Přepravní vozíky

Přepravní vozíky určitě znáte, jsou totiž všude. Mají široké využití tam, kde je třeba přemisťovat nebo zvedat nějaké produkty. Kupovat je budou hlavně zaměstnavatelé, kteří nechtějí své zaměstnance nechat napospas zvedání těžkého zboží a riziku, že se zraní. Protože ale výběr není tak jednoduchý, sepsali jsme tento článek, který vám napoví, který druh pro vaše účely bude ten pravý a na jaké parametry byste se při výběru měli zaměřit.

Porovnat ceny vozíků

Typy

Přepravních vozíků existuje velká spousta. Rozdělují se podle svého využití, které najdete kdekoliv – od domácnosti, restaurace až po práci v obchodě. Díky tomu můžete vidět, že jsou velice užitečnou pomůckou, která zároveň chrání před zraněním a úrazem.

Plošinové vozíky

Tento typ vozíků můžete nejčastěji vidět ve výrobě a ve skladových prostorách, kde díky své velké ploše umožňují přepravu objemnějších nákladů. Mezi jejich další výhody patří vysoká nosnost, jednoduchá manipulace a mezi nevýhody naopak patří vysoká hmotnost a horší skladnost.

Obecné plošinové přepravní vozíky

Skládá se z přepravní plochy a madla, vyniká vysokou nosností a velkou přepravní plochou. Madlo můžete sklopit a vozík tak lépe uskladnit. Využijete ho hlavně pro transport těžkého a objemného materiálu uskladněného v krabicích, proto na něj lze často narazit v obchodech.

Plošinové přepravní vozíky s bočnicemi

Na převážení balíků či jiných neskladných předmětů, které nelze stohovat na sebe, využijete plošinové přepravní vozíky s bočnicemi. Ty zajistí bezpečnou manipulaci s nákladem, můžete je ale většinou odejmout a usnadnit si tak nakládání i vykládání.

Hydraulické plošinové přepravní vozíky

Požadujete-li něco rychlejšího, pomocí hydrauliky zvládnete zvednout náklad do ergonomické výšky a přesunout ho do vozidla či police. Může vám také sloužit jako pracovní plocha či obecný plošinový vozík. Výhodou je i snížené riziko úrazu.

Policové přepravní vozíky

Potřebujete-li přepravit větší množství nákladu, vezměte v úvahu policové přepravní vozíky, které nabízí větší přepravní plochu v podobě polic. Nad koly jsou umístěny čtyři stabilní vzpěry, které usnadňují manipulaci s vozíkem a podpěru polic. Ideální do dílny i do garáže, kde budete přepravovat více menších věcí najednou.

Vozíky na přepravky

Velmi skladnou variantou je vozík, který je uzpůsoben pro přemisťování přepravek. Má pouze přepravní plochu a čtyři kolečka, tudíž je lehký a dobře se s ním manipuluje.

Zahradní vozíky

Vše, co budete chtít na zahradě přemístit, můžete zvládnout se zahradním vozíkem. Trávu, listí i dřevo naložíte na plastovou, kovovou nebo textilní přepravní část se čtyřmi pneumatickými koly, která si poradí s nelehkým terénem vaší zahrady. Nevýhodou může být nižší nosnost.

Zahradní přepravní vozík

Hodí se na přepravu sypkého materiálu, ale také zeminy a hnojiva. Některé zahradní vozíky mají navíc sklápěcí korbu, což je velice praktický doplněk. Má čtyři kola, které zajistí stabilitu a snadnější manipulaci.

Zahradní přepravní vozík skládací

Tento typ vozíku využijete hned pro několik účelů, a to například kempování či rodinné výlety. Po složení se vejde prakticky kamkoliv, a proto ho můžete vzít s sebou do auta nebo obytného vozu. V rámci údržby lze vyprat jeho odepínatelnou textilii, tudíž se nemusíte bát zašpinění. K dispozici máte velký úložný prostor, do kterého se vejde vše potřebné.

Užitkové vozíky

Mají mnohostranné využití, jako je přeprava, skladování a manipulace se zbožím. Využívají je lékařské ordinace, výkladní skříně, restaurace a hotely, jelikož umožňují pobrat více věcí naráz, aniž by hrozilo riziko úrazu nebo jednoduše to, že vám náklad spadne. Nejběžnější typy užitkových vozíků jsou plastové a kovové (nerezová ocel), přičemž oba nabízejí různé výhody. Vozíky z nerezové oceli jsou extrémně robustní a snadno se čistí, ale mohou být poškozeny některými materiály. Plastové vozíky může být obtížnější čistit a udržovat, což z nich v určitých prostředích činí méně praktickou volbu.

Stravovací vozíky

Využívají se zejména v jídelnách či restauracích, kde dokáží efektivně přemisťovat předměty po kuchyni i mimo ni. Některé vozíky na rozvoz jídel mohou být dokonce schopny udržet položky horké nebo čerstvé, mohou však mít hmotnostní limit. Jsou vyrobeny z kovu nebo plastu a přicházejí s řadou možností polic a rozměrů, aby vyhověly vašim potřebám.

Skladovací vozíky

Skladování je pro obchody a prodejce potravin jedním z časově nejnáročnějších úkolů, proto vám skladovací vozíky mohou dost zjednodušit práci. Bývají obvykle konstruovány tak, aby vydržely značnou váhu, protože jsou určeny k přepravě velkého počtu nebo těžkých předmětů. Při správné údržbě lze skladové vozíky hladce posouvat po téměř jakémkoli typu podlahy, přemisťovat je na velké vzdálenosti a držet všechny různé typy předmětů.

Denní skladovací vozík

Ideální pro mnoho typů úkolů, dá se s ním pohybovat ve stísněných prostorech.

Skladový vůz

Skladové vozy mohou snadno přepravovat těžké předměty, některé z nich mají dvě úrovně, aby bylo možné předměty snadněji držet.

Vozík na skladování zboží

Při skladování zboží může dojít k úniku vody, a proto jsou tyto vozíky vyrobeny s nižší úrovní, aby zabránily úniku, kalužím nebo rozlití.

Výrobní vozíky

Když máte za úkol sbírat, přepravovat nebo skladovat produkty, poslední věc, kterou chcete udělat, je převážet velké množství produktů z jednoho místa na druhé. Produkty mohou být těžké, objemné a nepohodlné, a právě od toho tu jsou výrobníky vozíky. Nemusíte tak vynaložit tolik energie, a všechny položky budou přesto držet na jednom místě. Jsou vyrobeny z extrémně pevných materiálů, což znamená, že vydrží naložené i stovkami kilogramů krabic.

Materiál

Přepravní vozíky se nejčastěji vyrábějí z jednoho ze tří materiálů, každý z nich má své pro i proti, a je třeba je při výběru zvážit.

Plast

Tento materiál je prakticky bezúdržbový, nekoroduje, nepraská a snadno se čistí. K dispozici je nekonečné množství funkcí, dvě nebo tři police, barvy, typy rukojetí i typy koleček. Výhody plastových vozíků oproti jiným typům je to, že jsou lehčí, ale pevnější.

Kov

Nejčastěji se používá nerez (pozinkovaná) nebo hliník. Každý vozík může být navržen s různými funkcemi, obecně ale zvládnou unést těžší náklad, protože je jejich materiál odolnější než plast.

Drát

Drátěné, klecové vozíky a rollkontejnery jsou vybaveny praktickými drátěnými policemi, podlahami nebo košíky. Využívají se jak při vyskladňování objednaného zboží, tak při úschově obrobků či skladového zboží.

Kapacita

První věc, kterou musíte zvážit, je, jakou váhu vozík unese. V závislosti na tom, jak často jej používáte a na co jej používáte budete volit jeho nosnost. Pokud plánujete vozík používat pro velké převozy potravin nebo pro přepravu těžkých krabic, budete potřebovat vozík s vyšší nosností, na zahradní převoz naopak není třeba na tento parametr tolik hledět.

Velikost

Ta bude rozhodující zejména pro skladnost. Podle toho, kde budete mít vozík uložený, vás bude více nebo méně zajímat, jak velký vozík je. Mezi skladnější typy patří vozík na přepravky nebo zahradní vozík, u ostatních typů budete potřeba zajistit více místa.

Kola

Kola by měla být odolná, zvládnout váhu vozíku a všeho, co do něj dáváte. Důležité je také zvážit terén, na kterém budete jezdit. Některé vozíky se dodávají také s otočnými koly, která mohou být užitečná, pokud potřebujete projet ostré zatáčky. Měli byste jejich stav pravidelně kontrolovat a udržovat je, aby se nesnižovala efektivita celého vozíku.

Rukojeť

Bezpečnost a pohodlí jsou při výběru vozíků zásadní, proto i velikosti rukojetí se liší. Některé mají dokonce nastavitelné rukojeti nebo sklopné madlo, někde ani madlo nenajdete.

Funkce

Přepravní vozíky se dají využít pro mnoho účelů, nejčastěji však pro transport těžkého zboží a velkého množství věcí. Usnadňují práci a zároveň chrání před úrazy. Neustálé zvedání větší hmotnosti totiž může mít na člověka negativní dopad, proto byl vynalezen tento jednoduchý a efektivní způsob, se kterým vám práce půjde od ruky a budete ji mít rychleji hotovou s minimální námahou.

Značka

Mezi nejznámější značky přepravních vozíků patří Denios, Rudle, Neo nebo Carp. Každá ze společností se zaměřuje na jiný druh, proto se budou lišit nejen provedením, ale také cenou.

Cena

Jak jsme si nyní řekli, záleží na tom, jaký druh přepravního vozíku kupujete, podle toho se bude odvíjet finanční stránka. Do 2 000 Kč pořídíte hlavně plošinové modely, popřípadě zahradní nebo na nábytek i potraviny. Pokud chcete pořídit vozík na klasické využití v domácnostech, toto bude vaše kategorie. Od 2 000 do 10 000 Kč už vozíky zvládnou nálož s vyšší hmotností, mohou být ale horší na uskladnění. Nad 10 000 Kč hledejte profesionálnější zařízení s hydraulikou nebo s lepšími funkcemi a odolnějším materiálem.

Porovnat ceny vozíků

Údržba

Pokud si nějakým způsobem zašpiníte přepravní vozík, stačí ho otřít navlhčeným ubrouskem, zde není co řešit. Zaměříme se ale také na kolečka, u kterých bude třeba vymyslet něco lepšího. Měli byste je kontrolovat denně a v případě zaznamenání znečištění převraťte vozík, odstraňte veškerý nepořádek a pomocí měkkého hadříku setřete veškeré další nečistoty, nečistoty nebo špínu.

V případě potřeby namažte. Kolečka by se měla otáčet hladce, bezpečně a tiše. Pravidelné provádění těchto úkolů údržby zajistí, že se vaše zařízení bude snadno pohybovat.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat typ přepravního vozíku?

Nejdůležitější bude účel, ke kterému ho budete chtít používat. Půjde spíše o zvedání těžkého zboží nebo přepravu většího množství věcí? Dá se využívat v hotelu, restauraci i u vás na zahradě. Zatímco někde bude stačit jedna velká plocha pro větší produkt, jinde bude zapotřebí více polic, jako například u servírování jídla.

Na jaké parametry hledět při výběru?

Podle toho, na co chcete vozík používat, budete následně hledat jeho nosnost a odolnost materiálu. Zajímat vás bude i skladnost, protože někde musíte mít vozík umístěný, a bude lepší, když se bude dát složit. Nezapomeňte se informovat i o kolech, rukojeti a způsobu údržby, aby vám zařízení vydrželo co nejdéle.

Po jakém povrchu se s přepravním vozíkem můžu pohybovat?

Podle typu se používají jak venku, tak vevnitř. Záleží na druhu koleček a madla určeného k manipulaci s přepravním vozíkem. Dopředu si zjistěte, kde všude s vozíkem můžete jezdit, než si ho zakoupíte, abyste pak nebyli překvapeni.

Závěr

Multifunkční pomůcka, se kterou zvládnete mnohé. Typů existuje spousta, stačí si pouze vybrat podle toho, na co je chcete používat. Ať už to bude v osobním životě nebo v práci, je zapotřebí vědět, na jaké parametry se zaměřit. Nezapomeňte se o vozík dobře starat, aby neodešel dříve, než to bude nutné a využívejte ho pouze na to, na co je určen.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Myslím si, že nejlepší přepravní vozík je ten zahradní, protože má pěkně velká a robustní kolečka, hodně toho uveze a snadno se s ním manipuluje. Objednala jsem si G21 GA 120 a jsem nadšená, protože je opravdu super.

Přidat komentář

Recenzer
Logo