Jak vybrat gril na dřevěné uhlí?

Gril na dřevěné uhlí je v našich končinách stále nejoblíbenějším typem zahradního grilu. Maso grilované na uhlí nebo dřevěných briketách nasaje vůni dřeva, což jiný gril nedokáže. Výhodou grilu na dřevěné uhlí je i poměrně nízká pořizovací cena. Nejmenší grily můžete koupit už za několik stokorun. Samotná příprava grilovaných pochoutek je poměrně rychlá. Grilování na dřevěném uhlí preferují zejména muži, právě tak, kde připravují speciality na grilu převážně pánové, najdete gril na dřevěné uhlí nejčastěji.

Gril na dřevěné uhlí je k dostání v několika typech a velikostech. Na jejich výrobu se pak používají různé materiály, které určují kvalitu i cenu grilu. Ke grilu můžete dokoupit mnoho příslušenství, které vám usnadní přípravu pokrmů i čištění.

Porovnat ceny grilů

Nejlepší grily na dřevěné uhlí

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Weber Master-Touch GBS C-5750 14710004 96 % 8 699 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Fieldmann FZG 1004 89 % 1 780 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. Weber Bar-B Kettle 47 cm 1231004 89 % 3 149 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Fieldmann FZG 1009 87 % 555 Kč Zobrazit 4home.cz
5. G21 BBQ big 87 % 5 049 Kč Zobrazit Tipa.eu
6. Cattara Royal Classic 13040 83 % 3 440 Kč Zobrazit Pema.cz
7. Garden King Komfort 77 % 999 Kč Zobrazit tv-products.cz
8. Vetro Plus 50ST83016A 76 % 1 574 Kč Zobrazit Onlineshop.cz

Typy

Grily na dřevěné uhlí lze rozdělit na několik kategorií. Před výběrem tedy nejprve zvažte, kde, jak často a pro kolik osob budete pravidelně grilovat.

Jednorázový gril

Jsou tvořeny jednoduchou kovovou konstrukcí, do které se vkládá nádoba, kterou lze přirovnat k vyššímu pekáčku. Právě v této nádobě je možné zapálit oheň a grilovat pak můžete na malé hliníkové grilovací ploše. Jednorázové grily jsou určeny pouze na jedno použití a v jejich případě nemůžete očekávat příliš velký gurmánský zážitek.

Přenosný gril

Přenosný gril je další podoba malého grilu. V tomto případě je však gril vyroben z kvalitních materiálů a můžete ho používat kdykoliv a prakticky i kdekoliv. Oblíbeným typem přenosných grilů jsou grily kotlové, které se s oblibou používají v kempech i na chatách. Výhodou přenosných grilů je malá velikost a nízká cena. Tyto grily obslouží cca 2 – 3 osoby a jsou tedy vhodné spíše pro méně náročné uživatele.

Gril s roštem

Tento gril je tvořen jednoduchou konstrukcí a jako bonus disponuje roštem. K dispozici tak máte různě velkou grilovací plochu i rošt. Na roštu můžete grilovat nejčastěji kuře nebo rybu. Lze však koupit i velké grily, které vám umožní grilovat větší kusy masa nebo dokonce sele.

Gril lokomotiva

Grily typu lokomotiva budou vyhovovat náročnějším uživatelům. Koupit můžete jednodušší verzi, kterou tvoří jenom gril, ale k dostání je i gril s udírnou. Největší výhodou těchto grilů je především větší rozměr. Díky tomu jsou vhodné do větších rodin nebo tam, kde se častěji pořádají grilovací večery s přáteli. Gril typu lokomotiva je poměrně standardně doplněn o poklop. Teplotu uvnitř grilu pak můžete regulovat pomocí ventilace.

Metoda grilování

Grily na dřevěné uhlí lze používat na přímou i nepřímou metodu grilování.

  • V tomto případě se suroviny pokládají přímo nad žár ohně. Griluje se při vysoké teplotě, která je vhodná pro rychlou přípravu menších nebo tenčích kousků masa a zeleniny.
  • Nepřímá metoda grilování – tuto metodu umožňují pouze grily s poklopem. Při nepřímé metodě je možné grilovat větší kusy masa. Horký vzduch pod poklicí cirkuluje podobně jako se to děje při pečení v troubě.

Materiál

Pokud si chcete užívat bezstarostné grilování, měli byste gril vybírat i podle materiálu, ze kterého je vyroben.

  • Nerezové grily – největší předností nerezových grilů je snadná údržba. Nevýhodou nerezu je však vyšší přilnavost, při přípravě se vám tak často stane, že dojde k přilepení masa či jiné suroviny na mřížku grilu. Při grilování na nerezu se rovněž nebude na pokrmech tvořit ona typická mřížka.
  • Litinové grily – litina je považována za vůbec nejlepší materiál. Litina je materiál, který nejlépe vede teplo. Litina bude vyhovovat i těm, kteří chtějí na grilované pokrmu vytvořit charakteristickou mřížku. Nevýhodou litiny je však složitější údržba.
  • Smaltové grily – jsou nejlevnější a nejméně odolné. Tento materiál se tak spíše nedoporučuje.

Palivo

Do grilu na dřevěné uhlí patří speciální dřevěné uhlí nebo brikety.

  • Dřevěné uhlí – je drobnější a hoří kratší dobu. Výhodou je jeho snadnější zapálení.
  • Brikety – jsou větší a hoří déle. Jejich nevýhodou je naopak složitější rozpálení. Brikety zajistí stabilnější ohřev a jsou oblíbenější.
  • Dřevo – ve větším grilu můžete pálit i běžné palivové dříví. Brikety a dřevěné uhlí se většinou používá v kombinaci s menšími grily.

Příslušenství

Při grilování se neobejdete bez různých pomůcek. Používat můžete nádobí, které najdete v kuchyni, nebo zakoupit speciální grilovací nářadí. U něho si můžete být jisti, že manipulace s grilem a pokrmy bude bezpečná. Jednotlivé nástroje si můžete pořídit zvlášť nebo v sadě.

  • Podpalovač – o snadnější zapálení dřeva nebo briket se postará podpalovač.
  • Grilovací jehla – využijete ji k přípravě masa na rožni. Před nákupem se ujistěte, že je možné jehlu na gril umístit.
  • Motor – pokud budete pravidelně grilovat velké kusy masa, bude se vám hodit motor, který bude grilovací jehlu otáčet. K dostání jsou motory do elektriky i na baterie.
  • Teploměr – díky teploměru budete mít přehled o teplotě uvnitř masa. Teploměry jsou vhodné především k přípravě oblíbených steaků.
  • Rukavice – žáruvzdorné rukavice se vám budou hodit při manipulaci s horkým grilem.
  • Grilovací kameny – lze je použít místo roštu a vyzkoušet si tak zdravý způsob grilování. Na kamenech je možné grilovat s minimem tuku. Grilovací kameny jsou rovněž vhodné pro pomalé grilování a důkladné propečení masa.
  • Grilovací deska/pánev – toto příslušenství využijete k přípravě malých kousků masa, zeleniny nebo hub. Grilovací desky nebo pánve vám však poslouží při přípravě jakékoliv pochoutky.
  • Rošt – ke grilům lze dále koupit i náhradní rošty různých tvarů a velikostí.
  • Plachta – pro bezpečné skladování je možné pořídit obal či plachtu na gril.

Značka

Gril na dřevěné uhlí je výrobek, který by vám měl při správném používání sloužit řadu let. Tyto grily jsou na trhu zastoupeny velkým množstvím výrobců. Ty kvalitní poznáte zejména podle délky záruky. Na opravdu kvalitní grily poskytují výrobci záruky až 10 let. Při výběru grilu se rovněž zaměřte na dostupnost náhradních dílů či různého příslušenství. Mezi kvalitní patří grily značky Weber, Landmann, Cattara, ProGarden, Compass, Fieldmann, Divio a další.

Cena

Pořizovací cena se odvíjí zejména od velikosti grilu. Malé přenosné grily lze pořídit za méně než 2 000 Kč. Pro rodinné grilování jsou vhodné spíše větší grily s cenou od 3 – 6 000 Kč. Za necelých 6 000 Kč lze koupit velké grily typu lokomotiva i robustní grily s poklopem. Ještě náročnější uživatelé mohou za gril zaplatit okolo 10 000 Kč, profesionální gril pak vyjde na 20 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny grilů

Údržba

Aby gril dobře sloužil, je třeba o něho patřičně pečovat. Na údržbu jsou grily na dřevěné uhlí přece jenom náročnější. V jejich případě budete muset pravidelně odstraňovat popel či zbytky otopu. Poté je třeba plochu i rošt omýt vodou nebo vodou se saponátem. S čištěním roštu vám pomůže i speciální čistící špachtle, kterou je možné koupit jako příslušenství.

Otázky a odpovědi

Jaké jsou nevýhody grilu na dřevěné uhlí?

Ačkoliv je gril na dřevo či dřevěné uhlí nejoblíbenější, má i svoje nevýhody, které u jiných typů grilu nenajdete. První nevýhodou je nutnost neustále dokupovat palivo, ať už to jsou dřevěné brikety nebo dřevo. Největší nevýhodou je však kouř, který z grilu vychází. Ten bude obtěžovat nejen vás, ale vadit může i sousedům. Proto jsou grily na uhlí určeny spíše pro zahradní grilování a plně se nehodí na balkony rodinných bytů.

Proč mají grily ventilaci?

Jednou z nevýhod grilů na uhlí je obtížná regulace teploty. Součástí mnoha grilů jsou z tohoto důvodu průduchy. Ty mohou být umístěny v poklopu nebo po stranách grilu. Pomocí této ventilace můžete regulovat přívod vzduchu do topeniště. Čím bude vzduchu více, tím bude teplota vyšší. Myslet však musíte i na to, že spotřebujete větší množství paliva.

Co je bezkouřový gril?

Bezkouřový gril je malý stolní gril, který vám umožní grilovat na dřevěném uhlí bez kouře. Tyto grily tak můžete používat na balkonech a dokonce i v interiéru. Díky jinému umístění roštu navíc do rozpáleného ohně neodkapává tuk, čímž předejdete i typickému zápachu. Součástí grilu je i ventilátor, který se stará o potřebný přísun kyslíku. Ventilátor bývá napájen bateriemi nebo pomocí USB konektoru. Bezkouřové grily jsou stejně jako klasické grily vhodné na přípravu všech grilovaných pochutin.

Závěr

Gril na dřevěné uhlí si může díky dobré cenové dostupnosti dovolit prakticky každý. Pokud si chcete z velké nabídky na trhu vybrat opravdu dobře, věnujte pozornost zejména potřebné velikosti a výrobnímu materiálu.

Oblíbené jsou grily s víkem, které lze využít na přímé i nepřímé grilování. Kvalitnímu grily by neměly chybět ani průduchy, kterými budete moci regulovat proud vzduchu. Snadno přemisťovat budete gril s kolečky a pevnými úchyty.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org, www.grilovani.cz, www.hornbach.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (72 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Na zahradu jsem koupil gril na dřevěné uhlí od společnosti Fieldmann a jsem s ním velmi spokojený. Maso i vše ostatní se peče rovnoměrně, chuť je super a údržba také není nic katastrofálního. Za sebe mohu říci, že to byla skvělá koupě za dobrou cenu, protože byl akorát v akci.

Přidat komentář

Recenzer
Logo