Jak vybrat koenzym Q10?

Koenzym Q10 je pro tělo důležitou látkou, kterou se vyplatí doplňovat. Dodává buňkám energii, regeneruje, předchází stárnutí pleti a podporuje srdeční i mozkovou činnost. Jelikož v určitém věku jeho produkce klesá, hodí se pořídit si doplňky stravy, které budete pravidelně užívat. Na jaké druhy se dělí, v jakých formách je k dispozici a kdo je nejohroženější skupinou?

Prohlédnout koenzym Q10

Typy

Koenzym Q10 se vyskytuje ve dvou formách, které se liší chemickou strukturou a vlastnostmi. Jedna z nich je vhodná spíše pro mladší, druhá se lépe vstřebává, proto se doporučuje starším osobám.

Ubichinon

Jedná se o základní oxidovanou formu, která se v těle přeměňuje na aktivní ubichinol. Doporučuje se spíše osobám mladším 40 let, kteří mají zdravý metabolismus, jelikož ji tělo musí převést na ubichinol. Obvykle má nižší cenu.

Ubichinol

Biologicky aktivní forma, jež tělo nemusí dále přeměňovat. Lépe se vstřebává, proto je vhodná i pro osoby starší 40 let, osoby s chronickým onemocněním, stresem nebo oslabeným metabolismem, užívající léky typu statiny, jež mohou snižovat hladinu koenzymu Q10 v těle. Protože je výroba nákladnější, stojí také více peněz, ale jeho výsledky jsou prokazatelně účinnější.

Forma

Jakým způsobem koenzym Q10 užívat? Máte na výběr z několika možností, které se liší svou vstřebatelností i cenou. Nejvíce ale bude záležet na tom, co konkrétně vyhovuje vám.

Měkké gelové kapsle

Tou nejlepší volbou jsou měkké gelové kapsle, protože jsou často smíchány s olejem, který zvyšuje jejich vstřebatelnost. Gel, ve kterém je koenzym Q10 obalen, chrání před vlhkostí, vzduchem a světlem, proto mají kapsle delší životnost. Protože neobsahují plnidla ani pojiva, jsou šetrnější k žaludku. Snadno se polykají a není cítit jejich chuť, což může být pro spoustu uživatelů velkou výhodou. Nejsou navíc velké, takže by neměly být problémem ani pro osoby, které nerady polykají tablety.

Prášky a tablety

Levnější variantou jsou prášky a tablety, které byste ale měli konzumovat společně s tuky, jinak jsou pro tělo hůře vstřebatelné. Pokud je tedy začnete užívat, vždy si k nim dejte ještě například ořechy, avokádo, losos nebo olivový olej. Prášek rozpusťte ve vlažné vodě a užívejte společně s mastným jídlem.

Lipozomální formy

Poslední formou jsou lipozomální formy, které jsou inovativním způsobem, jak koenzym Q10 užívat. Jde o mikroskopické váčky s dvojitou lipidovou vrstvou, které zlepšují vstřebatelnost. Aktivně prostupují stěnou tenkého střeva a vstřebávají se prostřednictvím mízního systému přímo do krevního oběhu. Jsou ale dražší, proto se obecně tolik nevyrábí.

Dávkování

Obecně se doporučuje užívat 30–100 mg denně, pokud chcete koenzym Q10 brát preventivně pro zlepšení vitality a ochranu buněk před oxidačním stresem. U lidí se zdravotními potížemi je doporučeno vyšší množství, a to 100–300 mg denně rozděleno na dvě dávky. Týká se osob užívajících statiny (léky na snížení cholesterolu), se srdečními problémy, s chronickým únavovým syndromem nebo fibromyalgií, ale také sportovců, kteří chtějí podpořit regeneraci a výkon. V takových případech ale nezapomeňte užívání koenzymu Q10 konzultovat s lékařem.

Přírodní zdroje

Kde se dá koenzym Q10 získat přirozenou cestou? Doporučuje se kromě doplňků stravy zařadit i následující potraviny do jídelníčku, abyste podpořili příjem tohoto antioxidantu:

  • Vnitřnosti – zejména srdce, játra a ledviny,
  • Maso – vepřové, hovězí a drůbeží,
  • Ryby – pstruh, tuňák, makrela, losos a sardinky,
  • Zelenina – kukuřice, špenát, květák a brokolice a další,
  • Ovoce – zejména pomeranče, jahody a avokádo,
  • Luštěniny,
  • Ořechy a semena – arašídy, pistácie, sezamová semínka a vlašské ořechy,
  • Oleje – sójový, řepkový a olivový,
  • Vejce.

Upozornění

I když se jedná pouze o doplněk stravy, dodržujte doporučené dávkování a nepřekračujte jej, abyste si nezpůsobili vedlejší účinky, mezi které může patřit nevolnost, nechutenství, zvracení, průjem nebo pálení žáhy.

Funkce

Koenzym Q10 si tělo samo produkuje, ale v určitém věku její produkce klesá, stejně jako je tomu například u kolagenu. Je důležitý pro buněčnou energii a ochranu buněk před poškozením, dále posiluje srdeční činnost, pomáhá podpořit plodnost, zpomaluje proces stárnutí, ulevuje od migrén, zvyšuje výkon, pomáhá při léčbě cukrovky a podporuje mozkovou činnost. Protože jde o antioxidant, neutralizuje volné radikály a snižuje oxidační stres. Jeho přirozený výskyt v těle klesá po 30. roce věku, jeho doplnění se kromě této cílové skupiny doporučuje i sportovcům, lidem s prací fyzicky či psychicky náročnou, nebo při zdravotních potížích.

Značka

Mezi oblíbené značky doplňků stravy s koenzymem Q10 patří Blendea, Venira, Pharma Nord nebo Jamieson.

Cena

Nejlevněji seženete koenzym Q10 do 200 Kč, a to v tabletách, které nejsou tak náročné na výrobu, ale je důležité, abyste je užívali společně s jídlem, aby se látka mohla rozpustit v tucích.

Od 200 Kč do 500 Kč budete mít na výběr z velkého množství produktů, ať už jde o kapsle, prášky, tablety nebo lipozomální formy. Množství se liší, většinou jde o 60 až 80 kusů.

Nad 500 Kč zakoupíte buďto více kapslí nebo účinnější formu ubichinol, která se v těle lépe vstřebává, popřípadě se ještě může jednat o kombinaci několika vitaminů najednou pro podporu celkového zdraví organismu.

Prohlédnout koenzym Q10

Otázky a odpovědi

Proč užívat koenzym Q10?

Koenzym Q10 vytváří energii v buňkách a chrání před poškozením volnými radikály. Díky tomu snižuje únavu a zlepšuje fyzickou i mentální výkonnost. Podporuje správnou funkci srdečního svalu a snižuje oxidační stres v cévách, což vede k posílení srdeční činnosti. Doporučuje se proto lidem užívajícím statiny, které snižují jeho hladinu v těle. Jelikož se jedná o antioxidant, zpomaluje proces stárnutí. Dále podporuje imunitu, regeneruje svaly, zlepšuje sportovní výkon, může zpomalit neurologická onemocnění, jako je Parkinsonova a Alzheimerova choroba.

Kdo by měl užívat koenzym Q10 především?

Hodí se hlavně pro osoby starší 30 let (v tomto věku přirozená produkce koenzymu Q10 klesá), užívající statiny (léky na snížení cholesterolu), sportovce, osoby s náročnou fyzickou či psychickou prací, kardiovaskulárními nebo neurologickými potížemi.

Jak se projevuje nedostatek koenzymu Q10?

Projevuje se únavou, slabostí, nízkou výdrží (při sportu), svalovou slabostí či křečemi, zvýšeným krevním tlakem, srdečním selháním, bolestí na hrudi, dušnosti při námaze, sníženou imunitou, zhoršenou pamětí a koncentrací, depresemi, úzkostmi, ztrátou pružnosti a pevnosti pokožky, nebo také migrénami. Pozor by si měli dát především osoby užívající stativa, jež snižují produkci koenzymu Q10 až o 40 %.

Závěr

Nyní už chápete, proč je koenzym Q10 natolik důležitý pro náš organismus. Zastává několik úloh, je prospěšný i dalším orgánům a zabraňuje zhoršení některých onemocnění. Bez něj by tělo strádalo, proto si hladinu tohoto antioxidantu hlídejte, a to především, pokud užíváte léky na snížení cholesterolu, které jeho produkci snižují. Ve stravě se zaměřte na maso, ryby, ořechy nebo listovou zeleninu, a pokud ani to nebude stačit na doporučenou denní dávku, pořiďte si doplňky stravy v jedné z uvedených forem a mějte příjem koenzymu Q10 zajištěný.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.brainmarket.cz, www.benu.cz, www.profidoplnkystravy.cz, www.vegmart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo