Zavařování v troubě

Zavařování je oblíbeným způsobem konzervování potravin. I když zavařování máme spojené především s ovocnými kompoty nebo okurkami, zavařit se dá spoustu dalších surovin – například různé druhy zeleniny, houby, nebo dokonce i maso. V dnešním článku si řekneme, jak se dá zavařovat trochu netradičním způsobem, a to pomocí trouby.

Sterilizace sklenic

Základem je výběr vhodných zavařovacích sklenic. Sklo musí být samozřejmě odolné vůči vysokým teplotám, víčka (nejlépe šroubovací) by měla být nová. Vše se musí před použitím důkladně sterilizovat, aby se vám vaše zavařeniny nezačaly předčasně kazit. Sklenice i víčka umyjte pod horkou vodou a nechte oschnout. Poté je nechte několik minut ohřát v rozehřáté troubě.

Příprava plechu

  • Sterilizované sklenice naplňte surovinami podle vašeho výběru, ale nemíchejte sklenice s masem a zeleninou, jelikož doba zavařování se mírně liší. Doporučenými surovinami pro zavařování jsou okurky, jablka, houby, nebo libovolné druhy masa.
  • Do hlubokého plechu nalijte maximálně 3 centimetry vody, poté do něj můžete naskládat naplněné zavařovačky.
  • Sklenice by měly být stejně velké a nesmí se ničeho dotýkat, plech proto určitě nepřeplňujte.
  • Aby nedošlo k přehřívání skla, můžete na sklenice položit navlhčené noviny nebo utěrky, tato rada se týká především horkovzdušných trub.
  • To je všechno, teď už máte plech připravený, můžete s ním do trouby!

Jak zavařovat v plynových a elektrických troubách?

Zavařování v plynové troubě je poněkud riskantní, protože nikdy nevíte přesnou teplotu. Obecně by mělo stačit troubu nastavit na stupeň 1-2. Při prvním zavařování budete muset troubu pravidelně kontrolovat a experimentovat, při dalších příležitostech byste už měli mít nastavení teploty v oku.

U elektrické trouby je možné nastavit přesnou teplotu, ta by se měla pohybovat kolem 170 °C. Režim ohřevu nastavte na horní i dolní topné těleso.

Vložte do předehřáté trouby připravený plech se zavařovačkami a vyčkejte, dokud se neobjeví vzduchové bublinky. Proces zavařování trvá přibližně 40-60 minut, pokud jde o ovoce, zeleninu a houby, maso nechte zavařit o pár minut déle. Po stanovené době vypněte troubu, sklenice však nechejte v troubě asi další půl hodinu, aby nedošlo k teplotnímu šoku. Poté můžete sklenice vyndat, máte hotovo.

Jak zavařovat v horkovzdušných troubách?

Výhoda zavařování v horkovzdušné troubě je ta, že se vám celý proces zkrátí o značnou dobu. Teplotu nastavte na 250 °C, plech položte na spodní rošt. Zavařování by vám mělo trvat kolem 10 minut, u větších sklenic 15-20 minut. Před vysokou teplotou můžete sklenice ochránit navlhlými novinami nebo utěrkami, jak bylo zmíněno výše.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.chytre-bydleni.cz, www.toprecepty.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (64 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Letos mi odešel zavařovací hrnec, tak jsem poprvé vyzkoušela zavařování v troubě. Je to trochu náročnější a občas jsem měla pocit, že výsledek bude k ničemu, ale šla jsem do toho. Zatím všechny skleničky drží, tak doufám, že se nic nebude kazit a vydrží to stejně, jako když zavařuji klasicky v hrnci.

  2. Mám horkovzdušnou troubu a tam je to zavařování opravdu hodně pohodlné. Je to výhoda ve chvíli, kdy zavařujete jen pár sklenic a nechce se vám kvůli tomu tahat a plnit klasický zavařovací hrnec. Jen je potřeba si to ohlídat a dobře sklenice umístit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo