Internet je v podstatě ledovcem, jehož většina je skryta pod vodou. To, co většina z nás vidí a používá, je jen vrchol. Pod tímto povrchem se skrývá rozsáhlá síť stránek a služeb, která není dostupná prostřednictvím tradičních vyhledávačů. Tento článek se zaměří na takzvaný „Dark Web“, co to je, jak se na něm pohybovat a jaké jsou etické a právní aspekty jeho existence.

Co je Dark Web?

Dark Web je část Deep Webu, což je ten část internetu, která není indexována běžnými vyhledávači, jako je Google nebo Bing. Na rozdíl od Deep Webu, kde se nacházejí například soukromé databáze, elektronické pošty a jiné uzamčené informace, Dark Web je úmyslně skryt a anonymní. Přístup na Dark Web je obvykle možný pouze prostřednictvím speciálních nástrojů, jako je Tor nebo I2P, které maskují identitu uživatele.

Jak se na Dark Web dostat?

Dark web je navržen tak, aby se na něj dostalo pouze pomocí speciálního software, jako je například Tor. Tento software používá síť šifrovaných připojení mezi počítači k zajištění anonymity návštěvníků. To znamená, že IP adresy uživatelů jsou zakryty a je těžké je identifikovat.

Nástroje a zabezpečení

  • Tor Browser: Tor (The Onion Router) je pravděpodobně nejběžněji používaným nástrojem pro přístup na Dark Web. Tor zajišťuje anonymitu tím, že internetový provoz směřuje přes různé servery (uzly) a v každém z nich je informace zašifrována. Na tomto webu lze stáhnout prohlížeč TOR – https://www.torproject.org/download/
  • I2P (Invisible Internet Project): I2P je další anonymní síť, která však není tak rozšířená jako Tor.
  • VPN: Ačkoliv použití VPN (Virtual Private Network) není nutné, je doporučené pro další vrstvu zabezpečení.

Pohyb na Dark Webu

  • .onion adresy: Webové stránky na Dark Webu obvykle používají speciální doménové koncovky, například „.onion“.
  • Search engines: Existují vyhledávače, které jsou určeny pro Dark Web, ale jejich efektivita je limitována.

Dark Web adresy

  • 455sdmsz3oa5w3xx.onion – Liberty Wiki
  • 3g2upl4pq6kufc4m.onion – DuckDuckGo (vyhledávač)
  • protonirockerxow.onion – ProtonMail
  • wlupld3ptjvsgwqw.onion – WikiLeaks
  • torbox3uiot6wchz.onion – TorBox (anonymní email)

Další zajímavé adresy najdete v tomto článku.

Co na Dark Webu najdeme?

  • Legální aktivity: Vědecký výzkum, novinářství, fóra pro osoby žijící v represivních režimech.
  • Nelegální aktivity: Prodej drog, zbraní, falšovaných dokladů, hackerské služby a další.

Etická a právní dilemata

Dark Web je nejen prostředkem pro nelegální aktivity, ale také útočištěm pro disidenty, novináře a lidi, kteří žijí v represivních režimech. To vytváří etická a právní dilemata:

  • Anonymita vs. bezpečnost: Ačkoliv anonymita může chránit svobodu slova, může také usnadnit nelegální aktivity.
  • Regulace: Jak regulovat prostor, který je založen na principu neviditelnosti a anonymitě?
  • Národní a mezinárodní zákon: Provozování nelegálních aktivit na Dark Webu často přesahuje hranice jednoho státu, což komplikuje právní procesy.

Závěr

Dark Web je komplexní a kontroverzní část internetu, která představuje mnoho výzev, jak technických, tak etických a právních. Ačkoliv se jedná o prostor, kde se pohybují často nelegální aktivity, je také prostředkem svobodného projevu a bezpečné komunikace pro mnoho lidí po celém světě. Jak se s ním společnost vypořádá, bude pravděpodobně jednou z klíčových otázek digitálního věku.

Podobné články, co by vás mohly zajímat:


Zdroje: www.wikipedia.org, www.torproject.org, www.cdr.cz, www.spyshop24.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (42 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo