Pultové mrazáky

Pultové nebo také skříňové mrazáky jsou vhodné zejména pro ty, kteří chtějí ukládat větší množství potravin. Ty mohou být v mrazáku uskladněny delší dobu. Pultové mrazáky jsou k vidění především ve větších provozovnách, ale jsou vhodné i do větších domácností nebo tak, kde jsou zvyklý skladovat větší množství potravin. Neobejdou se bez nich chovatelé domácích zvířat nebo třeba rybáři. Na rozdíl od šuplíkových mrazniček budete mít k mrazáku pultovému přístup se shora.

Za největší přednost pultových mrazáků se považují velmi dobré izolační vlastnosti. Díky nim jsou mrazáky šetrnější a pro svůj chod potřebují méně energie. Při výpadku energie dokáží pultové mrazáky udržet zmrazené potraviny delší dobu. Nevýhodou těchto mrazáků je menší přehlednost a horší přístup k potravinám umístěným na samém dně. Vše budete muset jednoduše přeskládat. Pultové mrazáky jsou díky své konstrukci méně přístupné, což nemusí vyhovovat osobám menšího vzrůstu nebo méně pohyblivým lidem.

Výběr pultového mrazáku není dobré podcenit. Zaměřit byste se měli na všechny hlavní parametry. Tím nejzákladnějším je objem a energetická náročnost spotřebiče. K dalším hlavním parametrům patří mrazící výkon, akumulační doba a třída mrazení. Z uživatelského hlediska se můžete zaměřit na hlučnost a funkce, které vám mrazák umožní využívat. O kvalitě spotřebiče z velké části rozhodne výrobce a velmi důležitá je i pořizovací cena.

Porovnat ceny mrazáků

Nejlepší pultové mrazáky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. PHILCO PCF 1002 i 96 % 6 989 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Beko HSA 29540N 95 % 8 455 Kč Zobrazit Okay.cz
3. Whirlpool WH1410 A + E 92 % 4 989 Kč Zobrazit Expert.cz
4. Gorenje FH451CW 90 % 10 990 Kč Zobrazit Alza.cz

Objem

Objem mrazícího prostoru patří k tomu základnímu, co budete při výběru jakékoliv mrazničky řešit. Kapacitu vybírejte s ohledem na množství potravin, které jste zvyklí mrazit a důležitou roli hraje i počet osob v domácnosti. Při běžném použití se je potřebné minimum cca 40 – 60 litrů/osobu. V případě, kdy budete potřebovat mrazit více potravin, měla by být kapacita na 1 osobu asi 80 litrů.

Pultové mrazáky jsou k dostání v mnoha velikostech. Ty nejmenší mrazíky mají kapacitu méně než 200 litrů. V domácnostech se nejčastěji nachází mrazáky s kapacitou 200 – 400 litrů. Ve větších provozovnách pak budou potřebovat mrazáky s kapacitou více než 400 litrů.

Energetický štítek

Energetický štítek obsahuje všechny důležité informace a najdete ho na všech spotřebičích. Na štítku najdete informaci o energetické třídě, roční spotřebě elektřiny, objemu i hlučnosti.

  • Energetická třída – určuje náročnost spotřebičů, co se spotřeby elektrické energie týká. K nejméně úsporným patří mrazáky s označením G, naopak nejspornější jsou mrazáky třídy A. Za dostatečně úsporné se považují mrazáky třídy B a C. Mrazák bude v chodu nepřetržitě a za úspornější mrazák se rozhodně vyplatí připlatit. Rozdíl v roční spotřebě energie totiž může být mezi jednotlivými třídami ve stovkách korun.

Mrazící výkon

Mrazící výkon nebo též kapacita mrazení udává, kolik kilogramů potravin dokáže mrazák zamrazit na požadovanou teplotu za 24 hodin. Mrazící výkon je v případě pultových mrazáků v rozmezí 4 – 40 kg.

Třída mrazení

Tento parametr vás informuje o tom, na jakou nejnižší teplotu může mrazák potraviny zamrazit. Výkon mrazení se běžně značí hvězdičkami a na výběr máte několik možností, přičemž za nejvýhodnější jsou považovány mrazáky, které potraviny zmrazí na -18°C.

  • 1 hvězdička – mrazák potraviny zmrazí maximálně na – 6 °C. Potraviny jsou určeny k rychlému zpracování a to během několika málo dní.
  • 2 hvězdičky – mrazák potraviny zmrazí maximálně na – 12 °C. Potraviny by měly být potřebované během několika týdnů.
  • 3 hvězdičky – mrazák potraviny zmrazí maximálně na – 18 °C. V tomto případě můžete potraviny v mrazáku nechat i několik měsíců.
  • 4 hvězdičky – mrazák potraviny zmrazí maximálně na – 24 °C a v mrazáku mohou zůstat dlouhodobě uskladněny.

Klimatická třída

Klimatická třída určuje optimální teplotu prostředí, při které bude mrazák pracovat spolehlivě. Pokud je teplota okolo mrazáku mimo tento uvedený rozsah, dojde k růstu energetické spotřeby.

Klimatické třídy jsou celkem 4, označeny jsou zkratkami SN, N, ST, T a většina mrazáků spadá hned do několika z nich.

  • Klimatická třída SN – subnormální teplota. Teplota v okolí mrazáku by měla být v rozsahu +10 – +32 °C.
  • Klimatická třída N – normální teplota. Teplota v okolí mrazáku by měla být v rozsahu +16 – +32 °C.
  • Klimatická třída ST – subtropická teplota. Teplota v okolí mrazáku by měla být v rozsahu +18 – +38 °C.
  • Klimatická třída T – tropická teplota. Teplota v okolí mrazáku by měla být v rozsahu +18 – +43 °C.

Akumulační doba

Akumulační doba určuje, jak dlouho budou potraviny zmrazené při výpadku elektrického proudu. Akumulační doba se u pultových mrazáků pohybuje v rozmezí několika hodin až dnů. Obecně se pultové mrazáky pyšní mnohem delší akumulační dobou. Šuplíkové mrazáky mají akumulační dobu obvykle okolo 15 hodin.

Hlučnost

Pultové mrazáky obvykle nebývají umístěny v kuchyních. Najdete je spíše v garáži, na chodbě, ve sklepě nebo na jiných místech. Přesto je hlučnost parametr, který byste neměli při výběru mrazáku podceňovat. Za tiché lze považovat mrazáky s hlučností 36 – 43 dB.

Funkce

Mrazáky mívají i několik funkcí, které vám jejich používání zjednoduší. Jednotlivé funkce se postarají o větší kvalitu uskladněných potravin nebo se jedná o funkce bezpečnostní.

  • FrostFree, NoFrost – takto a podobně označená je funkce, která zabrání tvoření námrazy. Díky ní nebudete muset mrazák pravidelně odmrazovat a složitě čistit.
  • SuperFreeze, SuperFrost – funkce rychlého mrazení sníží prudce teplotu. Tato funkce je vhodná při větším vkládání potravin.
  • Zámek – některé pultové mrazáky mají na madle umístěný zámek. Tento bezpečnostní prvek uvítáte u mrazáků, které jsou umístěny ve společných prostorách. Díky zámku nebude mít k potravinám přístup nikdo cizí.
  • Displej – moderní mrazáky mívají displej. Na displeji si přečtete vše podstatné a využít ho můžete i k nastavování teploty.
  • Antibakteriální ochrana – je ochranná funkce, která zabrání tvoření plísní a bakterií.
  • Regulace teploty – je poměrně běžnou funkcí. Pomocí termostatu můžete nastavit požadovanou teplotu.
  • Signalizace – světelný nebo zvukový signál vás upozorní na nedovřená dvířka. Jedná se o velmi praktickou funkci, kterou čas od času uvítá každý.

Značka

Pultové mrazáky koupíte od všech předních výrobců velkých spotřebičů. K nejoblíbenějším patří pultové mrazáky Whirlpool. Velký výběr nabízí značka Philco, Liebherr, NORDline nebo Tefcold. Pultové mrazáky koupíte i od Gorenje, Candy, Guzzanti nebo Vestfrost.

Cena

Cena pultových mrazáků se od mrazáků šuplíkových nijak zásadně neliší. Nejlevnější mrazáky lze koupit za méně než 5 000 Kč. Tyto mrazáky nabízí menší objem a méně funkcí. Nejlevnější pultové mrazáky rovněž nepatří mezi nejúspornější. Více možností nabídnou mrazáky s cenou v rozmezí 10 000 – 20 000 Kč. Tyto mrazáky nabídnou více místa, jsou úspornější a nabídnou mnoho praktických funkcí. Největší mrazáky stojí více než 20 000 Kč a jsou vhodné spíše do větších provozů.

Porovnat ceny mrazáků

Otázky a odpovědi

Jsou pultové mrazáky náročné na údržbu?

Starost o pultový mrazák není nijak složitá. Postupovat budete stejně jako v případě šuplíkového mrazáku. Stačí uskladněné potraviny vyndat, mrazák odmrazit, umýt, opětovně namrazit a znovu naplnit. V případě levnějších mrazáků se doporučuje mrazák odmrazit cca 2x za rok. Dražší mrazáky mívají funkci FrostFree, která se o vše postará sama.

Jak správně zvolit kapacitu?

Kapacita mrazáku je spíše individuální záležitostí. Ovlivnit ji může počet členů domácnosti i zvyklosti a požadavky jednotlivců. Jednoduše záleží na tom, kolik potravin jste zvyklí pravidelně zamrazovat. Obecně se udává, že jedna osoba potřebuje alespoň 40 litrů objemu mrazáku. Na druhou stranu se nevyplatí pořizovat zbytečně velký mrazák, jehož provoz se vám může prodražit.

Kdy je lepší pultový a kdy skříňový mrazák?

Šuplíkové mrazáky jsou v domácnostech běžnějším typem. Tento typ preferují menší rodiny. Šuplíkový mrazák najdete běžně v kuchyni, kde doplňuje lednici. Pultové mrazáky budou potřebovat větší rodiny, které pravidelně mrazí větší množství potravin. V mnoha rodinách doplňuje pultový mrazák kombinovanou lednici.

Závěr

Pultové mrazáky jsou známé jako truhlicové nebo skříňové mrazáky. Primárně slouží k uskladňování velkého množství surovin. Díky svému provedení a velikosti najdete tyto mrazáky spíše na odlehlejších místech domácností. Během provozu vás tak nebude rušit o něco vyšší hluk.

Pultové mrazáky mají svoje výhody, ale také nevýhody. Výhodou je úspornější provoz, za nevýhodu lze považovat menší přehlednost. Při výběru se zaměřte na veškeré základní parametry a vhodné je i přihlédnout k uživatelským recenzím. Ty vám pomohou vybrat si z obrovského množství výrobků ten nejlepší model pro vás.

Pultové mrazáky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.czAllegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Pultové mrazáky mám ráda kvůli jejich ohromné kapacitě, navíc se nemůže stát, že vám přimrzne šuplík a vy ho div nerozmlátíte, když se jej snažíte vytáhnout násilím ven. Pořídila jsem PHILCO PCF 1002 i, na který jsem našla místo v předsíni našeho domu, kam skvěle pasuje. Kapacita je dostačující, mrazí dobře a nemá ani vysokou spotřebu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo