Kartuše jsou malé nádoby naplněné plynem, které budou zdrojem energie pro kempingový plynový vařič. Bez kartuše se tak neobejde žádný outdoorový nadšenec a kartuše tak patří k základnímu vybavení všech, kteří jsou zvyklí trávit dny a noci v přírodě. Kempingové kartuše jsou skladné, lehké a postarají se vám nejen o teplé jídlo a pití, ale třeba i o světlo. Využít jí můžete i v kombinaci s plynovou lahví.
Plynové kartuše poskytnou stabilní plamen, který umožní pohodlné vaření nebo grilování. Díky tomu se můžete spolehnout na jejich vysokou efektivitu. Kartuše mají rovněž všestranné využití, používat ji můžete pro různé účely. Ideální je na cesty i při domácím nebo zahradním používání.
Nejdůležitější je koupit kartuši, která bude kompatibilní s konkrétním vařičem. Nejdůležitější částí je závit, na který budete kartuši připevňovat. Ne každou kartuši je možné připojit k jakémukoliv vařiči. Obvykle vás na výběr správného typu navede samotný výrobce spotřebiče, který budete chtít v kombinaci s kartuší používat. Klíčovými vlastnostmi jsou i velikost a hmotnost kartuší.
Typ plynu
Typ plynu, kterým je kartuše naplněná, je důležitá při vaření v různých povětrnostních podmínkách.
- Propan-butan – směs propan-butanu je nejvhodnější při vaření v teplejším počasí.
- Izobutan – kartuše s izobutanem nebo propanem využijete i v chladnějších povětrnostních podmínkách.
Typ připojení
Plynové kartuše se liší způsobem připojení. Vybírat byste je tak měli vždy podle podoby svého vařiče. Kartuši budete moci k vařiči připojit třemi různými způsoby.
Propichovací kartuše
Propichovací kartuše jsou starou známou klasikou, kterou budete moci vložit do obalu nebo těla spotřebiče. Po našroubování nebo jiném zajištění dojde k propíchnutí jejímu obalu. Propichovací kartuše obsahují ventil, který umožňuje uzavření performace a zamezí tak úniku plynu. Díky tomu budete moci kartuši kdykoliv vyjmout a dle potřeby přenášet nebo vložit do spotřebiče jiného.
Závitové kartuše
Tuto kartuši můžete pomocí závitu našroubovat přímo na spotřebič. Vybaveny bývají nejčastěji závitem 7/16“, ale narazit můžete i na kartuše s jiným rozměrem závitu. Závitové kartuše jsou velmi oblíbené a koupit je můžete v mnoha různých gramážích. Tyto kartuše jsou rovněž i velmi bezpečné a patří k těm nejpoužívanějším.
Bajonetové kartuše
Tyto kartuše jsou k vařiči nebo jinému zařízení připojeny za pomoci bajonetového připojení. Díky němu je vůbec nejsnadnější kartuši připojit. O zabezpečení kartuše před únikem plynu se postará zajišťovací systém, který se liší v závislosti na výrobci. Některé vařiče jsou vybaveny samostatným prostorem, do kterého budete moci kartuši umístit.
Hmotnost
Při výběru kartuše byste se měli řídit i hmotností plynu. Hmotnost kartuší se většinou pohybuje od 100 – 700 gramů. Hmotnost by se měla odvíjet od způsobu používání. U kempingových kartuší bude důležitý každý gram, protože ji budete přenášet pravděpodobně v batohu na zádech. Těžší kartuše vydrží delší dobu, budou ale větší.
Hmotnost souvisí s výdrží kartuše. Kartuše s hmotností 200 gramů ohřeje cca 12 jídel. Takováto kartuš vám tak vydrží při běžném používání 3 – 4 dny. Na cesty je vhodné přibalit i náhradní kartuši, kterou využijete v případě, kdy vám kapacita používané kartuše nebude stačit.
Spotřeba menších kempingových vařičů se většinou pohybuje v rozmezí 50 – 150 gramů/hodinu. U výkonnějších a větších vařičů je třeba počítat se spotřebou od 100 – 400 gramů/hodinu. Spotřeba úzce souvisí i s výkonem vařiče.
Typ vařiče
Plynové vařiče jsou vyráběny v mnoha různých variantách. Jednotlivé modely se liší svojí velikostí i způsobem použití. Ve venkovních podmínkách budete moci pohodlně uvařit na klasickém vařiči, pro vyznavače rychlého ohřevu jsou určeny rychlovarné jetbioily a vyzkoušet můžete vařič s volně stojící kartuší.
- Klasický plynový vařič – jsou vařiče s bajonetovým nebo závitovým systémem připojení. Tyto vařiče jsou vhodné pro standardní přípravu pokrmů. Pomocí vařiče uvaříte polévku, guláš, těstoviny, ale připravit na nich můžete i maso. Klasický vařič je nutné používat společně s kempingovým nádobím.
- Jetboily – jedná se o varný systém, který spojuje vařič s vařící nádobou. Výhodou je, že k vařiči nebudete muset pořizovat další nádobí. Vařiče jsou vhodné spíše pro rychlý ohřev. Nevýhodou je v jejich případě vyšší pořizovací cena, výhodou je pak úspornější vaření, protože nebude docházet k nežádoucímu úniku paliva.
- Vařič s volně stojící kartuší – vařič je s kartuší spojen pomocí hadice. Tyto vařiče jsou ideální především při vaření v zimě, protože kartuši můžete efektivně chránit před mrazem. Také k tomuto vařiči budete muset přikoupit vhodné nádobí.
Značka
U plynových kartuší byste měli dbát rovněž na bezpečnost. Bezpečná bude taková kartuše, které splňuje evropské bezpečnostní normy. V případě plynových kartuší se jedná o normu EN 417. U uživatelů jsou oblíbené kartuše značky Meva, Jetbil, Weber nebo Campingaz. Kvalitní jsou i kartuše značky Optimus, Alpen Camping, Pinguin či Rothenberger.
Cena
Cena kartuše se odvíjí od konkrétní podoby, velikosti a výrobce. Nejmenší kartuše s hmotností plynu do 200 gramů lze koupit za cenu okolo 30 Kč. Velká kartuše s objemem plynu 450 gramů může stát cca 150 Kč. Kartuše můžete koupit samostatně, nebo v sadě obsahující hned několik kusů.
Otázky a odpovědi
Je možné plynovou kartuši opětovně naplnit?
Návodů, jak naplnit plynovou kartuši, najdete na internetu celou řadu. Opětovné plnění však výrobci nedoporučují. Nesprávnou manipulací můžete láhev přetlakovat, ale dojít může i k poškození těsnícího ventilu. Používání takovéto kartuše nebude bezpečné.
Jak s kartuší manipulovat?
Při používání kartuší byste si měli počínat obezřetně. Důležité je naučit se, jak s kartuší správně manipulovat. Bezpečně byste ji měli rovněž skladovat. Nejdůležitější je kartuši správně připojit, zkontrolovat byste měli, zda z kartuše neuniká plyn. Kartuši byste neměli nechávat na přímém slunci, ani v blízkosti ohně. Prázdnou kartuši byste měli ekologicky zlikvidovat.
Jak kartuši efektivně používat?
Efektivitu plynových kartuší snižují povětrnostní podmínky. Pro maximální efektivitu se doporučuje kartuši používat společně s krytem proti větru. Tento kryt snižuje spotřebu plynu a zabraňuje ztrátě tepla. Praktickou pomůckou bude i izolační podložka, na kterou budete moci kempingový vařič umístit. Podložka zajistí potřebnou stabilitu a ochrání ho i kartuši před chladem od země.
Závěr
Kartuši oceníte především při vaření v přírodě. Kartuši můžete připojit k plynovému vařiči nebo hořáku. Vybrat správnou kartuši je pro efektivní a hlavně bezpečné vaření zcela nezbytné. Na trhu je hned několik typů plynových kartuší. V závislosti na typu se mění způsob připojení, vlastnosti nebo zásady bezpečnosti.
Nejběžnějším typem jsou kartuše závitové. Jejich výhodou je snadná výměna a kompatibilita s většinou vařičů. Vědět byste měli i to, jak velkou kartuši budete potřebovat. Větší kartuše vydrží delší dobu, díky svým rozměrům a hmotnosti je však bude složitější přenášet. Malé kartuše jsou kompaktnější, jejich kapacita však může být pro náročnější uživatele nedostatečná.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?