Nejoblíbenější typy rázových utahováků
Rázový utahovák vám usnadní práci při utahování nebo naopak vyjímání šroubů. V kombinaci s různými nástavci vám nahradí několik dalších běžných nástrojů, bez kterých se neobejdete při výměně kol u automobilů, povolení zrezlých šroubů nebo stavbách různých kovových konstrukcí.
Rázové utahováky pracují na principu rázů i pomocí rotace. Díky tomu si poradí i se zatuhlými spoji, na který je běžný aku šroubovák krátký. Díky vyššímu kroutícímu momentu je určen především na práci s větším průměrem šroubů.
Při jeho výběru vás bude zajímat především zdroj energie, který při práci využívají. V závislosti na něm se značně liší pořizovací cena jednotlivých modelů. Do běžné domácnosti pro občasné využití si vystačíte s levnějšími výrobky, naopak profesionálové, kteří pracují například v autoservisech, se neobejdou bez kvalitních utahováků větších rozměrů.
Porovnat ceny rázových utahováků
Typ
Rázové utahováky je možné rozdělit dle zdroje energie do tří skupin:
Akumulátorové
Patří k nejoblíbenějším. Při práci vás nelimituje délka přívodního kabelu. Aku utahováky jsou lehké, snadno se s nimi manipuluje a použít je můžete prakticky kdekoliv. Pohlídat si však budete muset výdrž akumulátorové baterie.
U levnějších utahováků je výdrž nevalná, ty dražší vám umožní pracovat několik desítek minut. Pakliže budete potřebovat používat utahovák delší dobu například na stavbě, můžete si dokoupit baterii náhradní. Nevýhodou tohoto typu je vyšší cena a menší výkon v porovnání s elektrickými utahováky.
Elektrické
Elektrické utahováky jsou oblíbené díky vyššímu výkonu. Pro svůj chod však potřebují zdroj elektrické energie, čímž vás mohou při práci značně limitovat a využijete ho tedy zejména při práci kolem domu. Díky přívodnímu kabelu může být používání utahováku obtížnější.
Elektrický utahovák však můžete používat kdykoliv a jakkoliv dlouho, nemusíte se starat o dobíjení baterie a výhodou je i nižší pořizovací cena.
Pneumatické
Tyto utahováky využijete jen k dotahování a povolování závitových spojů. Díky velké síle zvládnou povolit i zrezlé spoje, s kterými byste si ruční silou těžko poradili. Využívají je především profesionálové, ale své využití mají i v domácí dílně. Pneumatické utahováky fungují v kombinaci s kompresorem a tlakovým zásobníkem.
Pneumatické utahováky jsou poháněny kompresorem, který budete muset také dokoupit. Kromě něho se neobejdete ani bez vzduchových hadic. Nevýhodou pneumatických utahováků je vyšší hmotnost i pořizovací cena.
Otáčky
Při výběru utahováku je důležitým parametrem počet otáček. Čím je jejich počet větší, tím rychleji bude utahovák pracovat. Na druhou stranu není vhodné vybírat utahovák s největším počtem otáček, v tomto případě bude docházek k rychlému zahřívání motorku, což má pochopitelně vliv na životnost utahováku.
Do běžné domácnosti si vystačíte s utahováky, které mají cca 2 – 3 000 otáček za minutu. Mezi praktické funkce, které utahováky umožňují, patří možnost otáčky regulovat, což vám práci ještě usnadní. Na výběr máte nejčastěji tři různé rychlosti.
Kroutící moment
Velikost síly, která na šroub působí určuje kroutící moment. Najdete ho pod jednotkou Nm a v tomto případě se vyplatí zakoupit utahovák s vyšší hodnotou. Díky vyššímu kroutícímu momentu bude práce efektivnější a zvládněte povolit i zatuhlejší spoje.
Velikost kroutící momentu má vliv i na velikost výkonu. Výkon logicky roste s velikostí kroutícího momentu. U levných utahování se velikost kroutícího momentu pohubuje kolem 200 Nm, díky tomu povolíte běžné spoje.
Ti, kdo si budou potřebovat poradit i se zrezlými spoji by však měli volit utahováky s kroutícím momentem od 400 – 600 Nm. Také výkon by se měl ideálně pohybovat v rozmezí 400 – 600 W.
V případě pneumatických utahováků je výkon i kroutící moment o poznání vyšší. Nejlevnější pneumatické utahováky mají zpravidla kroutící moment okolo 300 Nm. Tento kroutící moment je typický pro rozměr 3/8“ a 1/2“. Kroutící moment 1000 Nw nabízí utahováky s velikostí 1/2“ a 3/4“. U velikosti 1“ je kroutící moment 1 400 a více Nm.
Vzduchová hadice
Parametr týkající se vzduchové hadice vás bude zajímat pouze v případě, že budete preferovat pneumatický utahovák. Velikost hadice je udávána v palcích a na výběr máte z několika možností.
- 3/8“ – nejmenší hadice je určena pro malé a méně výkonné pneumatické utahováky. Výhodou této velikosti je použití v méně přístupných místech.
- 1/2“ – díky této velikosti budete moci snadno manipulovat s koly osobních automobilů. Utahováky s touto velikostí patří k nejvíce používaným v běžné domácí dílně.
- 3/4“ – tato velikost je již určená spíše profesionálům nebo také vlastníkům dodávek, opět je využijete zejména při výměně kol.
- 1“ – největší velikost vhodná pro komerční využití. Nevýhodou je velký rozměr i hmotnost utahováků, výhodou pak velký výkon a kroutící moment, který si poradí s koly autobusů nebo nákladních automobilů.
Příklep
Počet rázů nebo také příklepů za minutu patří k dalším parametrům, ke kterým je vhodné při výběru přihlédnout. I v tomto případě platí, čím je příklep vyšší, tím lépe vám bude utahovák sloužit. Ideální příklep je alespoň 3 000 za minutu.
Konstrukce
Ve většině případů připomínají rázové utahováky svým tvarem pistoli. Méně často narazíte na podlouhlou verzi, která je vhodná především do méně přístupných míst. Kvalitní utahováky disponují ergonomickou pogumovanou rukojetí, díky které se vám bude při práci dobře držet, aniž byste se museli bát, že vám bude klouzat ve zpocené dlani.
Na kvalitu konstrukce má vliv také hmotnost. V tomto případě je vhodné volit utahováky spíše menší hmotnosti, se kterými bude práce méně náročná a používat je budou moci i ženy. Utahováky s menší hmotností jsou však méně výkonné a je tedy nutné zvolit cestu kompromisu.
Příslušenství a funkce
Součástí balení bývá i nějaké další příslušenství. Při výběru je opět na zvážení, co vše budete schopni využít. S množstvím příslušenstvím rosta samozřejmě také pořizovací cena přístroje.
Akumulátorové utahováky jsou dodávány společně s nabíječkou. U akumulátorových utahováků také oceníte indikátor stavu baterie, díky němu vás při práci vybitá baterie nepřekvapí.
K další praktické funkci patří bezesporu pojistka proti přehřátí. Ta se postará o včasné vypnutí stroje a předejte tak jeho možnému poškození nebo dokonce úrazu.
Ventilátorem jsou z důvodu ochlazování vybaveny především dražší a výkonnější utahováky.
Při práci během zhoršené viditelnosti nebo na méně přístupných místech oceníte také praktické LED osvětlení.
Také prodlužovací násada je určená pro práci na hůře přístupných místech.
Výměnné ořechy jsou určené na různé velikosti šroubů. Čím více jich v balení bude, tím více budete moci utahovák používat.
Kufřík je nedílnou součástí každého kvalitního výrobku. Umožní vám bezpečné uskladnění stroje i veškerého příslušenství.
Značka
Mezi výrobce patří známé značky nářadí. Jmenovat můžeme značku Makita, DeWalt, Güde, Extol, Narex, Milwaukee, Parkside a další.
Cena
Cena utahováku není nijak vysoká. Ty nejmenší utahováky s nižším výkonem koupíte do 500 Kč. Vhodné jsou pro občasné a méně náročné využití.
Vhodnější je však pořídit kvalitnější a výkonnější model. V tomto případě se cena pohybuje od 1 – 2 000 Kč. Mají široké spektrum využití, dostatek příslušenství a díky vyššímu výkonu a kroutícímu momentu si poradí i se zrezlými stroji.
Není však problém koupit i dražší utahováky, vhodné pro častější domácí používání i pro profesionální využití. Cena těchto utahováků se pohybuje od 2 – 6 a více tisíc Kč. Kromě běžných akumulátorových jsou zde více zastoupeny pneumatické utahováky.
Porovnat ceny rázových utahováků
Otázky a odpovědi
Co je hybridní utahovák?
Hybridní utahovák kombinuje dva typy zdroje energie a to akumulátorový a elektrický. V mnoha případech je možné hybridní utahovák připojit také do 12 V zásuvky, která bývá v osobních automobilech a případné opravy provést i na cestách.
S jakými průměry šroubů si rázové utahováky poradí?
To pro jaké velikosti jsou utahováky určeny, se dozvíte v parametrech jednotlivých typů. Průměr šroubů je označován písmenem M. Utahováky jsou určené na větší velikosti od průměru 8 mm, 15mm, 18mm, 20mm, ale některé si poradí i s většími průměry.
Jaký je rozdíl mezi aku šroubovákem a rázovým utahovákem?
Aku šroubováky mají nízký kroutící moment do 20 Nm a poradí si tak s menšími šrouby do velikosti 8 mm. Rázové utahováky jsou díky většímu kroutícímu momenty vhodné pro práci s většími šrouby od 8 a více mm.
Závěr
Rázové utahováky jsou určené především pro výměnu kol všech různých vozidel, používají se při povolování nebo utahování spojů na různých ocelových konstrukcích a výborně si poradí se zrezlými šrouby.
Po zvolení vhodného modelu dle využívaného zdroje energie vás bude nejvíce zajímat velikost kroutícího momentu a tím i výkonu utahováku. V závislosti na četnosti používání se neobejdete ani bez praktického příslušenství.
Rázové utahováky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Expert.cz
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Já jsem strašně moc ráda, že jsem narazila na váš článek, protože přítel mě poprosil, ať mu koupím rázový utahovák. No, já ani neměla tušení, že něco takového existuje.
Pokud jde o nářadí, držím se zásadně značky Parkside a to platí i v případě rázového utahováku. Pracuje dobře a má super výdrž, rozhodně bych neměnil.
Potřebovali jsme rázový utahovák do dílny, tak jsem koupil od značky Makita. Je perfektní a funguje fakt dobře. Opravdu je to velmi kvalitní značka.
Děkujeme. Jsme rádi, že se článek líbí a pomohl.
Koupil jsem si nedávno nový rázový utahovák od značky Parkside a jsem náramně spokojený.
Tento článek je velmi dobře zpracovaný a myslím si, že určitě pomůže lidem s výběrem.
Když nářadí tak jedině a pouze Bosch, nemám tolik peněz abych si kupoval levné šmejdy. :-)