Štěpařské vosky

Štěpařský vosk je speciální typ vosku, který využijete při péči o stromy, keře i různé okrasné dřeviny. Stromy i keře je třeba podle potřeby zastřihávat nebo ořezávat a právě aplikace štěpařského vosku dokáže zabránit vysychání uzdravujících se ploch. Tyto plochy jsou zároveň náchylné k napadení choroboplodnými zárodky a i v tomto případě vám může štěpařský vosk pomoci. Štěpařský vosk využijete při očkování i roubování dřevin, vosk dokonale a neprodyšně uzavírá ošetřené rány a zabraňuje tak přístupu vzduchu a tím i vysychání ran.

Na trhu v současnosti narazíte na dva velmi podobné přípravky. Prvními jsou štěpařské vosky a druhými stromové balzámy. Oba přípravky se liší svým složením a tím i způsobem použití, koupit však můžete i takové, které lze považovat za universální.

Porovnat ceny vosků

Typy

Při péči o stromy můžete použít štěpařský vosk nebo stromový balzám. Jedná se o dva různé přípravky, které se liší způsobem použití.

Štěpařský vosk

Štěpařský vosk je primárně určen pro zamazávání roubů při štěpování rostlin. Jeho úkolem je zabezpečit dlouhou životnost a zvýšit pravděpodobnost přijmout mateřskou rostlinu. V chladnějším období můžete štěpařský vosk používat i k zatíraní větších řezných ran.

Štěpařský vosk je ve své podstatě směsí přírodních pryskyřic a včelího vosku. Aby konzistence dovolovala vosk na rány stromů nanášet, přidávají se do této směsi i rozpouštědla případně změkčovadla. Toto složení umožňuje používání vosku při vyšších teplotách.

V případě, kdy budete chtít řezy ošetřovat v nižších teplotách, doporučuje se vosk zahřívat. Při nízkých teplotách má vosk tendenci tuhnout a jeho aplikace je velmi složitá, mnohdy i nemožná.

Stromový balzám

Tento produkt podpoří hojení řezných ran. Balzám se používá při běžné údržbě dřevin, ale použít ho můžete i při ošetřování dřevin poškozených zvěří nebo počasím.

Stromový balzám je vytvořen na vodní bázi. Díky svému složení se velmi snadno nanáší a to za nižších teplot, nedoporučuje se ho však nanášet při teplotách pod bodem mrazu. U stromového balzámu si ověřte dobu schnutí, protože je nutné ho až do úplného zaschnutí chránit před deštěm. Po zaschnutí vytvoří balzám pružnou vrstvu, která vydrží i několik let.

Velikost balení

Štěpařské vosky jsou k dostání v mnoha různých velikostech. Při výběru vosku zvažte, jak často a v jakém množství budete potřebovat vosk používat. V tomto případě nemusí být rozumné kupovat příliš velké balení vosku, a to z důvodu, že vosk po čase ztrácí svoji vláčnost.

Aplikace

Aplikace štěpařského vosku i stromového balzámu je velmi jednoduchá. V obou případech můžete přípravky nanášet pomocí malé špachtle, štětce nebo dřívka. Stromový balzám lze používat celoročně, jeho aplikace je vhodnější za suchého počasí. Vrstva přípravku by měla být nanesená rovnoměrně, větší vrstvu je třeba důkladně rozetřít a nechat zaschnout. Někteří zahrádkáři ošetřené řezy ovazují.

Roubování

Roubování je termín pro záměrné rozmnožování rostlin. S tímto termínem se nejčastěji setkáte při péči o ovocné dřeviny. Roubovat můžete nejen ovocné stromy, ale i keře jako rybíz nebo angrešt.

Rouby je nutné odebírat ze spícího stromu, správné načasování je pro úspěšné roubování naprosto zásadní. Rouby odebrané příliš brzy mohou odumřít, rouby odebrané pozdě již mohou začínat rašit. Abyste mohli s roubováním začít, budete potřebovat ostrý nůž na roubování, materiál, kterým budete odebrané rouby zavazovat a štěpařský vosk.
K zavazování roubů lze použít například PVC pásku nebo přírodní lýko.

Pokud budete roubovat velkou podnož a malý roub, budete roubovat za kůru, což znamená, že roub zasunete pevně za kůru. V tomto případě není nutné roub nijak silně zavazovat. V případě silnější podnože je vhodné použít více roubů.

Roubovat můžete také stejně silnou podnož a roub. Zde využijete tzv. kopulaci, což znamená, že na podnoži i roubu provedete šikmý řez tak, aby k sobě oba konce dobře přiléhaly. Poté je svážete pevně k sobě.

Značka

Štěpařský vosk a stromový balzám je možné koupit od několika výrobců. K dostání jsou universální přípravky i speciální přípravky vhodné k ošetření okrasných dřevin. Jednotlivé vosky se liší svým složením, k dostání jsou jednosložkové i vícesložkové vosky. Vybírat můžete mezi vosky značky Nohel Garden, AgroBio Opava, Kittfort, Fytofarm, Forestina či Papírna Moudrý.

Cena

Ačkoliv se mnozí snaží směsi k ošetření stromů vyrobit doma, nemusíte se bát vysoké pořizovací ceny vosku. Jedno balení vosku můžete koupit za cenu od 50 – 150 Kč. Záleží na složení a velikosti balení. Při pořizování vosku dobře zohledněte právě množství, protože vosk má po čase tendenci vysychat.

Porovnat ceny vosků

Otázky a odpovědi

Je nutné pomocí štěpařského vosku ošetřit všechny řezy?

Na toto téma probíhají mezi sadaři a pěstitele mnohé debaty. Zcela přesně se tak nedozvíte, zde je nutné zatírat všechny řezné rány. Obecně se však doporučuje ošetřovat rány s plochou větší než 2 cm. V případě, kdy budete stříhat nebo řezat drobnější větve, není nutné rány voskem ošetřovat.

Lze řezné rány ošetřovat i pomocí jiných přípravků?

K ošetření řezných ran můžete použít i produkty vlastní výroby. Používá se například venkovní latex, což však není dle znalců zrovna ideálním řešením. V minulosti se řezné rány stromů zatíraly pomocí jílu smíchaného s kravincem. Tato směs je však málo odolná vůči vlivům počasí i chorobám.

Vyzkoušet můžete také sádlo smíchané s popelem, směs kalafuny, včelího vosku a denaturovaného líhu. Na internetu pak najde i další postupy, avšak největší úspěch budete mít při používání speciálních a především kvalitních produktů v podobě štěpařského vosku.

Kdy použít štěpařský vosk a kdy stromový balzám?

Štěpařský vosk je velmi často zaměňován se stromovým balzámem. Jednotlivé produkty se však liší svým použitím. Štěpařský vosk, který se na řezné rány aplikuje, je dokonale uzavře. Díky tomu se k nim nedostane vzduch, rány nevyschnou a mohou se snadno ujmout. Vosk rány dokáže ochránit i před hmyzem nebo škodlivými mikroorganismy. Štěpařské vosky lze použít v případě, kdy teplota neklesá pod – 15°C.

Stromový balzám je přípravek, který hojení ran podporuje. Proto se nesmí používat při štěpování, v tomto případě není hojení ran vyžadováno. Použít ho tak můžete v případě, kdy budete chtít, aby řezné rány dobře srostly. Balzám můžete používat po celý rok, velmi dobře se bude rozdírat i při teplotách okolo 0°C.

Závěr

Štěpařské vosky se používají k ošetřování čerstvých ran dřevin. Použít ho můžete i při roubování. Vosky zabraňují vysoušení ran. Na rány ho můžete jednoduše nanést pomocí špachtle nebo dřívka. Štěpařský vosk byste neměli nikdy zaměňovat se stromovým balzámem.

Každý přípravek lze použít v jiné situaci. Ačkoliv najdete na internetu mnoho receptů, jak podomácku vyrobit směs, kterou můžete k ošetřování řezných ran stromů také používat, doporučuje se raději vsadit na jistotu a zakoupit raději kvalitní štěpařský vosk. Ten má speciální složení a jeho používání je naprosto bezpečné.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo