Vybrat první náušničky pro miminko není mnohdy lehký úkol. V obchodech najdete mnoho podob náušnic, avšak výběr dětských náušniček je zároveň srdeční záležitostí. První náušničky mohou miminku koupit rodiče, kmotři nebo babička. Velmi důležité však je, aby náušničky splnily představy všech, líbily se a byly bezpečné.
Dětská ouška by pak měla propíchnout kvalifikovaná osoba. Svoje miminko můžete svěřit do rukou pediatra, nebo se vypravit do specializovaného salonu. V tomto případě si vždy ověřte, že své dítě svěřujete do rukou proškolenému profesionálovi, který se může prokázat certifikátem. Naopak vyhnout byste se měli salonům, které mají propichování uší jako doplňkovou činnost.
Při výběru najdete nespočet typů, variant a motivů náušnic pro miminko. Náušnice pro miminko se liší materiálem, kvalitou i cenou. Dále byste se měli zaměřit na způsob, jakým je možné náušnice zapnout. Velmi důležitý je pochopitelně také tvar a styl náušnic.
Materiál
Materiál hraje při výběru prvních náušnic hlavní roli. Při volbě prvních náušnic by nikdy neměla být nejdůležitější cena, ale zaměřit byste se měli hlavně na bezpečnost náušnic. Za nejlepší volbu se tak stále považují zlaté náušnice. Tento materiál je mimořádně šetrný, ale také odolný. Koupit pak můžete náušnice vyrobené z klasického žlutého nebo oblíbeného bílého nebo růžového zlata. V případě zlatých náušnic se nemusíte obávat nežádoucích alergických reakcí, protože zlato je hypoalergenní materiál.
- Žluté zlato – je ověřenou klasikou. Náušničky bývají nejčastěji vyrobeny ze 14 karátového zlata, které nese označení 585/1000. Toto číslo určuje poměr zlata a ostatních příměsí. Zlaté slitiny jsou v tomto případě zastoupeny 58,5%, 41,5% je poměr příměsí.
- Bílé zlato – vyznačuje se elegantním vzhledem a vysokou kvalitou, díky čemuž je stále oblíbenější. Bílé zlato je slitina ryzího zlata a dalších kovů, které ho odbarvují. Nejčastější kovy přidávané do slitiny jsou nikl a paladium. Nikl je méně vhodný, protože může způsobovat alergické reakce. Díky tomu se od jeho používání postupně ustupuje.
- Růžové zlato – jedná se o kompromis mezi žlutým a bílým zlatem. Růžové zlato vzniká přidáváním mědi, tento materiál se postará o červené tóny šperků. Náušničky z růžového zlata bude nejvíce slušet holčičkám s velmi světlou pletí.
- Stříbro – Na výrobu náušnic se používá i stříbro. Stříbrné náušnice však mohou častěji způsobovat alergické reakce, proto se doporučuje vybírat náušnice, které mají minimální podíl niklu. Kvalitní stříbro poznáte podle označení 925/1000. Výhodou stříbrných náušnic je především nízká pořizovací cena.
- Bižuterie – Nejméně vhodným materiálem jsou bižuterní kovy. V jejich případě je možnost alergických reakcí velmi vysoká. Nejmenším dětem byste takovéto náušnice raději pořizovat neměli.
Způsob zapínání
Náušnice pro miminko se liší i způsobem zapínání. Způsob, jakým bude možné náušnice zapnout, by se měl odvíjet od věku dítěte. V miminkovském věku je nejdůležitější nasadit náušnice co nejrychleji, u starších dětí již můžete zvolit jakýkoliv způsob.
- Brizura – jsou náušnice, které se zapínají vpředu. V přední části náušnic najdete očko, do kterého lze zasunout háček. Náušnice s tímto typem zapínání jsou pohodlné a velmi bezpečné. Díky tomu můžete náušnice pořídit již nejmenším kojencům. Nevýhou náušnic je křehkost, proto byste je měli zapínat velmi opatrně.
- Balónek – uzávěr náušnic lze našroubovat na dřík, který je opatřen závitem. Zapínání je tedy velmi bezpečné a náušnice drží opravdu dobře, nemusíte se tedy obávat případné ztráty náušnic. Nevýhodou je však složitější a delší nasazování náušnic. Náušnice se pak doporučuje pravidelně čistit, protože v uzávěru se mohou zachytávat nečistoty. I přes tyto případné nevýhody jsou náušnice velmi oblíbené. Doporučený věk pro jejich použití je cca 5 měsíců.
- Puzeta – také v případě tohoto uzávěru se puzeta navléká na dřík, který však není opatřený závitem, ale drážkou. Do ní puzeta zapadne. Způsob zapínání je méně pevný a náušnice se může při zachytnutí snáze uvolnit. Puzeta je typ uzávěru, který se používá u náušnic typu pecka. Vhodný je pro děti od cca 6 měsíců a vyznačuje se nižší pořizovací cenou.
- Klapka – náušnice se zapínáním vzadu. V zadní části je umístěna klapka, do které se náušnice zapne. Zapínání můžete doplnit o pojistku, která zabrání nechtěnému rozepínání náušnice. Zapínání na klapku je jednoduché, ale náušnice jsou o něco těžší. Z tohoto důvodu se je doporučuje pořídit spíše starším dětem, vhodný je věk je cca 5 let.
Vzhled
Při výběru prvních náušnic je pravděpodobně nejtěžší zvolit konečný vzhled a motiv. Dětské náušnice se liší svým tvarem, koupit můžete náušnice s tvarem srdíčka, hvězdičky, kytičky a dalších tvarů. Dále lze koupit i náušnice s klasickými jednoduchými tvary trojúhelníku, kolečka, čtverečku atd. Mnoho náušnic je doplněno o barevné kamínky.
Značka
U náušnic pro miminko je nejdůležitější jejich kvalita a pochopitelně i bezpečnost. Proto byste měli první náušnice kupovat ve specializovaných obchodech, kde lze koupit pouze zboží předních výrobců. Zde je možné koupit například náušnice značky Couple, Evolution Group, Cutie Kids Jewellery a jiných.
Cena
Náušnice pro miminko jsou vyrobeny většinou ze zlata, pro které je typická vyšší pořizovací cena. Přesto se však doporučuje malým dětem pořídit právě hypoalergenní zlaté náušnice, které jsou pro miminka bezpečné. Cena náušnic se běžně pohybuje v rozmezí 2 – 5 000 Kč, avšak zaplatit můžete i výrazně více.
Péče
Ve chvíli, kdy bude mít dítě náušnice v ušních lalůčcích, přijde na řadu otázka, jak o ouška pečovat. Obecné doporučení radí, nechat ušní dírky v klidu a s náušnicemi zbytečně nehýbat. Na náušnice byste neměli zbytečně sahat, protože riskujete jejich zanesení infekcí. Vody se však bát nemusíte a miminko budete moci normálně koupat a dokonce není zakázán ani pobyt v bazénu. Na kojenecké plavání můžete vyrazit už druhý den po aplikaci, návštěvu běžného bazénu se však doporučuje o několik dní odložit.
Okolí dírky byste neměli promazávat krémy, které mohou zabránit proudění vzduchu a mohou navíc zachytávat případné nečistoty. Bez doporučení lékaře byste neměli používat Framykoin ani jiné masti. V případě nejnutnější potřeby lze okolí dírky lehce namáhat mastí podporující hojení. Vhodné jsou především masti s pantenolem. K promazávání okolí dírky nelze naopak používat alkohol nebo líh.
Vhodné není ani protáčení náušnic, které je navíc bolestivé. Na výrobu šperků se používají nepřilnavé materiály, které ke kůži nebudou přirůstat. Ve většině případů se aplikace náušnic obejde bez jakýchkoliv potíží. V některých případech však může miminko potrápit infekce. Zbystřit byste měli v případě krvácení, horečky, bolesti či otoku. Řešit byste měli i případný lepkavý či hnisavý výtok nebo krustu v okolí ušní dírky.
Otázky a odpovědi
Kdy je vhodné první náušnice pořídit?
Aplikace prvních náušnic je velmi individuální. Dříve se náušničky nasazovaly ve velmi raném věku, dnes mnozí rodiče nechávají tuto volbu na již větší dceři. Pakliže preferujete možnost pořízení v miminkovském věku, měli byste počkat na vyjádření pediatra. Obvykle se náušnice nasazují ve věku 3. – 6. měsíců. Hlavní roli při rozhodování hraje první očkování hexavakcínou.
Jakým způsobem se náušnice nasazují?
Volit můžete mezi dvěma metodami. Při té první se ouško propíchne jehlou a poté se nasadí vámi zakoupená náušnice. Šetrnější a preferovanější je však metoda nastřelování. V jejím případě se do ouška nastřelí náušnička speciální, kterou je nutné v ušním lalůčku ponechat po dobu 6 – 8 týdnů. Po této době můžete náušnici vyměnit.
Kdo by měl první náušničky koupit?
Nákup prvních náušnic byste měli prodiskutovat s nejbližšími příbuznými. V některých rodinách kupují náušnice rodiče, v jiných je mohou vybírat prarodiče nebo kmotři. Aby se náušnice opravdu líbily, měl by být jejich nákup s rodiči dítěte minimálně konzultovat.
Závěr
Trh s dětskými náušnicemi je poměrně bohatý. Při koupi náušniček pro miminko by měla být nejdůležitější jejich kvalita a bezpečnost. Náušnice musí být vyrobeny ze zdravotně nezávadných materiálů, které nevyvolávají nežádoucí alergickou reakci. Náušničky by měly být spíše jednoduché, nevhodné jsou tvary, které by mohly dítě poranit. Při výběru náušnic se zaměřte na způsob zapínání. Miminkům od věku 3 měsíců je nejvhodnější pořídit náušnice s brizurou, která se zapíná vpředu.
Oblíbené jsou rovněž náušnice se zapínáním typu balónek. Zde budete zapínat vzadu tak, že našroubujete uzávěr na dřík. Náušnice jsou vhodné pro děti od 5 měsíců. Zapínání typu puzeta jsou vhodné pro děti od 6 měsíců a holčičkám ve věku cca 5 let můžete pořídit náušnice se zapínáním typu klapka.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Plavky pro miminka
- Vaničky pro miminka
- Lehátka pro miminka
- Hnízdečka pro miminko
- Spací pytle pro miminko
Zdroje: www.klenotysperky.cz, www.klenotyamber.cz, www.jk.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?