Nejoblíbenější typy odpuzovačů
Hmyz v jakékoliv podobě dokáže potrápit každou domácnost a znepříjemní i letní večery, kdy si chcete užít venkovní posezení. Někteří proti hmyzu bojují klasickou plácačkou a proti komárům bojují za pomoci dlouhých rukávů a nohavic. Díky moderním odpuzovačům se však přítomností hmyzu trápit nemusíte.
Odpuzovače hmyzu mají mnoho podob a jejich použití je možné venku i v bytech. Podle umístění se však liší principem fungování. Kromě odpuzovačů je i velké zastoupení lapačů hmyzu. Samostatnou kapitolou jsou pak odpuzovače vos, které se používají na vosí hnízda. I v tomto případě máte k dispozici odpuzovače pro venkovní a vnitřní hnízda.
Nejlepší odpuzovače
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Hutermann IC | ⭐ 74 % | 108 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
2. | HomeLife SY-A620 | ⭐ 73 % | 249 Kč | Zobrazit | Bestseller.cz |
3. | Kemo M180 | ⭐ 87 % | 769 Kč | Zobrazit | Hityshop.cz |
4. | Deramax-Auto 0210 | ⭐ 81 % | 990 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
5. | Deramax 0440 | ⭐ 80 % | 1 189 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
Typy
Na trhu jsou dostupné přípravky, jejichž úkolem je hmyz odpudit, tyto typy hmyz nehubí. Druhou možností jsou pak lapače, které naopak hmyz zahubí.
Odpuzovač
Úkolem odpuzovače není hmyz usmrtit, ale odlákat. Jedná se především o různé repelenty nebo velmi známé odpuzovače, které se umísťují do zásuvky. Kromě nich však můžete koupit odpuzovače v podobě náramků či různých přívěsků, které se nosí přímo na těle. Jejich účinnost je v závislosti na ceně a typu různě omezená. A v poslední řadě se můžete chránit klasickými repelenty.
Odpařovací
Odpařovací je dostupný v každé drogerii nebo supermarketu. Jednoduchý odpuzovač určený do elektrické zásuvky, který k hubení využívá chemickou látku, ta se po umístění do zásuvky začne odpařovat. Hmyz je buď otráven, nebo do místnosti nevletí.
Ačkoliv jsou tyto odpuzovače velmi oblíbené, nedoporučuje se je používat dlouhodobě, právě díky toxické látce, kterou kromě hmyzu vdechují všichni, kdo v místnosti pobývají. V nebezpečí jsou malé děti, těhotné ženy, domácí mazlíčky. K velmi ohroženým patří k obyvatelé akvárií.
Ultrazvukový
Méně rozšířenou variantou je ultrazvukový odpuzovač. Ten však hmyz neodpuzuje toxickou látkou, ale zvukem s vysokou frekvencí. Ten je lidem neškodný, hmyzu je však značně nepříjemný. Ultrazvukové odpuzovače je možné používat i venku, často se umísťují na terasu nebo k bazénům a účinný je především vůči komárům.
Nezbaví vás však účinně každého hmyzu. Velmi jsou zastoupeny i kapesní odpuzovače, které je možné připevnit na batoh či oblečení. Chrání převážně před klíšťaty. Ultrazvukové odpuzovače určené k odstranění hmyzu nejsou příliš běžné, spíše se využívají k odlákání kun, psů nebo dalších savců.
Další varianty
Odpuzovače se neumísťují pouze v bytech nebo na určitém místě. Jejich úkolem je vám poskytnout potřebnou ochranu, ať se vydáte kamkoliv.
Mezi oblíbené patří různé náramky, jejichž účinnost se pohybuje v řádu dnů a týdnů a jsou ideální pro dlouhodobý pobyt v přírodě, ať už dětský tábor nebo kempování. A zapomenout nesmíme ani na běžné repelenty. I ty se svou účinností značně liší a nemusí působit vždy na všechen hmyz.
Lapač
Lapač je typ vhodný pro venkovní i vnitřní použití, který vás zbaví veškerého hmyzu. Právě to však může být problém, protože v bezpečí před ním nejsou ani včely nebo čmeláci. Patříte-li však mezi ty, kteří trpí alergií na hmyzí bodnutí, může být pro vás lapač vhodnější variantou.
Výhodou lapačů je i skutečnost, že neobsahují nebezpečné chemikálie, které mohou být vypouštěny do vzduchu, a bez obav je můžete používat v uzavřených místnostech. Nemusíte se bát ani hluku nebo kouře, lapače vás zbaví běžného hmyzu, ale také malých mušek, molů a různých brouků.
Ať už zvolíte jakýkoliv typ, nemusíte se bát žádné náročné údržby. V prvních dvou případech je možné hmyz jednoduše vysypat, u třetího typu budete podle potřeby měnit lepící pásku. Životnost zářivky se pohybuje v řádu několika tisíc hodin a spotřeba je u lapačů minimální.
Lapač s elektrickou mřížkou – součástí lapače je zářivka s UV světlem, která hmyz přitahuje. Mřížka, která je také součástí lapače poté hmyz za pomocí elektrického proudu usmrtí. Nevýhodou těchto lapačů jsou větší mezery v mřížce, přes které se může bezpečně dostat velmi drobný hmyz a také možný zápach, který se šíří vinou spáleného hmyzu. Usmrcený hmyz padá na sběrný tác, který je možné jednoduše vytáhnout a hmyz vysypat.
- Sací lapač – i zde je hmyz nalákán na UV světlo. Poté dojde k jeho nasátí do prostoru lapače, kde po nějaké době uhyne. Díky tomuto způsobu předejdete možnému zápachu, avšak nějakou dobu vás bude obtěžovat bzučení uvězněného hmyzu.
- Lepící lapač – poslední typ s UV světlem. Po nalákání hmyzu do prostoru lapače dojde k jeho přilepení, podobně jako je to běžné u klasické mucholapky. Lepící pásky je nutné pravidelně měnit.
Umístění
Některé lapače a odpuzovače je možné používat venku i uvnitř místností, v případě dalších je místo určení dané. Všechny výrobky mají místo použití přesně popsané a nemusíte se tady bát, že zvolíte nesprávný výrobek.
Lapač by měl být umístěn ideálně 1 metr nad zemí, u větších lapačů je třeba zajistit stabilitu, některé je možné zavěsit na zeď.
Vnitřní
Do vnitřních prostor je možné koupit odpařovací odpuzovač a různou podobu sacích či designových lepících lapačů. Koupit můžete modely v závěsné i volně stojící podobě a díky jejich příjemnému vzhledu nijak zásadně nenarušíte prostředí pokoje.
Venkovní
Venkovní lapače by měly být spíše v závěsné podobě. U těchto typů se zaměřte na odolnost vůči povětrnostním vlivům a zajímat byste se měli také o dosah. Kromě nich je možné používat i ultrazvukové odpuzovače.
Dosah
Kromě umístění by vás měl zajímat i dosah lapačů. Ten je možné koupit v různých variantách podle velikosti místnosti nebo venkovního prostoru. Dosah je uváděn v metrech čtverečních. Ideálně je vhodné volit odpuzovače s větším dosahem, kdy budete mít jistotu určité rezervy. To je určené zejména pro venkovní používání.
Vosy
Před jednotlivými vosami vás ochrání běžné lapače, pokud však v domě nebo na zahradě narazíte na vosí hnízdo, budete potřebovat speciální lapač vhodný právě pro tyto příležitosti.
- Venkovní hnízdo – pro hnízda, která jsou na stromech nebo jinde ve venkovních prostorách se používají závěsné lapače. Lapače vosy přitahují svojí vůni a dostupné jsou ve více velikostech.
- Vnitřní hnízdo – pro tyto účely je vhodné sáhnout po přípravku na chemické bázi a využít můžete i pomoci profesionálů. Rozhodně byste však neměli vosy nijak dráždit a postupovat raději obezřetně.
- Podzemní hnízdo – vosy mohou mít své hnízdo i pod zemí. Také v těchto případech přichází na řadu chemické spreje, různé prášky, ale také sirné zápalné knoty.
Značka
Elektronické odpuzovače v různé podobě nabízí značka Jata. Kvalitní lapače koupíte od Tristar, Velamp, Ardes, Cattara, G 21 nebo třeba značky Tescoma. Odpařovací odpuzovače vyrábí Raid, Biolit, Miteless nebo Tickless.
Ceny
Cenové rozhraní není v tomto případě nijak velké. Ty nejdražší lapače koupíte do cca 2 500 Kč. Jedná se především o různou podobu elektrických lapačů, které svým vzhledem mohou připomínat elektrický přímotop. Dražší jsou i závěsné venkovní lapače, u kterých však oceníte velký dosah i krytí, díky kterým jsou odolné vůči nepřízni počasí.
Zlatou střední cestou jsou lapače od 1 – 2 000 Kč. V této kategorii najdete krásné designové kousky, které se nemusíte bát umístit ani do hlavních místností. Nejlevnější jsou odpařovací i jednoduché menší lapače i odpuzovače, ale také různé repelenty. V tomto případě se cena pohybuje do 500 Kč.
Otázky a odpovědi
Mohou být odpuzovače škodlivé?
Ano, bohužel je možné zakoupit i odpuzovač, který více škodí, než chrání a týká se to i výrobků známých značek. Škodlivé typy mají podobu odpuzovačů do zásuvky a problémem jsou zde výpary, které se dostanou do vzduchu, a posléze je vdechujete. Tyto odpuzovače využívají k odpuzování pyretroidy, což je látka účinná avšak lidskému zdraví škodlivá.
Pyretroidy paralyzují velmi dobře hmyz, jsou však velmi toxické pro vodní organismy, včely, ale také pro malé děti. Přímé vdechnutí nebo pozření látky může skončit i smrtí. Odpuzovače do zásuvky je možné používat v místnostech, kde není nikdo přítomen a určitě by neměly být v ložnici zapnuté po celou noc.
Na koho nejvíc útočí komáři?
Komáři patří k nejvíce obtěžujícímu hmyzu vůbec. Jejich štípnutí je nepříjemné, může však být přímo nebezpečné. Komáři vás mohou infikovat i boreliózou, což je nemoc, která je nejčastěji spojována s klíšťaty. Dále je to tzv. valtická horečka, což je onemocnění podobné chřipce, pro které jsou typické několikadenní vysoké horečky, nechutenství, bolest v krku nebo bolest kloubů.
Rozškrabáním komářího štípance může vést až sekundární infekci. Před komáry jsou ohroženější majitelé krevní skupiny 0, osoby s vyšší tělesnou hmotností, těhotné ženy. Velký vliv mají i geny ovlivňující pocení a v bezpečí nejsou ani milovníci piva.
Jak se před hmyzem chránit bez odpuzovače?
Pokud vám ani jeden typ odpuzovače z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete využít mnoho zaručených přírodních alternativ. Ty fungují více či méně. Využít můžete aroma svíčky, či aroma lampy. Pomoci mohou i různé pokojové rostliny umístěné v blízkosti oken.
Spolehnout se můžete na rýmovník, muškáty, levanduli nebo citronovou šťávu. Kromě toho najdete mnoho receptů a rad a přírodní podobu odpuzovačů, které si jednoduše sami vyrobíte. A velkou pomoc představují i obyčejné sítě do oken, které jsou k dostání v mnoha podobách za velmi příznivou cenu.
Závěr
Lapače a odpuzovače vás spolehlivě ochrání před jakýmkoliv nepříjemným hmyzem. Pouze v případě ultrazvukových může být účinnost slabší, tyto typy jsou určené spíše k ochraně před komáry.
Při výběru vhodného typu je dobré myslet i na zdraví svých bližních a v tomto případě se spíše vyhněte odpuzovačům, které hmyz odrazují díky toxickým výparům. Jejich použití je bezpečné pouze v případě dodržování několika pravidel.
V místnosti, kde se používají je po jejich vypnutí nutné řádně vyvětrat, což vám však nezaručí, že se dovnitř nedostane další hmyz. U venkovních lapačů si ohlídejte potřebnou odolnost a dosah.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Plašiče krtků
- Sítě proti hmyzu
- Odpuzovače myší
- Spreje proti kunám
- Odpuzovače koček
- Jak se zbavit krtka?
Zdroje: www.deramax.cz, www.agron.cz, www.vselektro.eu, www.format1.cz, www.evtech.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Já tedy koupila elektrický odpuzovač komárů a nedělá absolutně nic. Nevím tedy, jestli se s ním má dělat ještě něco dalšího, než jen umístit na vhodné místo, zapojit do zásuvky a nechat pracovat, ale u nás to tedy vůbec nefunguje. Hmyzáci si tam létají v klídku dál a odpuzovač vůbec neřeší, to světlo je nijak neláká, aby se dostal někdo z nich do jeho blízkosti a byl KO.
Já kupoval lapač octomilek od Bros, protože i když doma nemáme žádné ovoce či zeleninu, octomilky se tam drží stále. Vše máme uklizené, čisté, pomalu sterilní jako v nemocnici a stejně se tam ty potvůrky drží.
Musel jsem pořídit odpuzovač kun a musím uznat, že funguje fakt dobře. Dokonce se dal objednat za dobrou cenu.
Bez odpuzovače se nedá na zahradě ve večerních hodinách vůbec existovat. Díky vašemu článku jsem vybrala vhodný, který skutečně funguje.
Váš článek mi hodně pomohl s výběrem. Děkuji moc.
Děkujeme. Jsme rádi že článek pomohl.