Sportovní hodinky

Jste vášnivými sportovci a rádi byste porovnávali své výkony a měli jasno v tom, jak na tom jste? Pak jsou sportovní hodinky pro vás to pravé. Mají mnoho funkcí, které využijete, ať už se věnujete jakémukoliv sportu. Kromě vašich výkonů můžete sledovat i tělesné procesy, jako je míra stresu, spánek a srdeční tep. Oproti klasickým chytrým hodinkám se liší hlavně v tom, že mají větší počet funkcí zaměřující se na pohyb. Pokud se vám zalíbily a myslíte, že byste je využili, pojďte se podívat na to, podle čeho vybrat ten správný model.

Porovnat ceny hodinek

Nejlepší sportovní hodinky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Citizen JY8020-52E 98 % 21 600 Kč Zobrazit Hodinky.cz
2. Casio AE1200WHD-1A 94 % 1 029 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Casio GA-100-1A1 94 % 2 039 Kč Zobrazit Timestore.cz
4. Festina 16488/3 92 % 2 997 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Casio AQ-S800WD-1E 91 % 1 669 Kč Zobrazit Hodinky.cz

Typy

Sportovní hodinky se dělí na typy podle toho, na jaký sport jsou určeny, díky čemuž jsou přizpůsobeny tak, aby byly co nejpraktičtější. Dále se liší také materiálem, a to jak u pouzdra, tak řemínku. Nakonec se rozděluje podle displeje, který se liší v tom, kolik energie spotřebuje a jaké barvy zobrazuje.

Typy podle účelu

Můžete si samozřejmě koupit uni-sex model, který využijete na jakýkoliv sport. Pokud se ale nejvíce věnujete jednomu z následujících, je chytré vybrat hodinky, které jsou přímo určené na daný sport, a jsou mu přizpůsobeny. Tímto způsobem získáte z hodinek to nejlepší a budou se vám při sportování pohodlně nosit.

Na běhání

Sportovní hodinky určené na běhání jsou o něco lehčí, aby běžci zbytečně nepřekážely a nezhrošovaly mu výsledek. Pokud chcete mít zaznamenanou také trasu, je třeba při výběru hledět na to, zda má model GPS senzor.

Na plavání

Zde je asi logické, že je třeba, aby byly hodinky voděodolné. Dokáží rozeznat, jaký styl plavete a kolik bazénů už máte za sebou. Díky tomu tak získáte realistický náhled na to, jak se vám dařilo.

Na cyklistiku

Hodinky na jízdu na kole se dají umístit do speciálního držáku a mají větší displej, abyste se jednoduše mohli podívat, kolik kilometrů už jste ujeli. Některé hodinky také disponují cyklomapami.

Na multi sport

Dražší modely jsou určeny na několik sportů zároveň. Můžete je tak využít jak při běhání, plavání, cyklistice, tak i dalších sportech. Nejdražší hodinky dokáží monitorovat až 80 sportovních aktivit.

Na ostatní sporty

Pokud ve vyjmenování typů hodinek nepadlo jméno vašeho sportu, nebojte, i pro ten se určitě modely vyrábějí. Může jít například o golf, horolezectví, lyžování nebo fitness.

Typy podle materiálu

Materiály se dělí podle toho, jestli jsou použity na pouzdro nebo na řemínek. V případě pouzdra může jít o:

 • Silikon a plast
 • Ocel a hliník
 • Polyuretan
 • Keramiku

U řemínků narazíte na:

 • Silikon a plast
 • Ocel a kov
 • Gumy, pryž a kaučuk
 • Semiš a textil
 • Kůži
 • Nylon a polyuretan

Typy podle displeje

Displej je potřeba k tomu, abyste mohli jednotlivé údaje, které vám hodinky vygenerují, číst. I zde existuje několik druhů, které se od sebe liší především spotřebou energie. Kromě typu displeje si ale také vyberte vhodnou velikost, na které se vám budou informace dobře zobrazovat – u některých sportů jich totiž bude více.

 • P-OLED displej – energeticky úsporný displej,
 • TFT displej – nejpoužívanější typ displeje, v některých případech je i dotykový, některá data zobrazuje v jiné barvě,
 • AMOLED displej – nejcitlivější zobrazení barev, vyšší spotřeba energie.

Funkce

Abyste sportovní hodinky mohli efektivně využívat, je třeba, aby měly k dispozici několik funkcí. Všechny tyto funkce vám pomáhají v měření vlastního výkonu, porovnávání, zlepšování se a máte také k dispozici informace o tom, jak vaše tělo funguje. Dohromady vám tak pomohou nejen se zlepšit, ale také sami sebe více poznat.

Zobrazení vzdálenosti

Abyste přesně viděli, jak dlouhou vzdálenost jste uběhli nebo uplavali, GPS senzor ji zaznamená.

Tempo

Pokud jedete například na kole, díky této funkci zjistíte, za jak dlouho budete v cílové rovině.

Rychlost

Zajímá vás, jakou rychlostí jste uběhli poslední kilometr, jak rychle běžíte nyní a kdy jste dosáhli svého maxima? To vše můžete z hodinek vyčíst.

Spálené kalorie

I když byste neměli sportovat kvůli tomu, abyste spálili určený počet kalorií, i tuto informaci vám hodinky prozradí. Může vám to pomoct v tom, abyste si ujasnili, kterému sportu se vám vyplatí se věnovat – který vás nejvíce baví a zároveň je pro vás nejefektivnější.

Krokoměr

Když zrovna neběháte nebo nejezdíte na kole, zajděte si na procházku a sledujte, kolik kroků u toho nachodíte. Každý den bychom měli ujít 10 000 kroků, hodinky vám pomohou tuto výzvu splnit.

Měření času

Jak dlouhou dobu daná aktivita trvala? K dispozici máte veškeré časové údaje, včetně stopek.

Indikátor stavu baterie

Protože je třeba hodinky čas od času nabíjet, uvidíte na displeji, kolik procent ještě zbývá do úplného vybití.

Monitoring spánku

Protože je spánek důležitou součástí sportování, je třeba na něj dbát. Sportovní hodinky měří, jak dlouho jste spali a jaká byla kvalita spánku. Díky tomu budete vědět, co zlepšit a zjistíte, kdy je pro vás optimální vstávat, abyste se budili čilí.

Notifikace z telefonu

Základní notifikace z telefonu lze s hodinkami propojit, nečekejte ovšem stejné funkce jako mají chytré hodinky. Žádné aplikace na sportovních hodinkách neuvidíte, uvidíte pouze příchozí hovory, zprávy, události v kalendáři.

Budík

Skvělou funkcí je i obyčejný budík, který vás probudí třeba jen vibrací na zápěstí. Probuzení tak bude mnohem přirozenější.

Měření vystoupaných pater

Přes den se věnujete pohybu více, než si možná myslíte. Kromě klasické chůze po rovině za den vystoupáte i několik pater, o kterých nyní budete mít přehled.

Měření srdečního tepu

Tepová frekvence je u určitých sportů celkem důležitou informací, protože podporuje spalování kalorií a trénuje tělo o něco víc.

Měření hladiny stresu

Stres je bohužel v dnešní uspěchané době velmi častým problémem. Abyste se s ním zavčasu vypořádali, sportovní hodinky vás upozorní v momentě, kdy tělesné funkce naznačí jeho zvýšení. Přílišné vystavování se nezdravému stresu vede k psychickým problémům.

Voděodolnost

Tuto funkci oceníte nejen u plavání, ale i u dalších sportovních aktivit. Může vás například na cestě potkat déšť, který by je mohl zničit, proto je třeba, aby byly hodinky vybaveny alespoň základní odolností vůči vodě. Tento parametr se rozděluje do IP stupňů a ATM, BAR.

IP stupně označují stupeň krytí, který je zapsán dvěma čísly – jedno se nachází v rozmezí od 0 do 6 – to vypovídá o odolnosti vůči dotyku a vniknutí pevných částic (prachu a nečistot). To druhé je v rozmezí od 0 do 9 a udává, jakou má přístroj odolnost vůči vodě.

Stupeň krytí Nebezpečí dotykem Vniknutí cizích předmětů
IP 0x Bez ochrany Bez ochrany
IP 1x Dlaní Velkých (>50 mm)
IP 2x Prstem Malých (>12,5 mm)
IP 3x Nástrojem Drobných (>2,5 mm)
IP 4x Nástrojem, drátem Velmi drobných (>1 mm)
IP 5x Jakoukoliv pomůckou Prachu částečně
IP 6x Jakoukoliv pomůckou Prachu úplně
Stupeň krytí Vniknutí vody
IP 0x Bez ochrany
IP 1x Chráněno proti svisle kapající vodě
IP 2x Chráněno proti kapající vodě ve sklonu 15°
IP 3x Chráněno proti vodní tříšti (kropení, déšť)
IP 4x Chráněno proti stříkající vodě
IP 5x Chráněno proti tryskající vodě
IP 6x Chráněno proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
IP 7x Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru
IP 8x Chráněno proti trvalému potopení do vody
IP 9x Chráněno proti tlakové vodě (WAP)

ATM a BAR poté označují odolnost přístroje vůči vodě a tlaku v hloubce.

 • 3 ATM/3 BAR – voděodolnost 30 metrů, proti stříkající vodě a silnému dešti,
 • 5 ATM/5 BAR – voděodolnost 50 metrů, proti stříkající vodě a silnému dešti, sprchování a mytí rukou,
 • 10 ATM/10 BAR až 100 ATM/100 BAR – voděodolnost 100 – 1 000 metrů, proti stříkající vodě a silnému dešti, sprchování a mytí rukou, plavání a potápění bez dýchacího přístroje, hlubinné potápění.

Pro plavání je vhodné kupovat hodinky s hodnotami od 10 ATM/BAR, pro potápění pak 20 ATM/BAR a více.

Senzory

Každé hodinky se senzory mohou lišit, záleží na tom, pro jaký sport jsou určeny. Je proto dobré předem si zjistit, kterými jsou vybaveny a které z nich se vám budou hodit.

GPS senzor

Pro zaznamenání trasy a vašeho tempa se vám bude hodit GPS senzor, který bude sledovat, kde se zrovna nacházíte. Nevýhodou této funkce je rychlejší vybití baterie.

Kompas

K rozlišení světových stran využijete digitální kompas.

Tachometr

Při cyklistice by se vám mohl hodit tachometr, který z kola přenáší naměřené výsledky bezdrátově. Alternativou tachometru je snímač cyklistické kadence, který měří frekvenci šlapání.

Akcelerometr

Abyste mohli dostávat veškeré informace o pohybu během dne, je potřeba, aby byl k dispozici akcelerometr, jež dokáže s vysokou přesností zaznamenávat vaše celodenní aktivity.

Výškoměr

Tento senzor využijete hlavně při horolezectví, protože ukazuje, v jaké nadmořské výšce se nacházíte.

Teploměr

Abyste vždy věděli, jaká je venkovní teplota, hodinky mají funkci teploměru.

Měřič tepu

Jak už jsme si výše řekli, sportovní hodinky dokáží také měřit tep. Senzory jsou umístěny ve spodní části a měří průtok krve těsně pod kůží.

Značka

Mezi nejznámější značky, které sportovní hodinky vyrábějí, jsou Apple, Garmin, Samsung nebo WowME. Liší se od sebe provedením, funkcemi i cenovou kategorií.

Cena

Cena sportovních hodinek začíná na 400 Kč a v této nejlevnější kategorii dosahuje 1 000 Kč. Zde najdete modely s menší spolehlivostí, co se týče měření, protože obsahují menší množství senzorů. S funkcemi to také není nic extra. Pokud vám ale stačí základ, alespoň ušetříte. Od 1 000 do 5 000 Kč už bude k dispozici širší výběr, mezi kterým budou větší displeje, GPS senzory a více funkcí, mezi které patří ukazatel spálených kalorií, hodnota tepové frekvence a měření spánku. Takové hodinky mají navíc vyšší voděodolnost a jsou vybaveny Bluetooth technologií.

Pro profesionály se hodí investovat částku od 5 000 do 10 000 Kč, díky které získají multisportovní měřiče s voděodolností až 10 ATM a ještě lepšími funkcemi, než tomu je u levnějších modelů. Nejdražší cenovou kategorií jsou sportovní hodinky nad 10 000 Kč, které se mohou vyšplhat na cenu až 25 000 Kč. Co všechno takové zařízení umí? Jsou primárně určeny pro sportovce pohybující se v náročnějších podmínkách, mají inteligentnější snímače tepu, větší voděodolnost a dlouhou výdrž baterie. Zaručena je i špičková kvalita a materiály.

Porovnat ceny hodinek

Otázky a odpovědi

Jaký je hlavní rozdíl mezi sportovními hodinkami a fitness náramkem?

Sportovní hodinky se hodí pro ty, co to se sportováním myslí vážně, protože jsou o dost přesnější než fitness náramek a také mají větší počet funkcí. Jejich cena je proto vyšší.

Proč mám sportovní hodinky vybírat podle toho, jakému sportu se chci věnovat?

Každé hodinky nabízejí jiné funkce, které jsou přizpůsobeny jednotlivým sportům. Hodinky na plavání jsou například vybaveny vyšší voděodolností, na běhání se hodinky vyrábějí schválně s nižší hmotností a u cyklistiky je možné hodinky umístit do speciálního držáku. Zakoupením modelu určeného na konkrétní sport si ulehčíte život a získáte co nejpřesnější informace o výkonu.

Mohu se s hodinkami potápět?

Voděodolnost hodinek se udává v hodnotách IP a ATM, BAR. Podle tabulky, která ukazuje, jak moc jsou jednotlivé stupně odolné, zjistíte, do jaké hloubky se můžete potápět. Dejte si ovšem pozor na slanou vodu, která může negativně ovlivnit hodinky a myslete na to, že udaná hloubka je pouze orientační a ve skutečnosti byste se neměli ponořovat až tak hluboko – přístroje jsou totiž testovány v laboratorních podmínkách v čisté a klidné vodě se stálou teplotou, což se v realitě nestane.

Závěr

Pokud milujete pohyb a sportujete často, určitě se vám vyplatí si sportovní hodinky pořídit. Mají nespočet funkcí, jsou přesně uzpůsobeny jednotlivým sportům a pomohou vám dosáhnout lepších výsledků. Stačí jen vědět, co přesně od nich chcete, a najít model, který bude takové podmínky splňovat.

Sportovní hodinky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.aktin.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (64 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Moc jsem si přál dostat sportovní hodinky k narozeninám, tak jsem o tom nenápadně a často mluvil, až manželka nakonec pochopila. Koupila mi Casio GA-100-1A1 a jsem velmi spokojený, protože vypadají na ruce moc dobře a celkově na mě dělají skvělý dojem, navíc mají čitelný displej.

 2. Kupoval jsem sportovní hodinky jako dárek a jelikož to bylo pro kolegu v práci, netušil jsem, jakou značku vybrat. Nakonec jsem zvolil značku Garmin a byl nadšený. Opravdu velmi pěkné zpracování, elegantní vzhled a spousta užitečných funkcí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo