Jak vybrat odličovací ubrousky?

Odličovací ubrousky jsou skvělou alternativou k čistícím gelům, pokud se potřebujete odlíčit co nejrychleji nebo nemáte k dispozici vodu. Nedoporučují se však na každodenní použití, jelikož nedokáží čistit hloubkově. Jaké složení je pro jaký typ pleti ideální a jak by se měly ubrousky správně používat?

Prohlédnout ubrousky

Typy

Typů pleti máme několik, přičemž každý z nich řeší odlišný problém, se kterým by vám měly odličovací ubrousky pomoci. Zvolte takové složení, které zdraví pokožky podpoří a účinně odstraní make-up, aniž by dráždilo.

Pro citlivou pleť

Citlivá pleť má sklony k podráždění, a proto je třeba, aby bylo složení jemné a bez alkoholu i parfemace. Ubrousky vhodné pro tento typ pleti bývají označeny jako hypoalergenní a dermatologicky testované, obsahují zklidňující složky jako heřmánek, aloe vera, panthenol či allantoin.

Pro suchou pleť

U suché pleti je důležitá hydratace, kterou zajišťuje například glycerin, kyselina hyaluronová, aloe vera nebo panthenol. Opět by se zde neměl nacházet alkohol ani parfemace, ubrousky by měly zklidňovat a mít jemnou texturu, která nebude pokožku dráždit.

Pro mastnou pleť

Ačkoliv mastná pleť produkuje nadměrné množství mazu, úkolem ubrousků by nemělo být pleť vysušit, ale naopak hydratovat. Pokud dojde k vysoušení pleti, automaticky se produkce mazu zvýší. Hledejte takové ubrousky, které neobsahují oleje, aby se neucpávaly póry. Ideálními složkami jsou například niacinamid, extrakt z čajovníku, kyselina salicylová nebo tea tree olej. Naopak se vyhněte alkoholu.

Pro smíšenou pleť

Smíšená pleť má kombinaci suchosti a mastnoty, přičemž mastná bývá T-zóna a suchá místečka okolo rtů a tváře. Důležité proto je, aby ubrousky obsahovaly jak hydratační, tak lehké složky, které pleť nezatíží – niacinamid, aloe vera, zelený čaj. Pokud se vám pleť spíše mastí, sáhněte po matujících nebo micelárních ubrouscích, citlivější pleť se opět vyhne parfemaci a upřednostní zklidňující látky.

Pro normální pleť

Normální pleť se nemusí vypořádávat s žádným z problémů, jako je vysušování či mastnota, a proto si může vybrat ze široké škály produktů. Ideální je, aby složení ubrousků udržovalo rovnováhu pleti a nezatěžovalo ji. Zvolit lze i ubrousky s mírným exfoliačním účinkem, který pomáhá odstranit odumřelé buňky. Pokud vám parfemace není nepříjemná, nemusíte se jí bát.

Pro hloubkové čištění

Obecně se doporučují odličovací ubrousky jako první krok, na celkové odlíčení ale nestačí, jelikož neodvedou tak důkladnou práci, která je zapotřebí. Pokud chcete, aby bylo čištění opravdu důkladné, zvolte takové složení, jež obsahuje kyselinu salicylovou, aktivní uhlí či čajovníkový olej. Jemné kyseliny (AHA/BHA) nebo lehký peeling poskytují exfoliaci, která vede k odstranění odumřelých kožních buněk. Protože čistí póry do hloubky, mohou být účinné jako redukce proti akné.

Složení

Jak už jsme nastínili, složení se liší podle toho, pro jaký typ pleti jsou odličovací ubrousky určeny. Mezi nejčastější složky se řadí:

  • Čisticí látky – odstraňují make-up, nečistoty a maz, patří mezi ně polysorbates, coco-glucoside či cocamidopropyl betaine, citlivá pleť by se měla vyhnout SLS a SLES, aby nedocházelo k podráždění.
  • Voda – hlavní složka, rozpouštědlo pro ostatní látky, dodává pleti vlhkost, čímž ji hydratuje.
  • Emolienty – zjemňují pokožku, chrání ji před ztrátou vlhkosti pomocí ochranné vrstvy, patří sem glycerin, panthenol, kokosový, arganový olej.
  • Konzervanty – prodlužují trvanlivost a zabraňují množení bakterií, některé z nich ale mohou být dráždivé, a to zejména pro citlivou pleť, která by se měla vyhnout parabenům a formaldehydovým látkám.
  • Zvlhčující složky – podporují hydrataci a zabraňují vysoušení, zpevňují pleť, mají zklidňující účinek, patří mezi ně glycerin, kyselina hyaluronová, panthenol, aloe vera nebo med.
  • Parfémy – mohou být syntetické či přírodní (esenciální oleje), dodávají ubrouskům vůni, aby bylo jejich použití příjemnější, citlivé pokožce ale mohou způsobit podráždění nebo alergickou reakci, pro normální pleť by neměly být problémem.

Použití

Odličovací ubrousky jsou velmi oblíbené pro své rychlé použití, které se hodí, když se vám nechce trávit odličováním dlouhou dobu nebo jste na cestách.

  1. Ubrouskem jemně přejíždějte po obličeji, netlačte, abyste si nezpůsobili podráždění.
  2. Pokud je na obličeji make-upu hodně, můžete použít ubrousků více.
  3. Použijte pleťové tonikum na dočištění nebo obličej alespoň opláchněte.
  4. Na závěr aplikujte hydratační krém nebo sérum, aby pleť zůstala vyživená, ubrousky ji mohou trochu vysušit.

Funkce

Odličovací ubrousky slouží k odstranění make-upu, nečistot, mazu a olejů, které se za den na obličeji usadí. Jsou vhodné spíše na občasné využití, nedokáží totiž čistit tak do hloubky. Využijete je ale například na cestách, když se vám nebude chtít odličovat, nebudete mít tolik času nebo možnost použít vodu. Kromě toho ubrousky pleť osvěží a hydratují, je ale vhodné po jejich použití aplikovat ještě tonikum na dočištění.

Značka

Mezi oblíbené značky odličovacích ubrousků patří Nivea, Yves Rocher, Linteo nebo Alverde.

Cena

Odličovací ubrousky jsou velmi levné, ovšem záleží na tom, jaké množství se v jednom balení nachází. Do 100 Kč seženete 20 až 50 kusů, složení bývá obyčejné, neobsahuje žádné speciální složky, které by se staraly o hydrataci a výživu pleti. Nemusí být vhodné pro citlivou pokožku.

Od 100 Kč do 300 Kč najdete v ubrouscích lepší složení, které je šetrnější k pleti a mnohdy také ekologičtější. Může být účinné i na voděodolný make-up. Hloubkově čistí, obsahuje aktivní složky a v některých případech se jedná o vegan produkt.

Nad 300 Kč zakoupíte prémiové odličovací ubrousky, které jsou k pleti šetrné a zajišťují jí veškerou péči, kterou potřebuje. Zvládnou odlíčit i voděodolný make-up a mohou obsahovat i nad 50 kusů ubrousků.

Prohlédnout ubrousky

Otázky a odpovědi

V jakém případě jsou odličovací ubrousky nejvíce užitečné?

Odličovací ubrousky se nehodí pro každodenní odličování, protože nedokáží pleť čistit hloubkově, mnohem lepší je používat je jen občas. Ideální jsou na cestách, když nemáte mnoho času nebo tehdy, kdy se vám nechce zdlouhavě odličovat. Pokud byste je používali na denní bázi, mohou na tváři zanechat zbytky nečistot a dráždit ji.

Je zapotřebí po použití odličovacích ubrousků dočistit pleť?

Ano, po použití odličovacích ubrousků byste měli aplikovat pleťové tonikum, které pleť zbaví zbytků nečistot, bakterií a mazu. Kromě tonika můžete zvolit také micelární vodu, čistící gel nebo pěnu (hlubší čištění, spíše pro mastnější pleť). Na závěr naneste hydratační krém či sérum.

Existují i ekologické odličovací ubrousky?

Ano, i odličovací ubrousky mají svou ekologickou variantu. Může se jednat o biologicky rozložitelné ubrousky vyrobené z bambusu nebo organické bavlny, které se v přírodě rozloží do 6 měsíců. Pokud chcete zároveň zero waste, pořiďte si ubrousky z měkké bavlny, bambusu nebo mikrovlákna, jež po použití nevyhazujete, ale vyperete. Snížíte tak produkci odpadu a ušetříte peníze, protože vám vydrží po dlouhou dobu.

Závěr

Pokud se potřebujete rychle odlíčit, jsou odličovací ubrousky ideální volbou. Nečistí sice hloubkově, ale pokud po nich použijete tonikum, nemusíte se bát, že by vám na obličeji zůstaly nějaké nečistoty. Vyberte si je podle vašeho typu pleti, aby svým složením řešili problém, se kterým se potýkáte. Můžete zvolit také ekologickou variantu se šetrnějším složením nebo látkový ubrousek, který vám vydrží klidně i na sto odlíčení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.notino.cz, www.parfemy-elnino.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo