Jak zjistit IP adresu?

Potřebujete zjistit, jakou má váš počítač IP adresu? Podívejte se na náš návod, jak IP adresu vašeho počítače snadno najdete a na základní informace o různých typech IP adres.

Dva typy IP adres

V současné době existují dva základní typy IP adres – IPv4 a IPv6. Jaký je mezi nimi rozdíl?

  • IPv4 – první široce rozšířený typ IP adresy, skládá se ze čtyř částí, které jsou odděleny tečkou. Tato adresa se zapisuje v decimální soustavě, každé ze 4 čísel tak může být v rozmezí od 0 do 155. IPv4 adresy jsou stále nejrozšířenější, postupně se ale přechází na nový standard.
  • IPv6 – novější protokol, který postupně nahrazuje původní IPv4. Ty už se totiž vyčerpaly (počítalo se s maximálním počtem 4 miliard IP adres), IPv6 má kapacitu 340 sextilionů IP adres. Zapisuje se hexadecimálně, což znamená, že adresy kromě čísel obsahují i písmena a-f (která vyjadřují hodnoty 10-15).

Zjištění IP adresy ze strany internetu

To je velmi snadné a prakticky stačí jen kliknout na odkaz se stránkou, která IP adresu ukazuje. Pokud se tedy ptáte jak zjistit IP adresu ze strany internetu, stačí si otevřít např. web whatsmyipaddress.com nebo české stránky mojeip.cz nebo ip.iol.cz.

Zjištění IP adresy ze strany počítače

Ani to není nic složitého, postup se ale trochu liší podle toho, zda jste připojení přes wi-fi nebo přes kabel a jakou máte verzi operačního systému. Např. u Windows 10 stačí na spodním hlavním panelu kliknout na ikonku pro síť Wi-fi nebo Ethernet a pod položkou Vlastnosti se vám podrobné informace zobrazí. Podobně to funguje u Windows 11, tam kliknete na Start, pak nastavení a ve vlastnostech požadovanou informaci najdete.

Veřejná vs. neveřejná IP adresa

IP adresy také rozlišujeme na veřejné a neveřejné. Standardem je, že poskytovatel internetu svým zákazníkům poskytuje neveřejnou dynamickou IP adresu. Ta není unikátní a může ji tak používat více lidí, důležité je, že s počítačem s neveřejnou IP adresou nelze zvenčí komunikovat napřímo. Pro velkou většinu uživatelů je toto řešení dostačující, navíc za tuto adresu se nic připlácet nemusí.

Alternativou je veřejná IP adresa, která není dynamická, ale je pevná. Ta se během času nijak nemění a je tak možné se k danému zařízení připojit i zvenčí. Uživatel tak má přístup např. k bezpečnostním kamerám, vlastnímu domácímu serveru apod. Obvykle ji poskytovatelé internetu nabízejí za příplatek.

Často kladené dotazy

Proč je moje IP adresa jiná, než byla nedávno?

Pokud se vaše IP adresa mění, znamená to, že máte neveřejnou dynamickou IP adresu. Tu sdílí více lidí a průběžně se mění. Tento typ IP adresy má většina lidí a je pro běžné aktivity plně dostačující.

Co znamená zkratka IP?

IP je zkratka pro internetový protokol. IP adresa je pak číslo, které je přidělené jakémukoli zařízení, které přes internetový protokol komunikuje (počítače, mobily, Smart TV apod.).

Kdy se hodí mít veřejnou IP adresu?

Většině lidí stačí klasická neveřejná, ale v některých případech má smysl platit si za statickou IP adresu. Využijí to např. ti, kteří chtějí provozovat vlastní online server nebo úložiště, chtějí ovládat na dálku svoji smart domácnost nebo potřebují mít možnost přistupovat ke svému počítači vzdáleně.

Shrnutí

Zjistit si vlastní IP adresu není nic těžkého, stačí jen kliknout na některou ze stránek, které je zobrazují. Pro většinu lidí je plně postačující dynamická a neveřejná IP adresa, za příplatek se ale dá objednat i fixní veřejná IP adresa, která se může hodit např. firmám nebo lidem, kteří chtějí na dálku ovládat třeba bezpečnostní kamery, chytrou elektroniku apod.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (130 hodnocení)
​​

Tomáš Božek

Tomáš Božek

Články a recenze pro různé weby píšu už více než 10 let. Jsem extrémní sova (takže pracuju v noci a spím přes den), neumím si představit svůj život bez internetu a televize. Hodně se zajímám o politiku (jsem libertarián), v hokeji fandím Mountfieldu HK a baví mě různé sporty (hlavně stolní tenis a florbal).

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo