Řezačky trubek

Pokud patříte mezi domácí kutily, kteří se nezaleknou ani instalatérské práce, může se vám čas od času hodit řezačka trubek. Ta vám pomůže s realizací nebo rekonstrukcí rozvodu vody i topení. S řezačkou budete moci uříznout hladké i vlnité trubky vyrobené z různých materiálů.

Řezačky trubek mají několik podob, jednodušší ruční řezačky budou stačit domácím kutilům, kteří budou trubky řezat spíše výjimečně. Naopak profesionálové, kteří s řezáním trubek přichází do kontaktu pravidelně, spíše ocení elektrické nebo akumulátorové řezačky. Kromě způsobu pohonu byste si měli zvážit, jak velký průměr by měla být schopna řezačka zpracovat. Řezák trubek byste měli vybírat s ohledem na materiál, ze kterého jsou trubky vyrobeny.

Prohlédnout řezačky

Typy

Řezačky trubek můžeme rozdělit do několika skupin v závislosti na typu pohonu. Ten určuje, jakým způsobem bude možné použít a má velký vliv i na její pořizovací cenu.

Ruční řezačka trubek

Ruční řezačky trubek mají velmi jednoduchou konstrukci a jejich obsluha nevyžaduje žádné velké dovednosti. S ruční řezačkou zvládne trubky uřezat skutečně každý. Řezačku stačí upevnit do místa, ve kterém budete chtít trubku uřezat. Mezi její největší přednosti patří nízká pořizovací cena, nevýhodou je náročnější používání, které vyžaduje větší fyzické úsilí. Proto jsou vhodné spíše pro občasné používání.

Elektrická řezačka trubek

Trubku snadněji uříznete pomocí elektrické řezačky, která je ideální pro intenzivní používání. Koupit můžete řezačku s elektrickým nebo akumulátorovým pohonem, záleží na tom, čemu dáváte přednost a kde všude budete chtít řezačku používat. V případě, kdy se nebudete moci rozhodnout, můžete sáhnout po řezačce, která umožňuje využívat síťový i elektrický provoz. Elektrická řezačku uřeže trubku rychle a precizně bez případných otřepů. Její nevýhodou je však vyšší pořizovací cena.

Materiál

Řezačku trubek byste měli vybírat s ohledem na to, z jakého materiálu jsou trubky vyrobeny. K dostání jsou řezáky, které mohou umožnit plastové, měděné, nerezové nebo ocelové trubky. Elektrické řezačky si zpravidla poradí s různými materiály. Některými řezačkami budete moci uřezat také tenkostěnné trubky.

Průměr

Posledním parametrem je průměr trubky, kterou bude řezačka schopná uřezat. U každého modelu by měl být uveden rozsah, v jakém je možné řezačku použít. Některé řezačky si poradí s trubkami s průměrem od 3 – 28 mm, jiné můžete použit na trubky s průměrem do 35 mm a další až do 42 mm. Více možností mají elektrické řezačky, kterými můžete uříznout i trubky s průměrem více než 10 cm.

Možnosti

Ruční i elektrické řezačky mohou nabídnout i nějaké funkce navíc. V případě ručních řezaček to může být například rychloposuv, předsuv. Výhodou je i možnost oboustranného vedení čepele či beztřískové dělení.

U elektrických řezaček se při výběru zaměřte nejen na případné funkce, ale zajímat by vás měl i výkon. Ten určuje, jaké trubky bude řezačka schopná uřezat. Řezačky s výkonem okolo 1 200 W jsou schopny poměrně rychle přeříznout i větší kovové trubky.

Řezačkám s elektrickým pohonem by neměli chybět ani různé bezpečnostní prvky, mezi které patří pojistka proti přehřátí nebo nožní spínač.

Značka

Řezačku na trubky koupíte od celé řady výrobců, kteří se specializují na dílenskou techniku. Mezi hobby uživateli i profesionály je známá značka GEKO. Tento výrobce na trh dodává ruční, elektrické i aku nářadí a další doplňky, které můžete v dílně využívat.

Dalším, celosvětově známým výrobcem je Milaukee, který nabízí ruční i elektrické nářadí a příslušenství. U tohoto výrobce se budete moci vždy spolehnout na nejvyšší kvalitu, velkou odolnost a dlouhou životnost.

Velký výběr budete mít i v případě značky REMS, což je přední světový výrobce nářadí a strojů nejen pro instalatéry.

Mezi řemeslníky je velmi známou značkou Knipex, jedná se předního světového leadera, který se specializuje na výrobu kleští a ve své nabídce má i celou řadu ručních řezaček. Z dalších výrobců pak můžeme jmenovat Extol, Yato, Dedra nebo Rothenberger.

Cena

Pořizovací cenu určuje typ pohonu. Výrazně dostupnější jsou jednoduché ruční řezačky. Řezačkou s cenou okolo 500 Kč budete moci zpravidla uřezat plastové nebo tenkostěnné trubky. Narazit však můžete i na varianty, které si poradí s trubkami měděnými, hliníkovými, mosaznými nebo tenkostěnnými nerezovými trubkami.

Řezačky s robustnější konstrukcí koupíte za cenu od 800 – 3 000 Kč. I v tomto případě se jedná především o ruční řezačky vhodné k řezání nerezových a ocelových trubek.

Výrazně vyšší je pořizovací cena elektrických a akumulátorových řezaček, které zpravidla koupíte v rozmezí 6 – 15 000 Kč, ale narazit můžete pochopitelně i na mnohem dražší stroje. Nákup takových to řezaček se vyplatí opravdu spíše profesionálům.

Prohlédnout řezačky

Otázky a odpovědi

Jsou řezačky při řezání trubek nezbytností?

Řezačka vám může při řezání velmi pomoci, přesto se však nejedná o jediný nástroj, který můžete používat. Velmi často se v domácnostech trubky řezají pomocí úhlové brusky, kterou můžete znát i pod označením flexa. Trubku můžete uřezat i pomocí ruční pilky, v tomto případě bude řezání namáhavější i časově náročnější.

Je používání řezačky na trubky složité?

Práce s řezákem je velmi jednoduchá. V domácnostech se častěji používají ruční řezáky, které se pouze nasadí na trubku. Následně budete řezačku pomocí šroubovací rukojeti utahovat a tímto jednoduchým způsobem docílíte velmi přesného a přitom hladkého vzhledu. Při práci byste však neměli zbytečně spěchat, v opačném případě může dojít k její deformaci.

Jaké vlastnosti by měla mít ruční řezačka trubek?

Důležité je, abyste koupili řezačku s robustní a velmi odolnou konstrukcí. Robustním ručním řezákem budete moci uřezat i měděné, uhlíkové nebo nerezové trubky. Konstrukce řezačky by měla být snadno nastavitelná a umožnit vám řezání v obou směrech.

Závěr

Řezačku na trubky byste měli vybírat podle rozsahu práce, kterou chcete provádět. Pro jednorázové použití jsou dostačující ruční řezačky, při častějším řezáním se vyplatí investovat do elektrické řezačky. Pomocí obou variant budete moci uřezat hladké i vlnité trubky. Uřezat budete moci plastové, měděné i nerezové trubky s různými průměry. Na kvalitu řezačky má vliv především robustnost konstrukce a spolehlivost výrobce.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo