Jak vybrat yucca?

Yucca je dřevnatá bylina s dlouhými a ostrými listy, jejíž výška může dosahovat až pěti metrů. Jelikož jsou její listy bohatým zdrojem vlákniny a dalších prospěšných látek, využívají se v doplňcích stravy i v kosmetických produktech. Díky svým bílým květům je yucca také oblíbená jako okrasná rostlina. Jelikož ke svému rozvoji potřebuje slunné teplé prostředí a dostatek vody, vyskytuje se v Severní a Jižní Americe i Karibiku.

Prohlédnout yucca

Typy

Yucca má více než 50 druhů, každý z nich se liší vlastnostmi, plody, květy i listy. Mezi nejběžnější druhy se řadí:

Yucca shidigera

Jedná se o velmi silný druh, který se využívá pro detoxikaci, obsahuje totiž saponiny, jež působí protizánětlivě a antioxidačně. Celkově zlepšuje trávení, podporuje klouby a zpevňuje pokožku.

Yucca elephantipes

Tento druh se často pěstuje jako okrasná rostlina, pochází z jihovýchodního Mexika a má dlouhé, zelené, špičaté listy. Dá se také použít na léčbu kožních problémů či zlepšení trávení.

Yucca filamentosa

Jeden z nejběžnějších druhů, který se také používá zejména pro dekorativní účely, ale i léčebné účely. Její listy jsou dlouhé, tenké a vytváří bílé či zeleno-bílé květy. Co se využití týče, nijak se od ostatních druhů neliší – detoxikace těla, zlepšení trávení a podpora zdraví kloubů.

Yucca glauca

Jinak také yucca šedá nebo mýdlová yucca pochází ze Severní Ameriky a využívá se v tradiční medicíně jako přírodní mýdlo, jelikož obsahuje velké množství saponinů. Kromě toho léčí záněty, bolesti kloubů a zažívací problémy.

Forma

Yuccu jako doplněk stravy najdete v několika formách, ze kterých si budete dle svých preferencí vybírat. Půjde o kapsle nebo prášek. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Kapsle

Tato forma je určitě nejrozšířenější, jelikož je velmi praktická. Dá se přesně dávkovat, ať už jste na cestách nebo doma, je bez chuti a dobře se polyká, jelikož je látka obalena želatinou. Pokud ale neradi polykáte tablety nebo kapsle obecně, nejspíš to pro vás bude horší varianta.

Prášek

Druhou možností je smíchávat prášek s jakoukoliv tekutinou, ať už je to voda nebo džus. Nevýhodou může být nepříjemná chuť a také fakt, že je třeba yuccu připravit, než ji budete konzumovat, což nemusí být optimální například na cestách. Na druhou stranu, balení vám dlouho vydrží a nemusíte nic polykat, což může být pro spoustu uživatelů příjemnější.

Dávkování

To se velmi liší na základě toho, o jaký druh se jedná, proto se řiďte tím, co uvádí výrobce na obalu. Ve většině případů se užívá 1 až 2 kapsle, v případě prášku 1 až 2 lžičky. Předem se informujte o tom, po jak dlouhou dobu máte yuccu užívat a toto doporučení nepřekračujte, abyste se vyhnuli vedlejším účinkům. Obecně se doporučuje jakékoliv doplňky stravy užívat maximálně 3 měsíce a poté si dát pauzu, nicméně vše důležité najdete napsané na obalu výrobku.

Funkce

Yucca je doplňkem stravy, který má spoustu benefitů, jako například schopnost vázat toxiny v těle a pomáhat jejich vylučování, podporovat trávení, působit protizánětlivě, zlepšovat kvalitu pokožky, podporovat imunitu, snižovat cholesterol, chránit buňky před poškozením, snižovat riziko vzniku některých druhů rakoviny, zlepšit stav cévního systému, podporovat funkci jater a ledvin a další. Obsahuje totiž velké množství saponinů, vlákniny, antioxidantů či vitaminu C, díky čemuž je celkově zdraví prospěšná. Můžete ji také nalézt v produktech na vlasy a pleť nebo jako koření.

Značka

Mezi oblíbené značky doplňků stravy s yuccou patří Hemann, KOMPAVA, VitaHarmony nebo Natural Medicaments.

Cena

Cena se odvíjí od toho, kolik obsahuje balení tablet nebo kolik váží jedno balení. Nejlevněji yuccu seženete již do 200 Kč, přičemž počet kapslí se bude pohybovat okolo 60 a prášek kolem 100 g až 200 g. Záleží na druhu i procentech samotné yuccy.

Od 200 Kč do 400 Kč se nacházíme ve střední cenové kategorii, kde naleznete největší množství doplňků. Jedná se buďto o větší množství nebo vyšší procento yuccy.

Nad 400 Kč zakoupíte to nejlepší a nejúčinnější, efekt se tak může dostavit ve větší míře či dříve.

Prohlédnout yucca

Otázky a odpovědi

K čemu yucca slouží?

Yucca se využívá pro své detoxikační účinky, podporu trávení, protizánětlivé vlastnosti a posílení imunity. Můžete ji také najít v produktech na vlasy či pleť, protože zlepšuje jejich zdraví a napomáhá hojení.

Jak se yucca užívá?

Záleží na konkrétním produktu, každý výrobce může uvádět odlišné doporučení dávkování, proto se primárně řiďte jím. Obvykle se však doporučuje 1 až 2 kapsle či 1 až 2 lžičky prášku denně, ideálně nalačno, s dostatečným množstvím vody.

Existují ve spojení s užíváním yuccy nějaká omezení?

Yuccu by, stejně jako většinu doplňků stravy, neměli používat těhotné a kojící ženy. Stejně tak by se jí měly vyhnout osoby užívající léky na ředění krve a děti do 3 let, pokud výrobce neuvádí jinak. Nepřekračujte doporučenou denní dávku a při dlouhodobém užívání se informujte, zda je po určité době třeba si udělat pauzu. Mezi vedlejší účinky patří zácpa nebo průjem, nevolnost či alergické reakce.

Závěr

Yucca je skvělým detoxikačním pomocníkem, který se dá využít při očistných kúrách, ale také při problémech s trávením, na podporu imunitu či zdraví kloubů. Kromě doplňků stravy ji můžete najít v kosmetických produktech, koření i jako okrasnou rostlinu. V rámci doplňků stravy vyberte takovou formu, která vám bude nejvíce vyhovovat a nepřekračujte doporučené dávkování.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.superpotraviny-naturalis.cz, www.encyklopedie.biooo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo