Nejznámějším kempingovým nádobím je ešus, který držel v ruce snad každý. Ten bylo možné použít při jednoduché přípravě pokrmů i stolování. Klasické kovové ešusy nebyly však vždy praktické a během přípravy pokrmů se leckdo spálil. Dnes však v obchodech naleznete mnohem větší výběr outdoorového nádobí, které je praktické i bezpečné pro děti i dospělé.
První nádobí určené k přípravě pokrmů v přírodě pochází z vojenského prostředí a používali ho vojáci, kteří se v polních podmínkách museli nějakým způsobem nasytit. Kempingové nádobí se později využívalo při táboření i skautingu. V této době byl stále nejčastější hliníkový ešus s ne příliš stabilní rukojetí opatřený víkem. Uvnitř ešusu jste pak mohli najít i nádobu na vodu. Dnešní kempingové nádobí však prošlo značným technickým vývojem a vzít si ho můžete na rodinnou dovolenou, na túru i pod stan.
Při výběru toho správného nádobí stačí pouze vědět, kde všude a v jaké míře ho budete používat. Při výběru se zaměřte především na jeho odolnost, funkčnost, bezpečnost a praktičnost. Outdoorové nádobí musí být lehké, snadno udržovatelné a pochopitelně by vás mělo zaujmout i svým vzhledem.
Typy
Nejprve je třeba zvážit, zda využijete celou sadu nádobí, nebo sháníte pouze určitý kus, který vám ve výbavě chybí. V obchodech jsou k mání obě varianty, přičemž každá nabízí něco trochu jiného.
Kempingové sady nádobí
V sadě najdete to nejdůležitější, co můžete využít nejen při vaření či ohřevu, ale také při servírování. Druhou možností je pořízení pouze servírovací sady, kterou využijete spíše při pořádání pikniků. Obecnou výhodou sad je nižší pořizovací cena, v případě příliš levných variant však musíte počítat s nižší kvalitou.
Jednotlivé kusy nádobí
Zde můžete vybírat nádobí přesně podle svých představ. K dostání jsou ešusy, příbory, konvice, talíře, hrnce, hrnky, termosky, pánve a mnoho jiného nádobí, které při vaření běžně využíváte i v kuchyni. Za nákup jednotlivých kusů sice zaplatíte víc, ale potěší vás jeho vyšší kvalita spojená s větší odolností.
Účel použití
Na konečnou podobu nádobí má vliv i účel používání. Při každé příležitosti se bude hodit něco trochu jiného. Důležitou roli hraje i věk a počet osob, které budou nádobí využívat.
- Turistické nádobí – musí být skladné a lehké, protože ho ponesete celou dobu v batohu na zádech. Praktické je nádobí, které lze vkládat do sebe, což je případ ešusů. Součástí může být i malý vařič.
- Nádobí do auta – jestliže bude váš výlet probíhat v autě, které využijete i při přespávání, máte větší možnosti výběru. Zde již můžete využít speciální talíře, misky, přenosný vařič, konvice či dokonce kávovar. O kvalitu surovin se postará chladicí box.
- Rodinná dovolená v kempu – vařit můžete před stanem i v chatě. Ani v tomto případě vás pravděpodobně nebude příliš trápit hmotnost a velikost nádobí. Spíše budete potřebovat větší množství různých nástrojů, aby rodina během dovolené nijak nestrádala. Vybírat můžete nejen klasické servírovací nádobí, ale k dostání jsou i outdoorové hrnce a pánve různých velikostí, které můžete umístit a větší vařič. Hodit se mohou i různé termonádoby, které udrží nápoje i potraviny déle teplé nebo naopak studené.
- Dětské tábory – kempingové nádobí využijí vaše děti i na dětských táborech. Obvykle si vystačí s ešusem, příborem a nádobou na pití. V případě dětí je důležitá odolnost a snadná údržba. Dětskému nádobí by neměly chybět ani bezpečnostní prvky, které dětem usnadní manipulaci.
Kempingové vařiče
Při kempování budete potřebovat i vařič, který vám pomůže jídlo uvařit nebo alespoň ohřát. Součástí kempingové sady může být i malý vařič, je však nutné zaměřit se na jeho kvalitu. Zde je rozumnější vybírat cestovní nebo kempingovou verzi vařiče samostatně. Kempingový vařič můžete vybírat podle velikosti i typu paliva. V nabídce jsou plynové vařiče, vařiče využívající líh nebo benzín.
Materiál
O kvalitě a praktičnosti nádobí rozhoduje výrobní materiál. V obchodech najdete outdoorové nádobí vyrobené z hliníku, nerezu, titanu nebo plastu.
Nerez
Nejoblíbenějším materiálem je nerez, který je oblíbený pro svoji odolnost, kvalitu a snadnou údržbu. Nerez je také odolný proti korozi, jeho nevýhodou je však vyšší hmotnost a náchylnost k připalování, protože nerez nedokáže teplo rovnoměrně rozložit.
Hliník
Hliník je tradiční materiál, který se na výrobu používal v minulosti a používá se i dnes. Hliníkové nádobí je lehké a levné a výhodou je i dobrá tepelná vodivost hliníku. Nevýhodou je náchylnost k poškrábání a levné nádobí z hliníku se rychleji opotřebuje. Mnohem lepší vlastnosti nabízí kempingové nádobí vyrobené z eloxovaného hliníku.
Titan
Jestliže potřebujete opravdu kvalitní nádobí, které něco vydrží a přitom se nepronese, bude vaší volbou právě nádobí z titanu. To je opravdu velmi kvalitní, odolné a přitom lehké.
Plast
Naopak kratší životnost lze očekávat od nádobí vyrobeného z plastu. Plast je lehký a potěší zejména děti. Plastové nádobí se prodává v atraktivních barvách, které malé strávníku rychle zaujmou. Výhodou plastu je i nízká hmotnost a snadná údržba. Plastové nádobí je určeno pouze ke stolování, nevyužijete ho k vaření ani ohřevu.
V případě plastového nádobí se vyplatí více se zaměřit na zdravotní nezávadnost. Na nádobí by mělo být vždy uvedeno, že neobsahuje BPA.
Silikon
Revolucí je i skládací kempingové nádobí, které se vyrábí ze silikonu. K dostání jsou skládací misky, hrnečky, ale koupit můžete i skládací sklenici na víno. Ze silikonu se však vyrábí i hrnce nebo pánve, které mají kovové dno a využít je můžete při vaření na elektrickém i plynovém vařiči.
Melamin
Jedná se o organickou sloučeninu, které je zdravotně nezávadná a používá se při výrobě umělých hmot. Melamin se rovněž používá při výrobě kempingového i klasického nádobí. Na pohled vypadá materiál jako keramika nebo porcelán, nádobí je však odolní i lehké. Nádobí neohrozí ani případný pád, nádobí navíc odolává i extrémně nízkým nebo naopak vysokým teplotám.
Bambus
Mezi netradiční materiály patří také bambus. Bambus potěší milovníky ekologie, nádobí z bambusu je i pevné a lehké a potěší i svým elegantním vzhledem. Povrch nádobí je nenasákavý, odolný a nevadí mu ani horká voda. Výhodou je i skutečnost, že nádobí z bambusy nepřejímá pachy.
Značka
Kempingové nádobí je v obchodech zastoupeno celou řadou výrobců. Velmi oblíbenou značkou je například Husky. Tento výrobce se soustředí ne veškeré outdoorové vybavení a nabízí vše pro méně i více náročné klienty.
Velký výběr budete mít i v případě značky Pinguin. I v tomto případě můžete vybírat z mnoha podob kvalitního nádobí vyrobeného z tradičních materiálů, ale třeba i bambuse. Kvalitní je i nádobí GSI Outdoors, Sea to Summit, Coleman, Primus, Brunner, ALB a dalších.
Cena
Cenový rozptyl kempingového nádobí je poměrně velký. Záleží na tom, zda kupujete jednotlivé kusy nebo raději zvolíte sadu nádobí. Cena se mění s výrobním materiálem, počtem kusů i samotnou podobou nádobí. Hliníkový ešus pořídíte již za cenu okolo 200 Kč, za větší sadu můžete zaplatit více než 2 500 Kč.
Otázky a odpovědi
Co by nemělo nikdy chybět?
Ať už se vypravíte na jakýkoliv výlet, neměli byste vyrazit bez láhve na vodu. Do batohu můžete umístit i hydro vak, který lze používat prakticky neomezeně, aniž byste museli během cesty dělat nějaké přestávky.
Láhve se vyrábí většinou z plastu nebo kovu a k dostání jsou v několika velikostech. Do chladného počasí se může hodit i termoláhev. U lahve je důležité ohlídat způsob čištění, ne každá varianta vám umožní snadný přístup.
Z čeho se vyrábí kempingové talíře?
Při výrobě kempingových talířů je kladen důraz na nízkou hmotnost, přenosnost a odolnost. Koupit můžete talíře vyrobené z kovu nebo plastu. Kovové jsou velmi odolné, plastové zase lehké a levnější. Koupit můžete talíře různých velikostí.
Co by měly splňovat outdoorové hrnce a další nádoby na vaření?
Také v tomto případě je důležitá praktičnost, odolnost a nízká hmotnost. V hrnci by se nemělo jídlo při vaření připalovat a použité nádobí by mělo jít snadno umýt i v méně vyhovujících podmínkách. Dobrou volbou jsou hrnce a pánve z nerezu, který je odolný a dobře se čistí. Ještě větší odolnost nabízí nádobí z titanu, které je lehké a dobře rozkládá teplo. Titan je však materiál, který potřebuje delší čas, než se dokonale nahřeje. Nejlevnější je hliníkové nádobí, které je lehké, ale náchylné k poškrábání.
Závěr
Kempingové nádobí využijete při různých příležitostech, kdy budete stolovat pod širým nebem. K dostání jsou samostatné kusy nebo praktické sady pro jednotlivce i větší počet osob. Neobvyklé nejsou ani rodinné sady. Kempingové nádobí budete využívat v různých podmínkách, důležité je, aby něco vydrželo.
Mezi odolné materiály patří oblíbený nerez, levný hliník a titan, který splní nároky těch nejnáročnějších. Snadnější přípravu vám umožní nádobí s nepřilnavou úpravou povrchu. Všímat byste si měli i bezpečnostních prvků, mezi které patří například protiskluzová úprava úchytů a vhodná jsou i poutka, která zabrání případnému pádu.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Nejlepší stany
- Nejlepší vařiče
- Jak vybrat batoh?
- Jak vybrat plynový vařič?
- Jak vybrat kempingovou židli?
- Jak vybrat outdoorový kotlík?
- Jak vybrat kempingový stůl?
Zdroj: www.svetkaravanu.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
S manželkou rádi jezdíme na víkendové kempování, takže jsme hledali i vhodné nádobí, které by bylo možné využívat opakovaně, aby dlouho vydrželo. Objednali jsme si kempingovou sadu nádobí pro dva ISO 14224 a je super, opravdu kvalitní.