Čističe odpadu

Ucpaný odpad musí čas od času řešit každá domácnost. Nejčastěji je nutné vyčistit ucpaný odpad ve dřezu. Tento problém se však týká i odpadu umyvadla, záchodu, sprchy či vany. Právě v těchto chvílích přichází na řadu čističe odpadů, které se doporučuje používat i jako prevenci. Jestliže budete o odpady v domácnosti správně pečovat, vyhnete se finančně náročnému strojnímu čištění, které provádí pouze specializované firmy.

Čističe odpadů mají několik podob, nejznámější jsou pravděpodobně chemické čističe. V řadě domácností nechybí ani jednoduché manuální čističe. Jestliže dbáte na ekologii, budete spíše upřednostňovat biologické čističe odpadu. Jednotlivé čističe jsou k dostání v tekuté, práškové nebo granulové formě. Konzistence ovlivňuje sílu čištění, zatímco některé přípravky mohou být účinné již po 10 minutách, jiné je nutné nechat působit alespoň přes noc. Při výběru správného čističe odpadu je však nutné zohlednit materiál sifonu, ne vždy je totiž možné sáhnout po tom nejúčinnějším čističi.

Porovnat ceny čističů

Nejlepší čističe odpadu

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Hydroxid sodný čistič odpadů 1 kg 99 % 80 Kč Zobrazit Froseshop.cz
2. Krtek čistič potrubí 900 g 95 % 135 Kč Zobrazit Mall.cz
3. HG tekutý čistič odpadů 1 l 87 % 195 Kč Zobrazit Hornbach.cz
4. Savo Razant gelový čistič odpadů 1 l 80 % 83 Kč Zobrazit Pilulka.cz
5. Golem bio P čistič potrubí 500 ml 77 % 111 Kč Zobrazit vmd-drogerie.cz

Typy

Čističe odpadů mají několik podob. Jako první se používaly mechanické čističe. Velmi účinné jsou chemické čističe a šetrnost vám zaručí přírodní čističe.

Mechanické čističe

V domácnostech můžete využívat dvě podoby mechanických čističů. Tím nejznámějším je mechanický zvon a méně známé je mechanické pero.

  • Zvon – zvon na čištění odpadů držel v ruce snad každý. Jedná se o velmi jednoduchý nástroj, který pracuje formou podtlaku. Mechanické zvony jsou velmi účinné a cenově dostupné. Ucpaný odpad však vyčistí spíše krátkodobě.
  • Pero – účinnějším mechanickým čističem je instalatérské pero. Jedná se o kolovou spirálu s rukojetí. Pero je možné vložit do odpadu a otáčivými pohyby odstraňovat usazeniny. Pero je schopno prorazit i mechanickou zátku. Instalatérské pero je velmi účinné, avšak jeho používání je náročnější a vyžaduje nějaké znalosti. Pero je možné koupit ve specializovaných prodejnách a počítat musíte s vyšší cenou.

Chemické čističe

Mnohem populárnější jsou dnes chemické čističe, které zpravidla obsahují hydroxid sodný. Hydroxid je ve vodě rozpustná chemikálie, která účinně odstraní zbytky potravin, mastnotu, ale i vlasy, zvířecí chlupy, nehty a další látky. Chemické čističe s hydroxidem sodným lze používat v kombinaci s nerezovým i plastovým sifonem. Naopak zcela nevhodné je hliněné potrubí, které může čistič poškodit.

Nevýhodou čističů s hydroxidem sodným je i poměrně bouřlivá reakce. Při používání přípravku tak myslete na svoje bezpečí a pracujte pouze s ochrannými prostředky.

Přírodní čističe

Přírodní čističe obsahují bakterie, které jsou schopny zlikvidovat tuky, zbytky jídla, vlasy a další látky, které mohou ucpání odpadu způsobit. Biologické prostředky jsou k dostání v podobě tekutých prostředků i prášků. Jejich používání je šetrné, počítat však musíte s delší dobou působení.

Strojní čistění

Strojní čištění přichází na řadu ve chvíli, kdy všechny volně dostupné prostředky selžou. Strojním čištěním se zabývá řada firem, které je nutné do domácnosti pozvat. V případě strojního čištění však musíte počítat s většími finančními náklady.

Materiál

Při výběru čističe odpadu velmi záleží na tom, jaký materiál budete chtít čistit. Materiály, ze kterých je vyroben sifon a odtok, totiž na chemické látky reagují odlišně. Zatímco některý čistič dokáže odpad vyčistit rychle a efektivně, jiný může odpad dokonce poškodit. Nejčastěji je sifon vyroben z plastu nebo nerezové oceli. Méně často se používá mosaz a slitina. To, zda je čistič odpadu kompatibilní s materiálem sifonu, si tak vždy před použitím zkontrolujte ne etiketě přípravku. Některé čističe bývají vhodné k čištění plastových i nerezových sifonů.

Délka čištění

Délku čištění ovlivňuje forma čističe. Nejrychleji účinkují čističe ve formě granulí. V jejich případě postačí odpad rozehřát za pomocí horké vody. Poté nasypete doporučené množství přípravku do odpadu a necháte působit cca 15 minut. Poté odpad opět zalijete horkou vodou.

Čističe ve formě gelů či prášků musí působit delší dobu. Obvykle se jedná o 1 hodinu. Lze však koupit i čističe, které je nutné nechat působit několik hodin, obvykle se doporučuje nechat je působit přes noc. Velkou koncentraci mívají tekuté čističe, které na uvolnění odpadu potřebují cca 30 minut. Ve všech případech délku čištění zkrátí pravidelná držba.

Značka

Čističe odpadů koupíte od různých výrobcům. K těm dlouhodobě nejoblíbenějším patří granulované chemické čističe Krtek. Účinný hydroxid sodný koupíte od značky Kittform, Baltech nebo Labar. Známou značkou je Savo, Cit nebo WC Net. Biologické čističe nabízí Ecozone, Bio-enzym, AgroBio nebo Bros.

Cena

Čističe odpadů nabízí různou intenzitu čištění. Levnější čističe je nutné do ucpaného odpadu aplikovat ve větším množství a balení vám tak vystačí na cca 1 – 3 použití. Dražší čističe se dávkují v menším množství a vydrží tak delší dobu. Také k tomuto aspektu je vhodné při výběru čističe odpadů přihlédnout. Obvyklá cena čističů bývá v rozmezí 60 – 300 Kč, přičemž nejoblíbenější jsou čističe, které pořídíte od 100 – 200 Kč.

Porovnat ceny čističů

Otázky a odpovědi

Co obsahují čističe odpadů?

Základní složkou čističů odpadů je nejčastěji hydroxid sodný a chlornan sodný. Obě tyto látky se při působení podporují a jsou velmi účinné. Čističe s touto chemickou látkou jsou k dostání v kapalné, práškové i granulované podobě. Tyto složky najdete pouze v oblíbených chemických čističích. V případě čističů biologických jsou činnou látkou bakterie a enzymy.

Jak čističe používat?

Ti, kteří řeší akutní potíže s ucpaným odpadem, velmi často sahají po chemických čističích. Tyto čističe jsou zpravidla založeny na reakci horké vody a hydroxidu sodného. Potíže s ucpaným odpadem vyřeší poměrně rychle. Jako prevenci se doporučují přírodní čističe odpadů s bakteriemi. Také tyto čističe jsou velmi účinné a schopné působit dlouhodobě. V potrubí odstraňují různé usazeniny.

Na jakém principu pracují biologické čističe odpadů?

Biologické čističe obsahují bakterie nebo enzymy, které jsou schopny velmi účinně rozkládat tuky a organické nečistoty, které se v odpadu usazují. Biologické čističe se velmi snadno aplikují, potřebují však delší čas k čištění. Nutné je nechat působit několik hodin, některé potřebují pracovat i více dní. Biologické čističe může používat kdokoliv, využívat by je měly především domácnosti, které využívají biologickou čističku. Výhodou těchto čističů je především šetrnost k životnímu prostředí i samotnému odpadnímu potrubí.

Závěr

Za ucpaný odpad může nejčastěji mastnota a zbytky jídla. V koupelně se odpad může ucpat vlasy a chlupy. Jestliže v některých částech vašeho domu odpad nefunguje, je nutné sáhnout po ručních, chemických nebo biologických čističích odpadů.

Vyzkoušet můžete i ověřenou sůl, jedlou sodu, ocet nebo kypřící prášek do pečiva. Také tyto čističe by měly dle babských rad velmi dobře reagovat společně s horkou vodou. Jednoznačně nejčinnější jsou však běžně dostupné chemické čističe. Pokud ani tento přípravek nepomůže, nezbyde vám nic jiného, než se obrátit na odborníky, kteří se uspaný odpad pokusí vyčistit strojně.

Čističe odpadu můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (50 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. U nás funguje nejlépe Krtek, na toho nedám nikdy dopustit. Používám ho již dlouhá léta a zatím funguje nejlépe, dokonce se mi už stalo, že jsem našla asi 4 roky prošlou lahev s Krtkem, a přesto fungoval úplně bez problémů a odpad perfektně uvolnil.

  2. U nás jsou čističe odpadu naprosto nepostradatelné, protože jako zázrakem se vždy některé odpad ucpe. Používáme v podstatě takový čistič, který je aktuálně v akci, ať už je to klasický Krtek nebo Hydroxid sodný, nebo třeba Savo, případně i jiný pomocník, co dokáže uvolnit ucpaný odpad.

Přidat komentář

Recenzer
Logo