Rádi v létě trávíte čas u bazénu? Pak určitě víte, že je třeba ho patřičně udržovat, abyste se v něm mohli koupat. Existuje několik způsobů, jak bazén čistit, a jedním z nich je právě bazénová sůl, která je v mnoha případech lepší a hlavně zdravější. Koupou se v bazénu děti? Pak jim určitě rádi dopřejete bezpečnější prostředí, obzvlášť, pokud mají citlivou pokožku, která na chlor vyvolává reakce. Podle čeho bazénovou sůl vybírat?
Typy
Je jasné, že bazénová sůl se od té klasické liší, a to hlavně tím, že neobsahuje jód, který vodě s chlorem moc neprospívá. Dělí se na typy podle vzniku a podle země původu. Při výběru je velice důležité na způsob vzniku hledět, protože určuje kvalitu soli.
Podle vzniku
Bazénová sůl nevzniká pouze jedním způsobem, ale rovnou třemi. Každý z nich má své pro i proti, přesto ale jeden z druhů naprosto převažuje pozitivy. Víte, který druh soli vybrat do vašeho bazénu?
Solární sůl
Nejekonomičtější volbou je solární sůl, kterou vyrábí sama příroda. Probíhá to tak, že se přesměruje mořská voda do zásob, kde slunce nakonec vodu odpaří. Vzhledem k tomu, že v této soli jsou bakterie, zůstane na slunci déle, aby teplo a vysoká hladina soli tyto bakterie zabila. Přesto se v soli ale objevují mikroskopické mrtvé krevety, mrtvé bakterie a další nečistoty. Obecně se tak solární sůl do bazénu nedoporučuje.
Mechanicky odpařená sůl
Mechanicky odpařená sůl pochází z uměle generovaného tepla, které odstraňuje slanou vodu a zanechává za sebou krystaly. Také čistí a zabíjí bakterie, díky čemuž se v soli objevuje méně organických nečistot. Na druhou stranu ale obsahuje více minerálů, včetně vápníku, mědi a železa, což není pro bazén úplně dobré. Tyto minerály, zejména vápník, mohou dokonce poškodit váš bazénový chlorinátor.
Těžená sůl
Ten nejlepší výběr učiníte s těženou solí, která na rozdíl od svých předchůdkyň nepochází z moře, ale ze solných dolů. Díky tomu je čistší a vašemu bazénu tak způsobuje méně problémů. Tento typ soli je velmi kvalitní, obsahuje 95 % až 99 % chloru sodného. Je ale zapotřebí, abyste sůl umisťovaly do hloubky tak, aby žádná nezůstala na povrchu. Těžená sůl vás sice vyjde na trochu víc peněz, ale určitě za ně stojí.
Podle země původu
Druhotné rozdělení se týká země původu, kde byla bazénová sůl vyrobena. Může se jednat o země jako je Rakousko, Chorvatsko nebo Austrálie. Záleží na vašich preferencích, kvalita se nijak extra neliší.
Funkce
Kromě bazénu se dá sůl jako čistič využívat i ve vířivkách. Je náhražkou chloru, tudíž je šetrnější ke zdraví i pokožce, což se hodí především, pokud máte děti. Chcete-li se cítit jako v moři, bazénová sůl je vhodnou volbou. Není navíc ani nijak finančně náročná.
Jak přidat bazénovou sůl do bazénu a generátoru?
Přidání soli do bazénu není žádná věda, jen je třeba si některé věci určit předem, abyste dosáhli požadovaného výsledku. Postupujte následovně:
- Kolik soli váš generátor potřebuje?
Většina generátorů chloru soli potřebuje 3000 až 4000 dílů na milion (ppm) soli. Když přidáváte sůl, je nejlepší mířit na střed dosahu vašeho generátoru, aby fungoval správně, i když se koncentrace trochu zvýší nebo sníží. Skutečný dosah zjistíte v uživatelské příručce vašeho generátoru. - Kolik soli je momentálně ve vašem bazénu?
K tomuto účelu vám poslouží testovací proužky – nové bazény v sobě ještě žádnou sůl nemají, bazény s chlorem mají často kolem 500 ppm. Zjistěte tuto informaci dopředu, abyste bazén nepřesolili. - Kolik soli potřebujete?
Přesné množství soli, které budete potřebovat, se liší v závislosti na čistotě soli, tudíž u každého druhu je tomu jinak. Většina produktů na bázi bazénové soli vysvětluje, o kolik zvýší ppm v různých standardních velikostech bazénu, takže se podle této informace můžete orientovat. - Vypněte chlorinátor
Až budete sůl aplikovat, vypněte chlorinátor a před opětovným zapnutím počkejte, než se sůl rozpustí. Nechte čerpadlo zapnuté, aby voda cirkulovala. - Přidejte sůl
Nejlepších výsledků dosáhnete, když sůl umístíte do mělké oblasti vašeho bazénu. Při prvním přidání soli obvykle trvá asi 24 hodin, než se správně rozpustí. Poté znovu otestujte hladinu soli, abyste se ujistili, že je správná, a podle potřeby přidejte další sůl. Pamatujte na to, že přidat můžete vždy, proto buďte raději opatrní a nepřehánějte to, pokud si nejste jistí.
Co se stane, když dáte do bazénu příliš mnoho soli?
Může se stát, že to zejména v začátcích s obsahem soli přeženete. Co se stane? Pokud se jedná o pár ppm, není třeba z toho dělat žádnou vědu. Voda bude sice slanější, ale to vám asi vadit nebude. Horší scénář je ten, že hladina soli přesahuje 5 000 až 6 000 ppm, a v tu chvíli už hrozí koroze kovového vybavení. Ani generátory slané vody nemusí umět v takovém množství správně fungovat.
Jak snížit hladinu soli v bazénu?
Otestovali jste hodnoty soli a jsou vyšší, než by měli být? Jediný způsob, jak snížit hladinu soli, je naředit vodu. Pokud máte bazén plný, bude třeba trochu vypustit, abyste do něj mohli napustit novou vodu. Kvůli tomu se vždy raději řiďte radou „méně je více” a pravidelně kontrolujte, jak na tom s množstvím soli v bazénu jste.
Značka
Bazénové soli vyrábí několik značek, od kterých je zakoupíte nejen z různých oblastí světa, ale také v jiných cenových kategoriích. Které patří mezi ty osvědčené?
Solivary
Všemožné druhy soli vyrábí značka Solivary – klasická sůl, tabletové provedení nebo čtvercová regenerační sůl. Ceny se liší podle toho, jaký typ si vyberete, nicméně uživatelé si její produkty velmi chválí.
Olsson’s
Australská solární mořská sůl od značky Olsson’s se vyrábí už od roku 1948. Společnost vyzdvihuje proces bez chemie, cena je o něco vyšší, avšak kvalita je skvělá.
Marimex
Česká společnost se věnuje především prodeji bazénů a infrasaun. Kromě toho má ale ve svém sortimentu také bazénovou sůl o velikosti 25 kg, což si uživatelé velmi chválí. Cena je navíc velice přívětivá.
Laguna
Značka bazénové chemie Laguna nabízí bazénovou sůl, vločkovače, zazimovací přípravky a další přípravky. Její prioritou je vysoká kvalita a samozřejmě bezpečnost.
Cena
Cena u bazénových solí není nijak vysoká a liší se pouze způsobem vzniku, přičemž těžená sůl je dražší, protože je nejčistší a nejvhodnější na použití do bazénů. Co můžete od každé z cenových kategorií očekávat?
Do 250 Kč
V této cenové kategorii sice najdete minimum bazénových solí, neznamená to ovšem, že by nebyly kvalitní. Nejsou pravděpodobně vyrobeny v solných dolech, přesto vám ale mohou vyhovovat. Doporučujeme číst recenze.
Od 250 do 500 Kč
V tomto rozmezí najdete nejvíce produktů o velikosti většinou 25 kg. Tyto soli se získávají právě ze solných dolů, což je nejlepší možná volba, co se týče čistoty soli. Ať už tedy vyberete jakýkoliv produkt, nešlápnete vedle.
Nad 500 Kč
Ty nejdražší soli pochází z Mrtvého moře, Austrálie nebo třeba Středozemního moře. Nejde o to, že by produkty této ceny byly kvalitnější, pouze jsou vyrobeny na specifických místech, jejichž dovoz stojí více. Pokud si tedy potrpíte na daný druh, pak se vyplatí zakoupit bazénovou sůl za vyšší cenu, jinak dobře poslouží i levnější.
Údržba
Abyste měli jistotu, že bazén obsahuje správné množství soli, alespoň jednou za 14 dní zkontrolujte její množství pomocí bazénového testeru. Pokud je hodnota nižší, sůl přidejte, pokud je vyšší o pár ppm, nic se neděje, voda bude pouze slanější. V případě překročení 5 000 až 6 000 ppm poté bazén musíte naředit. Máte bazén už tak plný? Trochu vypusťte a přilijte novou vodu, aby se hladina soli vyrovnala.
Kdyby se vám stalo, že se kvalita vody zhorší i při správném používání soli a měření jejího množství, je třeba použít speciální přípravky bazénové chemie (vločkovače, projasňovače, přípravky pro snížení tvrdosti bazénové vody), které zakoupíte často u stejných značek jako bazénovou sůl.
Otázky a odpovědi
Podle čeho vybrat bazénovou sůl?
Nejlepší z druhů je určitě těžená sůl, která se vytváří v solných dolech, a je tak nejčistší a neobsahuje mrtvé bakterie a další nečistoty. Je sice dražší, za svou kvalitu se ale vyplatí. Poté můžete už jen vybírat podle země původu, kterou preferujete.
Kolik bazénové soli přidat do bazénu?
Většina generátorů chloru soli potřebuje 3000 až 4000 dílů na milion (ppm) soli. Záleží také na tom, kolik soli momentálně bazén obsahuje – to zjistíte tak, že uděláte test a podle toho sůl doplníte. Řiďte se pokyny v návodu.
V jakém případě se používá bazénová sůl?
Pokud chcete využívat k čištění bazénové vody sůl, nemůžete ji tam jen tak nasypat, sama o sobě totiž nemá takový účinek. Je třeba k ní dokoupit také solinátor (chlorinátor), který dokáže účinně ničit bakterie a jiné škodlivé organismy.
Závěr
Chemie je všude kolem nás, snižte její výskyt alespoň u vás v bazénu. Bazénová sůl je skvělou alternativou vhodnou pro citlivé pokožky a děti. Nezapomínejte pravidelně kontrolovat hladinu soli a starat se o bazén, abyste způsobené problémy nemuseli řešit chemií. Při výběru buďte pečliví a kontrolujte hlavně způsob vzniku soli.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.chlorito.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Nemám moc ráda jakoukoliv chemii, takže jsem hledala něco vhodného pro bazén, kde by ta chemie tolik nebyla. Objevila jsem značku Olsson´s a musím uznat, že ta kvalita je fakt skvělá, i když tedy cena bývá často skoro astronomická, ale člověk si hold musí za kvalitnější zboží připlatit.
Kupujeme vždy pětadvacetikilové balení bazénové soli od Marimexu a je perfektní. Stojí kolem 300 korun a rozhodně funguje tak, jak má.