Kapodastry

Kapodastr je příslušenství, které byste mohli využít v případě, že hrajete na kytaru nebo jiný strunný nástroj. Kapodastr, který je také známý pod názvem posuvný pražec, má podobu svěrky a umísťuje se na krk nástroje, díky tomu dojde ke zpevnění strun v jakémkoliv místě, budete potřebovat.

Díky tomu dojde ke zvýšení tónu, což vám umožní vyzpívat písně složené v hlubokých tóninách. Kapodastr však využijete i v mnoha jiných situacích.

Při výběru kapodastru hraje zásadní roli nástroj, který vlastníte. Důležitá je i tloušťka krku nástroje. Tloušťka krku není všude stejná, směrem k tělu nástroje se trochu zvětšuje a kapodastr by měl jít nasadit na konec i začátek nástroje. Využít můžete několik způsobů nasazení a zohlednit byste měli i značku.

Porovnat ceny kapodastrů

Nejlepší kapodastry

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Shubb C3 98 % 549 Kč Zobrazit Kytary.cz
2. Musedo MC-4 90 % 240 Kč Zobrazit Megaknihy.cz
3. Dunlop 83CB 87 % 498 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

Kapodasty mohou být jednoramenné, obepínající krk nástroje z jedné strany. Obouramenné pak struny stlačují z obou stran rovnomerně. Na výběr máte dva typy, koupit můžete kapodastr s pevným spojem, což jsou typy složené ze dvou pevných částí. Druhou možností jsou kapodastry s pružným či nepružným řemenem.

Pevný spoj

Kapodastr s pevným spojem je možné ke kytaře připojit pomocí šroubu, který vyvíjí určitý tlak na hmatník nástrojů. V toto případě je možné tlak regulovat. Druhou možností jsou kapodastry s pružinou. Ty lze ovládat pomocí pákového mechanismu, které se sice snadněji používají, avšak neumožňují regulovat sílu tlaku.

Pružný či nepružný řemen

Oblíbenější a častěji používaná varianta a to zejména pro svoji rychlou obsluhu. Kapodastr je složen ze tří částí a to přítlačné a kotvící části a spojovacího řemene.

Díky řemenu je možné regulovat tlak, který je na struny vyvíjen. Využít ho můžete u různých nástrojů, protože délka řemene je nastavitelná. Také v případě těchto modelů je možné tlak regulovat.

Tvar

Stejně jako můžete vybírat typ, máte na výběr i dva tvary kapodastrů.

  • V kombinaci s klasickou kytarou se používá plochý hmatník.
  • V případě, že hrajete na elektrickou nebo akustickou kytaru je to potom zaoblený hmatník.

Některé kapodastry svým tvarem připomínají kolík, tyto typy je možné nasadit způsobem, kdy vynecháte poslední struny. Profesionálové využívají i výrobky, které je možné nasadit pouze na některé struny.

Tvar kapodastrů se mění v závislosti na výrobci. Ti se snaží svoje výrobky nějakým způsobem odlišit, což je u tohoto poměrně jednoduchého výrobku obtížné. K dostání jsou jednoduché i různě zdobené, tvar nebo design by však nemělo být při výběru tím nejdůležitějších.

Ideální je jednotlivé modely vyzkoušet v kombinaci s vaším nástrojem, což vám umožní v prodejnách hudebních nástrojů. Vybrat můžete i výrobek, se kterým jste se mohli setkat kdekoliv jinde, a který vám vyhovuje.

Upínání

Způsob upínání určuje, jakým způsobem je možné kapodastr na nástroj umístit. Vždy oceníte jednoduché a rychlé umístění. Vhodné je i to, že budete moci regulovat sílu přítlaku.

  • Řemínkový kapodastr – nejlevnější typ, který je však mezi kytaristy považován za nouzové řešené. Jeho nasazení je složitější, ale v případě kvalitnějších výrobků dosáhnete velmi dobrých výsledků.
  • Pákový kapodastr – jednoduše se nasazuje a patří k nejoblíbenějším. Velikost přítlaku je možné regulovat pomocí šroubu.
  • Šroubový kapodastr – tento typ využívají často profesionálové. Nastavení je precizní, používání jednoduché, nevýhodou je vyšší pořizovací cena
  • Pérový kapoodastr – novodobá podoba, která je nedostačující v kombinaci se silnými strunami. Některé typy těchto kapodastrů jsou v případě silných strun přímo nepoužitelné.
  • Částečný kapodastr – jedná se o speciální typ, který tlačí pouze na některé, mnohdy nejtlustší struny. Používá se často jako alternativní způsob ladění a je dostupný pouze v omezeném množství.

Materiál

Největší množství výrobků je vyrobeno ze slitiny hliníku. Jedná se o lehký materiál, jehož používání v takové míře nezatěžuje struny. Kromě hliníku je však zastoupena také nerezová ocel, lehký ABS plast a další. Část, která přitlačuje struny, se nazývá raménko.

Výrobním materiálem je v tomto případě guma, korek, teflon nebo PVC. V případě některých výrobků není materiál uveden a spoléhat se tak musíte pouze na kvalitu výrobce.

Značka

Kapodastry jsou k dostání od mnoha značek. K těm opravdu kvalitním, u kterých máte jistotu, že jejich používání bude vést ke zničení vašeho nástroje. Mezi tyto značky patří kapodastry Musodo, Shubb, Dunlop, Razzor, G7TH, Guitto a ORTEGA. Shubb je značka, která se specializuje i na kapodastry určená pro banja.

Cena

Cena kapodastrů není nijak vysoká. Nejlevnější koupíte do 200 Kč, za ty nejdražší utratíte necelých 1 000 Kč. Levné kapodastry jsou ideální pro občasné používání, nejdražší profesionálům.

Pro běžné a bezpečné použití je tak vhodné jako u většiny výrobků vybírat zlatou střední cestu. Od 300 – 500 Kč koupíte kapodastry vhodné na každý typ nástroje. Vybrat si můžete mechanismus a k dispozici máte mnoho tvarů či barevných kombinací.

Porovnat ceny kapodastrů

Údržba

Přestože se jedná o poměrně jednoduché zařízení, vyžaduje kapodastr určitou údržbu. Ta se týká především gumové části, která stlačuje struny. Do ní se během používání vymačkávají drážky, to může vést ke změně barvy zvuku a tato skutečnost částečně ovlivňuje i ladění.

Pokud drážky na gumě najdete, snažte se gumu pootočit, pokud tento postup nelze zrealizovat, je nutné gumu vyměnit. Jemné drážky je možné obrousit pomocí smirkového papíru. Samotný kapodastr by neměl zůstat na krku kytary umístěný ve chvílích, kdy nástroj nepoužíváte. Jeho dlouhodobé nasazení může způsobit odření laku na krku kytary.

Otázky a odpovědi

Na co dát při používání kapodastru pozor?

Používání kapodastru má i svoje úskalí. Jeho časté nebo nesprávné používání může vést k poškození strun nebo samotného pražce. Aby nebyl na krk kytary vyvíjen zbytečný tlak, doporučuje se kapodastr po ukončení hraní sundat.

Jak kapodastr správně nasadit?

Nasadit kapodastr není nic těžkého, většinu modelů nasadíte sami jednou rukou. Kapodastr by měl být umístěn za pražcem, utažen by neměl být na maximum. Začátečníkům s instalací pomůže zkušenější hráč či lektor hry na hudební nástroj. A zhlédnout můžete i mnohá dostupná videa, která se správnému používání kapodastrů věnují.

Jaký kapodastr na banjo?

Banjo je nástroj, který vyžaduje speciální kapodastry. Kytarové kapodastry vám mohou při hře na banjo překážet a nejdou ani přesně nasadit.

Také v případě banja můžete využít jednoramenné a obouramenné kapodastry. I v tomto případě jsou vhodnější obouramenné, které struny přitlačují rovnoměrně. Kromě běžných kapodastrů můžete využít tzv. kapodastry na pátou strunu.

Závěr

Ti, kdo budou kapodastr používat příležitostně, mohou používat i řemínkový kapodastr. Je levnější, ale hůře se nasazuje, v tomto případě budete k nasazení potřebovat obě ruce.

Na druhou stranu je však řemínkový kapodastr ke krku kytary nejšetrnější, avšak během hry se můžete setkat i s jeho částečným uvolňováním. Snadnější použití vám poskytne pružinový či pákový kapodastr.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (58 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Používám kapodastr od značky Musodo a velká spokojenost. Stejný jsem koupila i pro přítele, protože ten jeho již dosloužil. Určitě mohu doporučit.

  2. Potřeboval jsem kapodastr pro dceru k její kytaře a vybrat něco takového je pro mě nemožné. Naštěstí jsem při hledání narazil na váš článek a ten mi s tím neskutečně pomohl. Moc děkuji, vzal jsem jí Musedo.

  3. Vaše informace byli pro mě velmi užitečný.

Přidat komentář

Recenzer
Logo