Spreje proti kunám

Kuna je na první pohled krásná a roztomilá šelmička, avšak ti, kteří byli její návštěvou poctěni, z ní pravděpodobně velkou radost neměli. Pakliže se do vašeho obydlí nebo auta kuna dostane, budete muset rychle najít prostředek, který ji rychle vyžene zpět do přírody.

V opačném případě budete poměrně rychle likvidovat škody, které je kuna na vašem majetku schopna napáchat. Překvapeni můžete být nejen vytrvalostí kuny, ale i celkových rozsahem škod. Jednu z možností představují i spreje proti kunám. Spreje patří do skupiny pachových odpuzovačů a vyznačují se nejen vysokou účinností, ale i velmi snadnou aplikací.

Spreje proti kunám jsou šetrné a při jejich používání se nemusíte obávat, že zvířeti jakkoliv ublížíte. Kuna je zákonem chránění zvíře a na její usmrcení je zakázané.
Vybrat sprej proti kunám není nijak složité, na trhu jsou tyto pachové odpuzovače zastoupeny v poměrně velkém počtu. Aplikace jednotlivých přípravků je prakticky stejná, spreje se však liší svým složením a dobou působnosti. Právě k těmto parametrům je třeba při výběru přihlédnout.

Porovnat ceny odpuzovačů

Kde pomůže?

Spreje proti kunám můžete aplikovat na různá místa. Pravděpodobně nejčastěji se používají na vyhnání kuny z auta. Pomohou však dostat kunu z domu i chaty.

Kuna v autě

Velké problémy nastanou v případě, kdy se kuna dostane pod kapotu vašeho vozu. Nejen v moderních vozech najdete velké množství elektrických kabelů a elektronických dílů. Kuna dokáže tyto částí nezvratně poškodit a vám nezbyde nic jiného, než se připravit na poměrně drahou opravu.

Nevýhodou aplikace pachového spreje v autě je, že zápach bude pravděpodobně vadit také vám a vašim spolujezdcům. Sprej tak vždy aplikujte co nejdál od nasávání vzduchu do kabiny. V opačném případě můžete v klimatizaci vytvořit uzavřený okruh. Při aplikaci spreje do auta se raději vždy řiďte doporučením výrobců.

K ochraně vozu lze však použít i spreje, jejichž úkolem je ochránit dráty a kabely. Tyto spreje lze nastříkat přímo na kabeláž, kde následně vytvoří lepkavý ochranný film. Takovéto spreje poskytnou kabeláži dlouhodtrvající ochranu, navíc jsou odolné vůči vlivům počasí i slabým kyselinám.

Kuna v domě

Pokud se kuna objeví na půdě nebo v jiné částí domova. Zde se velmi často vyhání kuna za pomoci vlasů, zvířecích chlupů nebo různých podomácku vyrobených pachových odpuzovačů. Ačkoliv jsou mnohé z postupů účinné, působí pouze krátkodobě a celý poměrně složitý postup tak budete muset často opakovat. Ačkoliv i spreje mají omezenou dobu působnosti, je jejich aplikace přece jenom jednodušší a časově méně náročná.

Aplikace

Spreje jsou prostředky s omezenou dobou působnosti. Na rozdíl od oblíbených ultrazvukových plašičů, budete muset aplikaci spreje často opakovat. Četnost opakování by měla být uvedena na každém přípravku a v souvislosti s typem a složením spreje se bude pravděpodobně lišit. Zpravidla je však třeba postřik opakovat po cca 3 dnech, najdete však i spreje, které vydrží působit po dobu několika týdnů.

Sprej je možné aplikovat v poměrně malém množství, obvykle postačí několik stříknutí. Nástup účinku je okamžitý a pach odpuzujících látek pro kunu nepříjemný tak, že se bude tomuto prostoru zdaleka vyhýbat.

Složení

Pachové spreje se liší především svým složením. Koupit můžete spreje na chemické i přírodní bázi. Každý ze sprejů však obsahuje složky, které kunám nejsou příjemné. Spreje velmi často zapáchají podobně jako trus šelem, kterých se kuny bojí.

Setkat se tak můžete se spreji, které obsahují pachy vlka, medvěda nebo lišky. Kuny se však bojí i psa, kočky nebo člověka. Jiné spreje obsahují například složky eukalyptového oleje. Ne vždy je však složení spreje výrobci uváděno.

Značka

Spreje proti kunám koupíte na různých místech. K dostání jsou v drogeriích, na benzínkách, ale narazit na ně můžete i ve větších supermarketech. Zde můžete volit mezi spreji značek Motip, Sheron, K2, Hagopur, CarFit, Kemo nebo Würth. Tito výrobci se specializují na pachové spreje, které lze použít mimo obydlené prostory.

Pakliže narazíte na sprej od výrobců autodoplňků, bude se pravděpodobně jednat o spreje, které kabeláž vozu ochrání vytvořením lepkavého povlaku. S výběrem opravdu účinného přípravku vám mohou pomoci různé uživatelské recenze.

Cena

Velkou předností sprejů je nízká pořizovací cena ve srovnání s elektronickými nebo ultrazvukovými odpuzovači. Sprej můžete koupit již za ceny od 110 Kč. Cena těch nejdražších obvykle nepřekročí 500 Kč. Cenový rozdíl je dán nejen velikostí balení, ale i složení a především dobou účinnosti.

Porovnat ceny sprejů

Otázky a odpovědi

Existují i jiné pachové odpuzovače?

Koupit můžete i pachové odpuzovače v pevné formě. Nejčastěji mívají podobu kuliček a v balení jich najdete více kusů. Kuličky jsou velmi odolné a používat je můžete po celý rok, bez ohledu na okolní teplotu. Na místo, kde se kuna vyskytuje, umístíte jednu kuličku, její účinnost bývá v řádech několika týdnů až měsíců. Poté ji budete muset vyhodit a nahradit kuličkou novou.

Jaké jsou nevýhody sprejů proti kunám?

Nevýhodou je právě omezená doba působnosti. Z tohoto důvodu dávají mnozí přednost ultrazvukových nebo akustických rušiček. Za tyto plašiče zaplatíte více, ale mnozí si pochvalují jejich dlouhou životnost a spolehlivější ochranu. Také rušička vám může pomoci vyhnat kunu z auta, napojit je můžete přímo na autobaterii, nebo pořídíte rušičku napájenou pomocí klasických baterií.

Je možné spreje používat i v uzavřených prostorech?

Spreje proti kunám se z důvodu silného zápachu většinou nedoporučují používat v uzavřených obytných prostorech. Použít je tak budete moci na půdě, ve skladu, stodolách, ochránit mohou kabeláž osobních automobilů i zemědělských strojů. V případě automobilů se spreje často stříkají na přiložené textilní polštářky, které umístíte v potřebné vzdálenosti od přívodů vzduchu. Používání v interiéru vozu je nežádoucí.

Závěr

Kuna je malá šelmička z čeledi lasicovitých. Tato mrštná, štíhlá šelmička je v našich končinách poměrně běžná savec. Potkat ji můžete v zahradách, v lese, ale velmi často zavítá o do stodol, přístavků, ale i obytných prostor nebo automobilů a jiné techniky. Na její přítomnost vás upozorní různé zvuky, ale i poměrně značné škody, které může napáchat.

Potýkat se můžete z poškozenou kabeláží, rozhryzanou tepelnou izolací atd. Před nájezdy kuny vás mohou poměrně spolehlivě ochránit speciální spreje, které kunu odpudí pomocí pachu. Druhou možností jsou spreje, které jsou schopny na nastříkaném povrchu vytvořit lepkavý povlak. Druhá varianta je tou nejlepší možností, kterou můžete vyzkoušet k ochraně vašeho vozu. Nevýhodou sprejů je omezená doba účinnosti, sprej budete muset aplikovat opakovaně.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.format1.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Kupuji vše od značky Sheron a to platí i pro sprej proti kunám, který jsem potřeboval na kabely. Docela to pomohlo, zatím je klid.

Přidat komentář

Recenzer
Logo