Plašiče krtků

Pro mnoho zahrádkářů je krtek úhlavním nepřítelem a ve chvíli, kdy se na opečovávaném trávníku objeví první krtčí hromádky, přemýšlí, jakým způsobem se nezvaného hosta zbavit. Při hloubení svých tunelů krtci poškozují kořenové systémy stromů i květin. Za jednu hodinu je přitom krtek schopen vyhloubit tunel o délce více než 4 metry. Ačkoliv během své činnosti krtek půdu nejen kypří, ale zároveň i požírá různé hmyzí škůdce, není v zahradách vítán. S vyhnáním krtka vám mohou pomoci moderní plašiče krtků.

Plašiče jsou přístroje mnoha podob, jejich společným rysem je skutečnost, že krtka ze zahrady vyženou, aniž by se dopustily jakýchkoliv škod na jeho zdraví. Při výběru je nejdůležitější vědět, co vše vám může dnešní trh nabídnout. Vybírat budete mezi ultrazvukovými, elektromagnetickými i pachovými plašiči. Všechny značkové plašiče jsou navrženy s ohledem na jednoduché použití a účinnost.

Porovnat ceny plašičů

Typy

V současnosti na trhu najdete dvě hlavní skupiny plašičů krtků.

Ultrazvukové plašiče krtků

Plašič do svého okolí vysílá ultrazvukové signály s vysokou frekvencí, které jsou krtkům velmi nepříjemné. Osoby v domácnosti ani domácí zvířata však plašiče rušit nebudou. Kromě ultrazvukového signálu mohou plašiče vysílat i nepravidelné vibrace, kterých se krtci bojí.

Instalace takovéhoto plašiče je velmi jednoduchá, postačí ho zapíchnout alespoň 20 cm do země. Ultrazvukové plašiče jsou známé i jako elektromagnetické plašiče. Ať už narazíte na jakékoliv označení, můžete si být jistí, že zařízení pracují na velmi podobném principu.

Pachové plašiče

Pachový plašič můžete koupit v tuhé i tekuté podobě. Plašič se umísťuje přímo do chodbičky nebo na hromádku hlíny. Pokud budete pachový plašič umísťovat do chodeb, myslete i na únikovou cestu pro krtka. To znamená, že plašič byste neměli dávat do všech chodbiček. Silný zápach, který plašič vypouští, krtka vypudí. Krtek je zvíře se silně vyvinutým čichem a mnoho vůní je pro něho velice nepříjemná.

Napájení

V případě ultrazvukových plašičů můžete zvolit způsob napájení. Rozhodovat se budete mezi solárním nebo bateriemi napájeným plašičem. Z hlediska účinnosti jsou za kvalitnější považovány bateriové plašiče, které se obecně vyžadují větším akustickým výkonem.

Na druhou stranu se však nevyhnete občasné výměně baterií. Většina výrobců u svých výrobků uvádí i předpokládanou životnost baterií. Životnost se zpravidla pohybuje od 6 – 8 měsíců, což znamená, že plašič vám bude sloužit celou jednu sezónu.

Dosah

Ultrazvukové plašiče se liší velikostí plochy, kterou dokáží před krtkem ochránit. Dosah se zpravidla pohybuje v rozmezí 700 – 1 000 metrů, ale odborníci doporučují využívat jeden plašič spíše na menší plochu. Za dostatečnou se považuje plocha okolo 400 m2, vše se však odvíjí od typu a pořizovací ceně konkrétního přístroje. Majitelé větších zahrad by tak měli pořídit plašičů více, nebo jeden plašič po zahradě čas od času přemísťovat.

Materiál

S životností plašičů souvisí také výrobní materiál. Ultrazvukové plašiče se umísťují do země a měly by tak být odolné vůči vodě i vlhkosti. Na výrobu plašičů se používá UV odolný plast, přičemž ty kvalitnější mohou mít dvojité krytí. Plašiče by měly ustát okolní teplotu v rozsahu alespoň -10 až + 40°C. Na trhu však naleznete ještě odolnější zařízení.

Značka

Výrobců plašičů hlodavců a jiných škůdců je poměrně mnoho. Každý výrobce slibuje vysokou účinnost svého výrobku, počítat však musíte i s možným neúspěchem a nutností šáhnout po jiném zařízení. Abyste tomu byli schopni alespoň nějakým způsobem předcházet, je vhodné začíst se i do uživatelských recenzí. Zde zjistíte, jaké zkušenosti mají s daným zařízením uživatelé, kteří již plašiče vyzkoušeli.

Velmi oceňované jsou plašiče značek Deremax, Happy Green, Garden King nebo Geti. Pachové odpuzovače jsou na našem trhu zastoupeny značkou Bros a Agro Bio.

Cena

Levněji pořídíte pachové plasiče krtků v tuhé nebo tekuté podobě. Cena těchto variant se nejčastěji pohybuje od 80 – 180 Kč. Vše se odvíjí od velikosti balení. Náročnější je pak koupě ultrazvukových, vibračních nebo kombinovaných plašičů. Za takováto zařízení zpravidla zaplatíte od 300 – 1 000 Kč, přičemž levnější bývají plašiče solární. Vyšším výkonem, účinností i pořizovací cenou se pak mohou pyšnit plašiče, které pro svůj pohon potřebují baterie.

Porovnat ceny plašičů

Otázky a odpovědi

Je lepší krtka vyhnat pomocí plašiče, nebo bude nutná jeho přímá likvidace?

Krtek je zákonem chráněný a není tak považován za škůdce. Při jeho odstraňování mu tedy nesmíte vědomě nijak ublížit. Z tohoto důvodů je rozumné použít k vyhnání krtka šetrné a humánní plašiče. Těm byste měli dát vždy přednost před různými otrávenými návnadami, které se používají při hubení hlodavců. Vyhnout byste se měli i dříve častému vyplavování krtka vodou.

Jaké jiné šetrné způsoby je možné při hubení krtka vyzkoušet?

Krtci obecně nemají rádi otřesy a hluk, vypudit ho tak můžete například instalací vibrační desky. Ani tento způsob však nemusí být vždy účinný. Při dlouhodobém používání si krtci na hluk a otřesy většinou zvyknou a na vaše protiopatření si zvyknout.

Vyzkoušet můžete i pro krtky odpuzující vůni květin. Na krtky mohou zabírat například afrikány, měsíček či jedovatý pryšec křižmolistý. Krtka můžete rovněž vyzkoušet odchytit za pomocí speciálních odchytových pastí.

Co jsou sítě proti krtkům?

Pokládka sítí je dalším šetrným řešením, jak se krtka zbavit. Síť je možné umístit přímo na trávu nebo do půdy. Úkol sítě je pak poměrně jednoduchý, sít zabraňuje krtkovi vyhrabat se až na povrch. Na výrobu sítí se používají velmi odolné materiály, díky kterým si můžete být jistí více než 10 letou životností.

Závěr

Krtek je zákonem chráněný živočich, přesto však není v zahradách vítaným hostem. Díky plašičům budete moci krtky ze zahrad vyhnat, aniž byste jim nějakým způsobem ublížili. Plačiše krtků jsou poměrně účinné, přesto nelze nikdy zaručit až 100% účinnost. Před výběrem je tak vhodné přečíst alespoň několik uživatelských recenzí.

Výhodou plašičů je i minimalistický vzhled, vaši zahradu nebude zařízení nijak hyzdit. Při výběru ultrazvukových přístrojů je nutné věnovat pozornost dosahu a způsobu napájení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (141 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Měli jsme solární odpuzovač, ale nic moc, tak jsme koupili ultrazvukový a super. Rozhodně funguje jak má, i když jsem mu tedy na počátku příliš nedůvěřovala, po zkušenosti s tím předchozím modelem.

Přidat komentář

Recenzer
Logo