Kolečkové lyže jsou oblíbené mezi profesionálními sportovci, ale stále častěji na nich vyráží i rekreační lyžaři nebo sportovci obecně. Tyto lyže se postarají o vaši dokonalou lyžařskou formu v období, kdy není možné trénovat na sněhu. Používat je však může každý čistě pro zábavu.
Vybrat správné kolečkové lyže není zase tak složité. Jediné na čem záleží, jsou ambice lyžaře, stylu, který je mu blízký a tělesné hmotnosti. Výška lyžaře však výběr lyží nijak neovlivňuje. Pozornost je však nutné věnovat výrobnímu materiálu, zejména lyžaři s vyšší tělesnou hmotností musí koupit lyže vyrobené z kvalitních materiálů. Vhodné jsou hliníkové lyže, nebo lyže kompozitové, které mívají nejvyšší nosnost. Abyste mohli na lyžích vyrazit, budete potřebovat také kvalitní obuv a nutností jsou i běžecké hole.
Porovnat ceny kolečkových lyží
Nejlepší kolečkové lyže
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Drlik Skate Composite | ⭐ 100 % | 4 490 Kč | Zobrazit | Sunshop.cz |
2. | Drlik Classic Composite | ⭐ 100 % | 4 850 Kč | Zobrazit | Sporticus.cz |
3. | TOMSKI Woodcore klasik | ⭐ 97 % | 4 990 Kč | Zobrazit | Tomski.cz |
4. | SWENOR ALUTECH | ⭐ 96 % | 7 790 Kč | Zobrazit | Xcsport.cz |
5. | Fischer RC7 Skate | ⭐ 75 % | 3 120 Kč | Zobrazit | Xcsport.cz |
Typy
Kolečkové lyže vám umožní trénovat různé techniky. Na každou z nich se hodí trochu jiný typ lyží. Pokud preferujete klasické lyžování nebo skate, není ideální pořizovat universální kombi lyže. Ty vám neumožní trénovat tyto techniky pořádně. Další podobu lyží budou potřebovat všichni, kdo potřebují pravidelně závodit nebo tvrdě trénovat.
Obecně se kolečkové lyže dělí stejně jako běžky. Důležitý je jízdní styl, který určuje, zda jsou pro vás vhodné lyže bruslařské nebo klasické. V podskupině pak najdete lyže tréninkové a závodní. Délka nosníku se pohybuje od 530 – 800 mm. Kolečkové lyže pro klasický běh jsou delší než lyže na bruslení.
Bruslařské tréninkové lyže
Délka lyží je cca 60 cm. Na výrobu se používají různé materiály. Levnější lyže jsou vyrobeny z hliníku, kvalitnější pak mají vrstvenou konstrukci. Ta se příliš neliší od konstrukce zimních lyží. Lyže mají kolečka se šířkou 24 mm, výška je pak cca 100 mm. Zvolit můžete kolečka různých tvrdostí.
Klasické tréninkové lyže
Délka lyží je okolo 70 cm. Na výrobu se používají stejné materiály, přičemž opět platí, že kvalitnější lyže mají vrstvenou konstrukci vyrobenou z kompozitních materiálů. Kolečka mají šířku 40 mm, výška je 80 mm. I zde máte na výběr různě tvrdá kolečka.
Klasické lyže mohou mít přední nebo zadní odrazová kolečka. Ta by měla být doplněná o mechanismus, který zabraňuje jejich proklouznutí. Méně náročný odraz vám umožní lyže se zadními odrazovými kolečky. Pokud však zvolíte lyže s předními odrazovými kolečky, bude odraz více podobný klasickým lyžím.
Bruslařské závodní lyže
Jsou kratší, délka bývá okolo 54 cm. Výhodou kratších lyží je snazší ovládání. Kolečka mívají velikost 100 mm, zde již máte k dispozici pouze tvrdá rychlá kolečka. Tyto lyže jsou určeny především profesionálům, ale vyhovovat budou i těm, kdo si chtějí jednoduše vychutnat rychlou jízdu.
Klasické závodní lyže
Jsou na trhu zastoupeny v nejmenším počtu a jsou vhodné zejména k závodění. Na jejich výrobu se používá hliník. Lyže mají délku okolo 75 cm, i zde se setkáte pouze s rychlými tvrdými kolečky. Tyto lyže bezpečně poznáte podle 3 koleček a běžné je pro ně označení trojkolka.
Kolečka
Nedílnou součástí kolečkových lyží jsou pochopitelně kolečka. V případě koleček vás bude zajímat nejen jejich velikost, ale především jejich tvrdost. Tvrdost je parametr, který ovlivňuje rychlost. Vybírat můžete mezi několika typy tvrdostí.
- Měkká kolečka – jsou vhodná zejména pro začátečníky. Jízda na lyžích s měkkými kolečky je pomalejší, ale také náročnější.
- Tvrdá kolečka – vhodná pro zkušenější lyžaře, které jsou schopni lyže ovládat i ve vysoké rychlosti.
- Na výrobu koleček se používá polyuretan PU nebo guma.
- Gumová kolečka – jsou pomalejší a jejich nevýhodou je i rychlejší opotřebování. Tento materiál je však vhodnější při jízdě na nerovném povrchu, kolečka si poradí i s drobnými kamínky.
- PU – kolečka vyrobená z polyuretanu jsou mnohem rychlejší a opotřebovávají se mnohem pomaleji. I zde však najdete více i méně kvalitní kolečka, která mají velmi odlišné vlastnosti.
Materiál
Kolečkové lyže se vyrábí z hliníku nebo kompozitu.
- Hliník – hliníkové lyže jsou vhodné spíše pro osoby s nižší tělesnou hmotností. Vyhovovat budou i občasným lyžařům nebo těm, kdo budou vyrážet pouze na kratší trasy.
- Kompozit – kompozitové lyže jsou mnohem kvalitnější a vhodné jsou pro každého. Tento materiál by měli při výběru preferovat osoby s vyšší tělesnou hmotností. Kompozitové lyže mívají navíc pružný nosník, který dobře tlumí vibrace. Jízda na lyžích je tak velmi pohodlná. Tyto lyže budou vyhovovat pravidelným lyžařům i všem, kdo budou podnikat delší vyjížďky.
Brzda
Kolečkové lyže nemívají žádnou brzdu. Některé lyže jsou však doplněny o brzdící systém a novinkou jsou brzdy hydraulické.
Brzdící systém
Bývá umístěn nad předním kolečkem. Tento brzdný systém se zpravidla ovládá pomocí dotahovacího šroubu, který tlačí na valící se kolečko váleček. Takovýmto způsobem budete moci lyže přibrzdit. Brzdící systém může být pro mnohé praktický, avšak je dobré vědět, že bržděním se gumová kolečka poměrně brzy opotřebují. Nevyhnete se tak nákupu koleček nových, což se ve výsledku prodraží.
Hydraulické brzdy
Jsou k vidění pouze u těch nejdražších lyží. Hydraulické brzdy lze ovládat bezdrátově pomocí ovladače, který je připojen k lyžařským hůlkám. Po stisknutí ovladače dostanou lyže signál, načež dojde k jejich zabrzdění.
Hůlky
Kolečkové lyže lze používat s klasickými hůlkami, nebo můžete koupit přímo hůlky speciální. K dostání jsou hůlky, které se svojí délkou přizpůsobí výšce lyžaře. Součástí hůlek by měly být bodce, které využijete při jízdě na tvrdém asfaltu. Doporučuje se koupit dražší tvrdší bodce, které mají oproti bodcům měkkým mnohem delší životnost.
- Začátečníci – pro začátečníky a středně pokročilé jsou vhodnější měkčí, pohodlnější hůlky. Při jejich používání nebudete tolik unavovat paže.
- Pokročilí – budou preferovat tvrdší hůlky, ty lépe přenáší výkon. Tvrdé hůlky jsou však více náchylné na poškození a při větších nárazech se mohou snadno zlomit.
- Hůlky – je vhodné vybírat i s ohledem na jízdní styl, který preferujete.
- Klasické lyžování – na klasiku budete potřebovat hůlky o cca 30 cm kratší než je vaše výška.
- Bruslaři – ti, kteří preferují bruslařskou techniku, budou potřebovat hůlky o cca 15 – 20 cm kratší než je výška postavy.
Značka
Kolečkové lyže nejsou tolik populární jako klasické běžky, o čemž vypovídá i menší počet výrobců. Vybírat můžete lyže značky Fischer, Marwe, Swix, Swenor, SRB Roller Ski, Skike, Spine, KV+ nebo Tomski.
Cena
Kolečkové lyže lze koupit za méně než 4 000 Kč. Jedná se o lyže s hliníkovým profilem, které postačí rekreačním lyžařům. Lyže vyrobené z kompozitních materiálů vyjdou na cca 6 000 Kč. Profesionálové mohou lyže koupit za více než 10 000 Kč.
Údržba
Kolečkové lyže vyžadují pravidelnou péči. Pravidelnou údržbu vyžadují zejména kolečka a ložiska. Ložiska je nutné podle potřeby promazávat. Kolečka je vhodné rozebrat, vyčistit a promazat. Občas se stává, že se kolečka mohou na jedné straně více sjíždět.
Tento problém vyřešíte pravidelným prohazováním, více opotřebovaná kolečka je pochopitelně nutné vyměnit. Pravidelně je nutné měnit také hroty lyžařských holí.
Otázky a odpovědi
Jaké hole koupit?
Při ježdění na kolečkových lyží budete potřebovat hůlky totožné s těmi, které se používají při lyžování na sněhu. Jestliže máte lyžařské vybavení, není nutné pořizovat nové hůlky. Je však nutné dokoupit speciální hroty, které vám umožní hůlky používat na asfaltu nebo jiném tvrdém povrchu.
Jaké boty je možné použít?
V minulosti se mohla používat pouze zimní lyžařská obuv. Tu můžete ostatně používat i dnes. Mnohem pohodlnější však bude jízda ve speciálních letních botách na lyže. Tyto boty mají mnohem menší izolační vrstvu, jsou tedy větrané a jejich nošení je mnohem příjemnější. K dostání jsou v mnoha různých velikostech a designech.
Je nutné používat ochranné pomůcky?
Bezpečnost je důležitá pro každého sportovce. Při jízdě na kolečkových bruslích je vhodné používat ochrannou cyklistickou přilbu. Zejména začátečníkům se budou hodit i chrániče loktů a kolen. Vhodné jsou měkké chrániče, které používají hráči házené nebo volejbalu. Tvrdé in-linové chrániče vás mohou při jízdě více limitovat. Mezi další výbavu mohou patřit i ochranné nebo sluneční brýle a tenké rukavice.
Závěr
Kolečkové lyže se dělí stejně jako běžkařské lyže na modely vhodnější pro klasický styl a bruslení. Lze koupit i univerzální lyže, které využijete při obou technikách, avšak od těchto lyží nelze očekávat žádné velké výkony. Ti, kdo chtějí trénovat oba styly, by tak měli raději pořídit dva odlišné druhy lyží. Poté, co vyberete ty správné lyže, budete potřebovat také speciální obuv a hůlky. Při jízdě by neměly chybět ani ochranné pomůcky.
Zdroje: www.skatepro.cz, www.tomski.cz, www.koleckovelyze.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?