Šuplíkové mrazáky

Šuplíkové mrazáky jsou známé i pod označením skříňové a jedná se o oblíbenější provedení. Šuplíkové mrazáky mají vnitřní prostor rozdělen do několika částí pomocí šuplíku. Díky tomu je mrazák přehledný a umožňuje potraviny rozdělit i podle druhu. Tuto možnost v případě pultových mrazáků nemáte. Šuplíkové mrazáky jsou velmi často součástí ledniček, v jejich případě je vnitřní prostor menší, a proto je velmi často nutné koupit i samostatný mrazák. Jako každý výrobek mají však i šuplíkové mrazáky svoje nevýhody, v tomto případě je nevýhodou menší objem a vyšší spotřeba energie. V porovnání s pultovými mrazáky jsou šuplíkové mrazáky o něco dražší.

Šuplíkové mrazáky mají mnoho podob. Při výběru konkrétního modelu zohledněte především množství prostoru, který budete chtít využívat. Jedná se tedy o objem, se kterým úzce souvisí i celkový rozměr mrazáku. Mrazák je spotřebič, který bude v chodu neustále, proto je velmi důležité zohlednit spotřebu energie.

Veškeré důležité informace najdete uvedené na energetickém štítku. Podcenit byste neměli ani mrazící třídu nebo mrazící výkon. Mrazící výkon vás informuje o tom, jaké množství potravin můžete zmrazit za 24 hodin. Mrazící třída určuje, na jakou nejnižší teplotu můžete potraviny zmrazit. Jak dlouho zůstanou potraviny po výpadku proudu zmrazené, zjistíte díky akumulační třídě. A k dispozici můžete mít i další praktické funkce, které ovlivňují i pořizovací cenu.

Porovnat ceny mrazáků

Nejlepší šuplíkové mrazáky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Whirlpool UW4 F2Y WB F 94 % 10 594 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Whirlpool W55ZM 111 W 93 % 4 472 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Amica FZ 208.3 AA 90 % 7 990 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Amica GS 15600W 87 % 6 949 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Whirlpool WVA 31612 NFW 57 % 15 306 Kč Zobrazit Datart.cz

Objem

Objem mrazícího prostoru je pravděpodobně tím nejdůležitějším, co budete při výběru mrazáku řešit. Kapacitu je třeba vybírat s ohledem na množství potravin, které obvykle uchováváte. Důležitou roli hraje také počet osob v domácnosti. Při běžném použití je potřebné minimum potravin cca 40 – 60 litrů/osobu. Při větším objemu to může být i kapacita 80 litrů/osobu.

Šuplíkové mrazáky se velikostí poměrně značně liší. Nejmenší mrazáky mívají objem pouhých 30 litrů, ty největší pak pojmou i více než 300 litrů. Zvolit můžete i počet šuplíků. Nejmenší mrazáky mívají pouze jednu nebo 2 přihrádky. Velké mrazáky zpravidla nabídnou 4 – 8 boxů.

Energetický štítek

Na energetickém štítku najdete veškeré důležité informace týkající se uvedení do konkrétní energetické třídy, roční spotřebě elektřiny, objemu či hlučnosti.

  • Energetická třída – určuje náročnost spotřebičů, co se spotřeby elektrické energie týká. Nejméně úsporné jsou mrazáky spadající do třídy G, těmi nejspornějšími jsou spotřebiče, s označením A. Za dostatečně úsporné lze považovat mrazáky uvedené ve třídách B a C. Mrazák je v chodu nepřetržitě a za úspornější mrazák se vám rozhodně vyplatí připlatit. Rozdíl v roční spotřebě energie může mezi jednotlivými třídami být až několik stokorun ročně.

Mrazící výkon

Mrazící výkon nebo také kapacita mrazení udává, kolik kilogramů potravin bude mrazák schopen zamrazit na požadovanou teplotu za 24 hodin. Obvykle budete moci naráz zamrazit od 5 – 40 kg potravin.

Třída mrazení

Informuje vás o nejnižší teplotě, na kterou může mrazák potraviny zamrazit. Výkon mrazení se označuje hvězdičkami a na výběr máte několik možností, přičemž za nejvýhodnější jsou považovány mrazáky, které dokáží potraviny zmrazit na -18°C.

  • 1 hvězdička – mrazák potraviny zmrazí na teplotu maximálně – 6 °C. Tyto potraviny jsou určeny k rychlému zpracování, a to v řádech několika dní.
  • 2 hvězdičky – mrazák potraviny zmrazí na teplotu maximálně – 12 °C. Potraviny byste měli spotřebovat během několika týdnů.
  • 3 hvězdičky – mrazák potraviny zmrazí na teplotu maximálně – 18 °C. V tomto případě můžete potraviny v mrazáku nechat po dobu několik měsíců.
  • 4 hvězdičky – mrazák potraviny zmrazí na teplotu až – 24 °C. Díky tomu mohou zůstat uskladněny dlouhodobě.

Klimatická třída

Klimatická třída určuje optimální teplotu prostředí, při které bude mrazák schopen pracovat spolehlivě. Jestliže je teplota v okolí mrazáku mimo uvedený rozsah, dochází k nárůstu energetické spotřeby.

Klimatické třídy jsou dohromady 4, a označují se zkratkami SN, N, ST, T. Většina šuplíkových mrazáků spadá do několika klimatických tříd současně.

  • Klimatická třída SN – subnormální teplota, teplota v okolí mrazáku musí být v rozsahu +10 – +32 °C.
  • Klimatická třída N – normální teplota, teplota v okolí mrazáku musí být v rozsahu +16 – +32 °C.
  • Klimatická třída ST – subtropická teplota, teplota v okolí mrazáku musí být v rozsahu +18 – +38 °C.
  • Klimatická třída T – tropická teplota, teplota v okolí mrazáku musí být v rozsahu +18 – +43 °C.

Funkce

Mrazáky mívají i několik praktických či nadstandardních funkcí, které vám jejich používání zjednoduší. Jednotlivé funkce zajišťují větší kvalitu uskladněných potravin, ale velmi často se jedná o funkce bezpečnostní.

  • FrostFree, NoFrost – takto a podobně je označená funkce, která zabraňuje tvoření námrazy. Díky ní nebude třeba mrazák pravidelně odmrazovat a následně složitě čistit.
  • SuperFreeze, SuperFrost – je funkce rychlého mrazení, při které dochází k prudkému snižování teploty. Obvykle se využívá při vkládání většího množství potravin.
  • Displej – moderním mrazničkám nechybí přehledný displej, ze kterého vyčtete veškeré důležité informace.
  • Antibakteriální ochrana – je ochranná funkce, která zabraňuje tvoření plísní a bakterií uvnitř mrazáku.
  • Signalizace – pomocí signalizace, která může být zvuková i světelná budete včas upozorněni na nedovřená dvířka. Tuto praktickou funkci, uvítá skutečně každý.

Značka

Šuplíkové mrazáky můžete koupit od všech předních výrobců velkých spotřebičů. K těm nejoblíbenějším patří mrazáky Whirlpool. Velký výběr budete mít i v případě značek Liebherr, NORDline, Philco, Gorenje, Guzzanti, Candy, Tefcold nebo Vestfrost.

Cena

Nejméně zaplatíte za malý mrazák s objemem okolo 30 litrů. Cena takto malých modelů bývá okolo 3 000 Kč. Nejoblíbenější jsou mrazáky s objemem do 200 litrů. V jejich případě bývá cena v závislosti na kvalitě a funkcích v rozmezí 7 – 15 000 Kč. Cena mrazáků s objemem 300 a více litrů bývá v rozmezí 16 – 30 a více tisíc korun.

Porovnat ceny mrazáků

Údržba

Mrazák je třeba čas od času odmrazit, větší vrstva námrazy negativně ovlivňuje spotřebu energie. Odmrazení a následné vyčištění mrazáku není nijak složité. Nejprve je třeba mazák vypnout, uskladněné potraviny na určitou dobu uskladnit na vhodné místo. Pomocí nádobky nebo ručníku zachytíte odkapávající vodu.

Namrzlý led můžete odstranit ještě před rozpuštěním plastovou stěrkou. Poté, co dojde k odstranění veškeré námrazy je třeba vnitřní prostor důkladně vymýt a vytřít. Poté mrazák opětovně zapněte a po určité době můžete opět vložit potraviny.

Otázky a odpovědi

Jaká je největší výhoda šuplíkových mrazáků?

Díky šuplíkům je možné vložené potraviny vhodně uspořádat. Na rozdíl od pultového mrazáku se nebudete moci mraženými potravinami prohrabovat. Důležité je dodržovat správné uspořádání potravin. Ve spodních přihrádkách můžete uchovávat zeleninu, ovoce i pečivo. Horní přihrádky využijete k uložení ryb a masa a do nejhornější přihrádky můžete vložit zmrzlinu nebo led.

Co vyjadřuje akumulační doba?

Akumulační doba určuje, jak dlouho mohou zůstat potraviny zmrazené, pokud dojde k výpadku elektrického proudu. U šuplíkových mrazáků bývá akumulační doba obvykle v řádu několika hodin, obvykle se jedná o dobu okolo 15 hodin. V tomto parametru šuplíkové mrazáky výrazně zaostávají za mrazáky pultovými.

Jaká by měla být hlučnost mrazáku?

Šuplíkové mrazáky patří mezi velmi tiché spotřebiče. Hlučnost se obvykle pohybuje v rozmezí 35 – 45 dB. Díky tomu vás nebude mrazák rušit, ani pokud bude umístěn v kuchyni. Vhodným místem pro umístění mrazáku je však chodba, sklep, technická místnost atd.

Závěr

Šuplíkové mrazáky se v domácnostech vyskytují častěji a své čestné místo mívají i v restauracích či prodejnách. Jejich největší výhodou je snadný přístup k uskladněným potravinám a větší přehlednost. V šuplíkovém mrazáku snadno zmrazíte menší a středně velké kusy masa, naopak méně vhodné jsou k uložení větších kusů.

Při výběru je nejdůležitější zvolit správnou velikost. Pro jednu osobu je postačující mrazák s objemem 40 – 60 litrů. Mrazák však vybírejte i s ohledem na další parametry, mezi které patří především spotřeba energie, mrazící třída a výkon, akumulační doba, klimatická třída, hlučnost a funkce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Šuplíkový mrazák jsem kdysi měla, ale neustále jsem měla přimrzlé šuplíky k jeho stěnám, tak jsem přešla na pultový. Nedávno jsem však objevila beznámrazový šuplíkový mrazák od značky Eta, který mě velmi zaujal, tak jsem si říkala, že druhý takový spotřebič se bude hodit a tak sem do něj šla, objednala a už jsem pro něj našla místo v předsíni, kde pěkně vypadá a nepřekáží, navíc se do něj hodně vleze.

Přidat komentář

Recenzer
Logo