Pokud máte citlivé zuby, může být pro vás obtížné najít tu správnou pastu, která nebude vaše problémy zhoršovat. Je třeba si dát pozor na složení a vyhnout se látkám, které nejsou zdravotně nezávadné a mohly by citlivosti a podráždění zubů přispět. Podívejte se na to, jak vybrat tu správnou pastu vhodnou k vašim problémům.
Bělicí nebo klasické pasty?
Bělicí pasty pro citlivé zuby jsou navrženy tak, aby pomáhaly zesvětlit zuby, ale zároveň měly nižší abrazivitu než běžné bělicí pasty. To je důležité, protože agresivní abrazivní složky mohou zhoršit citlivost zubů a poškodit sklovinu. Mohou být navíc obohaceny o složky, které pomáhají zmírňovat citlivost, jako je dusičnan draselný nebo fluorid cínatý.
Klasické pasty mívají ve složení aktivní látky, jako je dusičnan draselný, fluorid cínatý nebo oxalát draselný, jež pomáhají zmírňovat citlivost zubů, chránit zuby a blokovat dráždivé podněty. Bělicí pasty pro citlivé zuby mohou být vhodnou volbou, pokud se vám líbí jejich efekt zesvětlení, avšak vybírejte ty s nižší abrazivitou a obsahem ochranných látek. Klasické pasty pro citlivé zuby, které jsou speciálně formulovány pro zmírnění citlivosti, budou pravděpodobně lepší volbou. Obsahují složky, které pomáhají posilovat sklovinu a chránit nervová zakončení. Pokud tedy nutně nepotřebujete vybělit zuby, raději zvolte klasickou pastu, která je svým složením šetrnější.
Složení
Každá pasta se svým složením liší, záleží na výrobci. Obecně se ale kvůli citlivosti zubů přidávají takové látky, které zubní sklovinu nepoškozují a nevyvolávají žádné reakce, jako jsou například:
Aktivní látky pro zmírnění citlivosti
- Dusičnan draselný: Pomáhá uzavřít mikroskopické otvory (tubuly) v dentinu, které vedou k nervovým zakončením zubu.
- Fluorid cínatý: Posiluje sklovinu a chrání před zubním kazem.
- Oxalát draselný: Vytváří na povrchu zubu ochrannou vrstvu, která snižuje citlivost.
- Arginin: Uzavírá tubuly a poskytuje dlouhotrvající účinek na zmírnění citlivosti.
Pomocné látky a další složky
- Voda: Hlavní složka zajišťující konzistenci pasty.
- Hlinitan sodný nebo křemičitan sodný: Přírodní abraziva, která pomáhají při čištění zubů.
- Příchuť: Aromatické látky nebo přírodní esence pro příjemnou chuť pasty.
- Pěnidla: Zajišťují vytváření pěny při čištění zubů, například sodium lauryl sulfate (SLS) nebo jeho náhrady. Těmto látkám se ale raději vyhněte, zdraví příliš neprospívají.
- Konzervační látky: Pomáhají udržet dlouhou trvanlivost pasty.
- Barviva: Pro estetický vzhled pasty.
Objem
Nejčastějším objemem bývá 75 ml, ale prodává se i méně či více, od čehož se také odvíjí cena. Není však výjimkou, že i menší objem stojí více peněz, zejména, pokud obsahuje složky navíc, například CBD, které má antibakteriální vlastnosti. Největší objem, který je možné zakoupit, se rovná 225 ml.
Funkce
Zubní pasty určené pro citlivé zuby mají specifické účinky a složení navržené k tomu, aby zmírnily citlivost zubů a poskytly ochranu skloviny. Obsahují aktivní látky, jako je dusičnan draselný, fluorid cínatý nebo oxalát draselný, které působí na uzavření mikroskopických kanálků (tubulů) v dentinu zubu. Tím blokují dráždivé podněty, které by jinak způsobovaly bolest nebo nepříjemné pocity. Většina zubních past pro citlivé zuby obsahuje fluorid, který je klíčový pro posílení skloviny a ochranu zubů před zubním kazem. Měly by mít také jemnou abrazivitu, aby chránily sklovinu a zamezily dalšímu poškození.
Značka
Mezi oblíbené výrobce past na citlivé zuby patří Sensodyne, Colgate, Elmex nebo Signal.
Cena
Pasty na citlivé zuby se dají sehnat v různých cenových kategoriích, tou nejnižší je do 100 Kč, kde se nachází většinou menší objem kolem 75 ml. Některé jsou přírodní bez fluoridu nebo fluoru.
Od 100 Kč do 300 Kč zakoupíte i dětskou verzi pasty, objem dosahuje až 170 ml. Některé mohou mít navíc bělicí účinek.
Nad 300 Kč se objevují zejména ochucené pasty s přídavkem dalších účinných látek, často bez fluoru a fluoridu.
Otázky a odpovědi
Jak se projevuje citlivost zubů?
Citlivost zubů je stav, při kterém zuby reagují na určité podněty nebo stimuly neobvyklým a často bolestivým způsobem. Může jít o reakci na teplotní změny, vdechnutý studený vzduch, bolest při konzumaci sladkých, kyselých nebo tvrdých potravin, jako jsou cukrovinky. Objevují se také bolesti při žvýkání nebo používání zubního kartáčku.
Jakým látkám v zubní pastě se vyhnout, pokud mám citlivé zuby?
Pokud máte citlivé zuby, je dobré vyhýbat se některým látkám a složkám v zubní pastě a dalších produktech ústní hygieny, které by mohly způsobovat podráždění nebo zhoršení citlivosti. Patří sem abrazivní látky, jako hlinitan sodný (sodium alumina silicate), křemičitan sodný (sodium silicate), dihydrát křemičitanu sodného (hydrated silica) nebo hydratovaný oxid hlinitý (alumina). Některá pěnidla, jako je sodium lauryl sulfate (SLS), mohou vyvolávat podráždění dásní a způsobovat citlivost.
Můžete zvážit pasty označené jako „bez SLS“ nebo ty s méně dráždivými pěnidly. Pasty obsahující kyselé složky, jako jsou citrusové esence nebo kyselina citronová, mohou oslabit sklovinu a zhoršit citlivost zubů.
Můžu používat bělicí pastu, pokud mám citlivé zuby?
Existují speciální bělicí pasty určené pro citlivé zuby, které mají nižší abrazivitu a jsou obohaceny o složky na zmírnění citlivosti, jako je dusičnan draselný. Doporučuje se vybírat pastu, která je specificky formulována pro citlivé zuby, aby se minimalizovalo riziko zhoršení citlivosti.
Závěr
Čištění zubů je sice rutina, ale důležitá rutina. Kvalitní kartáček nestačí, je třeba pořídit i pastu, která přesně odpovídá vašim požadavkům. Pokud máte citlivé zuby, bude potřeba sehnat takovou pastu, která sklovinu posilňuje a nedráždí jí složkami, jež by mohly způsobit negativní reakci. Mohou navíc obsahovat i látky, které se starají o zdraví úst a působí antibakteriálně. Dejte si pozor na abrazivní látky a pěnidla, těm se raději vyhněte. Je-li to třeba, můžete zvolit i bělicí pastu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.nazuby.cz, www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?