatí šetřit, protože kvalitnější materiál vám zaručí delší životnost a nižší hmotnost přehazovačky. O delší životnost se postarají zejména kvalitnější čepy.

Přehazovačka na terénní kolo by měla být vyrobena z hliníku, karbonu nebo titanu. Silniční kolo bude dobře fungovat s hliníkovou přehazovačkou. Ne vždy je však výrobní materiál u jednotlivých výrobků uveden a důležitá pro vás tak bude značka a pořizovací cena.

Délka ramínka

Délku ramínka určuje vzdálenost mezi ozubenými pastorky, které jsou na ramínku umístěny. Obecně se přehazovačky s krátkým ramínkem používají v kombinaci se silničními koly a delší ramínka jsou typická pro kola horská.

Délka ramínek je značena následovně:

  • SGS – dlouhé ramínko pracuje s délkou řetězu efektivněji, k vyrovnání rozdílu se využívá páka. Přehazovačka s dlouhým ramínkem dokáže udržet napnutý malý pastorek s malým počtem zubů, stejně dobře, jako velký pastorek s mnohem větším počtem zubů.
  • GS – střední ramínko se používá u řazení kola s jedním i více převodníky. Přehazovačka se středně dlouhým ramínkem vám umožní využívat menšího rozsahu kazetu, což je výhodné zejména pro sjezdaře, kteří se pohybuje v náročnějším terénu.
  • SS – krátké ramínko najdete především na běžných silničních kolech, které využívají kazety s menším rozsahem.

Počet převodů

Starší kola mívala pouhé 3 převodníky umístěné v přední částí a 7 – 10 pastorků se nacházelo v části zadní. Tímto počtem převodů dnes disponují spíše levnější trekingová i horská kola. Dražší kola mají až 12 převodů, silniční kola si naopak vystačí s menším počtem. Obvykle se jedná o 7 rychlostních převodů.

Značka

Přehazovačka by měla být v ideálním případě kompatibilní s řadící páčkou, rukojetí nebo kolečky jedné značky. Díky tomu budete mít jistotu, že vše bude fungovat naprosto spolehlivě.

Velmi často se však stává, že značka jednoho komponentu je kompatibilní s komponentem jiného výrobce. Tuto skutečnost se však vyplatí zjistit dopředu. Nejrozšířenějšími výrobci přehazovaček jsou na našem trhu výrobky Shimano, SunRace, SRAM nebo Sachs.

Cena

Cenu přehazovačky určuje především výrobní materiál. Nejlepší a tudíž i nejdražší přehazovačky jsou vyrobeny z titanu, hliníku nebo karbonu. Výhodou dražší přehazovačky je delší životnost i vyšší odolnost vůči vniknutí různých nečistot. Jejich výhodou je i nižší hmotnost. Cena dražších přehazovaček začíná na cca 2 000 Kč a šplhat může i přes 10 000 Kč.

Na výrobu levnějších přehazovaček se používá lisovaný plech a přehazovačka je pak velmi často doplněna o lisované nýty. Levné přehazovačky nebudou dlouho fungovat zejména při jízdě složitějším terénem. Nejlevnější přehazovačky lze koupit za méně než 500 Kč. Za tuto cenu lze pořídit silniční i MTB variantu. Kvalitnější přehazovačky lze koupit za 1 – 2 000 Kč.

Porovnat ceny přehazovaček

Otázky a odpovědi

Jak funguje napínací brzda?

Mechanismus této brzdy najdete v ose otáčení ramínka přehazovačky. Napínací brzda pak funguje na poměrně jednoduchém mechanickém principu. Uvnitř brzdy je malá otáčející se součástka, která se může otáčet pouze jedním směrem.

Na této kovové součástce je usazen pásek plechu, který je možné stáhnout pomocí ovládací páčky. Po utažení plechu začne klást převodovka odpor. Napínací brzda je vhodná zejména při časté jízdě složitějším terénem.

Kdy je vhodné přehazovačku vyměnit?

K výměně přehazovačky může být několik různých důvodů. Nejčastěji ji je nutné vyměnit z důvodu opotřebení. Opotřebení se projevuje několika milimetrovou vůli. Obzvlášť nebezpečné je, pokud se vůle projevuje směrem k výpletu kola.

Tato situace může vést i k pádu a zranění. Opotřebení poznáte pochopitelně i podle náročnějšímu řazení, kdy po zařazení jiného rychlostního stupně nepřeskočí řetěz na požadované ozubené kolo. Důvodem k výměně může být i nehoda, při které dojde k deformaci některé části přehazovačky.

V čem se liší přehazovačka s hákem a bez háku?

Přehazovačka může být vybavena hákem, který slouží k jejímu zavěšení na rám kola. Přehazovačku bez háku bude nutné namontovat přímo do rámu kola. Přehazovačkou bez háku by měly být vybavena všechna novější a kvalitnější kola.

Závěr

Přehazovačky na jízdní kola jsou k dostání ve dvojím provedení. Přehazovačku s kratším ramínkem se používá u silničních kol. MTB přehazovačky jsou určena pro horská kola a disponují delším ramínkem.

Přehazovačku můžete zakoupit ve specializované prodejně, kde vám s jejím výběrem pomohou a provedou i její samotnou montáž. Ačkoliv si můžete přehazovačku vyměnit i doma, doporučuje se nechat tuto činnost právě na obdobném servisu, který se postará o vaši bezproblémovou jízdu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (53 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Kupoval jsem nedávno Shimano Acea RD-M360 a je hodně dobře zpracovaná i kvalitní. No a cena také nebyla přemrštěná.

  2. „Přehazovačku bez háku bude nutné namontovat přímo do rámu kola.“
    Přesněji řečeno, u MTB kol do patky, která je namontována do zadní stavby. Patka je důležitou součástí MTB kol, protože slouží v podstatě jako ochrana přehazovačky před vážným poškozením. Pokud dojde v terénu k tvrdému kontaktu přehazovačky s překážkou, ulomí se patka za pár stovek a většinou nedojde k poškození přehazovačky za x tisíc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo