Mixážní pulty

Mixážní pult je zařízení, pomocí kterého vyladíte každý zvuk. Tato zařízení zpravidla využívají profesionálové, jsou nepostradatelné na koncertech, ve studiích i zkušebnách a pochopitelně se bez něj neobejde žádný profesionální ani amatérský DJ.

Jestliže chcete proniknout do světa hudby pomocí mix pultu, bude vás pravděpodobně zajímat, jestli je možné zakoupit cenově dostupný mixážní pult i do domácího prostředí. A ani začínající kapely si pravděpodobně nemohou dovolit nákup drahého zařízení.

Vybrat správný pult je náročné, v první řadě je nutné si ujasnit, co vše od pultu očekáváte a jakým způsobem ho budete využívat. Mixážní pulty mohou být analogové i digitální. Jejich součástí může být zesilovač a samostatnou kapitolou jsou DJ pulty. Mix pulty se liší počtem kanálů i vstupy, ty mohou umožňovat připojit mikrofony, gramofony nebo nástroje.

Porovnat ceny mixážních pultů

Nejlepší mixážní pulty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Soundcraft Ui12 95 % 8 590 Kč Zobrazit Kytary.cz
2. Behringer XENYX X1204 87 % 5 290 Kč Zobrazit Basys.cz
3. ZOOM R-8 82 % 5 990 Kč Zobrazit Muziker.cz

Typy

Mixážní pulty se dělí na pultu pro Dje a pulty, které jsou určeny k ozvučení koncertů. DJ pulty jsou vybaveny 2 gramofony a ekvalizéry. Nepostradatelná je u nich funkce crossfade tedy prolínání zvuků.

Tyto pulty mají vstupy umožňující připojení gramofonů. Koncertní pulty mají vstupy pro mikrofony a umožňují připojit například bicí automat. K dispozici je i několik linkových vstupů. Součástí menších pultů je zesilovač.

Jednoduché mix pulty

Těmito pulty je možné ozvučit menší soubor a určené jsou i pro ty, kdo provozují elektronickou hudbu a hrají na více nástrojů. Součástí pultů jsou ekvalizéry. Výhodou je jejich malý rozměr.

Rackové mix pulty

Lze je umístit na stůl a propojit s dalším zařízením v racku. Běžně je využívají hráči klávesových nástrojů.

DJs mix pulty

Základem těchto pultů jsou dva kanály, ke kterým se připojují gramofony či jiná zařízení. Jednotlivé kanály mají zpravidla tří pásmový ekvalizér, který může potlačit nebo zesílit dané pásmo. Profesionální pulty mohou mít i více kanálů. DJ pulty se od ostatních typů liší vstupy, typické jsou pro ně linkové RCA vstupy.

Koncertní mix pulty

Pulty určené pro ozvučení koncertů mají 16, 24 nebo 32 kanálů a 3 nebo 4 pásmový ekvalizér.

Mix pulty se zesilovačem

Využívají je hudebníci, kteří ozvučují svatby či jiné menší akce. Vodné jsou i pro začínající kapely, kteří je využívají ve svých zkušebnách.

Digitální mix pulty

Jsou nejmodernějším, ovládat je můžete i na dálku pomocí počítače nebo tabletu. Výhodou těchto pultů je i možnost využívat celé množství efektů, přesto jsou rozměrově menší i lehčí.

Konstrukce

Dle konstrukce je možné mix pulty rozdělit na analogové a digitální.

Analogové

Výhodou analogových mixážních pultů je jednodušší obsluha i rychlejší zapojení, což může více vyhovovat začínajícím uživatelům. Ty potěší i nižší pořizovací cena.

Nevýhodou je menší množství funkcí. Analogový mixážní pult však není možné považovat za zastaralejší zařízení, předností těchto pultů je špičkový zvuk, pro který ho mnoho uživatelů upřednostňuje.

Digitální

Jsou modernější. Tyto pulty jsou vhodné na festivaly, kdy mohou ozvučit i více kapel. Mají mnoho možností, jak zvuk upravit, využívat můžete různé efekty a do paměti je možné uložit několik odlišných nastavení. Digitální pulty je možné připojit k počítači a jejich součástí je velká řada funkcí.

Složení pultu

Mixážní pulty jsou složeny ze 3 částí, a to vstupní, směšovací a směšovací částí. Vstupní část tvoří různý počet kanálů a jsou do ní přiváděny signály, které je možné dále upravovat. Směšovací část využijete k různým úpravám a v této části je můžete přiřadit k jednotlivým výstupům. Zvuk je možné upravovat také ve výstupní části.

V případě nejjednodušších pultů, které jsou označovány i jako směšovače můžete na každém kanále ovládat hlasitost a zvuk rozložit ve stereu. Kvalitnější pulty jsou doplněny i potencimetry, kterými je možné nastavit vstupní úroveň i regulovat hlasitost. Výslednou podobu zvuku má na starost ekvalizér.

Poloprofesionální a profesionální mixážní pulty vám toho umožní díky různým funkcím i efektům mnohem více. Jejich nevýhodou je však výrazně vyšší cena.

Vstupy a výstupy

Jednotlivé mixážní pultu jsou vybaveny různými vstupy. Obecně platí, že každý kanál využívá 1 – 2 vstupy.

U analogových pultů to jsou RCA, TRS/TS a XLR vstupy, digitální pulty jsou vybaveny Tosklink a koaxiálem.

Připojit počítač, notebook nebo jiné zařízení můžete pomocí Bluetooth.

Z výstupů můžeme jmenovat výstup pro sluchátka, výstupy, které vám umožní připojit zesilovače, reproduktory. Pomocí jiných výstupů připojíte další zařízení.

USB výstup vám umožní propojit mixážní pult s počítačem.

Značka

Mixážní pulty jsou na trhu zastoupeny ve velkém počtu. Při výběru narazíte na značky jako Synco, Joyo, Mackie, Ashly, SPL, Tascam, Omnitronic, Denon a další.

Mixážní pult je vhodné nakupovat přímo ve specializovaných prodejnách. Pokud upřednostňujete nákup přes internet, volte i zde raději speciálzované e-shopy, kde máte k dispozici online odborníky, kteří vám s výběrem pomohou.

Cena

Cenové rozpětí je v případě mixážních pultů opravdu velké. Amatérům jsou určené mixážní pulty s cenou do cca 20 000 Kč, profesionálové pak mohou za toto zařízení zaplatit 100 a více tisíc Kč.

Mezi dostupné patří 2 – 4 kanálové DJ pulty, které koupíte v rozmezí 2 – 10 000 Kč. Cena kvalitnějších však může šplhat i k 50 000 Kč. Analogové pulty začínají na cena od 1 500 Kč, naopak nejlevnější digitální vyjde na necelých 10 000 Kč. Cena by však neměla být při rozhodování prvořadá.

Porovnat ceny mixážních pultů

Otázky a odpovědi

Jak vybrat DJ pult?

Při výběru DJ pultu je nejdříve nutné vědět, kde a jak často budete mix pult používat. Na výběr máte mezi 2, 3, 4 5 a více kanálovým pultem.

Pro domácí používání si vystačíte s 2 nebo 3 kanálovým pultem. Tyto typy jsou dostačující i pro mobilní DJe. Profesionálové by pak měli mít 4 a více kanálový mixážní pult. Mezi doporučované výrobce patří Pioneer nebo Allen&Heat.

Jak vybrat mixážní pult do zkušebny?

Při výběru mix pultu do zkušeny nebo na malé akce zohledněte hudební žánr i počet osob v kapele. Hráči na elektrické nástroje totiž potřebují mnohem více vstupů i výstupů, aby mohli zapojit mikrofony a veškerou aparaturu.

Menším kapelám i těm, kdo hrají na různých akcích, se obecně doporučují analogové pulty se zesilovačem, které mají 8 – 12 vstupů. K doporučovaným značkám patří Yamaha, Mackie, Allen&Heat nebo Soundscraft.

Co je ekvalizér?

Jedná se o zařízení, které slouží k úpravě zvuku. Zvuk můžete různě zesilovat nebo potlačovat. Pomocí ekvalizéru můžete pracovat s basy, výškami i nižšími a vyššími středy. Součástí hudebních přehrávačů může být softwarový ekvalizér.

Závěr

Správný výběr mixážního pultu není nijak lehký. Pokud opravdu toužíte stát DJem nebo hledáte vhodný mix pult pro vaši kapelu a v problematice se příliš nevyznáte, jednoznačně navštivte specializované prodejny, kde vám vše dopodrobna vysvětlí a jednotlivé výrobky v cenovém rozpětí, které je pro vás přijatelné představí.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.kytary.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (29 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem dostal mixážní pult i se zesilovačem pod stromeček a jsem z něj nadšený. Pustil jsem se do tvorby v podstatě hned druhý den, co jsem ho vybalil, a je boží, neměnil bych. Nejlepší dárek co jsem kdy dostal.

  2. Hledala jsem pro přítele vhodný mixážní pult, který bude za přijatelnou cenu. Nakonec jsem mu pořídila Pioneer DDJ-400 a je s ním velmi spokojený.

  3. Baví mě práce s hudbou a dlouho jsem plánoval pořízení mixážního pultu. Díky vašemu článku jsem pořídil skvělé zařízení za slušnou cenu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo