Špunty do uší

Jste často rušeni zvuky, které nechcete slyšet při spánku nebo potřebujete ochranu sluchu při práci? Špunty do uší budou fungovat v obou případech. Existuje více typů, stačí jen zajistit ty správné vlastnosti, a hluk už vás nemusí trápit. Dnes si povíme o všech důležitých parametrech, které je třeba zvážit a o tom, jak špunty do uší vybrat.

Porovnat ceny špuntů

Nejlepší špunty do uší

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. E-A-R Chránič sluchu Classic 1 pár 96 % 4 Kč Zobrazit Benu.cz
2. 3M 1100 Chrániče sluchu SNR 37 dB 1 pár 91 % 4 Kč Zobrazit Korus-eshop.cz
3. Ohropax Classic Voskové špunty do uší 12 ks 87 % 36 Kč Zobrazit Benu.cz
4. Quies Voskové špunty do uší 8 párů 79 % 112 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. Alpine SleepSoft špunty na spaní -25 dB 1 pár 75 % 329 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Podle toho, k jakému účelu budete špunty využívat, vyberete jejich druh. Liší se jak vzhledem, tak těsněním i úrovní snížení hluku. Každý z nich má své výhody i nevýhody, které si nyní rozebereme podrobněji.

Špunty proti hluku

Pokud je vaším hlavním problémem hluk, například při usínání, budete potřebovat špunty proti hluku. Jsou vyrobeny z různých materiálů a dají se tvarovat, aby tak přímo seděly každému. Je jedno, zda vás ruší hluk z ulice, chrápající partner nebo něco jiného, s pomocí protihlukových špuntů se těchto problémů ihned zbavíte. Je však potřeba vybrat správnou hodnotu SNR, o které se ještě budeme bavit.

Plavecké špunty

Ve vodě vás sice žádný hluk neruší, za to vám může voda natéct do uší a nadělat pěknou paseku. Plavecké špunty se hodí jak do bazénů, tak do moře či sprchy. U většiny se ale nebudete moct potápět příliš hluboko. Aby držely jak mají, bývá jejich součástí šňůrka, která zajistí, že se vám ve vodě neztratí. Jsou vhodné pro děti i dospělé a prodávají se v několika velikostech.

Oceníte je zejména tehdy, kdy máte zánět středního ucha. Opět jsou ergonomicky tvarované, aby se vám přizpůsobily při nošení.

Ergonomické špunty

Drží v uchu tak, že přiléhají naplocho k vnějšímu uchu. Pár ergonomických špuntů je dodáván speciálně tvarovaný pro pravé a levé ucho. Tímto způsobem se minimalizuje tlak a nepříjemné pocity při jejich nošení. Ergonomické špunty jsou také odolné, a jsou tak ideální k častému používání.

Přírubové špunty

Nejčastější volbou bývají právě přírubové špunty, které mají kónický tvar s několika přírubami, jež jsou bariérou před vniknutím vody do uší. Umisťují se dovnitř ušního kanálku. Ideální pro začátečníky. Pro co nejlepší těsnění se doporučuje co nejvíce přírub.

Tvarovatelný silikonový tmel

Jestliže nechcete mít špunty zastrčené do ušního kanálku, silikonový tmel se vytvaruje do kuličky a „zalepí“ ušní jamku. Nevydrží však dlouho, pouze pár použití, protože se nedá umýt. Ve studenější vodě může silikon trochu ztuhnout, a hůře se tak tvarovat, jinak má ale skvělé těsnící účinky.

Elektronické špunty do uší

Mají schopnost snižovat hluk, zvýrazňovat určité zvuky a přenášet hlasové zprávy na delší vzdálenost. Tyto špunty jsou ideální pro lidi pracující v hlučných prostředích, jako jsou např. stavební dělníci, lovci nebo policisté, protože umožňují slyšet důležité zvuky a zároveň chrání sluch před poškozením.

Některé typy elektronických špuntů mají také možnost připojení k mobilnímu telefonu nebo rádiu, což umožňuje poslech hudby či přijímání telefonních hovorů při práci. Kopírují přirozený tvar zvukovodu, tudíž jsou vhodné pro každého.

Špunty do uší na míru

Pokud si chcete být opravdu jistí, že vám špunty budou do uší perfektně pasovat, zkuste si nechat vyrobit modely na míru. Vyrábí se na základě přesných otisků vašich uší, tudíž je při nošení pomalu nebudete ani cítit. Kromě naprostého pohodlí se dočkáte i delší životnosti, ovšem za vyšší cenu, samozřejmě.

Materiál

Špunty do uší se vyrábějí z několika materiálů, přičemž některé z nich jsou příjemné, jiné tvarovatelné (a tudíž vhodné pro všechny) a některé zase dobře blokují hluk. Předem si určete své požadavky, a podle nich vyberte správný model.

Polyuretanová pěna

Nejlépe tlumícím materiálem je polyuretanová pěna, která se sroluje do úzkého cylindru a vloží do uší, kde se rozpíná. Nevýhodou je, že uvnitř cítíte lehký tlak a v noci vám mohou špunty z ucha vypadnout. Pokud se o ně budete řádně starat, vydrží vám cca na pět použití.

Vosk a tvarovatelný silikon

Upřednostňujete-li pohodlí, volte vosk a tvarovatelný silikon. Nestrkají se přímo do ušního kanálku, ale pouze se vytvarují kolem ušní dírky. Velmi dobře drží, zejména pohodlné jsou při spaní na boku. Na druhou stranu, můžete u nich zaznamenat horší funkci snížení hluku – voskové však tlumí o něco lépe než silikonové modely. Stejně jako u předchozího materiálu se doporučuje použití maximálně 5x.

Plast

Oproti předchozím variantám jsou plastové špunty výhodné v tom, že se mohou používat opakovaně, a to klidně na déle než půl roku. Jsou pohodlné, v uchu změknou a přizpůsobí se jeho tvaru, nerozpínají se. Co se týče úrovně tlumení, jsou na podobné úrovni jako voskové špunty.

Titan a hliník

Ne tak častou volbou mohou být titan s hliníkem, které zvuk nepohlcují, ale blokují, což je činí skvělými adepty při koupi. Obzvlášť efektivně bojují proti basovým frekvencím. Při zašpinění je stačí otřít vlhkým hadříkem a nechat vyschnout, tudíž i déle vydrží. Pokud chcete to nejlepší na trhu, porozhlédněte se po těchto materiálech špuntů. Jejich jedinou nevýhodou je, že nejsou tvarovatelné.

Hodnota SNR

Zkratka SNR znamená “Signal to Noise Ratio” a představuje míru utlumení zvuku. Tento parametr je asi ze všech nejdůležitější, jelikož vypovídá o tom, jak moc budete před hlukem chráněni. Jestliže sháníte špunty do uší kvůli práci, pak budete potřebovat ty nejvyšší hodnoty.

Na spánek je zase třeba zjistit, jaký typ hluku vás ruší, a podle toho vybírat, jelikož každý z nich má jinou hodnotu – o tom si také povíme více později. Uvádí se v decibelech (dB), podle kterých se budete orientovat následovně:

 • 39–37 decibelů – při střílení, při jízdě na motorce nebo při létání
 • 36–34 decibelů – hlasitá hudba i létání
 • 33–30 decibelů – spánek, jízda na motorce nebo v letadle
 • 29–27 decibelů – hlučnější prostředí, na soustředění

Při výběru dohlédněte na to, aby špunty měly počet decibelů uvedený a kromě toho prošly nezávislými laboratorními testy – jedině tak poznáte, že jsou skutečně kvalitní.

Typ hluku

Pro 100 % ochranu před daným hlukem je lepší soustředit se na typ, který vás trápí. Liší se totiž právě již zmiňovanou hodnotou SNR, a tak by se mohlo stát, že nepohltí hluk tak, jak byste si přáli. Podle typu hluku rozeznáváme:

 • Špunty na spaní – proti hlučným sousedům či rozruchu z ulice
 • Špunty na střílení – vysoká hodnota SNR, neboť střelba je velmi hlasitá a může bez potřebné ochrany poškodit sluch
 • Špunty do letadla – vyrovnávají tlak v uších
 • Špunty na motorku – proti hlasitému zvuku motoru i větru, stále však slyšíte okolní provoz

Velikost

Velikost si můžeme odvodit jednak podle materiálu, ze kterého jsou špunty do uší vyrobeny, ale také podle klasického třídění na S, M a L. S je vhodné pro děti a ženy, M pro ženy s většíma ušima a muže s menšíma ušima, L poté využijí páni s většíma ušima.

Abychom se ještě vrátili k materiálu, zde velikosti můžeme rozdělit následovně:

 • Voskové, silikonové a plastové špunty – jsou snadno tvarovatelné, univerzální pro každé ucho.
 • Pěnové špunty – pro menší dětské nebo dámské uši.
 • Kovové špunty – sednou mužům, ženám i dětem díky jejich vyměnitelným polštářkům.

Používání

Špunty se mohou vkládat buďto do zvukovodu nebo do vnějšího ucha – záleží na materiálu.
Podrobnější postup, jak správně používat špunty do uší:

 1. Připravte špunty – Vezměte špunty do uší a zkontrolujte balení, abyste zjistili, zda jsou čisté, bez poškození a správné velikosti.
 2. Uvolněte špunty – Pokud používáte elastické špunty, postupně je uvolníte mezi prsty a pak zkroutíte, dokud nejsou dostatečně čisté a měkké na nasazení.
 3. Použijte špunty – Špunty opatrně zasuňte do uší tak, aby jejich tvar dobře zapadnul. Ujistěte se, že jsou pevně usazené a pohodlné.
 4. Stiskněte špunty – Pokud používáte měkké špunty, stačí je stisknout mezi prsty, dokud se nedostanou do uší. Používáte-li tvrdé špunty, držte je ve správné poloze a počkejte, až se vyplní.
 5. Testujte špunty – Jestliže jsou špunty vybaveny filtrací hluku nebo snímači, ověřte jejich funkčnost tak, že se pokusíte slyšet zvuk v různých hlasitostech.
 6. Důležité je, abyste při vkládání měli vždy čisté ruce, a předešli tak riziku vzniku infekce. Také se špunty manipulujte opatrně a nenásilně, abyste si uši nepoškodili. Každý druh vyžaduje trochu jiný postup, proto se ujistěte, že dodržujete právě tento konkrétní.

Funkce

Hlavní funkcí špuntů do uší je zamezit hluku, ať už při spánku nebo při práci. Jsou malé a přenosné, tudíž si je s sebou můžete vzít kamkoliv. Je ovšem třeba se při výběru zamyslet nad tím, jak silný hluk chcete tlumit a jak velké uši máte, aby vám přesně pasovaly.

Značka

Mezi nejznámější výrobce špuntů do uší patří Alpine, E-A-R, Ohropax nebo 3M. Prodávají různé druhy špuntů a liší se také v cenové kategorii.

Cena

Špunty do uší vás obecně vyjdou na pár korun, ovšem u jednorázových modelů je třeba si spočítat, kolik kusů budete muset po dobu používání koupit. Pěnové špunty seženete již za 3 Kč, mohou se objevit i v sadě po více kusech za vyšší cenu. O něco dražší jsou voskové špunty, zde se pár pohybuje okolo 30 Kč. Špunty do letadla se prodávají kolem 200 Kč.

Variantu do vody zakoupíte klidně za 100 Kč. Nejdráž vás v obchodě vyjdou hliníkové či titanové modely, ty se pohybují okolo 600 Kč až 1 500 Kč. Pokud byste si chtěli nechat vytvořit špunty do uší na míru, pak za ně dáte až 4 000 Kč v závislosti na tom, pro jaké účely je budete chtít používat.

Porovnat ceny špuntů

Údržba

Správná údržba a péče o špunty na uši může prodloužit jejich životnost a zachovat kvalitu zvukového výstupu. Toto jsou základní kroky, jak se starat o špunty na uši:

 1. Čistěte špunty pravidelně – Špunty by se měly čistit před každým použitím. Používejte měkkou tkaninu nebo papírové utěrky k odstranění nečistot a znečištění z povrchu špuntů.
 2. Používejte čisticí roztok – Při čištění špunty můžete použít speciální čisticí roztok k odstranění bakterií a znečištění.
 3. Skladujte špunty správně – Ukládejte své špunty na čisté a suché místo a chraňte je před vysokými teplotami, extrémní vlhkostí a slunečním zářením.
 4. Noste špunty správným způsobem – Při nasazování špuntů byste měli pečlivě postupovat podle návodu k použití a špunty by měly být správně umístěny v uších tak, aby poskytovaly nejlepší ochranu a zvukový výstup.
 5. Vyměňujte špunty pravidelně – Špunty by se měly vyměňovat pravidelně podle doporučeného času výrobce nebo alespoň jednou ročně, aby byly stále účinné a bezpečné. Většina materiálů je vhodná pouze na jedno použití.
 6. Nedotýkejte se špuntů špinavýma rukama – Před nasazením nebo vyjmutím špuntů si vždy umyjte ruce, zabráníte tak vniknutí bakterií do uší.
 7. Nesdílejte s nikým špunty do uší – Sdílení špuntů do uší zvyšuje riziko šíření bakterií a infekcí.

Správná a pravidelná údržba špuntů na uši bude zvláště důležitá pro jejich dlouhověkost a zachování kvality zvukového výstupu. Kromě toho se také soustřeďte na kvalitu, správné skladování (suché a čisté prostředí) v pouzdře, plastových krabičkách či tubách.

Otázky a odpovědi

K jakým účelům špunty do uší slouží?

Mají hned několik způsobů využití, a to sice na ochranu sluchu, například proti hluku a škodlivým zvukům v průmyslových odvětvích. Dále jsou skvělým způsobem, jak se vyhnout hluku z ulice či od sousedů, když chcete spát.

Při cestování letadlem, vlakem, autobusem nebo autem může být nezbytné použít špunty do uší ke snížení zvuku motoru, provozu a přeplnění. Lze je také využívat pro poslech hudby, zejména při sportu nebo cvičení. Pokud máte strach, že by se vám voda při plavání dostala do uší, mohou tomu špunty zabránit. Můžete si zakoupit multifunkční model, který slouží pro všechny účely, nebo si najít typ přímo pro dané řešení problémů, aby tak byl efekt co nejlepší.

Z čeho se špunty do uší vyrábějí?

Špunty do uší se vyrábějí z různých materiálů v závislosti na jejich účelu a pohodlí uživatele. Některé z nejčastěji používaných materiálů zahrnují pěnu, silikon, vosk, plast, titan či hliník. Každý z nich má odlišné vlastnosti, proto je zapotřebí je při výběru vzít v potaz.

Jak dlouho špunty do uší vydrží?

Je třeba uvést na pravou míru, že některé materiály jsou pouze jednorázové či vydrží pár použití, jiné se dají nějakým způsobem udržovat, a tak je nebudete muset kupovat tak často. Pokud máte model, který je vhodný na více použití, je důležité se o něj dobře starat, aby dlouho vydržel.

Obecně však jednorázové špunty vydrží 5 použití (pokud se zašpiní, tak méně), plastové modely až půl roku a titanové či hliníkové špunty déle (při správném zacházení klidně celý život), jelikož je i jejich pořizovací cena vyšší, navíc je stačí při zašpinění jen otřít.

Závěr

Závěrem lze říci, že špunty do uší jsou nezbytným nástrojem pro ochranu a zachování našeho sluchu ve světě plném neustálého hluku. Ať už je to pro každodenní použití v hlučném prostředí nebo pro specifické aktivity, jako je spánek nebo plavání, špunty do uší představují jednoduché a efektivní řešení.

Vzhledem k široké škále dostupných materiálů a designů je klíčové najít ten správný pár, který pohodlně sedí a poskytuje adekvátní redukci hluku. Pamatujte, že správná údržba a pravidelná výměna může pomoci udržet účinnost a životnost špuntů do uší.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.earplugs.cz, www.auris-audio.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Já každou noc ulehám do postele vedle obří motorové pily, která hned po ulehnutí zapne a jede nepřetržitě celou noc, dokud jí ráno nezazvoní budík. To byl také důvod, proč jsem si musela pořídit E-A-R Chránič sluchu Classic 1 pár, abych se vůbec vyspala. Pokud máte doma také drahou polovičku, která chrápe na celý dům, pak tyto chrániče doporučuji, protože opravdu fungují skvěle.

Přidat komentář

Recenzer
Logo