Odpuzovače koček

Stává se vám, že vám na pozemek chodí cizí kočky a nechávají za sebou exkrementy, kterých se poté musíte zbavovat? Existuje účinný a humánní způsob, jak zajistit, aby se to už neopakovalo – odpuzovače. Zvířata nehubí, pouze je zažene jinam, a tak nemusíte mít špatný pocit z toho, že byste někoho připravili o život a zároveň váš pozemek zůstane čistý. Na trhu je několik typů, ze kterých můžete vybírat a lišit se bude jejich způsob napájení, dosah a výkon. Pojďme se podívat, jak toto zařízení vybrat.

Porovnat ceny odpuzovačů

Nejlepší odpuzovače koček

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kemo M071N 90 % 485 Kč Zobrazit Tipa.eu
2. AgroBio Odpuzovač koček 500 ml 88 % 202 Kč Zobrazit eshop.tvfit.cz
3. Verk 15282 72 % 162 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Hütermann Odpuzovač s PIR senzorem (univerzální) 69 % 330 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Deramax-Kitty Ultrazvukový plašič koček 0220 68 % 1 189 Kč Zobrazit Mall.cz
6. Bioprospect Stop kočkám 500ml 60 % 160 Kč Zobrazit obi.cz

Typy

Odpuzovače můžeme rozdělit podle způsobu umístění a podle zvuku. U něčeho můžete vybírat podle sebe, někde je pro kočky určena pouze jedna varianta. Vždy se při výběru zaměřte na to, zda se jedná o zařízení přímo pro daný druh zvířete, není multifunkční.

Typy podle umístění

Chodí k vám kočky pravidelně nebo spíše výjimečně? Podle toho budete volit typ odpuzovače, který může být buďto pevný nebo kapesní. Dají se využít ve vnitřních prostorách, automobilech, vnějších prostorách i v půdě. Co se ale týče přímo koček, budete odpuzovače umisťovat ven.

Pevný

Víte-li o místě, kde se kočky na vašem pozemku vyskytují nejčastěji, stačí tam umístit odpuzovač, který funguje na principu ultrazvukových vln, a tak ho neuslyšíte a nemusíte mít strach, že by vás rušil.

Kapesní

Kapesní odpuzovač slouží přesně naopak – neumisťuje se na jedno místo, ale používá se kdekoliv je to zrovna potřeba. Proto je menší velikosti a dá se jednoduše přenášet. Jeho nevýhodou je slabší výkon.

Typy podle zvuku

Velkou výhodou je, že se můžete zbavit nežádoucí zvěře, aniž by vás to otravovalo. Odpuzovače totiž dokáží vydávat pouze takový zvuk, který lidské ucho neslyší. Ostatní typy využijete pro zbavení se jiných zvířat.

Ultrazvukový

Nejvyhledávanější a nejčastější variantou jsou ultrazvukové odpuzovače, které odhánějí kočky díky frekvenci, kterou člověk není schopen slyšet. Ultrazvuk v nich vyvolává stres a strach z neznámého predátora, proto se takovému místu raději vyhnou obloukem. Při výběru si zkontrolujte, zda je odpuzovač určený přímo pro kočky, každé zvíře vnímá frekvence jinak. Výhodné také je, když se míra frekvence dá ovládat, ať už manuálně nebo automaticky, protože si kočky mohou na monotónní zvuk zvyknout – podle toho se dá ultrazvukový odpuzovač dále rozdělit.

  • Monotónní – levnější a nejčastější volba, ovšem nelze zvyšovat frekvenci, a tak si zvířata mohou na zvuk časem zvyknout,
  • Kolísavé – na rozdíl od monotónního lze frekvenci měnit, a to ručně nebo automaticky, popřípadě oběma způsoby. Velkou výhodou plašičů s automatickou změnou kmitočtu je jejich bezúdržbový chod.

Kromě změny frekvence můžete také objevit změnu intenzity ultrazvukového signálu, což opět pomůže tomu, aby si zvířata na zvuk nenavykli. Navíc tato funkce zároveň šetří baterii (případně elektrický proud).

Zvukový

Tento druh odpuzovače u koček nevyužijete, přesto si ho ale pojďme přiblížit. Vydává zvuk, který je slyšitelný i pro člověka, proto se hodí pouze na taková místa, kde hluk nevadí. Jsou jimi například půda, kde odpuzuje krtky, hryzce a podobné škůdce.

Elektrický

Posledním typem je elektrický odpuzovač, který u koček opět nevyužijete, a to hlavně proto, že by jim mohl ublížit či je zabít.

  • UV hubiče hmyzu – účinný při hubení bodavého hmyzu, do vnitřních i venkovních prostorů, na principu slabého světélkování pro nalákání a následné usmrcení slabým elektrickým proudem.
  • Ultrazvukové odpuzovače s elektrickým napětím – do automobilů, využívají jak ultrazvukového signálu, tak speciálních destiček, které jsou pod neustálým elektrickým napětím a dávají ránu škůdci, který se jich dotkne.

Pokud byste chtěli vyzkoušet odpuzovač nezaložený na zvuku, můžete zakoupit sprej, který je pro kočku velmi nepříjemný, bohužel to stejné platí i pro člověka. Spreje navíc nejsou tak účinné jako ultrazvukové odpuzovače, jsou ale levnější a je možné, že zrovna vám budou fungovat. Za zkoušku nic nedáte.

Napájení

Způsoby napájení odpuzovačů jsou hned tři, a to na baterie, do zásuvky a pomocí sluneční energie. Každý z nich má své pro a proti, kvůli kterým vám bude méně či více vyhovovat.

Odpuzovače na baterie

Levnější, ale také méně výkonný způsob napájení je na baterie, kde se ale dočkáte přerušovaného signálu, v některých případech dokonce velmi krátkých ultrazvukových signálů, které trvají jen zlomek vteřiny, abyste tak uspořili velké množství energie. Využívají se spíše k ochraně menších prostor a v půdě.

Při ochraně automobilu je často odpuzovač napájen přímo z autobaterie. Je ovšem potřeba, aby měl vestavěnou bezpečnostní tavnou pojistku a disponoval vysokou odolností.

Odpuzovače se síťovým adaptérem

O něco výkonnější variantou jsou odpuzovače s připojením k síti. Signál u těchto přístrojů často není přerušovaný, ale mění se jeho frekvence a intenzita. Jeho hlavní výhodou je bezúdržbový provoz a další funkce navíc. Počítejte ovšem s vyšší pořizovací cenou.

Solární odpuzovače

Pokud chcete zvolit ekologičtější způsob napájení, využijte sluneční energii a pořiďte si solární odpuzovač. Využívají se především v půdě, zaženou ale i kočky nebo psy. Integrovaný solární článek zajišťuje neustálý chod a zároveň dobíjí baterii, a to i v noci či při nedostatku slunečního svitu. Nevýhodou ovšem je, že tento typ nedokáže nasbírat tolik energie, kolik ke svému chodu potřebuje, a tak neúčinkuje vždy, kdy je to potřeba, nedá se na něj tedy 100 % spolehnout.

Instalace

Vzhledem k tomu, že se v tomto článku zaměřujeme na odhánění koček, uvedeme si způsob instalace ve vnějších prostorách. Zde by se měl instalovat tak, jako byste chtěli danou plochu maximálně osvítit. Přístroj totiž vysílá signál v podobě kuželu, důležitý je tedy úhel, pod kterým je signál vyzařován. Ten je uveden u každého přístroje, liší se totiž u jednotlivých modelů. Obvykle se umisťuje do takové výšky, aby maximálně pokryl prostor, na němž se zvířata pohybují.

Odolnost

Vzhledem k tomu, že budete odpuzovače koček umisťovat ven, měli by být odolné vůči mokru, mrazu i vysokým teplotám.

Rozměry

Odpuzovače nebývají velké, nemusíte se bát, že by vám zabraly moc místa. Větší zařízení mívají většinou vyšší výkon, ovšem nemusí tomu tak být vždy.

Dosah

Dosah odpuzovače by pro vás měl být důležitým parametrem. Platí, že zařízení s menším dosahem mívají vyšší účinnost, největší dosah mají odpuzovače bez PIR čidla. Záleží tedy na vašich požadavcích a na tom, jak velký prostor chcete chránit. Plašič koček umístěte na místo, kudy k vám přicházejí nebo pokryjte místo tak, aby na sebe zařízení navazovala.

PIR čidlo

Pokud chcete šetřit energii, zařízení s PIR čidlem je to, co budete hledat. Tato funkce totiž dokáže detekovat pohyb zvířete, a zapne se tedy pouze tehdy, kdy zaznamená nějakou aktivitu na daném území. Nevýhodou je, že nerozeznají kočku od jiného zvířete, a proto se budou spouštět pokaždé, když nějaký pohyb zachytí. Zároveň mají omezený dosah, narozdíl od odpuzovačů bez PIR čidla. Jejich výkon je také oslaben. Záleží tedy na tom, co je pro vás důležitější.

Funkce

Odpuzovače koček slouží k odehnání tohoto druhu zvířete v době, kdy to nemůžete udělat vy sami. Pokud vám například chodí v noci na pozemek, namísto nepříjemného zjištění ráno za vás kočku odežene právě plašič. A to naprosto diskrétně a bezbolestně.

Značka

Pokud se vám funkce odpuzovače líbí a chtěli byste si nějaký pořídit, doporučujeme Deramax, Kemo electronic, Weitech a Hagopur. Jejich zařízení jsou kvalitní, dlouho vám vydrží a najdete u nich přesně to, co hledáte, provedení se totiž různí.

Cena

Mezi nejlevnější odpuzovače patří spreje, které ovšem nejsou tak účinné, a navíc mohou být nepříjemné také pro vás. Jejich cena začíná na 80 Kč a dosahuje cca 300 Kč.

Pokud chcete pořídit klasický odpuzovač koček, který umístíte a bude fungovat na bázi ultrazvuku, připravte si 300 – 600 Kč, který se hodí spíše pro menší oblasti a je dostatečně odolný i při nepříznivém počasí. Nad 600 Kč najdete ty nejvýkonnější zařízení, která disponují nějakou funkcí navíc, jako je například ruční i automatické nastavení intenzity zvuku. Mezi další výhody patří spolehlivost a velký dosah.

Porovnat ceny odpuzovačů

Údržba

Vzhledem k tomu, že se odpuzovače koček umisťují ven, musí být dostatečné odolné. Není tedy nijak potřeba, abyste se o ně starali a nevyžadují žádnou údržbu. Můžete je otřít, pokud bude pršet, jinak pouze pravidelně měňte baterie, pokud vlastníte tento typ napájení.

Otázky a odpovědi

Jaký typ odpuzovače zvolit pro kočky?

Pro kočky se nejlépe hodí pevný a ultrazvukový odpuzovač, který umístíte tam, odkud obvykle přichází. Nemusíte se bát, že by vás plašič rušil, díky frekvencím, které lidské ucho neslyší, bude kočka jediná, koho zvuk bude obtěžovat. U některých modelů lze navíc frekvenci měnit, díky čemuž si zvíře na zvuk nezvykne.

Co je to PIR čidlo?

PIR čidlo zaznamenává pohyb a pouze v takovou chvíli zapne odpuzovač. Šetří tak energii, ale na druhou stranu se zapíná při každé detekci pohybu, který ani nemusí patřit kočce a jeho dosah ani výkon na tom nejsou tak dobře, jako u plašiče bez PIR čidla.

Jak odpuzovač pro kočky instalovat?

Budete ho instalovat venku na takovém místě, jako byste chtěli danou plochu maximálně osvítit. Přístroj totiž vysílá signál v podobě kuželu, důležitý je tedy úhel, pod kterým je signál vyzařován. Ten je uveden u každého přístroje, liší se totiž u jednotlivých modelů. Obvykle se umisťuje do takové výšky, aby maximálně pokryl prostor, na němž se zvířata pohybují.

Závěr

Chcete-li se zbavit bloudících koček na vašem pozemku, aniž byste jim nějak ublížili, odpuzovač je ideální volbou, která vás navíc nevyjde na velké množství peněz. Jednoduše ho nainstalujete tam, kde se zvířata nejčastěji vyskytují a necháte ho pracovat za vás. Nebude vás ani vaše okolí rušit a vykoná potřebnou práci. Nezapomeňte se ale zaměřit přímo na druh pro kočky, jiný typ by nemusel mít dostatečný stupeň frekvence a neúčinkoval by.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Znám odpuzovače myší a potkanů, ovšem o existenci odpuzovačů koček jsem slyšela, tedy spíše četla poprvé až od vás v tomto článku. Jako milovnice koček nedokážu něco takového pochopit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo