Střešní krytiny

Střecha dělá dům je nejen známým reklamním sloganem, ale i známou pravdou, kterou zná každý majitele nemovitosti. Nová střecha je poměrně velkou finanční investicí a výběr správné střešní krytiny je nesmírně důležitý. Při výběru krytiny byste neměli hledět pouze na cenu, ale i na další aspekty, které zaručí, že nová střecha vydrží desítky let.

Každý, kdo plánuje pokládku nové střešní krytiny, bude vycházet z typu střechy. Podle ní bude vybírat vhodnou podobu střešní krytiny. Na výběr máte několik možností, přičemž vás při výběru bude limitovat pouze sklon střechy a také finance, které můžete na nákup krytiny a pokládku střechy vynaložit.

Střešní krytinu vybírejte s ohledem na kvalitního výrobce, který vám může poskytnout mnohaletou záruku. Důležitá je i lokalita, ve které se vaše obydlí nachází. Teprve ve chvíli, kdy budete znát odpovědi na základní otázky, můžete přejít k výběru samotného tvaru, barvy nebo designu krytiny.

Porovnat ceny krytin

Nejlepší střešní krytiny

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. BMI Bramac Classic taška základní břidlicově černá 98 % 42 Kč Zobrazit DEK.cz
2. Gutta Guttagliss Dual Box 4 mm 2100×6000 mm čirá 97 % 228 Kč Zobrazit Buildex.cz
3. Tondach Brněnka/Renoton 14 taška základní režná 96 % 47 Kč Zobrazit pro-doma.cz
4. Gutta Guttagliss Makro ST 2000×1060 mm bronz m² 91 % 336 Kč Zobrazit Gutta.cz
5. Onduline Classic 2000×950 mm červená 61 % 354 Kč Zobrazit Levnestavebniny.cz

Typy

Na trhu je zastoupeno několik různých druhů krytin. Koupit můžete krytinu pálenou, betonovou, plechovou, asfaltovou či vláknocementovou. Výběr správného typu ovlivní členitost a sklon střechy. Svoji roli hraje i hmotnost krytiny, která souvisí se zatížením krovu.

Taška

Tašky patří mezi těžké krytiny, její nevýhodou je tedy vyšší hmotnost. Taška je přesto stále nejoblíbenějším typem střešní krytiny, který se používá desetiletí. Tašky mají mnoho podob a vybírat můžete i dle barevného provedení.

Při výběru bude volit mezi pálenou nebo betonovou taškou.

  • Betonová taška – vyznačuje se dlouhou životností, lze ji jednoduše rozebrat. Betonová taška je pochozí, což vám usnadní údržbu střechy nebo komínu. Výhodou je také možnost odvětrání. Betonové tašky však mají i svoje nevýhody. Největší nevýhodou je nutnost pod tašku umístit druhý plášť, který zabrání zafoukávání sněhu nebo deště.
  • Pálená taška – má prakticky stejné výhody a nevýhody jako taška betonová. Jediný rozdíl je v křehkosti tašky. Díky ní je špatně pochozí a má při zatížení má tendenci praskat.

Šindel

Jedná se o tradiční střešní krytinu, která je k vidění na starých lidových stavbách. I v dnešní době je však možné šindel zakoupit. Rozhodovat se můžete mezi několika různými variantami.

  • Asfaltová šindel – šindel lze hermeticky uzavřít a nebudete tak muset řešit umístění druhého pláště. Šindel vám umožní tvarovat různé oblouky či přechody, z tohoto důvodu se používá na pokládku hřebene bez plechu nebo úžlabí. Pokládka je možná od 12° sklonu. Asfaltová šindel není vhodný typ krytiny do horských oblastí.
  • Plastová šindel – je velmi lehká, používá se k vykrytí oblouků či pokládce hřebene. Nevýhodou plastu je nižní odolnost vůči povětrnostním podmínkám.
  • Dřevěná šindel – také tato šindel se používá k vykrytí oblouků. Na rozdíl od předchozích je šindel pochozí. Nevýhodou je její vyšší hmotnost. Čas od času bude nutné na šindel aplikovat ochranný nátěr.

Šablony

Šablona je běžně používaným typem vláknocementové krytiny. Označována bývá i jako skládaná střešní krytina, kterou můžete použít při sklonu střechu od 18°. Šablony mají široké využití, použít ji můžete jako střešní krytinu, obklad štítu nebo fasády.

Šablony se v současnosti vyrábí v 8 základních typech, vybírat můžete z několika různých barev. Mezi přednosti skládané krytiny patří nízká hmotnost, barevná stálost, odolnost vůči tvorbě měchů a především dlouhá životnost.

Na výrobu šablon se používají různé materiály:

  • Plast – jedná se o pochozí střešní krytinu, která je však méně odolná vůči povětrnostním vlivům. Přesto má plastová šablona poměrně dlouhou životnost. Plastová krytina může vzhledově imitovat tašky, došky či břidlice.
  • Guma – i tato krytina je pochozí, časem se však může začít kroutit.
  • Cementová – pochozí krytina, která je náchylná k drolení.

Plechová krytina

Plechová krytina je tzv. lehkou střešní krytinou. Plechové krytiny je možné používat při jakémkoliv sklonu střechu. Na výrobu se používá pozinkované ocel, zinek, hliník, měď a další materiály. Výhodou plechu je skutečnost, že ho můžete libovolně nastříhat a použít i v případě atypických tvarů střech.

Plechovou krytinu můžete položit plošně, ale je k dostání i v podobě tašek nebo šindelů. Výhodou je estetičtější vzhled a mnohem nižší hmotnost. Některé plechové krytiny mají rovněž protihlukovou povrchovou úpravu.

  • Ocel – používá se na výrobu plechových krytin nejčastěji. Ocel musí být upravená tak, aby byla odolná vůči korozi. Ocelová krytina je opatřena různou podobou povrchové úpravy, díky které se o ni nebude muset delší dobu starat.
  • Hliník – je nejlehčím materiálem. Jeho další výhodou je tvárnost. Hliníkem je možné pokrývat střechy s extrémně nízkým sklonem. Hliník je velmi odolný a hodí se do těch nejnáročnějších klimatických podmínek. Výhodou je i nulová údržba.
  • Meď/titanzinek – bezúdržbové materiály, které patří k cenově náročnějším.
  • Trapézový plech – tento typ plechové krytiny se používá zejména při stavbě lehkých přístřešků, například dřevníků, teras, zahradních domků nebo přístřešků pro automobil. Plech má dlouhou životnost a vyznačuje se extrémní odolností vůči vlivům počasí.

Bitumenové krytiny

Bitumenová krytina je na trhu poměrnou novinkou, díky svým specifickým vlastnostem si však získává stále více příznivců. Bitumenové desky je možné použít na nejrůznějších typech střech, hodí se do každého prostředí.

Výroba této krytiny probíhá specifickým patentovaným způsobem, vlákna jsou orientované do podélného směru. Díky orientaci vláken je krytina velmi odolná, přitom však lehká. Výhodou je i šetrnost k životnímu prostředí. Desky lze použít na střechu se sklonem 7°.

Sklon střechy

Sklon střechy je velmi důležitý parametr, na který je třeba brát při pokládce krytiny zřetel. Ne každá střešní krytina je vhodná na střechy a nízkým sklonem. Pokud je sklon střechy menší než 10°, není vhodné používat skládanou střešní krytinu. Od sklonu v rozmezí 10 – 90° je však možné použít prakticky jakoukoliv střešní krytinu.

Dle sklonu se střechy dělí na:

  • Ploché – sklon střechy je v rozmezí 1 – 10°
  • Šikmé – sklon střechy je v rozmezí 10 – 45°
  • Strmé – sklon střechy v rozmezí 45 – 90°

Hmotnost krytiny

Hmotnost krytiny je parametr, který budete muset řešit především v případě, kdy plánujete rekonstrukci střechy. Nové domy jsou již projektovány tak, aby vámi vybranou krytinu bez potíží udržely. Před rekonstrukcí se tak doporučuje nechat zkontrolovat nosné zdivo a vazbu.

Rozdíl mezi starou a novou krytinou může být, co se váhy týká, až 40% a při nižší nosnosti vazby můžete řešit různé více či méně závažné potíže. Nejméně závažným problémem může být vlnící se okraj střechy či nerovný hřeben, který může způsobovat zatékání. Mnohem horší je však rozjetí vazby nebo dokonce její zhroucení.

Odvětrávání střechy

Při pokládce střešní krytiny budete muset řešit také odvětrávání. Pod střešní krytinou se může srážet vlhkost, která se bude měnit na kapky vody, a proto je nutné postarat se o dostatečné zateplení.

Pod střešní krytinu se může voda dostat 2 směry.

  • Zvenku – v tomto případě může potíže způsobit sychravé počasí nebo mlha.
  • Zevnitř – řešit můžete páru stoupající z koupelny nebo kuchyně.

Cílem odvětrávání je postarat se o odvod vlhkosti ze spodního pláště. V ideálním případě by se měl ve spodní části střechy nacházet nasávací otvor. Ten bývá zabezpečen mřížkou, aby se do prostoru střechy nedostali ptáci. Vzduch však bude moci touto větrací mezerou snadno proudit.

Značka

Střešní krytina musí být dostatečně odolná a při jejím výběru je velmi důležité zvolit kvalitního výrobce. Mezi nejoblíbenější patří dlouhodobě střešní krytina Tondach nebo Bramac. Dalšími oblíbenými výrobci jsou krytiny Gutta, Onduline, Blachotrapez, Dehtochema a mnoho dalších.

Cena

Při výběru střešní krytiny hraje velkou roli také rozpočet. Cenové rozpětí střešních krytin je poměrně velké. K nejdražším patří pálená taška, která může vycházet i na 300 Kč/metr2.

Betonová taška je o něco levnější, zde se cena pohybuje okolo 200 Kč/metr2. Prakticky totožná je cena plechové či vláknocementové krytiny. Ještě levněji je možné pořídit bitumenovou krytinu, zde se cena pohybuje okolo 180 Kč/metr2.

Porovnat ceny krytin

Otázky a odpovědi

Jaká je životnost střešní krytiny?

Každá střešní krytina má trochu jinou životnost. Životnost by měla být u každého typu uvedena přímo výrobcem. Při výběru střešní krytiny však myslete na to, že střechu netvoří pouze samotná krytina, ale i další doplňky, které mívají obvykle životnost mnohem kratší.

Při pokládce střešní krytiny se například velmi často používají pěnové nebo molitanové klíny, pásy umístěné pod hřebenem, plastové komínky atd. Tyto prvky bude třeba vyměnit dříve než krytinu.

Jaký je rozdíl mezi engobou a glazurou?

Tašky s povrchovou úpravou engoba jsou matné bez lesku. Krytina je díky tomu odolnější vůči různým nečistotám. Naproti tomu glazura je lesklá povrchová úprava. Tašky jsou hladké a odolné vůči růstu mechu či lišejníků. Velmi dobře odolávají různým nečistotám. Tašky s touto povrchovou úpravou však patří k nejdražším.

Jaké jsou typy krytin?

Při pokládce střešní krytiny budete potřebovat kromě klasických tašek také tašky půlené, zakončovací a hřebenáče. Specifickým typem je taška tvarovka, zakončovací či rohová taška. Hodit se vám může také taška odvětrávací, prosvětlovací nebo hromosvodová.

Závěr

Výběr správné střešní krytiny není nijak jednoduchý. Pokud si nejste jistí, která střešní krytina je pro váš dům tím nejlepším řešením, bude rozumné přenechat její výběr odborníkovi. S ním můžete projít všechny typy krytin a zjistit veškeré informace, které jsou pro vás podstatné. Informace však můžete načerpat i prostřednictvím stavebních veletrhů, na kterých najdete vše, co dnešní trh nabízí.

Střešní krytiny můžete nakoupit v e-shopu: Dek.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.pro-doma.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (44 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Potřebovali jsme střešní krytinu na takový větší zahradní domek, protože ta původní už dosloužila. Objednali jsme plechovou krytinu BP2 trapézový plech, která má podle vašeho článku 100 % hodnocení a skutečně si jej zaslouží, protože je super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo